Geri Dön
Gündem Para sayma görüntüleriyle ilgili soruşturmada ifade veren 3 kişi suçlamaları reddetti

Para sayma görüntüleriyle ilgili soruşturmada ifade veren 3 kişi suçlamaları reddetti

CHP İstanbul İl Başkanlığında çekildiği iddia edilen para sayma görüntülerine ilişkin başlatılan soruşturmada ifade veren Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi'nin oğlu Serkan Çebi, Maltepe Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde memur Melih Morsümbül ile iş insanı Hüseyin Köksal'ın şoförü Servet Yıldırım'ın ifadelerinde suçlamaları reddettikleri öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nca başlatılan soruşturma kapsamında, bugün 'şüpheli' sıfatıyla ifade veren üç kişi suçlamaları reddetti. Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi'nin oğlu Serkan Çebi, olayın 5 yıl önce gerçekleştiğini ifade ederek "O tarihlerde CHP Küçükçekmece ilçe Başkanı olan (Şu anda CHP parti meclis üyesidir) Turgay Özcan benim çok eski bir dostumdur. 9 Aralık 2019 tarihinde, kendisi CHP İstanbul İl binası alınacağını, CHP il örgütünün bu kapsamda bağış kampanyası başlattıklarını, ancak il binası alınması için bir kısım paranın eksik kaldığını, kendisinin de arkadaşları ile (bu arkadaşlarının kim olduğunu söylemedi) bir miktar bağış parası topladıklarını söyleyerek topladıkları parayı bir adrese götürmemi istedi. Paraları bir poşet içerisinde verdi ve içerisinde yaklaşık 80-85 bin TL para olduğunu söyledi. Yine paralarla birlikte, parayı götüreceğim adresi bir kağıda yazarak bana verdi. Ben de arkadaşımın ricasını kırmayarak kendime ait aracımla belirtilen adrese gittim. İçeri girdiğimde orada bulunan kişilerden kimseyi tanımıyordum. Turgay Özcan'ın ismini verdim ve benimle bir miktar para gönderdiğini söyledim. Onlar da zaten Turgay'ın ismini duyunca başka soru sormadılar. Odada bulunan kişilerden birisine poşet içerisindeki parayı teslim ettim. Ancak kime teslim ettiğimi hatırlamıyorum" dedi. Ofise gittiği sırada masa üzerinde paraların sayıldığını, kendisinin götürdüğü paraların da sayıldığını anlatan Çebi, "Daha sonra ofisten ayrıldım. Paralar karşılığında bana herhangi bir makbuz veya belge vermediler. Babam Kemal Çebi'nin bu paraları arkadaşım Turgay Özcan'dan alarak görüntülerin çekildiği ofise götürdüğümden haberi yoktur. Bu konuyu kendisiyle paylaşmamıştım. Görüntülerin yayınlanmasından sonra babamın olaydan haberi olmuştur. Bildiğim kadarıyla babamın bina satın alma sürecinde herhangi bir yardım veya bağışı olmamıştır. Paraların nasıl ve nereden temin edildiği konusunda herhangi bir bilgim yoktur" ifadelerini kullandı.

"PARA TESLİM ALMADIM, TESLİM DE ETMEDİM"

12 yıldır özel şoförlük yaptığını söyleyen Servet Yıldırım, Fatih Keleş ve Tuncay Yılmaz'ı tanımadığını, işyerine gelip gittiklerini hatırlamadığını ifade etti. Yıldırım, İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Serdal Taşkın'ı kesinlikle tanımadığını da söyleyerek "Hiçbir zaman bu kişiden çanta içerisinde veya başka bir suretle para teslim almadım ve bu paraları Tuncay Yılmaz ve Fatih Keleş'e teslim etmedim. Soruşturmaya konu paraların nereden geldiğini veya nasıl temin edildiği konusunda bir bilgim veya dahilim yoktur" diyerek hakkındaki tanık ifadelerini kabul etmedi. İddia edilen ses kayıtları sorulan Servet Yıldırım, "Hasan Hüseyin Şenyurt ifadesinde benim konuşmalarımı kaydettiğini ve dosyaya sunacağını beyan etmiş ise de, böyle bir ses kaydı varsa ve alınmışsa da kayıt rızam dışında alınmıştır ve bu bir suçtur. Bu nedenle kendisi hakkında bilahare şikayetçi olacağım. Varsa bu kayıtların tarafıma dinletilmesini istiyorum. İddialarına göre bu kayıtlarda para taşıdığımı söylemişim. Beni töhmet altında bırakan bu ifadeler de iftiradır" dedi. Servet Yıldırım, kendisi hakkında asılsız iddialarda bulunan Şenyurt hakkında, benim çeşitli suçlardan davalar açılmış olduğunu da belirtti.

"BANA VERİLEN TALİMATI YERİNE GETİRDİM"

Halen Maltepe Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğüne bağlı memur olarak çalıştığını belirten Melih Morsümbül, para görüntülerinin çekildiği 2019 yılında Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığını söyledi. Morsümbül, görüntülerin çekildiği tarihte Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın kendisini arayarak çağırdığını, daha sonra küçük bir çanta teslim ederek içinde CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının satın alınması sürecinde bağış kampanyasında toplanan bağış paralarının olduğunu söylediğini anlattı. Çantayı verdiği adrese teslim etmesinin söylenmesi üzerine çantayı avukatlık ofisine götürdüğünü belirten Morsümbül, "Çantayı açıp içerisinde ne kadar para olduğunu saymadım. Sadece bana verdiği talimat üzerine çantayı alarak verilen adrese götürdüm. Ofiste CHP İstanbul İI Başkan Yardımcısı Özgür Nas, İl Başkan Danışmanı Can Poyraz ve Belediye Meclis Üyeliğinden tanıdığım Fatih Keleş vardı. Kendilerini tanıdığım için yanlarına gittim. Tam hatırlayamamakla birlikte para çantasını Özgür Nas'a teslim etim. Orada da bana bu paranın il binasının satın alma sürecinde kullanılacağını söylediler. Ben de paranın sayılması için yaklaşık 10-15 dakika ofiste bulunduktan sonra tek başıma ofisten ayrıldım. Paralar sayılırken konuşmalardan 200 bin TL civarı olduğunu duydum. Parayı teslim ettiğimi kanıtlayabilecek herhangi bir makbuz, belge veya senet vermediler. Sadece bana verilen talimatı yerine getirdim" dedi.