Anayasa Mahkemesi

Anayasa Mahkemesi

Son dakika Anayasa Mahkemesi haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Anayasa Mahkemesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Anayasa Mahkemesi haber sayfamızda...

Anayasa Mahkemesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.445 anayasa mahkemesi haberi bulunmuştur.
Özgür Özel: CHP olarak küfeyi istiyoruz
Özgür Özel: CHP olarak küfeyi istiyoruzCHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, en düşük emekli maaşının asgari ücret olsun talepleriyle ilgili, "Bunların sırtında küfe yok" cevabına yönelik, "Biz CHP olarak küfeyi istiyoruz. Millet sana küfeyi verdi. Küfenin içine emekliyi koyuyorsun ağır geliyor, 'milletin efendisi' denen çiftçiyi taşıyamıyor, ağır geliyor. Bırak ben taşıyacağım küfeyi" dedi.
23.07.2024Politika
Kamu Sendikaları Platformu'ndan ILO önünde basın açıklaması
Kamu Sendikaları Platformu'ndan ILO önünde basın açıklamasıKamu Sendikaları Platformu, Ankara'daki Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) önünde basın açıklaması yaptı. Kamu Sendikaları Platformu adına açıklama yapan Hep-Sen Genel Başkanı Yunus Şimşek, "Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun önünden Türkiye'ye ve dünyaya sesleniyoruz. Ülkemizde kamu sendikacılığı 1965 yılında 624 sayılı kanun ile hayata geçmiştir. Geçen 59 yıl boyunca özgür ve demokratik bir sendikacılık ne yazık ki tesis edilemedi. Ama son üç yılda yaşanan antidemokratik müdahaleler ve özgür sendikalaşmaya yapılan darbeler ile adeta kamu sendikacılığı tasfiye edilmeye çalışılmaktadır" dedi.
23.07.2024Sağlık-Yaşam
CHP'li Nazlıaka: Soyadı düzenlemesinin paketten çıkarılacağı bilgisini aldık
CHP'li Nazlıaka: Soyadı düzenlemesinin paketten çıkarılacağı bilgisini aldıkCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile yaptığımız görüşmede umudumuzu büyüten en önemli haber; soyadı düzenlemesinin 9'uncu Yargı Paketi'nden çıkarılacağı bilgisi oldu. Bu sabah aldığımız bilgiye göre; soyadı dayatmasına ilişkin bakanlık bünyesinde yeniden bir değerlendirme yapılacak" dedi.
23.07.2024Politika
Kamu Sendikaları Platformu'ndan ortak açıklama
Kamu Sendikaları Platformu'ndan ortak açıklamaKamu sendikacılığına getirilmek istenen yüzde 1 baraj engeline karşı, Hep-Sen Sendikası'nın çağrısı üzerine 54 sendika bir araya gelerek ortak bir kamuoyu bildirisi yayınladı.
22.07.2024Gündem
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Sokak Hayvanları' tartışması
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Sokak Hayvanları' tartışmasıTBMM Genel Kurulu'nda, grup başkanvekillerinin konuşma yaptığı sırada, 'sokak hayvanları' tartışması çıktı.
18.07.2024Politika
Tüketicinin korunmasına ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'de
Tüketicinin korunmasına ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'deAK Parti, kamu yararının korunması ve kamu düzeninin sağlanması için Reklam Kurulu tarafından uygulanan idari para cezalarının artırılmasını da öngören 'Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni TBMM Başkanlığı'na sundu.
18.07.2024Politika
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar Resmi Gazete'de
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar Resmi Gazete'deCumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.
18.07.2024Gündem
1 Mayıs'ta tutuklananlar için Çağlayan Adliyesi'nde eylem yaptılar
1 Mayıs'ta tutuklananlar için Çağlayan Adliyesi'nde eylem yaptılarÇağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan bir grup, 1 Mayıs'tan bu yana tutukluluğu devam eden 25 kişinin serbest bırakılması için eylem yaptı. Duruşma öncesi açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de "Türkiye'de Anayasa Mahkemesi kararına rağmen işçilerin 1 Mayıs Emek ve Mücadele Günü'nde 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaları engellenmiştir. Arkadaşlarımızın bir an önce serbest kalmasını talep ediyoruz" dedi.
17.07.2024Gündem
Özgür Özel: Madem geçim yok, çok yakında seçim var
Özgür Özel: Madem geçim yok, çok yakında seçim varCHP Genel Başkanı Özgür Özel, en düşük emekli aylığının 12 bin 500 liraya çıkarılmasını öngören teklife ilişkin, "Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir; yazıklar olsun. CHP olarak bu milleti bu cendereden kurtaracağız. Sadece zenginleri kayıran, yoksulu sömüren bu sisteme son verene kadar sizin için çalışacağız, sizin için mücadele edeceğiz. Bu ülkede ya yüzler gülecek ya da yüzleri güldürecek halkın iktidarı gelecek. Madem geçim yok, çok yakında seçim var" dedi.
16.07.2024Politika
Bakan Tunç: Bir daha hiç darbe olmasın diye daha köklü reformlara adım atmamız lazım
Bakan Tunç: Bir daha hiç darbe olmasın diye daha köklü reformlara adım atmamız lazımAdalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına başladığımız şu dönemde 'Bir daha hiç darbe olmasın, bu ülkede milli iradenin önü hiç kesilmesin' diye daha köklü reformlara adım atmamız lazım. Bunun için de 184 değişiklik geçiren artık yamalı bohçaya dönüşen bir anayasa yerine milletin temsilcileri tarafından Mecliste hazırlanan, tüm toplum kesimlerinin görüşlerinin alındığı, temel hak ve özgürlükleri öne alan, devletin görevlerini net bir şekilde ortaya koyan, demokratik, sivil, katılımcı bir anayasayla inşallah ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmemiz lazım" dedi.
13.07.2024Politika
İletişim Başkanlığı: 'Bakan Fidan, Kuzey Makedonya ziyaretinde hiçbir Türk partisi mensubuyla görüşmedi' iddiası doğru değildir
İletişim Başkanlığı: 'Bakan Fidan, Kuzey Makedonya ziyaretinde hiçbir Türk partisi mensubuyla görüşmedi' iddiası doğru değildirletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), "'Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kuzey Makedonya ziyaretinde hiçbir Türk partisi mensubuyla görüşmedi' iddiası doğru değildir" açıklamasında bulundu.
12.07.2024Gündem
Soyadı düzenlemesini de içeren 9'uncu Yargı Paketi, komisyondan geçti
Soyadı düzenlemesini de içeren 9'uncu Yargı Paketi, komisyondan geçtiTBMM Adalet Komisyonu'nda, kadınların evlenince eşinin soyadını alacağına ilişkin düzenlemeyi de içeren 9'ncu Yargı Paketi kabul edildi.
12.07.2024Politika
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, AYM Başkanı Özkaya'yı ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, AYM Başkanı Özkaya'yı ziyaret ettiCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Kadir Özkaya'yı ziyaret etti.
11.07.2024Politika
Soyadı düzenlemesini de içeren '9'ncu Yargı Paketi' komisyonda
Soyadı düzenlemesini de içeren '9'ncu Yargı Paketi' komisyondaTBMM Adalet Komisyonu'nda, kadınların evlenince kocasının soyadını alacağına ilişkin düzenlemeyi de içeren '9'ncu Yargı Paketi' üzerindeki görüşmeler başladı. Teklifin imza sahibi AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, "Kullanılacak soyadı nedeniyle aile bütünlüğünün zarar görmemesi ve çocukların olumsuz etkilenmemesi amacıyla kadınların evlenince eşlerinin soyadını alacağı ve isterlerse önceki soyadlarını da kullanabilecekleri düzenlememizde yer almaktadır" dedi.
11.07.2024Politika
Kamuda tek maaş düzenlemesini içeren kanun teklifi komisyonda
Kamuda tek maaş düzenlemesini içeren kanun teklifi komisyondaKamuda birden fazla kurumda görev alanlara tek maaş ve bu maaşa da üst sınır getiren, kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmelerine başlandı.
11.07.2024Politika
CHP'li Nazlıaka: Kadınların soyadlarını tek başına kullanması yasaklanmaya çalışılıyor
CHP'li Nazlıaka: Kadınların soyadlarını tek başına kullanması yasaklanmaya çalışılıyorCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, "Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen, 9'uncu Yargı Paketi ile kadınların soyadlarını tek başına kullanması yasaklanmaya çalışılıyor. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Kimlik mücadelemiz, var olma mücadelemizdir" dedi.
6.07.2024Politika
Kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin kanun teklifi, TBMM'de
Kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin kanun teklifi, TBMM'deAK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, kamuda alınacak tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, TBMM Başkanlığı'na sundu.
5.07.2024Politika
Kentsel dönüşümde emsal karar
Kentsel dönüşümde emsal kararAnkara'da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binada 1'inci katta oturan Ayfer Dalkıran (52), yeni projede zemin kattan daire verilince evinin değeri düştüğü gerekçesiyle sözleşmeyi imzalamadı. Çevre, Şehircilik ve İl Müdürlüğü, Dalkıran'ın arsa payını, diğer kat maliklerine açık artırma ile satışa çıkardı. Dalkıran, yargıya başvurarak satış işlemini durdurdu.
5.07.2024Video
Kentsel dönüşümde emsal karar
Kentsel dönüşümde emsal kararAnkara'da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binada 1'inci katta oturan Ayfer Dalkıran (52), yeni projede zemin kattan daire verilince evinin değeri düştüğü gerekçesiyle sözleşmeyi imzalamadı. Çevre, Şehircilik ve İl Müdürlüğü, Dalkıran'ın arsa payını, diğer kat maliklerine açık artırma ile satışa çıkardı. Dalkıran, yargıya başvurarak satış işlemini durdurdu.
5.07.2024Gündem
9'uncu Yargı Paketi, TBMM'ye sunuldu
9'uncu Yargı Paketi, TBMM'ye sunulduAK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, kamuoyunda 9'uncu Yargı Paketi olarak bilinen 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin, TBMM Başkanlığına sunulduğunu açıkladı.
3.07.2024Politika
Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, komisyonda
Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, komisyondaTBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarında cezaların artırılmasını ve öğretmen adayları için Milli Eğitim Akademisi kurulmasını öngören 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine başladı.
3.07.2024Eğitim
TSK personel kanunu Resmi Gazete’de yayımlandı
TSK personel kanunu Resmi Gazete’de yayımlandıTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.
28.06.2024Gündem
Özgür Özel: 5 yıl tamamlanmaz, erken seçim olur
Özgür Özel: 5 yıl tamamlanmaz, erken seçim olurCHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Bence 5 yıl tamamlanmaz. 2 veya 2,5'uncu yılın tam ortasında bir erken seçim olur. Bugünden 1,5 yıl sonrası bir erken seçimi olası görüyorum. İstiyor muyum? Vallahi gelecek hafta olsun istiyorum" dedi.
27.06.2024Politika
AK Parti'li Akbaşoğlu: 9'uncu Yargı Paketi'nde 'etki ajanlığı' düzenlemesi yok
AK Parti'li Akbaşoğlu: 9'uncu Yargı Paketi'nde 'etki ajanlığı' düzenlemesi yokAK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "9'uncu Yargı Paketi'ne ilişkin çalışmalarımızda etki ajanlığına ilişkin herhangi bir düzenleme, çalışma başından itibaren bulunmamaktadır. 6284 sayılı kanunla ilgili de herhangi bir düzenleme bu çalışma da söz konusu değildir" dedi.
13.06.2024Politika
TSK Personeline İlişkin Kanun Meclis'te kabul edildi
TSK Personeline İlişkin Kanun Meclis'te kabul edildiTürkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.
13.06.2024Gündem

Benzer Haber Etiketleri

chpözgür özelsoyadısoyadı düzenlemesikanun

Anayasa Mahkemesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.