Av Yasağı

Av Yasağı

Son dakika av yasağı haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan av yasağı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan av yasağı haber sayfamızda...

Av Yasağı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 263 av yasagi haberi bulunmuştur.
Prof. Dr. Ayaz: Balıkta türe özel bazı av kısıtlamaları, yasaklar getirilmeli
Prof. Dr. Ayaz: Balıkta türe özel bazı av kısıtlamaları, yasaklar getirilmeliÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, iklim değişikliği nedeniyle balık üreme sezonlarında kaymalar yaşandığına dikkat çekip, "Buna göre sezondan çok türe özel bazı av kısıtlamaları, yasakların getirilmesinin doğru olacağını düşünüyorum" dedi.
18.07.2024Gündem
Vanlı balıkçılar 'Vira bismillah' diyerek ağlarını göle attı
Vanlı balıkçılar 'Vira bismillah' diyerek ağlarını göle attıVan Gölü'ne geri dönen inci kefalleri için konulan av yasağı, sona erdi. Balıkçılar, 3 aylık aranın ardından ağlarını Van Gölü'ne atıp, "Vira bismillah" dedi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, "Önümüzdeki yıllarda ekonomik olarak çok daha değerli hale gelecek. Bizler yeter ki balığı koruyalım" dedi.
16.07.2024Video
Vanlı balıkçılar 'Vira bismillah' diyerek ağlarını göle attı
Vanlı balıkçılar 'Vira bismillah' diyerek ağlarını göle attıVan Gölü'ne geri dönen inci kefalleri için konulan av yasağı, sona erdi. Balıkçılar, 3 aylık aranın ardından ağlarını Van Gölü'ne atıp, "Vira bismillah" dedi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, "Önümüzdeki yıllarda ekonomik olarak çok daha değerli hale gelecek. Bizler yeter ki balığı koruyalım" dedi.
16.07.2024Foto Galeri
Bitlis'te deniz polisleri, son 15 günde 15 kişiyi boğulmaktan kurtardı
Bitlis'te deniz polisleri, son 15 günde 15 kişiyi boğulmaktan kurtardıBitlis Emniyet Müdürlüğü Tatvan Deniz Şube Müdürlüğü ekipleri, boğulma, arama kurtarma ve kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerini yürüttüğü Van Gölü'nde, dünyada yalnızca burada yaşayan inci kefalini koruma çalışmalarında da görev alıyor. Göldeki tekneleri de denetleyen ekiplerin, son 15 günde 15 kişiyi boğulmaktan kurtardığı belirtildi.
11.07.2024Video
Van'da 2,5 ayda 69 ton inci kefali ele geçirildi; kaçak avcılara 2,2 milyon lira ceza kesildi
Van'da 2,5 ayda 69 ton inci kefali ele geçirildi; kaçak avcılara 2,2 milyon lira ceza kesildiVan Gölü'nde yaşayan ve üremek için suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara geçen inci kefalleri, yumurtalarını bırakıp, yeniden göle döndü. 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında süren göç yolculuğunda, yavru inci kefallerinin de annelerinin izinden göle dönüş yolculuğu devam ediyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir, 2,5 ayda yapılan denetimlere ilişkin, "Denetimlerde 16 tonu canlı olmak üzere toplam 69 ton inci kefali balığına el konuldu. Canlı balıklar yaşam alanları olan sulara iade edildi. Kaçak avcılık yapan 185 kişiye de yaklaşık 2 milyon 250 bin TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca 5 bin 300 metre uzunluğunda ağ ile 180 diğer ağ malzemelerine de el konuldu" dedi.
2.07.2024Video
Bakan Yumaklı: Kaçak avlanan 23,5 ton su ürününe el konuldu
Bakan Yumaklı: Kaçak avlanan 23,5 ton su ürününe el konulduTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, kaçak avcılığın önlenmesine yönelik Türkiye genelinde son 1 haftada 7 bin 535 denetim gerçekleştirildiğini ve bu denetimlerde 23,5 ton su ürününe el konulduğunu açıkladı.
27.06.2024Politika
Van Gölü'nün balıkçıları av yasağında yeni sezona hazırlanıyor
Van Gölü'nün balıkçıları av yasağında yeni sezona hazırlanıyorVan Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan, üremek için ise tatlı suya ihtiyaç duyan inci kefallerinin derelere üreme göçü sürerken, av yasağının olduğu bu dönemde balıkçılar, yıpranan teknelerinin bakım ve onarımlarını yapıyor. Balıkçı Ahmet Çıkla, geçen yıllardaki kuraklığa işaret ederek, "Suların çekilmesiyle artık teknelerimizi bile kıyıya yanaştıramaz hale gelmiştik. Önceki yıl bölgedeki barınaklarda derinleştirme ve onarım çalışması başlatıldı. Av yasağı döneminde, teknelerimizi bakıma aldık" dedi.
11.06.2024Foto Galeri
Av yasağına rağmen salyangoz avlayan tekne sahibine 66 bin lira ceza
Av yasağına rağmen salyangoz avlayan tekne sahibine 66 bin lira cezaSamsun’un Canik ilçesi açıklarında av yasağına rağlen fenerlerini açmadan salyangoz avcılığı yaptığı tespit edilen tekne sahibine, 66 bin 114 lira idari para cezası verildi.
24.05.2024Gündem
Dr. Akkuş: İnci kefali uzun yıllar sonra ilk kez sağlıklı üreme şansı buldu
Dr. Akkuş: İnci kefali uzun yıllar sonra ilk kez sağlıklı üreme şansı bulduKuraklığın son yıllarda gözle görülür şekilde hissedildiği Van, bu yıl yeterince yağış alınca dip seviyeyi gören barajlar dolarken, geçen yıl kuruyan ve dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefalinin en önemli üreme alanları olan dereler de coşmaya başladı. Geçen yıl inci kefalinin en büyük üreme alanı olan Bendimahi Çayı'nın, neredeyse tamamı kurumuş ve binlerce inci kefali de göle dönemeden ölmüştü. Derelerin geçen yıl ve bu yılki durumu uydu görüntülerine yansıdı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, yağmurların ve kışın kar yağışının olmasının çok sevindirici bir durum olduğunu ve inci kefali balığının uzun yıllar sonra ilk kez bu kadar sağlıklı bir şekilde üreme şansı bulduğunu söyledi.
14.05.2024Video
Buzları çözülen Çıldır Gölü'nde balık bereketi yüzleri güldürdü
Buzları çözülen Çıldır Gölü'nde balık bereketi yüzleri güldürdüArdahan’ın Çıldır Gölü'nün kışın buz tutan yüzeyinin tamamen çözülmesiyle balıkçıların sandalla balık avı mesaisi başladı. Gölden çekilen ağları dolduran balıklar, yüzleri güldürdü.
7.05.2024Video
Jandarma, inci kefali nöbetinde
Jandarma, inci kefali nöbetindeVan Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve nesli koruma altında olan inci kefalinin üreme döneminin girmesiyle av yasağı başladı. Avlanmanın yasak olduğu 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında Van Jandarma Komutanlığı, kaçak avcılara yönelik hem kıyıda hem de gölde gece gündüz nöbet tutuyor. Ekipler, havadan dron ile bölgeyi tararken, gölde de botlarla devriye atıyor.
4.05.2024Foto Galeri
Üreme göçü öncesi inci kefaline sıkı denetim
Üreme göçü öncesi inci kefaline sıkı denetimVan Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan endemik tür inci kefalinin üreme döneminde yapacağı göç öncesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ekipler, göç öncesi tatlı su kaynaklarında sıcaklık ölçümü yaparken, kaçak avcılığın önlenmesine yönelik de tedbirlerini artırdı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir, yıllardır aldıkları tedbir ve yaptıkları denetimler sonucu 15 yıl önce 18 santim olan inci kefali balığı boyunun şu an 24 santimetreye kadar ulaştığını söyledi.
25.04.2024Video
Av yasağı başladı, balık fiyatları arttı
Av yasağı başladı, balık fiyatları arttıTürkiye'de 15 Nisan'da gırgır ve troller için başlayan av yasağı nedeniyle tezgahlarda balık çeşidi azaldı, fiyatlar arttı. Balıkhane esnafı Hasan Doğuş Tunç, “Bu balık çıkmıyor anlamına gelmiyor. Balık çıkıyor ama neye yansıdı? Fiyatlara, milletin alım gücüne yansıdı. Yasaklardan önce kilosunu iriliğine göre 90, 100, 120 liraya kadar sattığımız istavrit balığı ikiye katladı, 200 lira, 220 lira oldu" dedi.
19.04.2024Gündem
İnci kefali için 3 aylık av yasağı başladı
İnci kefali için 3 aylık av yasağı başladıDünyada sadece Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen, nesli koruma altında bulunan inci kefali, üreme dönemi nedeniyle 15 Nisan ile 15 Temmuz tarihleri arasında avlanamayacak.
15.04.2024Video
İnci kefali için 3 aylık av yasağı başladı
İnci kefali için 3 aylık av yasağı başladıDünyada sadece Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen, nesli koruma altında bulunan inci kefali, üreme dönemi nedeniyle 15 Nisan ile 15 Temmuz tarihleri arasında avlanamayacak.
15.04.2024Foto Galeri
Bakan Yumaklı: 2023-2024 balıkçılık av sezonu 15 Nisan'da kapanıyor
Bakan Yumaklı: 2023-2024 balıkçılık av sezonu 15 Nisan'da kapanıyorTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2023-2024 balıkçılık av sezonunun 15 Nisan'da kapanacağını açıkladı.
14.04.2024Gündem
‘İklim değişikliği nedeniyle denizlerde av yasağı geriye çekilmeli’
‘İklim değişikliği nedeniyle denizlerde av yasağı geriye çekilmeli’Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği (DEM-BİR) Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı Naci Karabiber, iklim değişikliği nedeniyle sürdürebilir balıkçılık için av yasağının geriye çekilmesi gerektiğini belirtip, "İklimlerin değişmesine bağlı olarak balıkların göç aralıkları hızlı bir şekilde değişim gösteriyor. Bu nedenle 15 Nisan'da başlayan av yasağının mutlaka 1 Nisan'a alınması gerektiğini düşünüyorum. Şu an hangi balığın karnını açarsanız açın hepsinin içinde bir parmak havyar çıkıyor" dedi.
8.04.2024Gündem
Av yasağı sonrası Marmara Denizi'nde hamsi bolluğu
Av yasağı sonrası Marmara Denizi'nde hamsi bolluğuDeniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği (DEM-BİR) Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı Naci Karabiber, "Geçen yıl şubat ayında Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz ile birlikte koordineli olarak sezon içerisinde Marmara Denizi'nde hamsi avcılığına yasak getirmiştik. Onun meyvelerini bu yıl topladık. Bu yıl Marmara Denizi'nde çok güzel hamsi avcılığı oldu. Ekim, kasım, aralık ayları gerçekten çok iyi geçti" dedi.
31.01.2024Video
Av yasağı sonrası Marmara Denizi'nde hamsi bolluğu
Av yasağı sonrası Marmara Denizi'nde hamsi bolluğuDeniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği (DEM-BİR) Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı Naci Karabiber, "Geçen yıl şubat ayında Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz ile birlikte koordineli olarak sezon içerisinde Marmara Denizi'nde hamsi avcılığına yasak getirmiştik. Onun meyvelerini bu yıl topladık. Bu yıl Marmara Denizi'nde çok güzel hamsi avcılığı oldu. Ekim, kasım, aralık ayları gerçekten çok iyi geçti" dedi.
31.01.2024Foto Galeri
Son 15 yılda böyle palamut kıtlığı görülmedi
Son 15 yılda böyle palamut kıtlığı görülmediOrdu'da kalkan av yasağı sonrası denize açılan balıkçılar, palamutta umduklarını bulamadı. Palamudun tanesi tezgahlarda 150 ile 170 liradan satılırken, balık satışı yapan Burçin Doğan, "Bu sene Allah nasip etmedi, az oldu. Hatta son 15 yıla bakıldığında, ilk defa bu kadar az palamut avcılığı oldu" dedi.
27.10.2023Video
Son 15 yılda böyle palamut kıtlığı görülmedi
Son 15 yılda böyle palamut kıtlığı görülmediOrdu'da kalkan av yasağı sonrası denize açılan balıkçılar, palamutta umduklarını bulamadı. Palamudun tanesi tezgahlarda 150 ile 170 liradan satılırken, balık satışı yapan Burçin Doğan, "Bu sene Allah nasip etmedi, az oldu. Hatta son 15 yıla bakıldığında, ilk defa bu kadar az palamut avcılığı oldu" dedi.
27.10.2023Foto Galeri
Rize'de hamsi fiyatı 30 liraya düştü
Rize'de hamsi fiyatı 30 liraya düştüRize'de balıkçı tezgahları hamsi ile doldu, fiyatı 30 liraya kadar düştü. Esnaf, astığı dövizler ile düşen fiyatı duyurup, vatandaşa çağrı yaptı.
22.10.2023Gündem
Akdeniz'de av yasağı kalktı, balık fiyatları yüzde 80 düştü
Akdeniz'de av yasağı kalktı, balık fiyatları yüzde 80 düştüMersin'de av yasağının tamamen kalkmasıyla balıklar tezgahlarda yer almaya başladı. Geçen aylara göre balık fiyatları, yüzde 80 oranında ucuzladı.
24.09.2023Video
Akdeniz'de av yasağı kalktı, balık fiyatları yüzde 80 düştü
Akdeniz'de av yasağı kalktı, balık fiyatları yüzde 80 düştüMersin'de av yasağının tamamen kalkmasıyla balıklar tezgahlarda yer almaya başladı. Geçen aylara göre balık fiyatları, yüzde 80 oranında ucuzladı.
24.09.2023Gündem
Prof. Dr. Dinçer: Hamsi avcılığı tamamen durdurulmalı
Prof. Dr. Dinçer: Hamsi avcılığı tamamen durdurulmalıKaradeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Cemal Dinçer, yasal av boyu tartışmalarıyla gündeme gelen ve popülasyonunun sürdürülebilir avcılık için tehlikede olduğuna dikkati çektiği hamsi avının tamamen durdurulması önerisinde bulundu. Dinçer, "Hamside ciddi azalma var. Karadeniz'i tehdit eden aşırı avcılıktır. Hamsi avcılığının tamamen durdurulması gerektiğini öneriyorum" dedi.
16.09.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

av yasağıVaninci kefaliavhamsi

Av Yasağı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.