Büyüme

Büyüme

Son dakika büyüme haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan büyüme gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan büyüme haber sayfamızda...

Büyüme

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.509 buyume haberi bulunmuştur.
Bakan Uraloğlu: Filyos Limanı'nı normal deniz ticaretine de nakliyeye de açacağız
Bakan Uraloğlu: Filyos Limanı'nı normal deniz ticaretine de nakliyeye de açacağızKarabük’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Filyos Limanı'nı bitirdik. Hizmete açtık. Orada Allah bir gaz bulmayı nasip etti. Liman da sanki ona hazırlık olarak yapılmış bir liman ve orada korkunç bir lojistik görev gördü ve görmeye de devam ediyor. Ama oradaki asıl beklenti, civar illerde beklenti, oranın ticarete de açılmasıdır. Deniz taşımacılığına da açılması noktasında Enerji Bakanımızla birkaç hafta önce yerinde tespitleri yaptık. Bir projeksiyonda orada Türk petrollerine bırakacağımız yeri netleştirdik. Bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. Bazı deniz taramaların yapılması gerekiyor. 2 yıllık periyot içerisinde inşallah Filyos Limanı'nı normal deniz ticaretine de nakliyeye de açacağız” dedi.
21.02.2024Politika
Bakan Bolat: Bu yıl sonuna kadar ihracatçı sayımızı 150 bine çıkartacağız
Bakan Bolat: Bu yıl sonuna kadar ihracatçı sayımızı 150 bine çıkartacağızTicaret Bakanı Ömer Bolat, "Ümit ederiz ki yine bölgede, dünyada büyük jeopolitik gerilimler, savaşlar, salgınlar olmasın. Bu yıl sonuna kadar ihracatçı sayımızı da 150 bine çıkartacağız. Yılda ortalama yüzde 7'lik bir artış var. Geçen yıl 138-139 bin civarında ihracatçımız vardı. Bu yılı da 150 bin ihracatçıyla kapatacağız" ifadelerini kullandı.
21.02.2024Politika
Çinliler 'Ejderha Yılı'na İstanbul'da merhaba dedi
Çinliler 'Ejderha Yılı'na İstanbul'da merhaba dediÇin Bahar Bayramı dolayısıyla İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong, ‘İçimizi Isıtan Bahar Bayramı-Çin Yeni Yıl Kutlaması’ resepsiyonu verdi. Davetliler Ejderha Yılı olarak da kabul edilen yeni yıla coşku ve heyecanla ‘merhaba’ dedi. Kültür ve sanat gösterilerinin olduğu resepsiyonda ‘Çin Sichuan Mutfağı-Bir Dünya Lezzeti’ etkinliği de yapıldı. Gecede Sichuan’dan gelen aşçılar, yöresel lezzetlerini misafirler için hazırladı.
21.02.2024Video
Türk Hava Yolları, 5 bin kişiyi işe almaya hazırlanıyor
Türk Hava Yolları, 5 bin kişiyi işe almaya hazırlanıyorTürk Hava Yolları İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, 2024 yılı için yaklaşık 5 bin kişiyi işe almayı planladıklarını duyurdu.
20.02.2024Ekonomi
Büyükada'da mimoza hırsızlığına tepki
Büyükada'da mimoza hırsızlığına tepkiBüyükada'da baharın müjdecisi mimozalar açtı, hırsızlık başladı. Ada sakinleri, izinsiz ve ölçüsüz kesilerek çalınan mimozaların çiçekçiler tarafından satıldığını belirtti. Dünya Mirası Adalar girişimi üyesi Derya Tolgay, "Mimozaların dalları hunharca parçalanıyor. Bu duruma dur denilmesi gerekiyor. Adalılar olarak bu duruma tepkiliyiz" dedi.
20.02.2024Video
OKX TR'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çamır oldu
OKX TR'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çamır olduKripto para borsası OKX, Mehmet Çamır'ı OKX Türkiye'nin (OKX TR) Yönetim Kurulu Başkanı olarak atadığını duyurdu. Çamır, resmî lansman için gün sayan OKX TR'nin iş geliştirme, büyüme, uyum ve operasyon alanlarındaki çalışmalarına başkanlık edecek. Şirketin Küresel Hukuk ve Uyum Departmanı Başkanı Mauricio Beugelmans ise OKX TR Yönetim Kurulu üyesi oldu.
20.02.2024Ekonomi
EKK: Ödemelerde TROY kullanımı yaygınlaştırılacak
EKK: Ödemelerde TROY kullanımı yaygınlaştırılacakEkonomi Koordinasyon Kurulu'nca (EKK), "Türkiye'de geliştirilen ve kartlı ödeme sistemleri alanında ülkemizin markası olan Türkiye'nin Ödeme Yöntemi'ne (TROY) ilişkin son dönem gelişmeler Kurul üyeleriyle paylaşılmıştır. TROY'un kullanımında düzenli bir artış gözlenmekte olup, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın öncülüğünde TROY kullanımı yaygınlaştırılacaktır" açıklaması yapıldı.
19.02.2024Ekonomi
Manikis: EMEA genelindeki her 5 otelimizden 1’i Türkiye’de bulunuyor
Manikis: EMEA genelindeki her 5 otelimizden 1’i Türkiye’de bulunuyorFranchise veren otel şirketi Wyndham Hotels & Resorts, EMEA Yönetici Zirveleri serisinin ilkini gerçekleştirdi. Türkiye'deki önemli ortakları ve otel genel müdürlerinin katılım sağladığı zirvede konuşan Wyndham Hotels & Resorts EMEA Başkanı Dimitris Manikis, Türkiye’nin Wyndham için çok önemli bir büyüme pazarı olduğuna işaret ederek, “Türkiye’de açık ve faal durumda 110'dan fazla otelimiz var ve EMEA genelindeki her 5 otelimizden 1’i Türkiye’de bulunuyor” ifadelerini kullandı.
19.02.2024Teknoloji
Limak Doğu Anadolu Çimento’ya 4,4 katı başvuru geldi
Limak Doğu Anadolu Çimento’ya 4,4 katı başvuru geldiÇimento üreticisi Limak Şirketler Grubu'nun halka arz edeceği iştiraki Limak Doğu Anadolu Çimento'nun 14-16 Şubat tarihlerinde gerçekleşen talep toplama sürecine hedefin 4,4 katı başvuru geldiği açıklandı. Halka arzın toplam büyüklüğü 2 milyar 526 milyon TL oldu.
19.02.2024Ekonomi
"Sahiplik yapısı, Bitcoin'in merkeziyetsizliğini yansıtıyor"
"Sahiplik yapısı, Bitcoin'in merkeziyetsizliğini yansıtıyor"Kripto varlıkların başlangıç noktası oluşuyla gündemden düşmeyen Bitcoin'e ilişkin sahiplik verileri, gelir dağılımı adaletinin konuşulduğu son günlerde yakından takip edildi. Grayscale tarafından yayımlanan 'Bitcoin Sahiplik Manzarasının Gizemini Çözmek' başlıklı bir çalışmada, dünyanin en değerli kripto para biriminin çok çeşitli gruplar arasında dağıldığı, Bitcoin sahiplerinin yaklaşık yüzde 74'ünün ise küçük yatırımcılardan oluştuğu tespit edildi. Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan GateTR CEO'su Kafkas Sönmez, “Bireysel yatırımcılardan kripto madencilerine, hükümetlerden halka açık şirketlere, özel şirketlerden borsalara, pek çok varlık piyasası oyuncusuna dağıtılmış olan Bitcoin, kripto paraların merkeziyetsizliğini de yansıtıyor" dedi.
19.02.2024Ekonomi
Cevdet Yılmaz: İlk defa ekonomimiz trilyon dolar seviyesini geçmiş oluyor
Cevdet Yılmaz: İlk defa ekonomimiz trilyon dolar seviyesini geçmiş oluyorCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin 2022'de 906 milyar dolar olan ekonomik hacminin bu yıl sonunda 1,1 trilyon dolar seviyelerine yaklaştığını belirterek, "İlk defa ekonomimiz trilyon dolar seviyesini geçmiş oluyor" dedi.Adana'da düzenlenen 'İş Dünyası Buluşması'na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra Adana Valisi Yavuz Selim Köşger ile oda ve borsa temsilcileri, milletvekilleri, AK Parti, MHP il başkanları ile iş insanları katıldı.
17.02.2024Politika
Bakan Bolat'tan kredi ve banka kartı 'komisyon' oranı açıklaması
Bakan Bolat'tan kredi ve banka kartı 'komisyon' oranı açıklamasıTicaret Bakanı Ömer Bolat, kredi- banka kartlarındaki komisyon oranlarına ilişkin açıklamasında, “Şimdi üç kamu bankası, Ziraat Bankası Genel Müdürümüz bize bildirdi, bir karar aldılar. Banka kartındaki komisyon oranını yüzde 2,39’a düşürdüler aylık taksit olarak. Akaryakıt istasyonlarında da yüzde 2,25’e düşürdüler. Banka kartlarında, post makinelerindeki aylık ücretlendirmeyi de yüzde 50 indirim yaptılar. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
17.02.2024Ekonomi
Mars Logistics'ten 70 milyon Euro değerinde filo yatırımı
Mars Logistics'ten 70 milyon Euro değerinde filo yatırımıMars Logistics, 2024'te 70 milyon Euro'ya varan yatırım yapacaklarını duyurdu. Firma, geçen yıl 65 milyon Euro'luk filo yatırımı yapmıştı.
16.02.2024Ekonomi
Bakan Şimşek: Yılın ikinci yarısında enflasyon kayda değer oranda düşmüş olacak
Bakan Şimşek: Yılın ikinci yarısında enflasyon kayda değer oranda düşmüş olacakTürkiye- Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Enflasyonu düşürürken sıra dışı bir şey yapmayacağız, konvansiyonel para politikaları uygulanacak, para politikalarının sıkılaştırılması işe yarayacak. Yılın ikinci yarısında enflasyon kayda değer oranda düşmüş olacak" dedi.
16.02.2024Ekonomi
Cevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruz
Cevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruzDiyarbakır'a gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Diyarbakır’ı konuşurken vekillerimiz ve valimiz Erbil’den uçuş olmadığını söylediler. Ulaştırma Bakanlığı ile görüştüm. Erbil uçuşlarına da başlıyoruz. Artık Diyarbakır- Erbil uçuşları başlıyor” dedi.
16.02.2024Politika
Yüzde 44 büyüyen IFS Türkiye'nin hedefinde daha çok şirketi dijitalleştirmek var
Yüzde 44 büyüyen IFS Türkiye'nin hedefinde daha çok şirketi dijitalleştirmek varDünya genelinde şirketler için kurumsal kaynak planlama (ERP), kurumsal varlık yönetimi (EAM) ve saha servis yönetimi (FSM) gibi kurumsal iş uygulamaları geliştiren ve uygulayan IFS, bu yıl Türkiye'deki 20'nci yılını kutluyor. 2023'te globalde 1,2 milyar dolar ciro ve lisans bazında yüzde 33 büyüme gerçekleştiren şirketin, Türkiye'de lisans bazında büyümesi ise yüzde 44 oldu. Teknolojik yol haritasını, özellikle yapay zeka alanındaki önemli gelişmelere odaklayan şirketin 2024 yılı için hedefi ise yüzde 40 büyüme sağlamak.
16.02.2024Ekonomi
Sağlıkta temiz enerji dönemi: 4 ildeki GES ile 73 bin ton karbon salımının önüne geçilecek
Sağlıkta temiz enerji dönemi: 4 ildeki GES ile 73 bin ton karbon salımının önüne geçilecekMLP Care ve Enerjisa Enerji, YEO Teknoloji’nin çözüm ortağı olarak katkı sunacağı Güneş Enerjisi Santrali (GES) projeleri için bir araya geldi. İş birliği ile Türkiye’nin 4 ilinde 7 farklı noktada güneş enerjisi santralleri kurulacak. Santrallerde üretilen elektrik ile MLP Care bünyesindeki hastanelerin enerji ihtiyacı temiz kaynaklardan karşılanacak ve yıllık 73 bin ton karbon salımının da önüne geçilecek.
16.02.2024Video
Sağlıkta temiz enerji dönemi: 4 ildeki GES ile 73 bin ton karbon salımının önüne geçilecek
Sağlıkta temiz enerji dönemi: 4 ildeki GES ile 73 bin ton karbon salımının önüne geçilecekMLP Care ve Enerjisa Enerji, YEO Teknoloji’nin çözüm ortağı olarak katkı sunacağı Güneş Enerjisi Santrali (GES) projeleri için bir araya geldi. İş birliği ile Türkiye’nin 4 ilinde 7 farklı noktada güneş enerjisi santralleri kurulacak. Santrallerde üretilen elektrik ile MLP Care bünyesindeki hastanelerin enerji ihtiyacı temiz kaynaklardan karşılanacak ve yıllık 73 bin ton karbon salımının da önüne geçilecek.
16.02.2024Ekonomi
Değişen iklim koşulları bitkiden alınan verimi düşüyor
Değişen iklim koşulları bitkiden alınan verimi düşüyorZiraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Balkaya, bitkilerin büyümek için toprak, su, ışık ve sıcaklığa ihtiyaç duyduğunu belirterek, iklim değişiklikleri sebebiyle ihtiyaçlarını karşılayamayan ve sıcaklık stresi yaşayan karnabahar, brokoli ve turp gibi kışlık türlerin maruz kaldığı sıcaklık değişimleri, bu bitkilerin büyümesine engel olduğunu söyledi.
15.02.2024Gündem
Bakan Ersoy: Ören yerlerin tamamını gece müzeciliği kapsamına alıyoruz
Bakan Ersoy: Ören yerlerin tamamını gece müzeciliği kapsamına alıyoruzKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Yazın çok sıcak. 50 dereceyi bulan sıcaklıklarda kimse ören yeri gezmek istemiyor. Gece müzeciliği çalışması başlattık. Turizm merkezlerine yakın olan ören yerlerin tamamını gece müzeciliği kapsamına alıyoruz. Hem daha fazla turist almamızı sağlayacak hem sezonu uzatmak istiyoruz hem de sezon içinde turist hareketliliğini arttırmak istiyoruz. Birkaç yıl içinde bu projenin olumlu sonuçlarını göreceğiz" dedi.
14.02.2024Gündem
'9 yılda cinsel istismar oranları çocuklarda 3 kat arttı'
'9 yılda cinsel istismar oranları çocuklarda 3 kat arttı'Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) öğretim görevlisi Ayşe Mine İşler, TÜİK verilerine göre çocuk istismarının artış gösterdiğini belirterek, "Son 9 yılda cinsel istismar oranları özellikle çocuklarda 3 kat artmış durumda. Bu konuda kız çocukları erkek çocuklarına oranla 4 kat daha risk altında" dedi.
14.02.2024Video
'9 yılda cinsel istismar oranları çocuklarda 3 kat arttı'
'9 yılda cinsel istismar oranları çocuklarda 3 kat arttı'Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) öğretim görevlisi Ayşe Mine İşler, TÜİK verilerine göre çocuk istismarının artış gösterdiğini belirterek, "Son 9 yılda cinsel istismar oranları özellikle çocuklarda 3 kat artmış durumda. Bu konuda kız çocukları erkek çocuklarına oranla 4 kat daha risk altında" dedi.
14.02.2024Gündem
Limak Doğu Anadolu Çimento halka arz oluyor
Limak Doğu Anadolu Çimento halka arz oluyorÇimento üreticisi Limak Şirketler Grubu’nun iştiraki Limak Doğu Anadolu Çimento halka arz oluyor. Şirketin sermaye artırımı ve ortak satışı ile yapılacak halka arzında pay başına satış fiyatı 16,20 TL olarak belirlendi. Halka arzda 14-15-16 Şubat’ta talep toplanacak.
13.02.2024Ekonomi
"Trafik sigortası prim üretimi yüzde 101, kasko sigortası prim üretimi yüzde 89 arttı"
"Trafik sigortası prim üretimi yüzde 101, kasko sigortası prim üretimi yüzde 89 arttı"  Taşıt pazarı genel satışlarındaki büyüme, hayatdışı poliçe üretimine de yansıdı. Trafik sigortası poliçe üretimi yüzde 101 artarken kasko sigortası poliçe üretimi yüzde 89 arttı. Sigorta sektörü hayatdışı poliçe üretimi yüzde 110 büyürken sigortaladım.com yüzde 175'lik büyüme rakamı yakaladı.
13.02.2024Ekonomi
“Rezerv kanıtı, borsalar için endüstri standardı olmalı"
“Rezerv kanıtı, borsalar için endüstri standardı olmalı"Web3 şirketi Gate.io Rezerv Kanıtı (Proof of Reserves | PoR) raporu yayınladı. Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Özellikle 2023'ün son ayları, kripto para birimleri için bir dönüm noktası oldu. Hükümetlerin yakından incelemeye başladığı ve böylece varlığını tanıdığı, kurumsal yatırımcı ilgisinin arttığı ve piyasadaki taşların yerine daha fazla oturduğu bu dönem, işlem hacimlerini ve pazar büyüklüğünü artırırken artık kripto para borsalarına yönetişim anlamında daha fazla sorumluluk yükledi. Rezerv Kanıtı raporları da merkezi borsalar arasında bir endüstri standardına dönüşmeli" dedi.
13.02.2024Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

ekonomilimakCevdet YılmaziklimCinsel istismar

Büyüme ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.