Edebiyat

Edebiyat

Son dakika edebiyat haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan edebiyat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan edebiyat haber sayfamızda...

Edebiyat

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.539 edebiyat haberi bulunmuştur.
İzmir'in ilk kadınları dikim için bu aletleri kullanıyordu
 İzmir'in ilk kadınları dikim için bu aletleri kullanıyorduİzmir'in Bornova ilçesindeki kentin ilk yerleşimcilerinin yaşadığı Yeşilova Höyüğü'nde yapılan kazı çalışmalarında, 8 bin 200 yıl öncesine ait kemikten yapılmış iğneler bulundu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, "İzmir'in ilk kadınları, bunları kullanmış. Dokumacılıkta bu aletlerle üretim yapıyorlardı" dedi.
3.07.2022Video
İzmir'in ilk kadınları dikim için bu aletleri kullanıyordu
İzmir'in ilk kadınları dikim için bu aletleri kullanıyorduİzmir'in Bornova ilçesindeki kentin ilk yerleşimcilerinin yaşadığı Yeşilova Höyüğü'nde yapılan kazı çalışmalarında, 8 bin 200 yıl öncesine ait kemikten yapılmış iğneler bulundu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, "İzmir'in ilk kadınları, bunları kullanmış. Dokumacılıkta bu aletlerle üretim yapıyorlardı" dedi.
3.07.2022Foto Galeri
Eğitim portalı, sanatçılara ücretsiz girişimcilik dersleri veriyor
Eğitim portalı, sanatçılara ücretsiz girişimcilik dersleri veriyorMüzik, tiyatro, edebiyat ve sinema gibi birçok farklı alandan sanatçının, ürettikleri eserleri sanat izleyicilerine doğru yöntemlerle ulaştırması için hazırlanan girişimcilik eğitim portalı ARTENPRENEUR, dijital dünyayı markalaşmak isteyen sanatçılar için fırsata dönüştürüyor. Geçtiğimiz günlerde yayına açılan platform, kültür endüstrisinde faaliyet gösteren bağımsız sanatçıların işlerini daha iyi yönetebilmeleri için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmeleri adına girişimciliğe dair birçok ücretsiz eğitim videosu sunuyor.
1.07.2022Eğitim
Bakan Kasapoğlu: İnternet teknolojisi yenilikleri, dil erozyonu doğurdu
Bakan Kasapoğlu: İnternet teknolojisi yenilikleri, dil erozyonu doğurduGençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Kullandığımız kelimeler, kurduğumuz cümleler, fikir ve duygu dünyamızın aynasıdır. İnternet teknolojilerinin getirdiği yenilikler, maalesef dünya çapında bir dil erozyonu doğurdu. Bu dil yoksulluğunun bir kavrayış zafiyetine dönüşerek sosyal hayatımızı da tehdit eder hale geldiğini yaşayarak görüyoruz. Bu gidişata rıza gösteremeyiz" dedi.
30.06.2022Gündem
Ahmed Arif'in büstünde şiirinin yazılı olduğu baskıya zarar verildi
Ahmed Arif'in büstünde şiirinin yazılı olduğu baskıya zarar verildiDiyarbakır’ın Sur ilçesindeki parkta yer alan şair ve yazar Ahmed Arif’in büstündeki ünlü şiiri ‘Diyarbekir Kalesi’nden Notlar’ın bir bölümünün yazılı olduğu baskıya kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zarar verildi. Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu, “Biz yaşadıkları dönemde zaten sahip çıkmamışız, yapılan heykel zaten benzemiyor, bunu yapan yanlış yapmış, bunu yırtan da yanlış yapmış. Bari bundan sonra bu değerlerimize sahip çıkalım” dedi.
26.06.2022Gündem
Prof. Dr. Ergül: İzmit Körfezi'ne dökülen kimyasallar anlık tahribat olarak kalmıyor
Prof. Dr. Ergül: İzmit Körfezi'ne dökülen kimyasallar anlık tahribat olarak kalmıyorKocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Halim Aytekin Ergül, İzmit Körfezi'ndeki denize dökülen kimyasalların uzun yıllar etkilerini sürdürdüğünü belirterek, "Deniz canlılarıyla ilgili denize dökülen kimyasalların oluşturduğu tahribat sadece anlık olarak kalmıyor. Bulundukları bölgede uzun süre o canların yaşam, üreme, yuvalama ile yumurtlama alanlarını etki altına alıyorlar ve bu tür canlılara uygun habitatlar bırakmıyorlar" dedi.
25.06.2022Foto Galeri
Kösedağ Savaşı'nın tanığı 'zırhlar' bakıma alındı
Kösedağ Savaşı'nın tanığı 'zırhlar' bakıma alındıAnadolu Selçuklu Devleti ile Moğollar'ın 3 Temmuz 1243'te Sivas'ın Suşehri ilçesi yakınlarındaki Kösedağ Savaşı'ndan kalan askerlere ait 8 zırhtan 1'i, Sivas Arkeoloji Müzesi'nde özenle saklanırken, diğerleri de Kültür ve Turizm Bakanlığı Nevşehir Bölge Laboratuvarı'nda bakıma alındı.
23.06.2022Video
Özel Ege Lisesi öğretmenlerinden YKS değerlendirmesi
Özel Ege Lisesi öğretmenlerinden YKS değerlendirmesiYükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hafta sonu gerçekleşti. Özel Ege Lisesi öğretmenleri sınava ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
21.06.2022Eğitim
Uzmanlar, AYT ve TYT sınavlarını değerlendirdi
Uzmanlar, AYT ve TYT sınavlarını değerlendirdiİSTEK Okulları Alan Koordinatörleri, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen Temel yeterlilik Sınavı (TYT) ve Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) sorularını değerlendirdi.
20.06.2022Eğitim
Uzmanlardan YKS değerlendirmesi: Matematik ile Türk Dili ve Edebiyatı belirleyici olacak
Uzmanlardan YKS değerlendirmesi: Matematik ile Türk Dili ve Edebiyatı belirleyici olacakYükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) bugün tüm yurtta saat 10.15’te uygulanmaya başlandı ve  180 dakika sürdü. Sınava ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uğur Okulları Sınavlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, “2022 AYT’de genellikle tüm dersler orta zorlukta olup sayısal ve eşit ağırlık öğrencileri için matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı, sözel öğrenciler için Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih dersi belirleyici olacaktır” dedi.
19.06.2022Eğitim
'Matematik testi soruları geçen yıla göre daha kolay algılandı'
'Matematik testi soruları geçen yıla göre daha kolay algılandı'YÜKSEKÖĞRETİM Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) bugün tamamlandı. 126 sorudan oluşan AYT için 180 dakika süre tanındı. Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Koordinatörü Sibel Durak, "Fen Bilimleri ve Türk Dili ve Edebiyatı sorularının zorluk derecesi geçen sene ile paralellik gösterdi. Dolayısıyla ortalama ve puan değerlerinde belirgin farklılıklar olmaması ihtimali bulunuyor. Ancak Matematik testi soruları geçen yıla göre daha kolay algılandı ve bunun sonucunda Matematik testinin YKS-SAY ve YKS-EA puanlarının oluşumundaki toplam katkı oranı geçen seneye göre azalacak gibi duruyor" dedi.
19.06.2022Eğitim
Başak Doğan ve Cem Seymen'e mezun olduğu üniversiteden ödül
Başak Doğan ve Cem Seymen'e mezun olduğu üniversiteden ödülBeykent Üniversitesi 25’inci yılında 20 bin’den fazla mezun verdi. Gerçekleştirilen törende, 25’inci Yıl Mezun Ödülleri kapsamında mezunlara ‘Profesyonel Başarı Ödülleri’ verildi.  ‘Ata Tohumu Hareketi’ ile Beykent Üniversitesi mezunu gazeteci Cem Seymen, Topluma Katkı Ödülü’ne, Marmaray’ın baş mimarı Beykent Üniversitesi mezunu Başak Doğan ise Profesyonel Başarı Ödülü’ne layık görüldü.
19.06.2022Eğitim
YKS'nin ilk günü böyle geçti
YKS'nin ilk günü böyle geçtiÖlçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün yapıldı. Kimisi sınava kıl payı yetişirken, kimini polis ulaştırdı, kimisi de çeşitli nedenlerle kapıda kaldı. İşte Türkiye'den YKS manzaraları
18.06.2022Eğitim
Yükseköğretime geçişte ‘Uygulamalı Bilimler’ önerisi
Yükseköğretime geçişte ‘Uygulamalı Bilimler’ önerisiYükseköğretime Geçiş Sınavı’nın da yaklaşmasıyla Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki eğitmenler, ‘Yükseköğretime Giriş’ konusunu tartışarak bir rapor hazırladı. Uygulanabilecek yeni öneri modellerini de ele aldıklarını belirten Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Hasan Şimşek, Uygulamalı Bilimler’e geçilmesi gerektiğini söyledi.
17.06.2022Eğitim
Prof.Dr. Beksaç: Osmanlı'dan kalma mezar taşları yok olma riski taşıyor
Prof.Dr. Beksaç: Osmanlı'dan kalma mezar taşları yok olma riski taşıyorEdirne'de Beylerbeyi Camisi Mezarlığı'ndaki Osmanlı'dan kalma mezar taşlarının yok olma tehlikesi taşıdığını söyleyen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, "Buraların tekrar elden geçirilmesi gereklilik arz ediyor. Daha önce mevcut olan türbe bile yıkıktı, kubbesi yoktu. Restorasyon çalışması yapıldı. Fakat geçen zamanda taşların korunmasını aciliyet taşır bir konuma getirdi" dedi.
17.06.2022Foto Galeri
İzmit Körfezi derelerden akan sularla çamur rengini aldı
İzmit Körfezi derelerden akan sularla çamur rengini aldıKocaeli'de yağmur sonrası derelerden İzmit Körfezi'ne çamurlu su aktı. Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Halim Aytekin Ergül, çamurlu suyun kuşların yaşam alanlarını etkilediğini belirtti.
14.06.2022Gündem
Yeşilova'da 8 bin 200 yıllık kesici aletler bulundu
Yeşilova'da 8 bin 200 yıllık kesici aletler bulunduİzmir'in Bornova ilçesindeki kentin ilk yerleşimcilerinin yaşadığı Yeşilova Höyüğü'nde yapılan kazı çalışmalarında, 8 bin 200 yıl öncesine ait taştan yapılmış et kesme, ağaç yontma veya mobilya işlemede kullanılan kesici aletler bulundu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, "Buranın üretim yeri olduğunu saptamıştık. Sert taşlardan birçok alet yapıyorlar. Nefrit gibi taşları kullanıyorlar. Çok uzaklardan getiriyorlar bu malzemeleri" dedi.
14.06.2022Foto Galeri
Dünyaca ünlü markalardan online eğitim fırsatı
Dünyaca ünlü markalardan online eğitim fırsatıYeditepe Üniversitesi, Coursera ile yaptığı iş birliği kapsamında veri analizinden siber güvenliğe çok sayıda alanda, akademisyenlerin, öğrencilerin ve mezunların uluslararası markalardan ve uzmanlardan eğitimler almasını sağladı.
14.06.2022Eğitim
Küçükçekmece Kitap Günleri’ne okur- yazar akını
Küçükçekmece Kitap Günleri’ne okur- yazar akınıKüçükçekmece Belediyesi, Atakent Menekşe Parkı’nda düzenlediği ‘Lagün Kitap Günleri’yle 8 gün boyunca birçok yazar, şair ve siyasetçiyi sevenleri ve okurlarıyla bir araya getirdi.
13.06.2022Kültür&Sanat
Trakya Üniversitesi'nde 18 yabancı öğrenci derece ile mezun oldu
Trakya Üniversitesi'nde 18 yabancı öğrenci derece ile mezun olduTrakya Üniversitesi'nde (TÜ) 2021-2022 akademik yılında yurt dışından gelen öğrencilerin bir kısmı fakültelerinden birincilikle mezun olurken, toplam 18 kişi derece aldı. Tıp fakültesini birincilikle bitiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) Hilmi Kılgın, "Türkiye'de sağlık anlamında olan gelişmeler, üniversitenin 40 yıllık bir geçmişe sahip olması işleri kolaylaştırdı. Trakya Üniversitesi, yabancı öğrenciler için kucak açan bir yer" dedi.
13.06.2022Eğitim
Kartal Kitap Fuarı’nda yazar Ayşe Kulin’e ‘onur ve emek ödülü’ verildi
Kartal Kitap Fuarı’nda yazar Ayşe Kulin’e ‘onur ve emek ödülü’ verildi Kartal Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kartal Kitap Fuarı, edebiyat ve sanat dünyasının ünlü kalemlerini ağırlamaya devam ediyor. Etkinliğin ikinci gününde, yazar Ayşe Kulin, onur ve emek ödülünü, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in elinden aldı.
12.06.2022Kültür&Sanat
Prof. Dr. Akpınar: Dere yatakları günümüz koşullarına uygun değil
Prof. Dr. Akpınar: Dere yatakları günümüz koşullarına uygun değilErzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erdal Akpınar, 9 Haziran'daki sele ilişkin bilimsel inceleme yaptıklarını söyledi. Erzincan ve Üzümlü ilçesine metrekareye düşen yağış miktarının mevsim normallerine uygun olduğunu belirten Akpınar, "Çamur selinin kent merkezine kadar gelmesi, dere yataklarının günümüz koşullarına uygun olmamasından kaynaklanıyor" dedi.
11.06.2022Foto Galeri
Mehmet Akif Ersoy Özel Yetenek Festivali gerçekleştirildi
Mehmet Akif Ersoy Özel Yetenek Festivali gerçekleştirildiÇanakkale'de, Bayramiç Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde yürütülen Eğitimde 3 Adım Modeli 'Bir Yetenek Aranıyor' projesi kapsamında, Mehmet Akif Ersoy Özel Yetenek Festivali gerçekleştirildi.
8.06.2022Gündem
Şair ve yazar Mevlana İdris Zengin, yaşamını yitirdi
Şair ve yazar Mevlana İdris Zengin, yaşamını yitirdiKahramanmaraş'ta bulunan şair ve yazar Mevlana İdris Zengin (56) rahatsızlanınca kaldırıldığı hastanede hayaını kaybetti. Zengin (56), yarın İstanbul'da toprağa verilecek. Zengin'in kardeşi gazeteci İskender Zengin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da kendilerini arayarak taziyelerini ilettiğini söyledi.
7.06.2022Video
Şair ve yazar Mevlana İdris Zengin, yaşamını yitirdi
Şair ve yazar Mevlana İdris Zengin, yaşamını yitirdiKahramanmaraş'ta bulunan şair ve yazar Mevlana İdris Zengin (56) rahatsızlanınca kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Zengin (56), yarın İstanbul'da toprağa verilecek. Zengin'in kardeşi gazeteci İskender Zengin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da kendilerini arayarak taziyelerini ilettiğini söyledi.

Benzer Haber Etiketleri

sınavYKSAYTİzmirYeşilova Höyüğü

Edebiyat ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.