Kaygı

Kaygı

Son dakika kaygı haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kaygı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kaygı haber sayfamızda...

Kaygı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.299 kaygi haberi bulunmuştur.
"Tükenmişliğe çare görülme ve duyulma"
"Tükenmişliğe çare görülme ve duyulma" Tükenmişlik sendromuna ilişkin bilgi veren Klinik Psikolog, Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, tükenmişlik sendromunda umutsuzluk ve depresif özelliklerin görülebileceğine işaret ederek “Tükenmişlik en fazla gösterilen çabanın kimsenin umurunda olmadığı, değersizleştirildiği koşullarda ortaya çıkan bir durum. Bu nedenle kişinin kendi ‘görülme’ ihtiyacının, motive edilme ihtiyacının farkında olması çok önemli. Burada en önemli nokta ‘görülmek-duyulmak’ diyebilirim” dedi.
10.06.2024 Sağlık-Yaşam
Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü uzmanlarından herkese açık online seminer
Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü uzmanlarından herkese açık online seminer Bahçeşehir Koleji (BK) Spor Kulübü, alt yapı sporcuları için her yıl düzenlenen “'Sporcular yaz dönemini nasıl geçirilmeli?' başlıklı seminer bu yıl katılmak isteyen herkese açık olacağı bildirildi. İnternet üzerinden uzaktan erişimle gerçekleştirilecek seminerde, doğru beslenmeyle sakatlanma riskinin nasıl azaltılacağı, yaz dönemi yapılan etkinliklerin vücut kompozisyonunu nasıl değiştireceği, antrenmanlarda dikkat edilmesi gerekenler, stres ve kaygı yönetimi gibi konular konuşulacak.
7.06.2024 Eğitim
Dr. Ergül: Ekran bağımlılığı çocuklarda obezite ve depresyon sorunlarına yol açabilir
Dr. Ergül: Ekran bağımlılığı çocuklarda obezite ve depresyon sorunlarına yol açabilir Okulların kapalı olduğu yaz döneminde, çocukların teknolojik cihazlarla ve ekranla ilişkisi de artıyor. Medicana Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Pınar Balgöz Ergül, “Dijital cihazlar ders çalışmak, ödev hazırlamak, araştırma yapmak için verimli şekilde kullanılabilir. Ancak oyun oynamak ve sosyal medyada gezinmek için kullanmak; ders çalışmanın, aktif oyun oynamanın ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi engelleyebilir."  
6.06.2024 Sağlık-Yaşam
“Sınav kaygısını önlemek için ebeveynlere büyük rol düşüyor”
“Sınav kaygısını önlemek için ebeveynlere büyük rol düşüyor” Liselere Geçiş Sınavı (LGS) yaklaştıkça kaygının arttığını ve buna neden olan en önemli etmenin belirsizlik olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Zeynep Göktuna, “Sınav sonucunun nasıl olacağı; dolayısıyla geleceğinin nasıl etkileneceği, yaşanacakların net olmayışı kaygı yaşanmasına neden oluyor. Kaygısı artan, sınava olduğundan farklı anlamlar yükleyen öğrenciler için her sınav bir kriz. Dolayısıyla bunu önlemek adına ebeveynlere büyük rol düşüyor. Ebeveynler, çocuğuna insanın her zaman başarılı olmasının mümkün olmadığını ve sınavın hayatın sonu olmadığını anlatmalı” dedi.
31.05.2024 Eğitim
Protez saç uygulamasında merdiven altı uyarısı
Protez saç uygulamasında merdiven altı uyarısı Protez saç uygulamasında merdiven altı girişimlere karşı uyaran Emir Ercan Hair Kurucusu Emir Ercan, “Protez saç, uzun yıllardır milyonlarca insan tarafından tercih edilen bir çözümdür. Ancak, son yıllarda bu uygulamanın tabiri caizse merdiven altı girişimler tarafından bilinçsiz bir şekilde yapılması, hastaları tereddütte düşürüyor. Protez saçlarda hammaddenin kalitesiz olması, saça benzer sentetik plastik veya çeşitli hayvan kıllarının kullanılması ise uyumsuzlukla sonuçlanarak mental sağlığı olumsuz etkileyebilir” dedi.
29.05.2024 Sağlık-Yaşam
Kılıçdaroğlu: Demirtaş dışarıda olsaydı, eminim terör olayları da biterdi
Kılıçdaroğlu: Demirtaş dışarıda olsaydı, eminim terör olayları da biterdi Edirne'de eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret eden eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Demirtaş dışarıda olsaydı sivil siyasetin önü çok daha rahat açılırdı ve ben eminim terör olayları da biterdi. O nedenle Sayın Demirtaş'ın içeride tutulmasını asla doğru bulmuyorum" dedi.
28.05.2024 Politika
TBB Hayvan Hakları Yürütme Kurulu Üyesi Av. Ekmekçi: Toplumsal barış ağır yara alır
TBB Hayvan Hakları Yürütme Kurulu Üyesi Av. Ekmekçi: Toplumsal barış ağır yara alır Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe gidilmesi yönünde hazırlanan yasa tasarısına ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Gülsaniye Ekmekçi, “Böyle bir yasa çıkarsa toplumsal barış çok ağır yara alır. Onun için beklentimiz hayvanların yaşamasını merkezine koyan bir yasa değişikliğidir. Yaşam hakkı kutsaldır, bütün canlılar da yaşam hakkı karşısında eşit haklara sahiptir” ifadelerini kullandı.
26.05.2024 Video
TBB Hayvan Hakları Yürütme Kurulu Üyesi Av. Ekmekçi: Toplumsal barış ağır yara alır
TBB Hayvan Hakları Yürütme Kurulu Üyesi Av. Ekmekçi: Toplumsal barış ağır yara alır Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe gidilmesi yönünde hazırlanan yasa tasarısına ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Gülsaniye Ekmekçi, “Böyle bir yasa çıkarsa toplumsal barış çok ağır yara alır. Onun için beklentimiz hayvanların yaşamasını merkezine koyan bir yasa değişikliğidir. Yaşam hakkı kutsaldır, bütün canlılar da yaşam hakkı karşısında eşit haklara sahiptir” ifadelerini kullandı.
26.05.2024 Gündem
“Doğum travması her 100 kadından 4’ünü etkiliyor”
“Doğum travması her 100 kadından 4’ünü etkiliyor” Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Canan Acar Demir, “Doğum yapmak pek çok kadın için hayattaki en mutluluk verici, en özel ve eşsiz bir deneyim olarak nitelendirilir. Ancak maalesef bazı kadınlar için ise doğum eylemi bir çeşit travma olarak hafızalarda yer ediyor. Doğum anı hatırlatıldığında yoğun kaygı, öfke, korku, suçluluk hissetmek, doğum hakkında aniden zihinde canlanan olumsuz anılar ve düşünceler, yorgunluk, uyku sorunları, konsantrasyon güçlükleri bu travmanın belirtileridir. Doğumla ilişkili travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olarak tanımlanan bu durum genel olarak 100 kadından 4’ünü etkilerken, risk faktörlerini taşıyan kadınlarda yüzde 18 oranında karşılaşılmaktadır” diye konuştu.
25.05.2024 Sağlık-Yaşam
“Duygusal travmalardan sonra sosyal fobi görülebilir”
“Duygusal travmalardan sonra sosyal fobi görülebilir” Sosyal fobinin içine kapanma ve sosyalleşmekten kaçınma durumu olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Müge Olgun, “En önemli ve ilk belirtisi, özellikle kişinin tanımadığı kişilerle aynı ortamı paylaşmaktan ve sohbetten kaçınmasıdır. Yaşanan yoğun duygusal travmalardan sonra sosyal fobi görülebilir. Örneğin; toplum önünde kişiyle alay edilmesi, kendisini ifade etmesine izin verilmemesi, şiddet gibi durumlar bu duruma yol açabilir” dedi.
24.05.2024 Sağlık-Yaşam
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşıması mümkün değildir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşıması mümkün değildir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gelinen aşamada şunu çok net görebiliyoruz, mevcut anayasanın yeni Türkiye’yi taşıması mümkün değildir. Muhalif, muvafık fark etmeksizin 85 milyon olarak yeni yüzyılda, yeni anayasa ülküsünü gerçeğe dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum" dedi.
20.05.2024 Politika
Uzmanından sınav kaygısıyla baş etmenin yolları
Uzmanından sınav kaygısıyla baş etmenin yolları Sınav kaygısının belli bir düzeyde normal olduğunu söyleyen Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berke Kırıkkanat, sınav esnasında yapılması gerekenlere ilişkin önerilerde bulundu. Kırıkkanat, ““Kendine sakinleşmesi için birkaç dakika izin vermesi, diyaframdan nefes alıp vermesi, ‘elimden geleni yapacağım, dünyanın sonu değil, mükemmel olmak zorunda değilim’ gibi kendiyle olumlu bir içsel diyalog gerçekleştirmesi önemli adımlar arasında sayılabilir” dedi.
20.05.2024 Sağlık-Yaşam
Esenyurt’ta 2 kişinin öldüğü tekel bayi saldırısıyla ilgili dava 12 Temmuz’a ertelendi
Esenyurt’ta 2 kişinin öldüğü tekel bayi saldırısıyla ilgili dava 12 Temmuz’a ertelendi Esenyurt'ta 2 kişinin hayatını kaybettiği tekel bayi saldırısıyla ilgili 10 sanığın yargılandığı dava 12 Temmuz’a ertelendi. Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Tarık Özer, “Yunus Emre’nin silahını çıkartıp kardeşimi vurmasıyla olay başladı. Ben oğlumu ve kardeşimi koruma içgüdüsüyle hareket ettim. Ne olduysa bir anda oldu. Olay nedeniyle pişmanım. Öldürmek gibi bir niyetim yoktu. Emre’yi engellemek için 4 kurşunu ayaklarına doğru sıktım. Yunus Emre’yi kardeşim gibi severdim” dedi.
10.05.2024 Gündem
“Baharı mutlu geçirmek için magnezyumdan zengin beslenin”
“Baharı mutlu geçirmek için magnezyumdan zengin beslenin” Baharın gelmesiyle uygulanacak dengeli bir beslenme modeli ile mutluluk hormonunun artabileceğine değinen Uzman Diyetisyen Mısra Beste Köleoğlu, “Triptofan, Omega-3 yağ asitleri, magnezyum, B3 vitamini, folik asit ve antioksidanlar açısından zengin besinlerle beslenerek mutluluk hormonlarımızın düzeylerini artırabilir ve baharın keyfini çıkarabiliriz. Ayrıca, dengeli bir beslenmeyle birlikte meditasyon ve düzenli fiziksel egzersiz de ruh halimizi olumlu etkileyebilir” dedi.
3.05.2024 Sağlık-Yaşam
Liderlerin görevi kaygı ve endişeyi gidermek
Liderlerin görevi kaygı ve endişeyi gidermek UEZ Sapanca 2024’ün ikinci gününde dördüncü panelin sponsorluğunu BSH üstlendi. Panelde konuşan BSH Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, en başta liderlerin toplumdaki ve şirketlerdeki kaygı ile endişeyi gidermesi gerektiğini söyledi.
27.04.2024 Ekonomi
Krizler ve uluslararası kimlik hedefi, öğrencileri yurt dışına eğitime yönlendiriyor
Krizler ve uluslararası kimlik hedefi, öğrencileri yurt dışına eğitime yönlendiriyor UEZ Sapanca 2024'ün ikinci gününde ilk panelin sponsorluğunu Test Education üstlendi. Test Education Centre Kurucusu Fulya Yalezan, son dönemde Türkiye'den yurt dışına giden öğrenci sayısının yaşanan krizler ve uluslararası kimlik edinme hedefi nedeniyle arttığına dikkat çekti.
27.04.2024 Ekonomi
TBMM'de çocuk özel oturumu
TBMM'de çocuk özel oturumu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TBMM'de düzenlenen programlar kapsamında, Meclis Genel Kurulu'nda 'Çocuk Özel Oturumu' gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Genel Kurul'da milletvekillerini temsil eden çocuklara bir konuşma yaptı. Kurtulmuş, TBMM'nin devlet kuran ender meclislerden birisi olduğunu belirterek, "Böyle bir Meclis'in içerisinde bugün geçici de olsa sizleri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin misafirleri, üyeleri olarak burada ağırlıyoruz. 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' düsturu altında inşallah aranızdan çok sayıda evladımızın gelecekte bu Meclis çatısı altında ülkeyi yöneteceğini biliyoruz" dedi.
22.04.2024 Video
TBMM Başkanı Kurtulmuş: Milli mücadelenin kararlılık gerektirdiğini öncü nesilden öğrenmiş bulunuyoruz
TBMM Başkanı Kurtulmuş: Milli mücadelenin kararlılık gerektirdiğini öncü nesilden öğrenmiş bulunuyoruz TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Daha ortada henüz devlet yokken, hem milli mücadeleyi veren hem de devletin kurulmasını sağlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı ve ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk öncülerini saygıyla yad ediyoruz, onları hürmetle anıyoruz. Milli mücadelenin bir kararlılık gerektirdiğini, vatanseverlik gerektirdiğini o öncü nesilden öğrenmiş bulunuyoruz" dedi.
22.04.2024 Politika
Dışişleri Bakanı Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry'den basın toplantısı
Dışişleri Bakanı Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry'den basın toplantısı Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry İstanbul'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında soruları yanıtlayan Hakan Fidan, “Dünyayı bekleyen asıl büyük kriz, Filistin meselesiyle makyajı dökülen gerçekliği ortaya çıkan aslında Uluslararası sistemin ikiyüzlülüğü, uluslararası hukuksuzluk ve ikinci dünya savaşından sonra kurulmuş olan hegemonik sistemin işe yaramazlığıdır. Filistin meselesi mevcut devam eden zulüm ve katliam her geçen gün bunun daha açık ve net ortaya çıkmasına sebep olmaktadır" dedi.
20.04.2024 Politika
'Teleferik kazazedeleri stres ve kaygı bozukluğu yaşayabilir'
'Teleferik kazazedeleri stres ve kaygı bozukluğu yaşayabilir' Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ali Erdoğan, Antalya'daki teleferik kazasında yaralanan ve mahsur kalanlarda akut stres reaksiyonu ile travma sonrası stres bozukluğu görülebileceğine dikkati çekip, "Travma sonrası stres bozukluğu tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Çünkü kişinin işlevselliğini bozar, kişi sürekli olay anını düşünür, kaygı, gerginlik, terleme yaşar. Kapalı alanlara giremez, arabaya binemez, kapalı odada kalamaz, banyoya giremez" dedi.
17.04.2024 Video
'Teleferik kazazedeleri stres ve kaygı bozukluğu yaşayabilir'
'Teleferik kazazedeleri stres ve kaygı bozukluğu yaşayabilir' Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ali Erdoğan, Antalya'daki teleferik kazasında yaralanan ve mahsur kalanlarda akut stres reaksiyonu ile travma sonrası stres bozukluğu görülebileceğine dikkati çekip, "Travma sonrası stres bozukluğu tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Çünkü kişinin işlevselliğini bozar, kişi sürekli olay anını düşünür, kaygı, gerginlik, terleme yaşar. Kapalı alanlara giremez, arabaya binemez, kapalı odada kalamaz, banyoya giremez" dedi.
17.04.2024 Gündem
“Kalp rahatsızlığına bağlı çarpıntı ile panik atağı ayırt etmek önemli”
“Kalp rahatsızlığına bağlı çarpıntı ile panik atağı ayırt etmek önemli” Kalp rahatsızlığı ve panik atak hastalığının benzerlik gösteren belirtileri sebebiyle çoğu zaman birbirine karıştırıldığını söyleyen Kardiyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Begüm Öztürk, “Panik atak anında, kalp krizi gibi ciddi bir durum olduğu düşünülebilir. Ancak kalp rahatsızlığına bağlı çarpıntı ile panik atağa bağlı çarpıntıyı ayırt etmek önemlidir çünkü farklı tedavi yaklaşımları gerekiyor. Kalp rahatsızlıklarının teşhisinde EKG, EKO ve kan testleri kullanılır. Panik atak ise bir tıbbi test ile doğrudan teşhis edilemez; semptomların öyküsüne dayanarak tanı konulur” dedi.
15.04.2024 Sağlık-Yaşam
“Bahar alerjisi, üst solunum yolu enfeksiyonları ile karıştırılabilir”
“Bahar alerjisi, üst solunum yolu enfeksiyonları ile karıştırılabilir” Bahar alerjisinin polenlerin havada yoğun olduğu bahar aylarında ortaya çıkan bir alerjik reaksiyon olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Atam Taşdemir, “Bahar alerjisi burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık, gözde sulanma, boğaz ağrısı ve öksürük gibi semptomlar nedeniyle soğuk algınlığı, grip, sinüzit gibi üst solunum yolu ve göz enfeksiyonları ile karıştırılabilir” dedi.
15.04.2024 Sağlık-Yaşam
“Sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla kalbe bağlı çok sayıda hastalık önlenebiliyor”
“Sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla kalbe bağlı çok sayıda hastalık önlenebiliyor” Hareketsiz yaşamın ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının kalbin düşmanı olduğunu söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bahadır Alan, sağlıklı yaşam alışkanlıkları, erken teşhis ve doğru tedavi seçenekleriyle kalp ve kalbe bağlı çok sayıda hastalığın önlenebileceğini söyledi.
12.04.2024 Sağlık-Yaşam
Velayete verilen çocuk sayısı arttı
Velayete verilen çocuk sayısı arttı Türkiye'de son yıllarda boşanan çift sayısındaki artış, velayete verilen çocuk sayısına da yansıdı. 2017'de 108 bin 297 olan velayete verilen çocuk sayısı 2023'te 171 bin 213'e ulaşarak, 7 yılda yüzde 58,1 arttı.
10.04.2024

Benzer Haber Etiketleri

sağlık stres sınav kaygı tbb

Kaygı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.