Kuduz

Kuduz

Son dakika kuduz haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kuduz gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kuduz haber sayfamızda...

Kuduz

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 274 kuduz haberi bulunmuştur.
Hasta köpekleri Ankara'ya getirdiği iddiasıyla tutuklanan Buket Özgünlü hakkında 4 yıla kadar hapis istendi
Hasta köpekleri Ankara'ya getirdiği iddiasıyla tutuklanan Buket Özgünlü hakkında 4 yıla kadar hapis istendi Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki barınakta kuduz olduğu iddia edilen 35 köpeği alıp Ankara'ya taşıyan ve tutuklanan Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü hakkında 'bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma' ve 'sahipli hayvana işkence' suçundan 4'er yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.
13.06.2024 Gündem
Bakan Koca: Sokak köpeklerine karşı tedbir alınması zorunluluğu görmezden gelinemez
Bakan Koca: Sokak köpeklerine karşı tedbir alınması zorunluluğu görmezden gelinemez Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İnsan sağlığı konusundaki kati önceliğimiz ise alınacak önleme hiçbir itiraza izin vermez. Sokak köpeklerine karşı tedbir alınması zorunluluğu görmezden gelinemez" dedi.
12.06.2024 Politika
Şanlıurfa’da, muhtarlık kapısına ‘Katil’ yazan 4 kişi hakkında yakalama kararı
Şanlıurfa’da, muhtarlık kapısına ‘Katil’ yazan 4 kişi hakkında yakalama kararı Şanlıurfa’da, yaşanan kuduz vakasının ardından karantinaya alınan Batıkent Mahallesi'nde muhtarlık ofisinin girişine 'Katil' yazdığı belirlenen 4 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Şanlıurfa Valiliği ise Siverek’teki Hayvan Barınağı'ndan 28 köpeği Ankara’ya götürürken yakalanarak tutuklanan Yaşama Tutunan Patililer Derneği Başkanı Buket Özgünlü Boyacı'ya, Büyükşehir Belediyesine ve barınak görevlisine idari para cezası uygulandığını duyurdu.
11.06.2024 Gündem
Bakan Koca'dan sokak köpeklerine ilişkin açıklama: Gönlüm ötanaziden taraf değil
Bakan Koca'dan sokak köpeklerine ilişkin açıklama: Gönlüm ötanaziden taraf değil Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sokak köpeklerine yönelik düzenlemeye ilişkin, "Bir tedbir alınması gerektiği, kuduz vakalarının artışından da belli. Peki tedbir ötanazi mi olmalı? Açıkçası insani olarak gönlüm ötanaziden taraf değil" dedi.
11.06.2024 Sağlık-Yaşam
Şanlıurfa'da köpeklerin saldırdığı 4 yaşındaki Eylül, yaralandı
Şanlıurfa'da köpeklerin saldırdığı 4 yaşındaki Eylül, yaralandı Şanlıurfa'da başıboş köpeklerin saldırısına uğrayan Eylül Savuşmak (4), yaralandı.
10.06.2024 Gündem
'Kuduz' karantinasına alınan mahallede arbede; 3 gözaltı
'Kuduz' karantinasına alınan mahallede arbede; 3 gözaltı Şanlıurfa'da sokak köpeklerinin toplatılmasına tepki gösteren hayvan hakları savunucuları, karantina altındaki Batıkent Mahallesi'nin muhtarlığı önünde eylem yapıp, muhtarlık binasına 'Dikkat, kuduz risk bölgesi' yazılı tabelayı astı. Bu sırada mahalle sakinleri ile hayvan hakları savunucuları arasında arbede çıktı, 3 kişi gözaltına alındı.
10.06.2024 Foto Galeri
Şanlıurfa'da 2 mahalle, 'kuduz' nedeniyle karantinaya alındı
Şanlıurfa'da 2 mahalle, 'kuduz' nedeniyle karantinaya alındı Şanlıurfa Valiliği, kentte başıboş köpekler tarafından ısırılan 4 vatandaşın ardından köpeklerden alınan numunelerde kuduz tespit edilmesinin ardından 2 mahallede karantina uygulaması başlatıldığını duyurdu.
8.06.2024 Gündem
AK Parti'li Güler'den sokak köpeklerine ilişkin açıklama
AK Parti'li Güler'den sokak köpeklerine ilişkin açıklama AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, "Ülkemizin kuduz riskiyle karşı karşıya kaldığı bazı sorunlar var. Şimdi bunların çözümü noktasında; anatomik yapısı bozulmuş, farklı üreme durumlarından kaynaklı saldırganlaşmış ve normalleşmesi mümkün olmayan, kuduz riski taşıyan, hayvan sağlığı açısından olumsuz, acı çeken, hastalıklı hale gelmiş hayvanlarımızın bizim merhamet iklimimize uygun olarak, onları 'uyutma' dediğimiz şekliyle beraber normalleştirmemiz gerekiyor" dedi.
31.05.2024 Politika
Ankara Barosu'nda 'sokak hayvanları' düzenlemesi için 'vakum etkisi' uyarısı
Ankara Barosu'nda 'sokak hayvanları' düzenlemesi için 'vakum etkisi' uyarısı Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nin, TBMM AK Parti Grubu'na teslim ettiği sokak hayvanları raporunda, mahalle-semt düzeyinde her bölgenin serbest hayvan popülasyonu açısından bir taşıma kapasitesi bulunduğu, sürünün tamamı oradan uzaklaştırılsa bile, sonrasında o bölgenin farklı hayvanlar tarafından işgal edildiğine dikkat çekildi. Bu duruma 'vakum etkisi' adı verildiği belirtilerek, popülasyon kontrolü için en ideal yöntemin, bölgede yaşayan hayvanları kısırlaştırarak yerinde bırakmak ve üreme becerisi olmayan bu hayvanlarla o bölgenin kapasitesini dolu tutmak olduğu kaydedildi.
31.05.2024 Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sahiplenilen hayvanlar kısırlaştırılacak, aşılanacak, çip takılacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sahiplenilen hayvanlar kısırlaştırılacak, aşılanacak, çip takılacak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hazırlıkları devam eden kanun teklifiyle köpek bakımevi olmayan yerlerde, hemen bakımevleri kurulacak. Sahipsiz hayvanlar bu bakımevlerinde tutulacak. Ayrıca sahiplenilmeleri için kampanyalar yapılacak. Sahiplenilen hayvanlar kısırlaştırılacak, aşılanacak ve çip takılarak sahibine teslim edilecek, bundan sonra da çok sıkı takip edilecek. Biz istiyoruz ki, barınaklara alınan tüm hayvanlar sahiplenilsin" dedi.
29.05.2024 Politika
Suat Kılıç: Anayasa konusu gündemde ama anayasa metni ortada yok
Suat Kılıç: Anayasa konusu gündemde ama anayasa metni ortada yok Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, “Kuvvetler ayrılığını ön plana alan, yasamayı, yürütmeyi, yargıyı birbirine karşı kontrol mekanizmalarıyla güçlü kılan yeni bir anayasa sürecine Yeniden Refah Partisi olarak biz bize düşen katkıyı sağlayacağız. Önce tekliflerin şekillenmesi ve öne çıkması lazım. Şu an görünen o ki anayasa konusu gündemde ama anayasa metni ortada yok. Üzerinde konuşabilmek için bu metni görmek istiyoruz” dedi.
28.05.2024 Politika
Destici: Türkiye yeni sivil, demokratik bir anayasayı referanduma götürmeli
Destici: Türkiye yeni sivil, demokratik bir anayasayı referanduma götürmeli Büyük Birlik Partisi (BBP) Mustafa Destici, düzenlediği basın toplantısında “Biz yeni anayasadan yanayız. Türkiye; yeni sivil, demokratik bir anayasayı yapabilmeli ve bu da elbette ki meclis eliyle olmalı. Mecliste 400 sayısını geçse bile mutlaka referanduma götürülmeli ve halk tarafından onaylanmalı” dedi.
28.05.2024 Video
Destici: Türkiye yeni sivil, demokratik bir anayasayı referanduma götürmeli
Destici: Türkiye yeni sivil, demokratik bir anayasayı referanduma götürmeli Büyük Birlik Partisi (BBP) Mustafa Destici, düzenlediği basın toplantısında “Biz yeni anayasadan yanayız. Türkiye; yeni sivil, demokratik bir anayasayı yapabilmeli ve bu da elbette ki meclis eliyle olmalı. Mecliste 400 sayısını geçse bile mutlaka referanduma götürülmeli ve halk tarafından onaylanmalı” dedi.
28.05.2024 Politika
1 kişiyi ısıran köpek kuduz çıktı, mahalle 6 ay karantinaya alındı
1 kişiyi ısıran köpek kuduz çıktı, mahalle 6 ay karantinaya alındı Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bir kişiyi ısıran köpeğin kuduz olduğu ortaya çıkınca Yolbaşı Mahallesi 6 ay süreyle karantinaya alındı.
28.05.2024 Gündem
Bakan Yumaklı: Başıboş köpeklerin çoğalmasının önüne geçmek, kısırlaştırma ile mümkündür
Bakan Yumaklı: Başıboş köpeklerin çoğalmasının önüne geçmek, kısırlaştırma ile mümkündür Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'deki başıboş köpek sayısının 4 milyona yakın olduğunu belirterek, "Bilimsel verilere göre başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayının yüzde 70'inin kısırlaştırılması ile mümkündür. Ancak son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılabilmiştir" dedi.
27.05.2024 Gündem
Bakan Koca: Onaylı Randevu Dönemi pazartesi başlıyor
Bakan Koca: Onaylı Randevu Dönemi pazartesi başlıyor Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde (MHRS) yenilik yapıldığını belirterek, “MHRS, telefon ve internet erişiminin olduğu her yerde yepyeni bir özellik kazanmış, modifiye olmuş durumda. Sistem artık şöyle işleyecek; ertesi gün randevusu olan her hastamız, saat 20.00'ye kadar randevusuna onay verecek veya gelemeyeceğini bildirecek. Bu sisteme Onaylı Randevu Sistemi, MHRS'de başlatılan bu yeni döneme de Onaylı Randevu Dönemi diyoruz. Uygulama pazartesi günü başlıyor” dedi.
9.05.2024 Sağlık-Yaşam
Hatay'da 2 mahalleye kuduz karantinası
Hatay'da 2 mahalleye kuduz karantinası Hatay'ın Defne ilçesinde bir çiftlikteki büyükbaş hayvanlara saldıran köpek, alınan numunede kuduz olduğu tespit edildi. İki mahalleye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Hastalığın görüldüğü bölgelerde başıboş kedi ve köpekler ile vahşi hayvanların, aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın toplanmasına, aşılanmasına ve hastalık sönüşü yapılıncaya kadar bakım evlerinde tutulmaları kararı alındı.
27.04.2024 Gündem
Bakan Koca: Aşıların yüzde 86'sı ülkemizde üretilecek
Bakan Koca: Aşıların yüzde 86'sı ülkemizde üretilecek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlık Bakanlığı öncülüğünde 50 bin metrekarelik kapalı alanla hizmet verecek olan Hıfzıssıhha-Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi'nin ilk etap inşaatı yakında tamamlanıyor. Merkezin hizmete girmesiyle, 2028'den itibaren bağışıklama programındaki aşıların yüzde 86'sının ülkemizde üretilmesi sağlanacak" dedi.
25.04.2024 Video
Bakan Koca: Aşıların yüzde 86'sı ülkemizde üretilecek
Bakan Koca: Aşıların yüzde 86'sı ülkemizde üretilecek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlık Bakanlığı öncülüğünde 50 bin metrekarelik kapalı alanla hizmet verecek olan Hıfzıssıhha-Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi'nin ilk etap inşaatı yakında tamamlanıyor. Merkezin hizmete girmesiyle, 2028'den itibaren bağışıklama programındaki aşıların yüzde 86'sının ülkemizde üretilmesi sağlanacak" dedi.
25.04.2024 Sağlık-Yaşam
Pet shopta yasaklanan hayvan satışı sosyal medyada arttı
Pet shopta yasaklanan hayvan satışı sosyal medyada arttı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeyle pet shoplarda kedi ve köpek satışı vitrinde yasaklanmıştı. Pet shoplarda kataloglardan gösterilerek satış yapılırken, internet üzerinden yapılan satışlar ise arttı. Binlerce kişinin üye olduğu Telegram gruplarında, satışlar fotoğraflı ve videolu reklamlarla yapılıyor. Hayvan fiyatları belirtilmiyor ancak "görüşülür" diye not düşülüyor. Telefonla yapılan görüşmelerde ise satışa sunulan hayvanların fiyatları ve cinsleri hakkında bilgi veriliyor. Bazı hayvanseverler, bu satışlarda hayvanların sağlık durumu ve bakımı hakkında yeterli bilgi bulunmamasına tepki gösteriyor. Telegram grubundan ulaştığımız ve kedi satın almak istediğimizi söylediğimiz A.A "Şecereli fiyatı 17 bin lira. Bir beyaz var safkan British ama ona şeceresiz 12 bin diyorum. Bakımını ise evde yapıyoruz. Anne ve baba kendi kedilerimiz" dedi. HAYTAP Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat ise " İnsanlar istedikleri gibi internet üzerinden bir şekilde satmaya devam ediyorlar. Sen kim oluyorsun da bu hayvanları çiftleştirir satıyorsun? Fatura vermiyorsun? İzin almıyorsun, ruhsat almıyorsun, kendi vermiş olduğu şecere belgesinin doğru olup olmadığı ne malum?" dedi.
26.03.2024 Video
Yerli kuduz serumu ile ithalat durdu
Yerli kuduz serumu ile ithalat durdu Türkiye, kuduz vakalarında uygulanan kuduz serumunda dışa bağımlılıktan kurtuldu. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarında 2 yıl önce başlayan üretimle Türkiye, kendi ihtiyacını karşılar duruma geldi ve ithalat durdu.
12.03.2024 Video
Yerli kuduz serumu ile ithalat durdu
Yerli kuduz serumu ile ithalat durdu Türkiye, kuduz vakalarında uygulanan kuduz serumunda dışa bağımlılıktan kurtuldu. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarında 2 yıl önce başlayan üretimle Türkiye, kendi ihtiyacını karşılar duruma geldi ve ithalat durdu.
12.03.2024 Foto Galeri
Köpek saldırısında yaralandı
Köpek saldırısında yaralandı Siirt’te millet bahçesinde yürürken sokak köpeğinin saldırısına uğrayan Muhammed Yunus Arpacı (25), bacağından yaralandı.
6.02.2024 Video
Köpek saldırısında yaralandı
Köpek saldırısında yaralandı Siirt’te millet bahçesinde yürürken sokak köpeğinin saldırısına uğrayan Muhammed Yunus Arpacı (25), bacağından yaralandı.
6.02.2024 Gündem
'Sokak hayvanı sorununun kalıcı tek çözümü, ciddi bir kısırlaştırma projesi'
'Sokak hayvanı sorununun kalıcı tek çözümü, ciddi bir kısırlaştırma projesi' Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, sokak hayvanlarına yönelik kalıcı çözümün kısırlaştırma olduğunu belirterek, "Barınak, ciddi bir çözüm değil. Kısırlaştırma, bu işin olmazsa olmazı. Kısırlaştırmaya çok ciddi bir bütçe ayrılmalı. Bakanlık, belediyeler, Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi bir araya gelmeli ve büyük bir kısırlaştırma çalışması yapılmalı" dedi.
3.01.2024 Video

Benzer Haber Etiketleri

kuduz köpek bakan koca Şanlıurfa saldırı

Kuduz ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.