Küresel

Küresel

Son dakika küresel haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan küresel gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan küresel haber sayfamızda...

Küresel

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 11.792 kuresel haberi bulunmuştur.
Bakan Yumaklı: Buğday ve arpa üretimiyle ilgili yağışlar noktasında kritik bir eşikteyiz
Bakan Yumaklı: Buğday ve arpa üretimiyle ilgili yağışlar noktasında kritik bir eşikteyiz Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yeni bir üretim sezonunun başında olunduğuna dikkati çekerek, “Buğday ve arpa üretimi ile ilgili yağışlar noktasında kritik bir eşikteyiz. Özellikle 15 Mayıs'a kadarki yağışları yakından takip edeceğiz. Nisan ve mayıs ayındaki yağışlar rekolte için önem arz ediyor” dedi.
19.04.2024 Gündem
Büyükelçi Koray Ertaş, Londra Oyun Festivali kapsamında resepsiyon verdi
Büyükelçi Koray Ertaş, Londra Oyun Festivali kapsamında resepsiyon verdi Londra Oyun Festivali kapsamında Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Koray Ertaş, bir resepsiyon verdi. Türk ve İngiliz girişimciler, özel davette bir araya geldi. Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğindeki resepsiyona, Londra Oyun Festivali Başkanı Michael French, Women in Games Türkiye’nin kurucusu Simay Dinç ve Tripledot Studios Kurucusu Akın Babayiğit gibi sektörün önde gelen temsilcileri katıldı.
19.04.2024 Teknoloji
Bakan Uraloğlu: Hava yolu yolcu sayısını 2023'te 214 milyonun üstüne yükselttik
Bakan Uraloğlu: Hava yolu yolcu sayısını 2023'te 214 milyonun üstüne yükselttik Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "2002 yılından bu yana yürütülen hava ulaşım ve politika faaliyetleriyle 2002'de iç ve dış hatlarda seyahat eden yaklaşık 34,5 milyon olan yolcu sayısını 2023 yılında 214 milyonun üstüne yükselttik" dedi.
19.04.2024 Politika
İstanbul Havalimanı dünyanın en iyileri arasında
İstanbul Havalimanı dünyanın en iyileri arasında İstanbul Havalimanı havacılık derecelendirme kuruluşu Skytrax tarafından düzenlenen Dünya Havalimanları Ödülleri 2024"te dünyanın en iyi 10 havalimanı arasına girdi. İstanbul Havalimanı ayrıca, dünyanın En İyi Havalimanı Yemek Hizmetleri ve Güney Avrupa'nın En İyi Havalimanı ödüllerine de layık görüldü.
18.04.2024 Gündem
İstanbul Fintech Week, 3 binden fazla ziyaretçiyle tamamlandı
İstanbul Fintech Week, 3 binden fazla ziyaretçiyle tamamlandı Türkiye girişimcilik ekosisteminin öne çıkan kategorilerinden biri olan fintek sektöründeki paydaşları 5'inci kez bir araya getiren İstanbul Fintech Week (IFW) sona erdi. 105 konuşmacının katıldığı ve 65 oturumun yapıldığı etkinlik, bu yıl yaklaşık 3 bin ziyaretçiyi ağırladı.
18.04.2024 Ekonomi
Doğrula, Avrupa Doğruluk Kontrolü Standartları Ağı üyesi oldu
Doğrula, Avrupa Doğruluk Kontrolü Standartları Ağı üyesi oldu Dezenformasyon ve bilgi kirliliğiyle mücadele eden bağımsız platform Doğrula, bağımsız doğrulama kuruluşları için Avrupa Standartları Kuralları’na uyumluluk gösterdiğini kanıtlayarak, Avrupa Doğruluk Kontrolü Standartları Ağı’nın (EFCSN) doğrulanmış üyesi olmaya hak kazandığını duyurdu.
18.04.2024 Kurumsal
Turkcell 30’uncu yılını kutluyor
Turkcell 30’uncu yılını kutluyor 30’uncu kuruluş yılında yeni hedeflerini açıklayan Turkcell, yeni dönemde telekomünikasyon operatörlüğündeki liderliğini korumayı ve ‘uçtan uca teknoloji sağlayıcısı’ pozisyonunu büyütmeyi hedefliyor. “Türkiye Yüzyılı’nı Dijitalin Yüzyılı” yapma vizyonuyla çalıştıklarını söyleyen Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, şirketin 30’uncu yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada “Turkcell’in 30 yıllık tarihi, Türkiye’nin dijital teknoloji tarihidir. Bu sürede telekom operatörü olmanın ötesine geçtik. Herkesi birbirine bağladığımız gibi her şeyi de birbirine bağlayacak, Türkiye’yi bireysel ve kurumsal anlamda dijitalleştirmek için çok çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
18.04.2024 Ekonomi
Türk Telekom’un 2023 yılı net karı 16,4 milyar TL oldu
Türk Telekom’un 2023 yılı net karı 16,4 milyar TL oldu Türk Telekom’un 2023 yılına ait finansal ve operasyonel sonuçları açıklandı. Buna göre 2023’te konsolide gelirlerini yıllık bazda yüzde 9,6’lık artışla 100,2 milyar TL’ye yükselten şirketin, net karı 16,4 milyar TL olurken, toplam yatırım harcamaları yıllık yüzde 7,4 artarak 25,8 milyar TL’ye yükseldi.
18.04.2024 Video
Türk Telekom’un 2023 yılı net karı 16,4 milyar TL oldu
Türk Telekom’un 2023 yılı net karı 16,4 milyar TL oldu Türk Telekom’un 2023 yılına ait finansal ve operasyonel sonuçları açıklandı. Buna göre 2023’te konsolide gelirlerini yıllık bazda yüzde 9,6’lık artışla 100,2 milyar TL’ye yükselten şirketin, net karı 16,4 milyar TL olurken, toplam yatırım harcamaları yıllık yüzde 7,4 artarak 25,8 milyar TL’ye yükseldi.
18.04.2024 Ekonomi
Dışişleri: Türkiye-AB ilişkilerini Kıbrıs meselesine indirgeyen anlayıştan vazgeçilmeli
Dışişleri: Türkiye-AB ilişkilerini Kıbrıs meselesine indirgeyen anlayıştan vazgeçilmeli Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi sonuçlarına ilişkin, "Çok yönlü Türkiye-AB ilişkilerini Kıbrıs meselesine indirgeyen anlayıştan vazgeçilmesi gerekmektedir. Aday ülke Türkiye, AB üyeliği konusunda kararlılığını korumaktadır" açıklamasını yaptı.
18.04.2024 Politika
Türk öğrencilerin yurt dışı burs tercihleri araştırıldı: Birleşik Krallık, ABD ve Kanada önde geliyor
Türk öğrencilerin yurt dışı burs tercihleri araştırıldı: Birleşik Krallık, ABD ve Kanada önde geliyor Online yabancı dil öğrenme platformu Preply, yurt dışı yüksek lisans burslarına ilişkin araştırma yayımladı. 1000 Türk öğrenciyle yapılan araştırmaya göre, burs başvurusu yapılan ve yurt dışı eğitim için en ideal görülen ülkeler içinde yüzde 25’lik oyla İngiltere başı çekerken, onu yüzde 18 ile Amerika Birleşik Devletleri, yüzde 12 ile Kanada takip etti.
18.04.2024 Eğitim
YÖK: Yabancı öğrencilerin yüzde 95'i kendi imkanlarıyla okuyor
YÖK: Yabancı öğrencilerin yüzde 95'i kendi imkanlarıyla okuyor Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye’deki yabancı öğrencilerin kayıt-kabul işlemlerinin hiçbir Türk vatandaşı öğrenci için hak kaybına yol açmadığını ve yabancı öğrencilerin yaklaşık yüzde 95’inin kendi imkanlarıyla okuyup, memleketlerine geri döndüğünü açıkladı.
18.04.2024 Eğitim
İngiliz kızın bulduğu fosilin, 202 milyon yaşında olduğu açıklandı
İngiliz kızın bulduğu fosilin, 202 milyon yaşında olduğu açıklandı İngiltere'de 11 yaşındaki bir kızın 2020'de bulduğu fosillerin, şimdiye kadar yaşamış en büyük deniz sürüngenine ait olabileceği açıklandı. Bristol Üniversitesi'nden paleontolog Dean Lomax, "Bu muhtemelen resmi olarak tanımlanan en büyük deniz sürüngenini temsil ediyor" dedi.
18.04.2024 Dünya
Geri dönüştürülmüş lavabolar Milano’da sergileniyor
Geri dönüştürülmüş lavabolar Milano’da sergileniyor VitrA’nın yüzde 100 geri dönüştürülmüş lavaboları Tom Dixon iş birliği ile Milano’da sergileniyor. Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen lavabolar, sürdürülebilir tasarımda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.
18.04.2024 Ekonomi
Hakan Fidan: Mağdur olan ne İsrail ne de İran’dır mağdur olan, Gazze halkıdır
Hakan Fidan: Mağdur olan ne İsrail ne de İran’dır mağdur olan, Gazze halkıdır Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Katar’da Başbakan ve Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani ile dün akşam ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Fidan Orta Doğu’daki mevcut duruma dikkat çekerek, “Şu anda mağdur olan ne İsrail ne de İran’dır. Mağdur olan, Gazze halkıdır” dedi.
18.04.2024 Dünya
Yatırım platformu Değerse’den Çanakkale üzüm yetiştiriciliğini teşvik edecek proje
Yatırım platformu Değerse’den Çanakkale üzüm yetiştiriciliğini teşvik edecek proje Küresel üzüm üretimi, iklim kriziyle karşı karşıya kalırken; yatırım, inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı projelerle Türkiye'deki bölgesel üretim canlandırılıyor. Yeni nesil yatırım platformu Değerse, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile ‘İda Bağları Projesi’ni hayata geçirdiğini duyurdu. Proje ile şarap turizminin canlandırılması ve ticari üzüm bağı yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi hedefleniyor.
17.04.2024 Ekonomi
5 kıtadan bilim insanlarıyla 'Akuaponik' yöntemiyle yetiştiriciliği yaygınlaştırmak için çalışıyorlar
5 kıtadan bilim insanlarıyla 'Akuaponik' yöntemiyle yetiştiriciliği yaygınlaştırmak için çalışıyorlar Erzurum Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Bayır liderliğindeki çalışma ekibi, 5 kıtadan 7 ülkedeki araştırmacılarla balık ve bitkilerin birlikte yetiştirildiği sistem olarak bilinen 'Akuaponik'i araştırmak ve yaygınlaştırmak için çalışma yapıyor. Sibirya mersin balığı ile havuzlara konulan bitki yatakları üzerinde marul yetiştiren Prof. Dr. Bayır ve ekibinin amacı, 3 yıl sürecek çalışmada, diğer ülke araştırmacılarıyla 'akuaponik' üretim sisteminin sürdürülebilirliğini ve üretim maliyeti ile bu maliyetin nasıl düşürülebileceğini belirlemek.
17.04.2024 Video
Sıcak geçen kışla birlikte sivrisinek tehlikesi
Sıcak geçen kışla birlikte sivrisinek tehlikesi KIŞ mevsiminin sıcaklık ortalamasının üstünde seyretmesiyle sivrisinekler İstanbul'da erken görülmeye başladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Küresel ısınmadan dolayı dört mevsimi yaşamamaya başladık. Bu da hem sivrisinek popülasyonunun hem de hastalıkların yayılmasına neden oldu" dedi.
17.04.2024 Gündem
Sıcak geçen kışla birlikte sivrisinek tehlikesi
Sıcak geçen kışla birlikte sivrisinek tehlikesi Kış mevsiminin sıcaklık ortalamasının üstünde seyretmesiyle sivrisinekler İstanbul'da erken görülmeye başladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Küresel ısınmadan dolayı dört mevsimi yaşamamaya başladık. Bu da hem sivrisinek popülasyonunun hem de hastalıkların yayılmasına neden oldu" dedi.
17.04.2024 Video
5 kıtadan bilim insanlarıyla 'Akuaponik' yöntemiyle yetiştiriciliği yaygınlaştırmak için çalışıyorlar
5 kıtadan bilim insanlarıyla 'Akuaponik' yöntemiyle yetiştiriciliği yaygınlaştırmak için çalışıyorlar Erzurum Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Bayır liderliğindeki çalışma ekibi, 5 kıtadan 7 ülkedeki araştırmacılarla balık ve bitkilerin birlikte yetiştirildiği sistem olarak bilinen 'Akuaponik'i araştırmak ve yaygınlaştırmak için çalışma yapıyor. Sibirya mersin balığı ile havuzlara konulan bitki yatakları üzerinde marul yetiştiren Prof. Dr. Bayır ve ekibinin amacı, 3 yıl sürecek çalışmada, diğer ülke araştırmacılarıyla 'akuaponik' üretim sisteminin sürdürülebilirliğini ve üretim maliyeti ile bu maliyetin nasıl düşürülebileceğini belirlemek.
17.04.2024 Gündem
Tarkan, ‘Yarının Köyleri’ projesi için yeniden kamera karşısına geçti
Tarkan, ‘Yarının Köyleri’ projesi için yeniden kamera karşısına geçti Megastar Tarkan, Trendyol ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde yürütülen Yarının Köyleri projesi için bir kez daha kamera karşısına geçti. Çekimler, projenin ilk aşamasında belirlenen 3 pilot köyden biri olan Adana’nın Kürkçüler Köyü’nde gerçekleşti. Ekim 2022’den bu yana devam eden projenin lansman filminde de rol alan Tarkan, “Yarının Köyleri’nin bir hayalden gerçeğe dönüşmesine bizzat tanık olmak ve aradan geçen zamanda yaratılan pozitif etkiyi görmek çok güzel. Sosyal duyarlılığı yüksek bir marka olarak Trendyol’un köylere kurduğu dijital köprülerin kırsal kalkınma adına önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.  
17.04.2024 Kültür&Sanat
ŞOK Marketler, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı
ŞOK Marketler, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı ŞOK Marketler, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. 2023 yılında 674 yeni mağaza açan şirket, cirosunun da 133 milyar TL’ye ulaştığını duyurdu.
17.04.2024 Ekonomi
TBMM Genel Kurulu toplandı; İsrail ile ticaret tartışması
TBMM Genel Kurulu toplandı; İsrail ile ticaret tartışması TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder başkanlığında toplandı. Meclis'te CHP'nin, 'İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamlara rağmen Türkiye’nin İsrail ile ticaretini sürdürmesinin neden ve sonuçları' başlıklı grup önerisi tartışmalara neden oldu.
17.04.2024 Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk demokrasisi bu seçim sürecinin en büyük galibidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk demokrasisi bu seçim sürecinin en büyük galibidir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "31 Mart seçimleri son 22 yıldaki '18'inci demokrasi bayramı' olarak siyasi tarihimize geçmiştir. 31 Mart seçimlerinin ilk kazananı sandıktır, sandığın namusu ve iftiharıdır. Rüştünü, gücünü ve yetkinliğini tartışmasız bir şekilde tekrar ispat eden Türk demokrasisi bu seçim sürecinin en büyük galibidir. Bunu ülkemiz, milletimiz ve gelecek kuşaklar adına kıymetli bir kazanım olarak görüyorum" dedi.
16.04.2024 Politika
OKX L2 ağı X Layer’ın herkese açık ana ağını hizmete açtı
OKX L2 ağı X Layer’ın herkese açık ana ağını hizmete açtı OKX’in yenilikçi L2 ağı X Layer’ın herkese açık ana ağını bugün hizmete açtı. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar artık X Layer ağından yararlanarak OKX’te varlık transfer ederken, kripto para yatırıp çekip ve yanı sıra akıllı sözleşmeler için swap, stake ve etkileşim imkanı sunan 170'in üzerinde dApp'e erişebiliyor.
16.04.2024 Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Türk Telekom vitra proje bilim insanları Akuaponik

Küresel ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.