Müze

Müze

Son dakika müze haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan müze gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan müze haber sayfamızda...

Müze

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.646 muze haberi bulunmuştur.
Tarihi taş bina için bakanlık onay verdi; Edirne'nin tek kent müzesi oldu
Tarihi taş bina için bakanlık onay verdi; Edirne'nin tek kent müzesi olduEdirne'nin Keşan ilçesinde Çanakkale Savaşı yıllarında 'cephe gerisi hastanesi' olarak kullanılan ve restorasyon çalışmaları ile eski görünümüne kavuşturulan tarihi taş binanın müzeye çevrilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yapılan başvuru sonuçlandı. 'Keşan Kent Müzesi' olarak hizmet verecek tarihi bina, aynı zamanda Edirne'nin tek kent müzesi oldu.
19.02.2024Video
Bakan Ersoy, turizm vizyonunu açıkladı
Bakan Ersoy, turizm vizyonunu açıkladıAntalya’nın Alanya ilçesinde Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ALTSO) turizm ve otel işletmecileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin turizmdeki son başarılarını değerlendirirken, 2028'e yönelik büyük hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için atılacak adımları anlattı.
17.02.2024Politika
Edirne'de 28 konak restore edilecek
Edirne'de 28 konak restore edilecekEdirne'de, valilik tarafından başlatılan 'Tarihi Konakları İhya' projesinde ilk etapta 28 konak turizme kazandırılacak. Edirne Valisi Yunus Sezer, "Kaleiçi semtinde restorasyonlar tamamlandığında burası sanat sokaklarıyla, yerleşimiyle Türkiye'de, hatta dünyada örnek mekanlardan olacak. Burada Edirne'mizle ilgili geleneksel el sanatları yapılan yerler, konaklama ve gastronomiyle ilgili birçok mekanın bir arada bulunduğu alanlar oluşturulacak" dedi.
15.02.2024Video
Dijital kültüre odaklanan ‘Zamansız Meraklar’ sergisi İstanbul Modern’de
Dijital kültüre odaklanan ‘Zamansız Meraklar’ sergisi İstanbul Modern’deDijital kültüre odaklanan “Zamansız Meraklar” sergisi İstanbul Modern’de ziyarete açıldı. Sergi, güncel teknolojiler ve dijital kültürün, sanatçıların düşünce ve üretim biçimlerine nasıl yön verdiğini merkeze alıyor.
15.02.2024Kültür&Sanat
700 yıllık Ceneviz kitabesinin müzeye taşınması için replikasının yapılması bekleniyor
700 yıllık Ceneviz kitabesinin müzeye taşınması için replikasının yapılması bekleniyorBeyoğlu'ndaki Ceneviz Surları’nın Harup Kapı bölümü üzerinde bulunan yaklaşık 700 yıllık tarihi kitabenin, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nca 2019’da İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne taşınmasına karar verildi. Hırsızlığa karşı demir bir kafeste tutulan kitabe, önündeki dar yoldan geçiş yapan araçlar sebebiyle tahrip olma riskiyle karşı karşıya. Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Mimar Serhat Şahin “ Cenevizlilerden kalan bire bir buçuk metrelik anıtsal değeri olan kitabe maalesef kötü durumda. Burayla ilgili kararı ilgili koruma kurulundan aldırmıştık, mevcut durumundan dolayı İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne kaldırılması, yerine replikasının konulması kararı alınmıştı. Restorasyonda bu müdahale maalesef yapılmamış" dedi. İBB'den yapılan açıklamada; Ceneviz surlarında gerçekleştirilen restorasyon çalışmasına devam edildiği ve replikanın henüz hazır olmadığı ifade edildi.
9.02.2024Foto Galeri
Turgut Altınok: Tarımın başkenti Ankara olacak
Turgut Altınok: Tarımın başkenti Ankara olacakAK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Turgut Altınok, "Başkent, layık olduğu yerde değil. 2 yılda bütün köylerimizin altyapısını, üstyapısını yapacağız. Tarımın başkenti Ankara olacak. Sera şehri bir Ankara olacak. Çiftçilerimize 50 litre mazot desteği vereceğiz. Tohum desteğini 2 ile 5 ton arasına çıkaracağız" dedi.
3.02.2024Gündem
100 yıllık sağlık devrimi, Bursa’da açılacak müze ile geleceğe taşınacak
100 yıllık sağlık devrimi, Bursa’da açılacak müze ile geleceğe taşınacakBursa Nilüfer Sağlık Müzesi, milli mücadele döneminden Kurtuluş Savaşı'na, Cumhuriyet'in ilanından bugüne kadar, sağlık alanındaki devrimleri gelecek 100 yıla taşımaya hazırlanıyor. Türkiye'nin en büyük ve kapsamlı sağlık müzesi olacak olan müzede, 19'uncu yüzyıldan bugüne, yaklaşık 4 bin parça tıp malzemesi yer alıyor. Müzenin sağlık emekçilerine 'saygı duruşu' olacağını vurgulayan Dr. Ceyhun İrgil, "Nilüfer Sağlık Müzesi, 100'üncü yıla adanmış bir müze. 100 yıl önce sağlıkta gösterilen çabanın, emeğin geleceğe aktarılması için bir simge" dedi.
1.02.2024Video
100 yıllık sağlık devrimi, Bursa’da açılacak müze ile geleceğe taşınacak
100 yıllık sağlık devrimi, Bursa’da açılacak müze ile geleceğe taşınacakBursa Nilüfer Sağlık Müzesi, milli mücadele döneminden Kurtuluş Savaşı'na, Cumhuriyet'in ilanından bugüne kadar, sağlık alanındaki devrimleri gelecek 100 yıla taşımaya hazırlanıyor. Türkiye'nin en büyük ve kapsamlı sağlık müzesi olacak olan müzede, 19'uncu yüzyıldan bugüne, yaklaşık 4 bin parça tıp malzemesi yer alıyor. Müzenin sağlık emekçilerine 'saygı duruşu' olacağını vurgulayan Dr. Ceyhun İrgil, "Nilüfer Sağlık Müzesi, 100'üncü yıla adanmış bir müze. 100 yıl önce sağlıkta gösterilen çabanın, emeğin geleceğe aktarılması için bir simge" dedi.
1.02.2024Foto Galeri
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alper Gezeravcı'nın yaptığı işe 'turistik gezi' demeleri ayıptır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alper Gezeravcı'nın yaptığı işe 'turistik gezi' demeleri ayıptırCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alper Gezeravcı'yı eleştirenlere ilişkin, "Ufukları kendi bireysel hırslarından ibaret olan bir güruh, ilk astronotumuz Alper Gezeravcı'nın yaptığı işe ne dediler? 'Turistik gezi', ya ayıptır ya. Ne dediler? 'Ya bu kadar para harcanır mı?' Evet, devlet olursan, adam gibi adam olursan harcanır. Bu, turistik gezi değil. Bu, sizleri bu nesli işte uzaya hazırlamak için atılmış adımlardır'' dedi.
29.01.2024Politika
Emine Erdoğan, 'Maarif: Türk Eğitim Tarihi Sergisi'ni gezdi
Emine Erdoğan, 'Maarif: Türk Eğitim Tarihi Sergisi'ni gezdiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 'Maarif: Türk Eğitim Tarihi Sergisi'ni ziyaret etti.
29.01.2024Gündem
Özgür Özel: 150 yıldır tek adam yerine Meclisleri savunuyoruz
Özgür Özel: 150 yıldır tek adam yerine Meclisleri savunuyoruzCHP Genel Başkanı Özgür Özel, tarihi Abidin Paşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi'nin açılışında, "Biz 150 yıldır tek adam yerine Meclisleri savunuyoruz. 150 yıldır buyruklar yerine anayasayı savunuyoruz" dedi.
20.01.2024Politika
Gece kulübü girişi yapılan Athena Tapınağı, 1800 yıl öncesi haline dönüyor
Gece kulübü girişi yapılan Athena Tapınağı, 1800 yıl öncesi haline dönüyorAntalya'daki Side Antik Kenti'nde 2 yıl önce kalıntıların gece kulübü girişi olarak kullanılması nedeniyle koruma ve onarım çalışması başlatılan Athena Tapınağı'ndaki restorasyonda sona yaklaşıldı. Temel yapısı ortaya çıkarılıp 4 sütunu yerine konulan tapınak, restorasyon sonrası ilk günkü görünümüne benzer haliyle ziyarete açılacak.
20.01.2024Video
MEB'den yarıyıl tatilinde 'ödev' yerine 'kültürel faaliyet' tavsiyesi
MEB'den yarıyıl tatilinde 'ödev' yerine 'kültürel faaliyet' tavsiyesiMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in imzasıyla illere, 2023-2024 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatiline ilişkin yazı gönderildi. Yazıda, öğrencilerin ev ödevi yerine sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesi istendi.
18.01.2024Eğitim
Bakan Tekin'den 'yarıyıl tatili' mesajı: Ekran karşısında geçirdiğiniz süreyi sınırlayın
Bakan Tekin'den 'yarıyıl tatili' mesajı: Ekran karşısında geçirdiğiniz süreyi sınırlayınMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yarıyıl tatili nedeniyle yayımladığı mesajda öğrencilere seslenerek, "Ekranlar karşısında geçirdiğiniz süreyi sınırlayın. Sınırsız bir şekilde televizyon, bilgisayar ya da internette vakit geçirmeyin. Bu, zihinsel ve bedensel sağlığınız için çok önemli. Kitap okumanın keyfi ve bilgi edinme süreci, ekranların sağlayamayacağı derinlikte bir zenginlik sunar" dedi.
18.01.2024Eğitim
Sen Yeter Ki Yap Projesi'nde ödüller sahiplerini buldu
Sen Yeter Ki Yap Projesi'nde ödüller sahiplerini bulduTÜMOSAN tarafından ilkokul, ortaöğretim ve lise düzeyindeki gençlerin fikirlerini desteklemek amacıyla hayata geçirilen Sen Yeter Ki Yap Projesi’nin ödül töreni gerçekleşti. 6 kategoride verilen toplamda 16 ödül sahipleriyle buluştu.
14.01.2024Teknoloji
'Antalya'da turizm, golf sayesinde 12 aya yayıldı'
'Antalya'da turizm, golf sayesinde 12 aya yayıldı'Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek turizm bölgesindeki golf sahalarında 2023 yılında 460 bin raunt oyun oynandı. Belek'te 5 yıldızlı bir otelin Golf Kulübü Genel Müdürü Cahit Şahin, "Oyuncuların 8 ay aktif geldiğini düşünecek olursak golf, turizmi 12 aya yayan bir enstrümandır" dedi.
10.01.2024Video
Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden Tate, İstanbul’a geliyor
Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden Tate, İstanbul’a geliyorLondra’da yer alan ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği dünyanın en ünlü sanat müzelerinden Tate, İstanbul’a konuk oluyor. Tate’in, İBB Kültür ve İBB Miras’ın katkılarıyla Türkiye’ye gelen koleksiyonu, ‘The Dynamic Eye: Beyond Op and Kinetic Art’ (Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde) sergisiyle 23 Ocak-19 Mayıs tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.
Trendyol ile Devlet Sanatçısı Devrim Erbil arasında iş birliği
Trendyol ile Devlet Sanatçısı Devrim Erbil arasında iş birliğiTrendyol, resim sanatının önde gelen temsilcilerinden Devlet Sanatçısı Prof. Devrim Erbil ile iş birliğini duyurdu. Trendyol, Erbil’in ikonik İstanbul eserlerinden oluşan ‘Umut ve Kuşlar’ tişört koleksiyonunu hazırladı. Trendyolmilla’da satışa sunulan ve Anadolu’daki Trendyol Collection üreticileri tarafından üretilen tişörtlerin satışlarından elde edilecek gelir ise depremzede üniversite öğrencilerine destek için Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde hayata geçirilen “Trendyol Kalpten Kalbe Burs Fonu”na aktarılacak.
Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi 12 yaş altı çocuklara ücretsiz
Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi 12 yaş altı çocuklara ücretsizCumhuriyetin 100’üncü yılına armağan olarak 29 Ekim’de ziyarete açılan Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi, 1940’lı yıllardan itibaren biriktirilen Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’na ev sahipliği yapıyor. Müzeyi, 12 yaş altı çocuklar ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.
Beylikdüzü’nde Kış Festivali düzenlendi
Beylikdüzü’nde Kış Festivali düzenlendiBeylikdüzü’nde çeşitli etkinliklerin yapıldığı Kış Festivali düzenlendi. Gelenleri yapay yağdırılan kar ile buluşturan festival yoğun ilgi gördü.
31.12.2023Video
Beylikdüzü’nde Kış Festivali düzenlendi
Beylikdüzü’nde Kış Festivali düzenlendiBeylikdüzü’nde çeşitli etkinliklerin yapıldığı Kış Festivali düzenlendi. Gelenleri yapay yağdırılan kar ile buluşturan festival yoğun ilgi gördü.
31.12.2023Kültür&Sanat
Rahmi Koç'tan Hasan Arat'a tebrik ziyareti
Rahmi Koç'tan Hasan Arat'a tebrik ziyaretiBeşiktaş Kulübü'nün yaşayan en eski üyesi, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Siyah-beyazlıların 35'inci Başkanı Hasan Arat'ı ziyaret etti.
29.12.2023Spor
Akdamar Adası ışıklandırıldı
Akdamar Adası ışıklandırıldıKültür ve Turizm Bakanlığı, Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince yapılan çalışmalarla, tarihi Akdamar Adası ve üzerinde bulunan tarihi kilise ışıklandırıldı. Ada, yeni görünümüyle ilgi çekti.
26.12.2023Gündem
Amida Höyük'te Artuklu Sarayı’na açılan kapı ortaya çıkarıldı
Amida Höyük'te Artuklu Sarayı’na açılan kapı ortaya çıkarıldıDiyarbakır'ın kalbi olarak nitelendirilen ve Sur ilçesindeki 9 bin yıllık Amida Höyük'teki Artuklu Sarayı arkeolojik kazı çalışmalarında, 2023 sezonu sona erdi. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentte, 1962'de ilk arkeolojik kazı yapılan yer olma özelliğini de taşıyan Artuklu Sarayı'na açılan kapının ortaya çıktığı belirtildi.
25.12.2023Video
25 yılda topladığı 1101 parça tarihi eseri müzeye bağışladı
25 yılda topladığı 1101 parça tarihi eseri müzeye bağışladıEdirne'nin Keşan ilçesinde yaşayan Sezgin Serin (39), 25 yılda dedelerinin yaşadığı Yerlisu köyünden topladığı ve çoğunluğu Kurtuluş Savaşı dönemine ait 1101 parça tarihi eseri, Keşan Kent Müzesi’ne bağışladı.
22.12.2023Foto Galeri

Benzer Haber Etiketleri

müzeEdirnesergiBursaantalya

Müze ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.