Nükleer

Nükleer

Son dakika nükleer haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan nükleer gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan nükleer haber sayfamızda...

Nükleer

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.560 nukleer haberi bulunmuştur.
Bakan Kacır: Sanayicilerimiz test ve sertifikasyon hizmetlerini güvenle alabilecek
Bakan Kacır: Sanayicilerimiz test ve sertifikasyon hizmetlerini güvenle alabilecek Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin en büyük laboratuvar hizmet altyapısına sahip Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) yetkinlikleri için güç çarpanı olacak Ankara Kalite Kampüsü'nün inşasının hızla tamamlanacağını belirterek, "Ulaşım, enerji, elektroteknik, yapı malzemeleri, kimya ve gıda gibi pek çok sektörün ihtiyaç duyduğu test altyapılarını bünyesinde barındıracak bu tesis ile sanayicilerimiz ileri düzeyde test ve sertifikasyon hizmetlerini güvenle alabilecek" dedi.
22.05.2024 Politika
Bayraktar: Somut projeleri en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz
Bayraktar: Somut projeleri en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından iki hafta sonra Çin’de önemli temaslarda bulundu. Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Zhang Jianhua ile bir araya gelen Bakan Bayraktar, ‘Enerji Dönüşümü Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’nı imzaladı. Bakan Bayraktar, mutabakat zaptına ilişkin olarak “Somut projeleri en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.
21.05.2024 Dünya
Bakan Bayraktar, Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Jianhua ile görüştü
Bakan Bayraktar, Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Jianhua ile görüştü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, resmi temaslarını sürdürdüğü Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Zhang Jianhua ile görüştü.
21.05.2024 Dünya
“Nükleer enerjinin katkısı olmadan iklim hedeflerine ulaşmak mümkün değil”
“Nükleer enerjinin katkısı olmadan iklim hedeflerine ulaşmak mümkün değil” Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demirak, Mersin’de inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ülkenin düşük karbonlu enerji portföyünü güçlendireceğini söyledi. Türkiye’nin Akkuyu NGS ile elektrik üretim portföyüne nükleer enerjiyi dahil ettiğini belirten Demirak, “Akkuyu NGS ile Türkiye, 70 yıldır özlemini duyduğu enerji güvenliğine kavuşacaktır. Akkuyu NGS, gelişmiş ilk 10 ülke ligine girebilmek için atılan dev bir adımdır. Nükleer enerji teknolojisinin kullanımına başlanması, küçük modüler reaktörler, füzyon teknolojileri ve ileri nesil reaktörler gibi yeni teknolojilere yönelik çalışmaların müjdecisidir” dedi.
21.05.2024 Kurumsal
Bakan Bayraktar, Çinli mevkidaşı Guanghua ile görüştü
Bakan Bayraktar, Çinli mevkidaşı Guanghua ile görüştü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Çin’in başkenti Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti Doğal Kaynaklar Bakanı Wang Guanghua ile bir araya geldi.
21.05.2024 Dünya
Akkuyu NGS’de çalışmalar sürüyor
Akkuyu NGS’de çalışmalar sürüyor MERSİN’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaatı tüm hızıyla sürerken, ilk ünitenin Nisan 2025 tarihinde devreye alınacağını söyledi.
18.05.2024 Ekonomi
Akkuyu NGS'den Gençlik Koşusu
Akkuyu NGS'den Gençlik Koşusu Mersin'in Silifke ilçesinde Akkuyu Nükleer A.Ş. ev sahipliğinde; 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Gençlik Koşusu düzenlendi. 100 kişinin katıldığı koşuda renkli görüntüler yaşandı.
18.05.2024 Kurumsal
Putin’in Çin ziyareti başladı
Putin’in Çin ziyareti başladı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki gün sürecek olan Çin ziyareti bugün başladı. Putin, ziyareti kapsamında Çin medyasına açıklamalarda bulundu.
16.05.2024 Dünya
Akkuyu NGS’nin 2’nci güç ünitesinde türbin binası çatısının montajı tamamlandı
Akkuyu NGS’nin 2’nci güç ünitesinde türbin binası çatısının montajı tamamlandı Rosatom tarafından Mersin’de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 2’nci güç ünitesinde türbin binası çatısının montajı tamamlandı. NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, "Elde edilen sonuçlardan gurur duyuyoruz ve her çalışanımıza gösterdikleri özen ve profesyonellik için teşekkür ediyoruz" dedi.
13.05.2024 Ekonomi
Nükleer Enerji Yüksek Mühendisi Kayrın: Akkuyu NGS, güvenliğin öncelikli olduğu bir tasarımla hayata geçirildi
Nükleer Enerji Yüksek Mühendisi Kayrın: Akkuyu NGS, güvenliğin öncelikli olduğu bir tasarımla hayata geçirildi Nükleer Enerji Yüksek Mühendisi Korcan Kayrın, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaatı hızla devam ederken toplumun bazı kesimlerinde nükleer güç santrallerinin potansiyel radyasyon risklerine ilişkin yaygın bir yanılgının hâkim olduğunu belirtti Akkuyu NGS’nin güvenliğin öncelikli olduğu bir tasarımla hayata geçirildiğini belirten Kayrın, “Bu santralde kullanılacak basınçlı su tipi reaktörler, 1200 MW kapasiteli 3+ Nesil reaktörlere ait gelişmiş güvenlik sistemlerine sahip. VVER tipi reaktörler uzun yıllardır güvenli bir şekilde işletilirken, VVER-1200 reaktörleri sadece VVER serisinin en son teknolojisi olmakla kalmıyor, aynı zamanda test edilmiş bir teknoloji olarak da öne çıkıyor” dedi.
8.05.2024 Ekonomi
Akkuyu NGS'nı̇n 1’inci ünı̇tesı̇nde buhar kızdırıcı-ayırıcıların montajı tamamlandı
Akkuyu NGS'nı̇n 1’inci ünı̇tesı̇nde buhar kızdırıcı-ayırıcıların montajı tamamlandı Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci ünitesinin türbin dairesinde en modern teknolojiye sahip yatay buhar kızdırıcı-ayırıcıların montajı tamamlandı. Nükleer santraldeki buhar türbini tesisinin yardımcı sistemlerinin bir parçası olan ekipman, türbin rotor kanatlarını döndüren buharın sıcaklık ve nem parametrelerini ayarlamaya yarıyor.
6.05.2024 Ekonomi
“Akkuyu NGS, Türkiye için bir sıçrama tahtası olacak”
“Akkuyu NGS, Türkiye için bir sıçrama tahtası olacak” Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz, Mersin’de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci ünitesinin tamamlanmasında geri sayımın başladığını ve bunun ülke tarihi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Tam kapasite devreye girdiğinde Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu tek başına karşılaması öngörülen Akkuyu NGS’de 1’inci Ünitenin tamamlanmasına kısa bir süre kalmasının Türkiye için memnuniyet verici bir gelişme olduğunu belirten Cingöz, “Bu gelişme ülke için bir dönüm noktası. Akkuyu NGS, uzun vadede Türkiye’nin bölgede güvenli enerji kaynaklarına sahip olma yolunda büyük bir adım atmasını sağlayacak. Akkuyu NGS, Türkiye için bir sıçrama tahtası olacak, ülkenin önemli bir konuma yükselmesini sağlayarak Türkiye’nin enerji bağımsızlığını sağlama yolundaki kararlılığını ve bölgedeki stratejik konumunu güçlendirecektir” dedi.
3.05.2024 Ekonomi
Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesine nakliye kilidi monte edildi
Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesine nakliye kilidi monte edildi Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci ünitesinde nakliye kilidi tasarım konumuna yerleştirildi. Nakliye kilidi reaktörün bakımını yapmak, nükleer yakıtı yüklemek ve boşaltmak için tasarlandı. Akkuyu NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh konu hakkında, “Önemli bir teknolojik operasyonu daha tamamladık” dedi.
2.05.2024 Ekonomi
Bakan Bayraktar, LNG anlaşması için ABD'nin Exxon Mobil şirketi ile görüşüldüğünü açıkladı
Bakan Bayraktar, LNG anlaşması için ABD'nin Exxon Mobil şirketi ile görüşüldüğünü açıkladı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, LNG anlaşması için Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) enerji şirketi Exxon Mobil ile görüşüldüğünü açıkladı.
28.04.2024 Politika
Bakan Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuştu: En büyük önceliğimiz fiyat istikrarı
Bakan Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuştu: En büyük önceliğimiz fiyat istikrarı Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Uludağ Ekonomi Zirvesi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açılış konuşmasıyla başladı. Şimşek, geçen eylül ayında Türkiye’nin orta vadeli programının açıklandığını ve güçlü bir şekilde uygulandığı ifade ederek, “Programımız çalışıyor. Arzulanan sonuçları veriyor. Programı güçlendireceğiz. Uygulamakta ve Türkiye’nin makro ekonomik sorunlarını çözmekte son derece kararlıyız. Orta vadeli programda en büyük önceliğimiz fiyat istikrarı” dedi.
26.04.2024 Ekonomi
Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası sona erdi
Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası sona erdi Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF), Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu ROSATOM iş birliğiyle hayata geçirdiği Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası sona erdi. Karaman’da, 20-24 Nisan 2024 tarihlerinde düzenlenen şampiyonada Türkiye’nin farklı şehirlerinde kendi kategorilerinde şampiyon olan 78 takım ve 400’ü aşkın sporcu yarıştı.  
25.04.2024 Spor
Gülten Dayıoğlu 2023 Çocuk Romanı Ödülü Tunç Kurt’un oldu
Gülten Dayıoğlu 2023 Çocuk Romanı Ödülü Tunç Kurt’un oldu Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı’nca düzenlenen Çocuk Romanı Ödülü’nün bu yılki sahibi, ‘Profesör 104 - Nükleer Çağ’ adlı romanıyla Tunç Kurt oldu.
23.04.2024 Kültür&Sanat
Öğrencilerden Akkuyu’ya 23 Nisan ziyareti
Öğrencilerden Akkuyu’ya 23 Nisan ziyareti Akkuyu Nükleer A.Ş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bölgedeki öğrenciler için Akkuyu NGS sahasına gezi düzenledi.  
22.04.2024 Kurumsal
Cerrahi şansı olmayan karaciğer tümörlerinde radyoembolizasyon yaşam beklentisini yükseltiyor
Cerrahi şansı olmayan karaciğer tümörlerinde radyoembolizasyon yaşam beklentisini yükseltiyor Özellikle son yıllarda görülme sıklığında artış gözlenen karaciğer tümörlerinin tedavisinde cerrahi tedavi çok önemli bir yer tutmakla birlikte hastaların yüzde 20 gibi küçük bir bölümü cerrahi şansına ulaşabiliyor. Cerrahi şansı olmayan karaciğer tümörlerinde ise radyoembolizasyon yönteminin kullanıldığını anlatan Nükleer Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nalan Alan Selçuk ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Topcuoğlu, karaciğer tümörlerinin ülkemizde de son yıllarda giderek arttığına işaret ederek hastaların yaşam beklentisinin artmasına fayda sağlayan radyoembolizasyon tedavisi hakkında bilgi verdi.
22.04.2024 Sağlık-Yaşam
Cerrahi şansı olmayan karaciğer tümörlerinde radyoembolizasyon yaşam beklentisini yükseltiyor
Cerrahi şansı olmayan karaciğer tümörlerinde radyoembolizasyon yaşam beklentisini yükseltiyor Özellikle son yıllarda görülme sıklığında artış gözlenen karaciğer tümörlerinin tedavisinde cerrahi tedavi çok önemli bir yer tutmakla birlikte hastaların yüzde 20 gibi küçük bir bölümü cerrahi şansına ulaşabiliyor. Cerrahi şansı olmayan karaciğer tümörlerinde ise radyoembolizasyon yönteminin kullanıldığını anlatan Nükleer Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nalan Alan Selçuk ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Topcuoğlu, karaciğer tümörlerinin ülkemizde de son yıllarda giderek arttığına işaret ederek hastaların yaşam beklentisinin artmasına fayda sağlayan radyoembolizasyon tedavisi hakkında bilgi verdi.
22.04.2024 Video
Dışişleri Bakanı Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry'den basın toplantısı
Dışişleri Bakanı Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry'den basın toplantısı Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry İstanbul'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında soruları yanıtlayan Hakan Fidan, “Dünyayı bekleyen asıl büyük kriz, Filistin meselesiyle makyajı dökülen gerçekliği ortaya çıkan aslında Uluslararası sistemin ikiyüzlülüğü, uluslararası hukuksuzluk ve ikinci dünya savaşından sonra kurulmuş olan hegemonik sistemin işe yaramazlığıdır. Filistin meselesi mevcut devam eden zulüm ve katliam her geçen gün bunun daha açık ve net ortaya çıkmasına sebep olmaktadır" dedi.
20.04.2024 Politika
Globalde nükleer ve güneş enerjisi yükselişte, kömür devri sona eriyor
Globalde nükleer ve güneş enerjisi yükselişte, kömür devri sona eriyor Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından 'İş Dünyası ve Sürdürülebilir Enerji' konulu konferans, gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve IICEC Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol, küresel enerji piyasalarını dört ana başlıkta ele aldı. Dr. Birol, "Kömür bitiyor, doğalgaz fiyatları düşüyor, başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerjiye ilgi artıyor, nükleer enerji santralleri geri dönüyor" dedi.
20.04.2024 Video
Globalde nükleer ve güneş enerjisi yükselişte, kömür devri sona eriyor
Globalde nükleer ve güneş enerjisi yükselişte, kömür devri sona eriyor Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından 'İş Dünyası ve Sürdürülebilir Enerji' konulu konferans, gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve IICEC Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol, küresel enerji piyasalarını dört ana başlıkta ele aldı. Dr. Birol, "Kömür bitiyor, doğalgaz fiyatları düşüyor, başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerjiye ilgi artıyor, nükleer enerji santralleri geri dönüyor" dedi.
20.04.2024 Ekonomi
IAEA, İran’daki nükleer tesislerin zarar görmediğini açıkladı
IAEA, İran’daki nükleer tesislerin zarar görmediğini açıkladı İsrail’in bugün sabaha karşı İran’ın İsfahan kentine yönelik dron saldırısı sonrasında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran’ın bölgedeki nükleer tesisleriyle ilgili açıklama yaptı. IAEA, İsfahan’daki nükleer tesislerin zarar görmediğini belirtti.
19.04.2024 Dünya
Akkuyu NGS’de 1’inci Güç Ünı̇tesi’nı̇n ‘tam ölçeklı̇ başlatma ve ayarlama’ işlemlerine başlandı
Akkuyu NGS’de 1’inci Güç Ünı̇tesi’nı̇n ‘tam ölçeklı̇ başlatma ve ayarlama’ işlemlerine başlandı Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne ziyarette bulunan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'un Genel Müdürü Aleksey Likhachev 1'inci Güç Ünitesi’nde önemli aşamalardan biri olan başlatma ve ayarlama çalışmalarının başladığını duyurdu.
9.04.2024 Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

akkuyu ngs Bakan Bayraktar mersin Çin

Nükleer ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.