Öğretim

Öğretim

Son dakika öğretim haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan öğretim gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan öğretim haber sayfamızda...

Öğretim

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 13.996 ogretim haberi bulunmuştur.
Selde 6 kişinin öldüğü 'Sisli Vadi' davasında bilirkişi raporu; 3 sanık ile DSİ ve Özel İdare 'asli kusurlu'
Selde 6 kişinin öldüğü 'Sisli Vadi' davasında bilirkişi raporu; 3 sanık ile DSİ ve Özel İdare 'asli kusurlu'Kırklareli İğneada beldesinde geçen yıl meydana gelen sel felaketinde 'Sisli Vadi' bungalov evlerinde tatil yapan 6 kişinin öldüğü bölgede, mahkeme kararıyla yapılan keşfin bilirkişi raporunda, tutuklu Bülent Bayrak, tutuksuz yargılanan Cenan Aydın, Büşra Gökgöz, İl Özel İdaresi ve DSİ, 'asli kusurlu' bulundu.
24.07.2024Gündem
SEDA’da eğitim gören 5 öğrenci, YKS’de ilk 500’e girdi
SEDA’da eğitim gören 5 öğrenci, YKS’de ilk 500’e girdiSultangazi Belediyesi Eğitime Destek Akademisi'nde (SEDA) eğitim gören 314 öğrenci YKS’de ilk 50 bine girdi. Aralarından 5 SEDA öğrencisi ise ilk 500’e girmeyi başardı. Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, yoğun talep gören eğitim kurumu SEDA’nın 7’nci şubesinin açılacağını duyurdu. Dursun, “Daha çok öğrencimize ulaşmak ve onları hedeflerine bir adım daha yaklaştırmak adına eğitim öğretim dönemimizin başında 7’nci Şubemizi de hizmete açacağız. Gençlerimizin aldığı başarılar bizleri gururlandırıyor” dedi.
24.07.2024Eğitim
Bakan Tekin'den yabancı okul açıklaması: Mevzuat içine girmezlerse yok hükmündeler
Bakan Tekin'den yabancı okul açıklaması: Mevzuat içine girmezlerse yok hükmündelerMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türk öğrenci kaydına izin verilmeyen okullara ilişkin, "Bu okullar normal koşullarda bizim mevzuatımızda yeri olmayan okullar. Mevzuat içerisine girerlerse eğitim öğretimlerine devam edecekler. Girmezlerse yok hükmündeler zaten" dedi.
24.07.2024Eğitim
'Balon balıkları, ekonomiye yıllık 2 milyon Euro zarar veriyor'
'Balon balıkları, ekonomiye yıllık 2 milyon Euro zarar veriyor'Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. İnci Tüney Kızılkaya, hızla artan balon balıklarının ekosisteme zararlarına dikkati çekip, "Türkiye'de balon balıklarının, ekonomiye yıllık yaklaşık 2 milyon Euro zarar verdiği yapılan çalışmalarla gösterilmiş durumda. Bu balıkların, çok çeşitli organizmayı tüketme yetenekleri ve sert diş yapıları nedeniyle çeşitli ekosistemlerde ciddi sorunlara yol açtığı biliniyor" dedi.
24.07.2024Gündem
Raif Özel: Halter Federasyonu başkanlığına adaylığımı koyuyorum
Raif Özel: Halter Federasyonu başkanlığına adaylığımı koyuyorumAnkara ASKİ Spor Kulübü halter teknik direktörlük görevine devam eden eski milli takım teknik direktörü Raif Özel, "Halterde doping cezaları nedeniyle 2012 yılından bu yana yaşanan olayların sancılarını hala çekiyoruz. Halterin içine düştüğü bu pozisyondan kurtulabilmesi, daha verimli bir çalışma daha yüksek bir motivasyon oluşabilmesi düşüncesiyle Kasım ayında yapılacak seçimler için Halter Federasyonu başkanlığına adaylığımı koyuyorum” dedi.
24.07.2024Spor
Ayşe Ateş'in avukatının duruşmadan çıkarılması talimatına uymayan polislere suç duyurusu
Ayşe Ateş'in avukatının duruşmadan çıkarılması talimatına uymayan polislere suç duyurusuEski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin 22 sanığın yargılandığı davada, Ayşe Ateş'in avukatı Ali Yücel'in duruşma düzenini bozduğu için salondan çıkarılması talimatını yerine getirmediği gerekçesiyle 15 polis memuru hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
23.07.2024Gündem
Türkiye, dünyanın en çok kripto alım satımı yapılan ikinci ülkesi oldu
Türkiye, dünyanın en çok kripto alım satımı yapılan ikinci ülkesi olduCoinwire, küresel kripto para alım satım işlemlerine yönelik bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2024’ün ilk yarısında küresel kripto alım satım hacmi, 108 trilyon dolarla 2022’deki seviyesinin yüzde 90 üzerinde kalmayı başardı. ABD, en yüksek işlem hacminin görüldüğü ülke olarak kayıtlara geçerken; Türkiye dünyanın en yüksek hacimli kripto işlemi yapılan ülkeleri sıralamasında ikinci oldu.
23.07.2024Ekonomi
'Algler, Eğirdir Gölü'nü battaniye gibi kapladı'
'Algler, Eğirdir Gölü'nü battaniye gibi kapladı'Türkiye'nin en büyük tatlı su göllerinden olan ve son yıllarda kuraklık tehlikesi yaşanan Eğirdir Gölü'nün yüzeyini algler kaplamaya başladı. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, su yüzeyini battaniye gibi kaplayan alglerin hem kirliliğin kanıtı, hem de çok tehlikeli olduğunu söyledi.
23.07.2024Video
Yapay zeka ile başarısı öngörülebilecek her öğrenci, kişiselleştirilmiş eğitim alabilecek
Yapay zeka ile başarısı öngörülebilecek her öğrenci, kişiselleştirilmiş eğitim alabilecekDünyayı her alanda etkileyen yapay zekayla eğitim de yeniden şekillenecek. BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergün Akgün, yeni teknolojiyle öğrenci başarısının öngörülebileceğini söyledi.
23.07.2024Eğitim
Bakan Ersoy: Geç Tunç Çağı'na yeni bir bakış açısı sunulacak tablet bulundu
Bakan Ersoy: Geç Tunç Çağı'na yeni bir bakış açısı sunulacak tablet bulunduKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, Geç Tunç Çağı'nın ekonomik yapısı ve devlet sistemine yeni bir bakış açısı sunacak bir tablet bulunduğunu açıkladı.
22.07.2024Kültür&Sanat
Değerli sanılarak avlanan gergedan böceğinin maddi karşılığı yok, 100 bin lira cezası var
Değerli sanılarak avlanan gergedan böceğinin maddi karşılığı yok, 100 bin lira cezası varBingöl'de 7’nci sınıf öğrencisi Selman Karatoprak (13) köyde bulduğu, kendini ağırlığının yüzlerce katını taşıyabilen gergedan böceğinin (Oryctes nasicornis) fotoğrafını çekip, ailesi aracılığıyla Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Görevlisi Mustafa İlçin'e ulaştırdı. Daha sonra doğaya salınan böcekle ilgili konuşan İlçin, gergedan böceğinin çok değerli sanıldığını ve bu yüzden kaçak olarak avlandığını belirterek, “Türkiye’de bu böceğin maddi bir karşılığı yok. Bu böceklerin popülasyonlarının korunması ve doğal yaşamın sürdürülebilirliği için avlanmaması gerekiyor. İdari birimlerce izinsiz toplayanlara 100 bin liraya kadar para cezası öngörülmektedir. Tarımsal anlamda da bir zararı söz konusu değildir” dedi.
21.07.2024Gündem
Bakan Tekin: Biz eğitim-öğretim sürecinde üstümüze ne düşerse yapmaya hazırız
Bakan Tekin: Biz eğitim-öğretim sürecinde üstümüze ne düşerse yapmaya hazırızMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Gençleri bu ülkenin teminatı olarak gören, gençlerimizi çok fazla umursayan bir Cumhurbaşkanımız var. Biz eğitim-öğretim sürecinde üstümüze ne düşerse yapmaya hazırız. Tek bir gayemiz var; hiçbirinizi mutsuz etmek, üzmek istemiyoruz" dedi.
20.07.2024Eğitim
KKTC vatandaşı öğrenciler için öğrenim ücreti kararı
KKTC vatandaşı öğrenciler için öğrenim ücreti kararıYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleri ile KKTC vatandaşı öğrencilerimiz katkı payı ve öğrenim ücreti bakımından Türk vatandaşı öğrencilerimizle aynı esaslara tabi olacaklar" dedi.
20.07.2024Eğitim
Van Gölü’ndeki akıntı sistemleri, astronotun uzaydan çektiği fotoğrafa da yansımış
Van Gölü’ndeki akıntı sistemleri, astronotun uzaydan çektiği fotoğrafa da yansımışVan'da havaların ısınmasıyla birlikte bu yıl göl, göletler, dereler ve sulama kanallarında şu ana kadar 19 kişi boğuldu. Uzmanlar, Van Gölü’nde özellikle göldeki akıntı sistemlerine dikkat çekti. Bu akıntıların NASA tarafından düzenlediği 'Dünya Turnuvası' adlı online fotoğraf yarışmasında Astronot Kate Rubins'in çektiği ve birinci olan Van Gölü fotoğrafına da yansıdığı görüldü. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, gölde 5 akıntı sisteminin olduğunu söyledi.
20.07.2024Video
Van Gölü’ndeki akıntı sistemleri, astronotun uzaydan çektiği fotoğrafa da yansımış
Van Gölü’ndeki akıntı sistemleri, astronotun uzaydan çektiği fotoğrafa da yansımışVan'da havaların ısınmasıyla birlikte bu yıl göl, göletler, dereler ve sulama kanallarında şu ana kadar 19 kişi boğuldu. Uzmanlar, Van Gölü’nde özellikle göldeki akıntı sistemlerine dikkat çekti. Bu akıntıların NASA tarafından düzenlediği 'Dünya Turnuvası' adlı online fotoğraf yarışmasında Astronot Kate Rubins'in çektiği ve birinci olan Van Gölü fotoğrafına da yansıdığı görüldü. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, gölde 5 akıntı sisteminin olduğunu söyledi.
20.07.2024Foto Galeri
Uzun yıllar ortalaması 27 kilogram olan Erzurum'a 18 günde metrekareye 130 kilogram yağış düştü
Uzun yıllar ortalaması 27 kilogram olan Erzurum'a 18 günde metrekareye 130 kilogram yağış düştüAtatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müdahir Özgül, uzun yıllar temmuz ortalaması metrekareye 27 kilogram yağış olan Erzurum'un bu yıl 18 günde yaklaşık 130 kilogram yağış aldığını söyledi. Temmuz sağanaklarının iklim değişikliğinin doğal sonucu olduğunu ifade eden Özgül, "Bundan sonraki sürecin nasıl olduğuna dair sadece bugüne kadar bildiklerimiz ve dünyada meydana gelen iklim değişikliklerini yorumlamaya matuf birtakım değerlendirmeler yapabiliriz. Şöyle ki bundan sonra da bu yağışların aralıklarla, belli periyotlarda yoğunlaşacağı öngörüsünü yapabiliriz" dedi.
20.07.2024Video
Uzun yıllar ortalaması 27 kilogram olan Erzurum'a 18 günde metrekareye 130 kilogram yağış düştü
Uzun yıllar ortalaması 27 kilogram olan Erzurum'a 18 günde metrekareye 130 kilogram yağış düştüAtatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müdahir Özgül, uzun yıllar temmuz ortalaması metrekareye 27 kilogram yağış olan Erzurum'un bu yıl 18 günde yaklaşık 130 kilogram yağış aldığını söyledi. Temmuz sağanaklarının iklim değişikliğinin doğal sonucu olduğunu ifade eden Özgül, "Bundan sonraki sürecin nasıl olduğuna dair sadece bugüne kadar bildiklerimiz ve dünyada meydana gelen iklim değişikliklerini yorumlamaya matuf birtakım değerlendirmeler yapabiliriz. Şöyle ki bundan sonra da bu yağışların aralıklarla, belli periyotlarda yoğunlaşacağı öngörüsünü yapabiliriz" dedi.
20.07.2024Foto Galeri
Diyarbakır’da koronavirüs döneminde ‘kobay’ olarak kullanıldığını iddia eden hastadan suç duyurusu
Diyarbakır’da koronavirüs döneminde ‘kobay’ olarak kullanıldığını iddia eden hastadan suç duyurusuDiyarbakır'da ailesiyle Covid-19’a yakalandıktan sonra hastaneye yatırılan Mahmut Orak (50), kendisine ‘Işın tedavisi’ uygulandıktan sonra ‘Kobay’ olarak kullanıldığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Tanık olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci ile başvuru yapan Orak, “Ankara’dan bir heyet gelecek, seni iyileştirecek dediler. Ben de canımın acısıyla ne yaptığımı bilmeden kabul ederek verdiği kağıtları okumayarak imzaladım” dedi.
19.07.2024Video
TEDÜ, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması'nda üç listeye girdi
TEDÜ, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması'nda üç listeye girdiTürkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması'nın (TÜMA) 2024 sonuçları açıklandı. Buna göre TED Üniversitesi, 50 bini aşkın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada üç listeye birden girdi. 'Türkiye'de Akademik Destek ve İlgi' sıralamasında tüm üniversiteler arasında birinci sırada yer alan üniversite, 'Öğrencilerin Ankara'da En Memnun Olduğu Üniversiteler' arasında da birinci sırada yer aldı. 'Vakıf Üniversiteleri' arasında da ikinci olarak konumlandı.
19.07.2024Eğitim
Diyarbakır’da koronavirüs döneminde ‘kobay’ olarak kullanıldığını iddia eden hastadan suç duyurusu
Diyarbakır’da koronavirüs döneminde ‘kobay’ olarak kullanıldığını iddia eden hastadan suç duyurusuDiyarbakır'da ailesiyle Covid-19’a yakalandıktan sonra hastaneye yatırılan Mahmut Orak (50), kendisine ‘Işın tedavisi’ uygulandıktan sonra ‘Kobay’ olarak kullanıldığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Tanık olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci ile başvuru yapan Orak, “Ankara’dan bir heyet gelecek, seni iyileştirecek dediler. Ben de canımın acısıyla ne yaptığımı bilmeden kabul ederek verdiği kağıtları okumayarak imzaladım” dedi.
19.07.2024Gündem
'Marmara ve Avşa adalarındaki hayalet ağlar bir an önce temizlenmeli'
'Marmara ve Avşa adalarındaki hayalet ağlar bir an önce temizlenmeli'Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, Balıkesir'deki Marmara ve Avşa adaları çevresinde hayalet ağların ekosistemi tehdit ettiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Ayaz, dalgıçlarla iş birliğine gidilerek bir an önce bu bölgede deniz dibindeki hayalet ağların temizlenmesi gerektiğini söyledi.
19.07.2024Video
'Marmara ve Avşa adalarındaki hayalet ağlar bir an önce temizlenmeli'
'Marmara ve Avşa adalarındaki hayalet ağlar bir an önce temizlenmeli'Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, Balıkesir'deki Marmara ve Avşa adaları çevresinde hayalet ağların ekosistemi tehdit ettiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Ayaz, dalgıçlarla iş birliğine gidilerek bir an önce bu bölgede deniz dibindeki hayalet ağların temizlenmesi gerektiğini söyledi.
19.07.2024Foto Galeri
Sinan Ateş cinayeti davasında 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet talebi
Sinan Ateş cinayeti davasında 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet talebiAnkara'da, eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin 22 sanığın yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıklar Eray Özyağcı, Vedat Balkaya ve Suat Kurt hakkında, Ateş'in öldürülmesine ilişkin eylemde 'müşterek fail' olarak yer aldıklarından 'tasarlayarak öldürme', Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş hakkında da suça azmettiren olarak 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. 11 sanığın 'suça yardım'dan, 1 sanığın 'suçluyu kayırma'dan cezalandırılması, 2 sanığın dosyasının ayrılması, 3 sanık hakkında beraat talep edildi.
19.07.2024Gündem
Malazgirt'teki kazı çalışmalarında 5'inci yıl; 150 metrekarelik alanda çalışılıyor
Malazgirt'teki kazı çalışmalarında 5'inci yıl; 150 metrekarelik alanda çalışılıyorAnadolu'nun kapılarını açan Malazgirt Savaşı'nın gerçekleştiği alanın tespit edilmesi için başlatılan kazı çalışmalarının 5'inci yılında ikinci etap başladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Çevik, çalışmaların 150 kilometrekarelik alanda sürdüğünü söyledi.
18.07.2024Gündem
Lisans mezunlarının yüzde 75,6'sı istihdamda
Lisans mezunlarının yüzde 75,6'sı istihdamdaTürkiye'de 2023 yılında lisans mezunlarının istihdam oranı yüzde 75,6, ön lisans mezunlarının istihdam oranı yüzde 67,7 oldu. Öğrenim gördüğü alan dışında bir iş yapan lisans ve ön lisans mezunlarının en çok olduğu alanlar, sosyal bilimler, gazetecilik ve enformasyon olarak gerçekleşti.
18.07.2024Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

ykseğitimVan gölüakıntı sistemleriastronotun uzaydan çektiği fotoğraf

Öğretim ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.