Yargıtay

Yargıtay

Son dakika yargıtay haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yargıtay gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yargıtay haber sayfamızda...

Yargıtay

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.409 yargitay haberi bulunmuştur.
Büyükşen çifti cinayeti davasında 3 sanığın, 2'şer kez müebbet hapis cezaları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca onandı
Büyükşen çifti cinayeti davasında 3 sanığın, 2'şer kez müebbet hapis cezaları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca onandıKonya'da, 6 yıl önce yanlış adrese girilip Necla (54) ve Metin (55) Büyükşen çiftinin öldürülmesiyle ilgili davada, azmettirici olduğu iddiasıyla tutuklanan Esra Taş (29) ve sevgilisi Abdullah Başdemir (48) ile cinayeti işlediği öne sürülen Ertuğrul Çelik'e yerel mahkeme tarafından verilen 2'şer kez müebbet hapis cezası, Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından onanmasının ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da onandı. Dosya nihai kararı verecek olan Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne gönderildi.
23.07.2024Gündem
Rafta unutulan yarım asırlık dava sonuçlandı
Rafta unutulan yarım asırlık dava sonuçlandıYargıtay tarafından 1977 yılında bozulup yerel mahkemeye gönderilen ve rafta unutulan tapu iptali ve tescil davası dosyası, yarım asır sonra sonuçlandı. Mahkeme, 50 yıl sonra taşınmazın davacılardan Gülizar Cönk'ün mirasçısı olan oğlu Celal Cönk (70) lehine tescillenmesine karar verdi.
23.07.2024Gündem
'Çöp ev' davasında gerekçeli karar açıklandı; yeğenini alıkoyan teyzenin 'öldürme kastı' olup olmadığı belirlenemedi
'Çöp ev' davasında gerekçeli karar açıklandı; yeğenini alıkoyan teyzenin 'öldürme kastı' olup olmadığı belirlenemediBursa'da, kaçırıldığı öne sürülen yeğeni Cem Muhammet A.'yı (12), çöp ev haline gelen dairede kilitli odada alıkoyduğu suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Kamuran Pınar A.'nın (46), 'Eziyet' suçundan 7 yıl, 'Cebir, tehdit ve hile kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'dan 8 yıl hapis cezası aldığı davanın gerekçeli kararı açıklandı. Suçu sabit görülen sanığın cezasında, pişmanlık göstermediği için indirim yapılmadığına dikkat çekilen 77 sayfalık gerekçeli kararda, 'İhmali davranışla kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan beraatine gerekçe olarak ise öldürme kastının olup olmadığının tespit edilememesi, kesin ve somut delil bulunamaması gösterildi.
19.07.2024Gündem
Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 15 sanıklı dava 11 Ekim'e ertelendi
Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 15 sanıklı dava 11 Ekim'e ertelendiAgos Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın Yargıtay tarafından 15 sanık yönünden bozulmasının ardından yeniden görülen davanın 6'ıncı duruşması bugün yapıldı. Mahkeme, duruşmayı 11 Ekim'e erteledi.
17.07.2024Gündem
Yargıtay, Genelkurmay çatı davasında 17 sanığa verilen müebbet hapis cezasını onadı
Yargıtay, Genelkurmay çatı davasında 17 sanığa verilen müebbet hapis cezasını onadıYargıtay 3. Ceza Dairesi, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Genelkurmay çatı davasında 17 sanığa verilen müebbet hapis cezasını onadı.
17.07.2024Gündem
Yeniden görülen otizmli çocuğa cinsel istismar davasında savcı aynı cezayı istedi
Yeniden görülen otizmli çocuğa cinsel istismar davasında savcı aynı cezayı istediİzmir'de, 13 yaşındaki otizmli çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 30 yıl hapis cezasına çarptırıldığı karar Yargıtay tarafından bozulan müzik öğretmeni Uğur Erbil’in yeniden yargılandığı davada Cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Savcı, sanığın 'Çocuğa nitelikli cinsel istismar' suçundan cezalandırılmasını ve öğretmen olması nedeniyle cezasının artırılmasını talep etti.
17.07.2024Gündem
Özgür Özel: Madem geçim yok, çok yakında seçim var
Özgür Özel: Madem geçim yok, çok yakında seçim varCHP Genel Başkanı Özgür Özel, en düşük emekli aylığının 12 bin 500 liraya çıkarılmasını öngören teklife ilişkin, "Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir; yazıklar olsun. CHP olarak bu milleti bu cendereden kurtaracağız. Sadece zenginleri kayıran, yoksulu sömüren bu sisteme son verene kadar sizin için çalışacağız, sizin için mücadele edeceğiz. Bu ülkede ya yüzler gülecek ya da yüzleri güldürecek halkın iktidarı gelecek. Madem geçim yok, çok yakında seçim var" dedi.
16.07.2024Politika
Bakan Tunç: Avrupa ülkeleri, FETÖ elebaşlarını misafir etmeye devam ediyor
Bakan Tunç: Avrupa ülkeleri, FETÖ elebaşlarını misafir etmeye devam ediyorAdalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Akıncı Üssü'nde o gece sivil imamlar suçüstü yakalandı. Bunların FETÖ elebaşıyla irtibatları ayan beyan ortada, tüm deliller ortada. Ama maalesef iade dosyalarımız Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı'ndan bir türlü yargı makamlarına ulaştırılmadı, ulaştırılmak istenmedi. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri başta Almanya, FETÖ elebaşlarını, FETÖ irtibat ve iltisaklarını misafir etmeye devam ediyorlar" dedi.
16.07.2024Politika
6 yaşında evlendirme davası 23 Eylül'e ertelendi
6 yaşında evlendirme davası 23 Eylül'e ertelendiHiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızı H.K.G. ile dini nikahla evlenen Kadir İstekli'ye yerel mahkemece “Zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan 30 yıl, yine aynı suçtan baba Yusuf Ziya Gümüşel'e 20 yıl ve anne Fatıma Gümüşel'e verilen 16 yıl 8 ay hapis cezası kararı verilmiş, cezaların az bulunması nedeniyle İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nce (BAM) karar bozulmuştu. Bugün yerel mahkemede yeniden görülen davada, sanık avukatlarının mazeret bildirmesi üzerine duruşma 23 Eylül tarihine erteledi.
16.07.2024Gündem
Bakan Tunç: Bir daha hiç darbe olmasın diye daha köklü reformlara adım atmamız lazım
Bakan Tunç: Bir daha hiç darbe olmasın diye daha köklü reformlara adım atmamız lazımAdalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına başladığımız şu dönemde 'Bir daha hiç darbe olmasın, bu ülkede milli iradenin önü hiç kesilmesin' diye daha köklü reformlara adım atmamız lazım. Bunun için de 184 değişiklik geçiren artık yamalı bohçaya dönüşen bir anayasa yerine milletin temsilcileri tarafından Mecliste hazırlanan, tüm toplum kesimlerinin görüşlerinin alındığı, temel hak ve özgürlükleri öne alan, devletin görevlerini net bir şekilde ortaya koyan, demokratik, sivil, katılımcı bir anayasayla inşallah ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmemiz lazım" dedi.
13.07.2024Politika
Biyolojik babası mahkeme kararına rağmen kendisini kabul etmedi, manevi tazminat aldı
Biyolojik babası mahkeme kararına rağmen kendisini kabul etmedi, manevi tazminat aldıİzmir'de 12 yıl önce ölmek üzere olan annesinden gerçek babasının kimliğini öğrenen Birgül Kuşçu (54), 2 yıl önce açtığı davayla hukuken biyolojik babasının Ali Y. (74) olduğunu kanıtladı. Birgül Kuşçu, kendisini kabullenmeyen ve reddeden babasına bu kez açtığı 150 bin liralık manevi tazminat davasını kazandı. Gözü yaşlı yaşadıklarını anlatan Kuşçu, "Para önemli değildi. Çocuklarımın işleri, güçleri iyi. Emekliyim, hiç kimseye muhtaç değilim. Tek istediğim sevgiydi, onu da görmedim" dedi.
11.07.2024Video
Biyolojik babası mahkeme kararına rağmen kendisini kabul etmedi, manevi tazminat aldı
Biyolojik babası mahkeme kararına rağmen kendisini kabul etmedi, manevi tazminat aldıİzmir'de 12 yıl önce ölmek üzere olan annesinden gerçek babasının kimliğini öğrenen Birgül Kuşçu (54), 2 yıl önce açtığı davayla hukuken biyolojik babasının Ali Y. (74) olduğunu kanıtladı. Birgül Kuşçu, kendisini kabullenmeyen ve reddeden babasına bu kez açtığı 150 bin liralık manevi tazminat davasını kazandı. Gözü yaşlı yaşadıklarını anlatan Kuşçu, "Para önemli değildi. Çocuklarımın işleri, güçleri iyi. Emekliyim, hiç kimseye muhtaç değilim. Tek istediğim sevgiydi, onu da görmedim" dedi.
11.07.2024Gündem
Ev kiralayacaklar dikkat: Boş olarak verilen tahliye taahhütnamesi geçerli sayılıyor
Ev kiralayacaklar dikkat: Boş olarak verilen tahliye taahhütnamesi geçerli sayılıyorİrem Çağla ZİNCİRLİ- Fırat ALKIZ/İSTANBUL, (DHA)-Ev sahiplerinin son dönemde ev kiralama yöntemlerinden biri haline gelen tahliye taahhütnameleri giderek yaygınlaşıyor. Kiracıları henüz evi tutmadan ‘çık’ baskısıyla karşı karşıya bırakan tahliye taahhütnamelerine ilişkin uyarılarda bulunan Avukat Iyaz Çimen, “Kira sözleşmesinin imzalanması anında talep edilen tahliye taahhütnameleri özgür iradeyle verildiği kabul edilmediğinden geçerlilik arz etmemektedir. Bunun da önüne geçebilmek maksadıyla mülk sahipleri genelde tahliye taahhütnamelerini boş olarak alırlar. Boş olarak alınan tahliye taahhütnamesi aynı açığa atılan imzanın geçerliliği gibi geçerlilik arz etmektedir” dedi.
10.07.2024Gündem
Ev kiralayacaklar dikkat: Boş olarak verilen tahliye taahhütnamesi geçerli sayılıyor
Ev kiralayacaklar dikkat: Boş olarak verilen tahliye taahhütnamesi geçerli sayılıyorEv sahiplerinin son dönemde ev kiralama yöntemlerinden biri haline gelen tahliye taahhütnameleri giderek yaygınlaşıyor. Kiracıları henüz evi tutmadan ‘çık’ baskısıyla karşı karşıya bırakan tahliye taahhütnamelerine ilişkin uyarılarda bulunan Avukat Iyaz Çimen, “Kira sözleşmesinin imzalanması anında talep edilen tahliye taahhütnameleri özgür iradeyle verildiği kabul edilmediğinden geçerlilik arz etmemektedir. Bunun da önüne geçebilmek maksadıyla mülk sahipleri genelde tahliye taahhütnamelerini boş olarak alırlar. Boş olarak alınan tahliye taahhütnamesi aynı açığa atılan imzanın geçerliliği gibi geçerlilik arz etmektedir” dedi.
10.07.2024Video
Orman yakan PKK'lı, yastık ve battaniyeyi koğuşu değiştirilmediği için yakmış
Orman yakan PKK'lı, yastık ve battaniyeyi koğuşu değiştirilmediği için yakmışAdana'da terör örgütü PKK'nın talimatı ile 5 ayrı noktada orman yaktığı gerekçesiyle 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen ve cezası Yargıtay tarafından onanan Ali İhsan Ergin Kurttepe'nin, kaldığı koğuştaki güvenlik kamerasını kırması ve yastık ile battaniyesini yakmasına ilişkin açılan 2 davanın dosyası birleştirildi. 2 yıldan 8 yıla kadar hapsi istenen Kurttepe, "Koğuşum değiştirilmeyince yastık ve battaniyeyi çakmak ile yaktım" dedi.
4.07.2024Gündem
Gar katliamı davası sanığına 102 kez ağırlaştırılmış müebbet
Gar katliamı davası sanığına 102 kez ağırlaştırılmış müebbetAnkara Garı önünde 10 Ekim 2015'te 101 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı terör saldırısına ilişkin, 10'u tutuklu 16'sı firari 26 sanığın yargılandığı davanın 26'ıncı duruşmasında karar çıktı. Mahkeme heyeti, 9 sanığı birer kez ağırlaştırılmış müebbet, sanık Erman Ekici'yi ise 102 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.
1.07.2024Gündem
Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanlığı'na Battal Yılmaz seçildi
Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanlığı'na Battal Yılmaz seçildiYargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanlığı'na aynı daire üyesi Battal Yılmaz seçildi.
27.06.2024Gündem
HSK'dan Hakim Altınok ile Cumhuriyet Savcısı Aslan hakkında açıklama
HSK'dan Hakim Altınok ile Cumhuriyet Savcısı Aslan hakkında açıklamaHakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Adana Hakimi Gül Altınok ile Mardin Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan hakkında birtakım iddialara rağmen görevlerine devam ettikleri ya da kendileriyle ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı yönünde çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.
26.06.2024Gündem
Hakkari'de 4 kişinin öldüğü kavganın davasında 4 sanığa 79'ar yıl 6'şar ay hapis
Hakkari'de 4 kişinin öldüğü kavganın davasında 4 sanığa 79'ar yıl 6'şar ay hapisHakkari'de iki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan, 4 kişinin öldüğü silahlı kavgaya ilişkin güvenlik gerekçesiyle Kayseri'de görülen 8 sanıklı davada karar çıktı. Mahkeme, tutuklu 4 sanığı 79'ar yıl 6'şar ay hapse çarptırdı. 2 sanık beraat ederken, firari 2 sanığın dosyası ise ayrıldı.
26.06.2024Gündem
Zerin'in ölümünde sevgilisine verilen beraat kararına bakanlık itiraz etti; Karar kamu vicdanında derin yaralar açmakta
Zerin'in ölümünde sevgilisine verilen beraat kararına bakanlık itiraz etti; Karar kamu vicdanında derin yaralar açmaktaEskişehir'de 2'nci kattaki evinin penceresinden düşen 1 çocuk annesi Zerin Kılınç'ın (36) ölümüne ilişkin davada sevgilisi Yılmaz Sazak (34) için verilen beraat kararı Yargıtay'a taşınırken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da karara itiraz etti. Bakanlık adına dilekçe veren Avukat İlter Duman, sanık Sazak'ın çelişkili ifadeler verdiğini belirtip, tehdit mesajlarına dikkat çekerek, "Bu karar hem olacak benzer olaylardaki muhtemel sanıklara cesaret vermekte hem de kamu vicdanında derin yaralar açmaktadır" dedi.
24.06.2024Gündem
İzinsiz kullanılan makaleye 72 bin lira tazminat
İzinsiz kullanılan makaleye 72 bin lira tazminatAnkara'da araştırmacı-yazar Ayla Çağlayan (53), internette yer alan makalesini izinsiz şekilde kullanan dergiye avukatı aracılığıyla dava açtı. Mahkeme, Çağlayan'a 15 bin TL maddi, 5 bin TL manevi olmak üzere 20 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Çağlayan'a yasal faizle birlikte 72 bin lira tazminat ödenecek.
21.06.2024Video
İzinsiz kullanılan makaleye 72 bin lira tazminat
İzinsiz kullanılan makaleye 72 bin lira tazminatAnkara'da araştırmacı-yazar Ayla Çağlayan (53), internette yer alan makalesini izinsiz şekilde kullanan dergiye avukatı aracılığıyla dava açtı. Mahkeme, Çağlayan'a 15 bin TL maddi, 5 bin TL manevi olmak üzere 20 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Çağlayan'a yasal faizle birlikte 72 bin lira tazminat ödenecek.
21.06.2024Gündem
450 bin liralık dolandırıcılığa 4,5 milyon TL ceza
450 bin liralık dolandırıcılığa 4,5 milyon TL cezaİstanbul'da, kendilerini polis olarak tanıtıp 1 kişinin yaklaşık 450 bin lira değerindeki döviz ve altınlarını alarak dolandıran 3 sanık, 7 yıl 6'şar ay hapis ile 1 milyon 500'er bin TL adli para cezasına çarptırıldı.
19.06.2024Gündem
Orman yakan örgüt üyesi, cezaevinde yastık ve battaniye yaktı; 4 yıla kadar hapsi istendi
Orman yakan örgüt üyesi, cezaevinde yastık ve battaniye yaktı; 4 yıla kadar hapsi istendiAdana'da terör örgütü PKK talimatı ile 5 ayrı noktada orman yangını çıkarıp, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ali İhsan Ergin Kurttepe'nin (24), cezaevinde yastık ve battaniye yaktığı, bu nedenle hakkında 'kamu malına zarar verme' suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığı ortaya çıktı.
14.06.2024Gündem
Down sendromlu eski milli jimnastikçi Berk Canbulat, üniversiteden mezun oldu
Down sendromlu eski milli jimnastikçi Berk Canbulat, üniversiteden mezun olduDown sendromlu dünya jimnastik şampiyonu Berk Canbulat, 10 yıllık hukuk mücadelesinin ardından başladığı Marmara Üniversitesi (MÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümü'nden mezun oldu. ‘Onur Öğrencisi’ olarak mezuniyet belgesi ile ödüllendirilen Berk Canbulat'ın annesi Seriman Canbulat ise ‘Yüksek Onur Öğrencisi’ olarak taltif edildi. Törende kürsüye davet edilen Berk Canbulat'ın sahneye çıkışı sırasında duygusal anlar yaşandı. Üniversitenin akademik kadrosu, ayakta alkışlarken Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Zuhal Özgenç Pek, gözyaşlarına hakim olamadı.
14.06.2024Video

Benzer Haber Etiketleri

izmirdavayargıtaykararBakan Tunç

Yargıtay ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.