Patara

Patara

Son dakika Patara haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Patara gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Patara haber sayfamızda...

Patara

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 177 patara haberi bulunmuştur.
Bayramda müze ve ören yerlerini 1 milyon 111 bin 957 kişi ziyaret etti
Bayramda müze ve ören yerlerini 1 milyon 111 bin 957 kişi ziyaret ettiKurban Bayramı tatilinde, tarihi ve kültürel mirası barındıran müze ve ören yerlerini 1 milyon 111 bin 957 kişi ziyaret etti.
24.06.2024Gündem
Kızılay kırmızısı Türkiye’nin sembol yapılarına yansıdı
Kızılay kırmızısı Türkiye’nin sembol yapılarına yansıdıİSTANBUL, (DHA)- Kızılay, 156’ncı kuruluş yıl dönümünü ‘Aynı Hilalin Altında’ temasıyla kutluyor. Türkiye’nin dört bir yanında yer alan Galata Kulesi, Göbeklitepe, Alacahöyük Sfenksli Kapı, Patara Antik Kenti, II. TBMM Binası gibi sembol yapılar da hilalin kırmızısıyla aydınlatıldı.
12.06.2024Ekonomi
Patara'da caretta yuva rekoru
Patara'da caretta yuva rekoruNesli tehlike altındaki deniz kaplumbağalarının önemli yuvalama alanlarından Patara kumsalında yuva sayısı, Mayıs ayının 24’ü itibarıyla 53'ü buldu. Bu rakam mayıs ayının tamamını kapsayan en yüksek yuva sayısının neredeyse 5 katı olarak kayıtlara geçerek, rekor kırdı.
24.05.2024Video
Patara'da caretta yuva rekoru
Patara'da caretta yuva rekoruNESLİ tehlike altındaki deniz kaplumbağalarının önemli yuvalama alanlarından Patara kumsalında yuva sayısı, Mayıs ayının 24’ü itibarıyla 53'ü buldu. Bu rakam mayıs ayının tamamını kapsayan en yüksek yuva sayısının neredeyse 5 katı olarak kayıtlara geçerek, rekor kırdı.
24.05.2024Foto Galeri
Bu sahillere gece girişin cezası 387 bin TL
Bu sahillere gece girişin cezası 387 bin TLNesli tehlike altındaki deniz kaplumbağalarının Akdeniz sahillerinde yuvalama yaptığı İztuzu, Patara, Çıralı gibi kumsallara, saat 20.00'den sabah 08.00'e kadar giriş yasaklandı. Ateş ve mangal yakmak, çadır kurmak, araçla girişin de yasak olduğu bu kumsalları geceleri deniz kaplumbağaları, gündüz insanlar kullanabilecek. Eylül sonuna kadar sürecek yasakları ihlal edenlere uygulanacak idari para cezası ise 387 bin 141 TL.
18.05.2024Foto Galeri
Patara ikinci kez Kültürel Miras Buluşmaları'na ev sahipliği yaptı
Patara ikinci kez Kültürel Miras Buluşmaları'na ev sahipliği yaptıMilliyet Arkeoloji & İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları devam ediyor. İlki Antalya'daki Patara Antik Kenti'nde gerçekleşen buluşma, iki yıl aradan sonra bu kez Patara Deniz Feneri özelinde yine Patara'da düzenlendi.
16.05.2024Kültür&Sanat
Patara'da keşif günü
Patara'da keşif günüPatara Antik Kenti'nin nekropol ve deniz kaplumbağası yuvalama alanlarını içeren, üzerinde 800'ü aşkın kaçak villa ve yazlık bulunan alanda yapılaşmayı yasallaştıracağı ve yeni yapılara yol açacağı gerekçesiyle 1/25 binlik imar planının iptal edilmesi için açılan davanın bilirkişi heyeti, yarın inceleme yapacak.
24.04.2024Gündem
2 bin yıllık deniz fenerinde sona gelindi
2 bin yıllık deniz fenerinde sona gelindiAntalya'da Patara Antik Kenti'nin 2 bin yıllık deniz fenerindeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Depremle yıkılan ve 2 bine yakın taşla yeniden ayağa kaldırılan tarihi yapının, denizcilere yol göstermesi amaçlanıyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, "Patara benim için evlat oldu. Hele ki fener benim için bambaşka oldu. Belki fenerin ışığını yakabiliriz. Çok anlamlı olur" dedi.
7.04.2024Foto Galeri
'Patara'da imar planı iptal edilsin' çağrısı
'Patara'da imar planı iptal edilsin' çağrısıKaş Çevre ve Kültür Derneği, Patara Antik Kenti'nin nekropol ve deniz kaplumbağası yuvalama alanlarını içerdiği belirtilen, üzerinde 800'ü aşkın kaçak villa ve yazlık bulunan alanda yapılaşmayı yasallaştıracağı ve yeni yapılara yol açacağı aktarılan 1/25 binlik imar planının iptal edilmesi çağrısında bulundu.
15.03.2024Gündem
Bakan Ersoy: Antalya rekor kırmaya devam edecek
Bakan Ersoy: Antalya rekor kırmaya devam edecekKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'nın turizmde rekor kırmaya başladığını belirterek, "Antalya rekor kırmaya başladı ve devam ediyor, inşallah bundan sonra da her sene üstüne koyarak, rekor kırarak bu sayıları yukarı doğru taşımaya devam edecek" dedi.
5.01.2024Politika
Bakan Ersoy: Turizm 12 ay açık olsun istiyoruz
Bakan Ersoy: Turizm 12 ay açık olsun istiyoruzKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Turizmi geliştirmek istiyoruz. Kültür faaliyetlerini de geliştirmek istiyoruz. Çünkü turizm 12 ay açık olsun istiyoruz. 12 ay açık olduğu zaman hem istihdam açısından hem de yatırım açısından büyük fırsatları içeriyor" dedi.
25.11.2023Politika
Bakan Ersoy: 2023'te Antalya'ya rekor sayıda turist girişi sağlanacak
Bakan Ersoy: 2023'te Antalya'ya rekor sayıda turist girişi sağlanacakKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Antalya, Türkiye'nin dışa açılan en önemli kapılarından biri. Rekor sayıda turist ağırlıyor ve 80'li yıllarda başlayan turist girişi her yıl artarak devam ediyor. Özellikle 2023 yılında rekor sayıda turist girişi Antalya'ya sağlanmış olacak" dedi. Bakan Ersoy, Türkiye'nin ören yerleri ve kazı noktalarında rakipsiz olduğunu belirterek, "2022 yılında 730 noktada kazı çalışması yapıldı. Bu dünyada rekordur" diye konuştu.
7.11.2023Politika
Kızılay Haftası’nda Türkiye'nin sembol yapıları kırmızıya büründü
Kızılay Haftası’nda Türkiye'nin sembol yapıları kırmızıya büründüHer yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası’nda Türkiye’nin sembol yapıları kırmızıya büründü. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı desteğiyle Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM), Göbeklitepe, Patara Antik Kenti, Alacahöyük Sfenksli Kapı, Galata Kulesi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve ayrıca Ankara Atakule kırmızı renge büründü.
2.11.2023 Kültür&Sanat
Patara Deniz Feneri'nden '100'üncü yıl' ışığı
Patara Deniz Feneri'nden '100'üncü yıl' ışığı Antalya'nın Kaş ilçesinde, tarihi 6 bin yıl öncesine uzanan Patara Deniz Feneri'nde, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı dolayısıyla simgesel ışık yakıldı. Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, "Simgesel ışığımızı Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ümüz, vatanımız ve milletimiz için yakıyoruz" dedi.
30.10.2023Video
Patara Deniz Feneri'nden '100'üncü yıl' ışığı
Patara Deniz Feneri'nden '100'üncü yıl' ışığı Antalya'nın Kaş ilçesinde, tarihi 6 bin yıl öncesine uzanan Patara Deniz Feneri'nde, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı dolayısıyla simgesel ışık yakıldı. Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, "Simgesel ışığımızı Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ümüz, vatanımız ve milletimiz için yakıyoruz" dedi.
30.10.2023Gündem
Aziz Nikolaos Kilisesi kazılarında yeni dönem
Aziz Nikolaos Kilisesi kazılarında yeni dönem Antalya'nın Demre ilçesinde, tüm dünyada 'Noel Baba' olarak bilinen Aziz Nikolaos'un adını taşıyan kilisede, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yürütülen kazı çalışmalarına 2023 yılından itibaren Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Fatma Fındık başkanlığında devam edilmesi kararlaştırıldı.
1.10.2023Video
Dünyaca ünlü bilim insanı McAfee: Atatürk inanılmaz şeyler yapmış
Dünyaca ünlü bilim insanı McAfee: Atatürk inanılmaz şeyler yapmışTürkiye İş Bankası’nın, Cumhuriyetin 100. yıldönümü vesilesiyle düzenlediği “Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış” başlıklı uluslararası konferans devam ediyor. Konferansta konuşan MIT Dijital Ekonomi Girişimi’nin Kurucu Ortağı ve dünyaca ünlü bilim insanı Andrew McAfee, “Türkiye konusunda çok iyimserim. Atatürk, girmek üzere olduğu yüzyıl için Türkiye’yi güncellemiş ve inanılmaz şeyler yapmış. Öyle bir mirasın üzerinde oturuyorsunuz ki ülkenizin daha çağdaş versiyonlarını kurmak için yeterli enerjiye sahipsiniz” dedi.
29.09.2023Gündem
Patara'da deniz kaplumbağası yuva sayısında rekor
Patara'da deniz kaplumbağası yuva sayısında rekorPamukkale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Eyup Başkale, Patara kumsalında yuva sayısı rekoru kırıldığını belirterek, "Patara kumsalında tek yılda kaydedilen en yüksek yuva sayısı, 2020 üreme döneminde 434 olarak tespit edildi. 2023 yılı üreme döneminde ise 524 yuva kaydedildi. Şu ana kadar 20 binin üzerinde yavruyu denizle buluşturduk" dedi.
26.08.2023Video
Patara'da deniz kaplumbağası yuva sayısında rekor
Patara'da deniz kaplumbağası yuva sayısında rekorPamukkale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Eyup Başkale, Patara kumsalında yuva sayısı rekoru kırıldığını belirterek, "Patara kumsalında tek yılda kaydedilen en yüksek yuva sayısı, 2020 üreme döneminde 434 olarak tespit edildi. 2023 yılı üreme döneminde ise 524 yuva kaydedildi. Şu ana kadar 20 binin üzerinde yavruyu denizle buluşturduk" dedi.
26.08.2023Gündem
Deniz kaplumbağaları için korumaya alınan yuva sayısı, 2 bin 551'e ulaştı
Deniz kaplumbağaları için korumaya alınan yuva sayısı, 2 bin 551'e ulaştıÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deniz kaplumbağalarının denize güvenle ulaşabilmeleri için kafesleme yöntemiyle yapılan yuva sayısının 2 bin 551'e ulaştığını duyurdu.
20.08.2023Gündem
Antalya'nın deniz suyu ölçümleri 'mükemmel'
Antalya'nın deniz suyu ölçümleri 'mükemmel'Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün Yüzme Suyu Takip Sistemi'nde yayınlanan verilere göre Türkiye'deki 1501 plajdan, insan sağlığı açısından sakıncalı sayılabilecek koli basili ve enterokok cinsi bakterilerle ilgili ölçümler yapıldı. Alınan numune ölçümlerinin sonuçlarına göre, Antalya'daki 304 plajın tamamı 'mükemmel' düzeyde çıktı.
11.08.2023Gündem
Bathonea Antik Kenti’nde kazılar yeniden başladı
Bathonea Antik Kenti’nde kazılar yeniden başladıCumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve Bakanlar Kurulu kararı ile Avcılar’da Küçükçekmece Gölü havzası içinde sürdürülen Bathonea Antik Kenti kazılarının bu yılki bölümü başladı.
26.07.2023Video
Bathonea Antik Kenti’nde kazılar yeniden başladı
Bathonea Antik Kenti’nde kazılar yeniden başladıCumhurbaşkanı Kararnamesi ve Bakanlar Kurulu kararı ile Avcılar’da Küçükçekmece Gölü havzası içinde sürdürülen Bathonea Antik Kenti kazılarının bu yılki bölümü başladı.
26.07.2023Gündem
Ben Anadolu oyunu Antik Sahne’de izleyiciyle buluştu
Ben Anadolu oyunu Antik Sahne’de izleyiciyle buluştuYıldız Kenter’in performansıyla hafızlara yer edinen ‘Ben Anadolu’ oyunu Stratonikeia Antik Kenti’nde izleyicileriyle buluştu. Ben Anadolu, Kenter’in öğrencisi Ayça Bingöl tarafından yeniden sahnelendi.
23.07.2023Video
Ben Anadolu oyunu Antik Sahne’de izleyiciyle buluştu
Ben Anadolu oyunu Antik Sahne’de izleyiciyle buluştuYıldız Kenter’in performansıyla hafızlara yer edinen ‘Ben Anadolu’ oyunu Stratonikeia Antik Kenti’nde izleyicileriyle buluştu. Ben Anadolu, Kenter’in öğrencisi Ayça Bingöl tarafından yeniden sahnelendi.
23.07.2023Kültür&Sanat

Benzer Haber Etiketleri

PataraAntalyayuvakızılaytürkiye

Patara ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.