Robot

Robot

Son dakika robot haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan robot gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan robot haber sayfamızda...

Robot

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 917 robot haberi bulunmuştur.
Dijital Yardım Masası'yla müşterilerin çözüm oranı yüzde 40 arttı
Dijital Yardım Masası'yla müşterilerin çözüm oranı yüzde 40 arttıDijital müşteri deneyimi merkezi Turkcell Global Bilgi, kurumsal müşterilerine sunduğu teknolojik hizmetlerden Dijital Yardım Masası'yla son kullanıcıların iş süreçlerinde yaşadığı sorunlara uzaktan çözüm desteği sunuyor. Kullanıcılara yurt içinde ve dışında uzaktan destek teknolojileri sunan 'Dijital Yardım Masası'yla sorunlara az kişiyle daha kısa sürede müdahale ediliyor. Uzaktan çözüm teknolojisiyle 'toplam çözüm bulma süresi' yüzde 30'a varan oranda kısalıyor. Müşterilerin çözüm oranı da yüzde 40 arttı.
24.07.2024Ekonomi
Diyarbakır’da koronavirüs döneminde ‘kobay’ olarak kullanıldığını iddia eden hastadan suç duyurusu
Diyarbakır’da koronavirüs döneminde ‘kobay’ olarak kullanıldığını iddia eden hastadan suç duyurusuDiyarbakır'da ailesiyle Covid-19’a yakalandıktan sonra hastaneye yatırılan Mahmut Orak (50), kendisine ‘Işın tedavisi’ uygulandıktan sonra ‘Kobay’ olarak kullanıldığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Tanık olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci ile başvuru yapan Orak, “Ankara’dan bir heyet gelecek, seni iyileştirecek dediler. Ben de canımın acısıyla ne yaptığımı bilmeden kabul ederek verdiği kağıtları okumayarak imzaladım” dedi.
19.07.2024Video
Diyarbakır’da koronavirüs döneminde ‘kobay’ olarak kullanıldığını iddia eden hastadan suç duyurusu
Diyarbakır’da koronavirüs döneminde ‘kobay’ olarak kullanıldığını iddia eden hastadan suç duyurusuDiyarbakır'da ailesiyle Covid-19’a yakalandıktan sonra hastaneye yatırılan Mahmut Orak (50), kendisine ‘Işın tedavisi’ uygulandıktan sonra ‘Kobay’ olarak kullanıldığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Tanık olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci ile başvuru yapan Orak, “Ankara’dan bir heyet gelecek, seni iyileştirecek dediler. Ben de canımın acısıyla ne yaptığımı bilmeden kabul ederek verdiği kağıtları okumayarak imzaladım” dedi.
19.07.2024Gündem
Küçükçekmece’de çocuklara yaz tatili hediyesi
Küçükçekmece’de çocuklara yaz tatili hediyesiKüçükçekmece’de yaz tatilindeki çocuklar için ücretsiz bilim, kültür ve sanat gezileri düzenleniyor. Toplam 1500 öğrenciye ulaşılması hedeflenen geziler, Ağustos ayının sonuna kadar sürecek.
Eğitim uzmanı Salim Ünsal: Puan ve yüzdelik dilim üzerinden algı ile tercih yapmak doğru olmayabilir
Eğitim uzmanı Salim Ünsal: Puan ve yüzdelik dilim üzerinden algı ile tercih yapmak doğru olmayabilirLiselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi devam ediyor. Türkiye´nin ilk ve tek medya lisesi olarak, dünya standartlarında eğitim veren Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, eğitim uzmanı Salim Ünsal’ı ağırladı. Demirören Medya Eğitim Projeleri Grup Direktörü Nuran Çakmakçı moderatörlüğünde öğrencilerin ve velilerin en çok merak ettiği soruları yanıtlayan Ünsal, “Liselerle ilgili ön yargı taşımasınlar. Bir lisenin puanı veya yüzdelik dilimi yüksekse o lise daha iyidir, puanı biraz daha düşük olanın daha kötüdür şeklinde bir algı doğru değildir. Puan veya yüzdelik dilim üzerinden bir algı ile tercih yapmak çok doğru olmayabilir” dedi.
4.07.2024 Video
DowAksa fabrikasında outdoor otonom robotu devreye alındı
DowAksa fabrikasında outdoor otonom robotu devreye alındıKarbon elyaf üreticisi DowAksa, Yalova’daki fabrika bünyesinde outdoor otonom robot kullanmaya başladı. Devreye alınan yenilikçi robot ile zaman, güvenlik ve iş gücünün daha verimli kullanılması hedefleniyor. 40 kilograma kadar ağırlık taşıyabilen ve navigasyon sistemiyle hareket eden robot ile hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edilmesi amaçlanıyor.
1.07.2024Teknoloji
"Prostat kanseri ameliyatlarında robotik cerrahi kullanımı arttı"
"Prostat kanseri ameliyatlarında robotik cerrahi kullanımı arttı"LİV Hospital Ankara Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ziya Akbulut, “Prostat kanseri ameliyatlarında 2018 yılından sonra artış gösteren robotik cerrahi teknolojisi hastaya uzaktan müdahale edilebiliyor. Robotik cerrahide kullanılan da Vinci robotuyla, ameliyatlarda 16 ila 17 kata yakın bir büyütme 540 derece hareket kabiliyeti ile her iki elinizi de çok rahat kullanabildiğiniz bir sistem” dedi.
28.06.2024Sağlık-Yaşam
Edirneli pehlivarlar, Kırkpınar'a 35 derece sıcak altında hazırlanıyor
Edirneli pehlivarlar, Kırkpınar'a 35 derece sıcak altında hazırlanıyorUNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ndeki Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne ev sahipliği yapan Edirne'de, 4-7 Temmuz'da gerçekleştirilecek 663'üncü organizasyon öncesi güreşçiler antrenmanlarını, 35 derece sıcak altında hazırlanıyor. Edirne Belediyesi Güreş Takımı Antrenörü, başaltı güreşçisi Tansel Umut, "Çalışmalarımız iyi gidiyor, Kış'tan bu yana hazırlıklarımız devam ediyor. Kırkpınar'daki hedefimiz, katılım sağlayan 15 güreşçimizin de derece yapması" dedi.
27.06.2024Video
Teknosa Kurban Bayramı’nda tercih edilen teknolojik ürünleri açıkladı
Teknosa Kurban Bayramı’nda tercih edilen teknolojik ürünleri açıkladıTeknosa’nın verilerine göre Kurban Bayramı döneminde en çok tercih edilen teknolojik ürünler akıllı telefonlar, şarj cihazları, bluetooth kulaklıklar ve akıllı saatler oldu.
26.06.2024Teknoloji
JASAT, Bursa'da 4 yıl önce işlenen cinayetin failini telefon görüşmelerinden tespit ederek yakaladı
JASAT, Bursa'da 4 yıl önce işlenen cinayetin failini telefon görüşmelerinden tespit ederek yakaladıBursa'da 4 yıl önce işlenen cinayet, Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) tarafından aydınlatıldı. Ormanda gömülü halde bulunan cesede, fiziksel özelliklerine göre dijital ortamda yüz giydirme işlemi yapılırken, kayıp 18 kişinin yakınlarından alınan DNA örnekleri sonucu, cesedin E.G. (63) isimli erkeğe ait olduğu belirlendi. Maktulün yaptığı telefon görüşmelerinden yola çıkıp, yakalanarak gözaltına alınan ve sorgusunda suçunu itiraf eden Z.Y. (59), cinayetten 4 yıl sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.
23.06.2024Gündem
Bakan Kacır: Türkiye'nin Milli Uzay Programı Kapsamında 10 yıllık hedefleri var
Bakan Kacır: Türkiye'nin Milli Uzay Programı Kapsamında 10 yıllık hedefleri varSanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Öğretmen Akademileri ve Atölyeleri 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış Dersi'ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Kacır, "Hedefimiz, Türkiye'nin kendi uydularını kendi roketleriyle ve inşallah Milli Uzay Programı kapsamında kuracağımız bir uzay limanından uzaya gönderiyor olmak." dedi. Bakan Kacır, "Türkiye'nin 10 yıllık hedefleri var Milli Uzay Programı kapsamında. Bunlardan biri bu uydu projelerinin devamına yönelik hedefler. Türkiye inşallah TÜRKSAT 6A'dan sonra uydu ihracatçısı bir ülke haline de gelecek. Yeni nesil uydular yapacağız. Alçak yörünge uydu takımlarını Türkiye'de yerli ve milli olarak üreteceğiz, geliştireceğiz." şeklinde konuştu.
10.06.2024Teknoloji
Bakan Kacır: Teknoloji geliştirme kabiliyetimizi adım adım güçlendireceğiz
Bakan Kacır: Teknoloji geliştirme kabiliyetimizi adım adım güçlendireceğizSanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Türkiye’nin güçlü potansiyelinin olduğu kritik ve yenilikçi teknoloji alanlarında üretim ve teknoloji geliştirme kabiliyetimizi adım adım güçlendireceğiz" dedi.
8.06.2024Teknoloji
Yerli ve milli savunma sanayi teknolojileri EFES-2024'te sergileniyor
Yerli ve milli savunma sanayi teknolojileri EFES-2024'te sergileniyorTürkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Ege Ordusu Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla süren EFES-2024 tatbikatı kapsamında açılan Savunma Sanayi Sergisi'nde, yerli ve milli savunma sanayi teknolojileri sergileniyor.
29.05.2024Video
UMakerFest, 45 takım projesine ev sahipliği yaptı
UMakerFest, 45 takım projesine ev sahipliği yaptıBu yıl 8’incisi düzenlenen UMakerFest farklı kampüslerdeki Uğur Okulları öğrencilerinin bir araya gelmesi ile başladı. Etkinlikte öğrenciler ekosisteme ve insanlığa fayda sağlamaya yönelik tasarladığı projelerini sergiledi. 10’uncu sınıf öğrencisi Doruk Öztürk, yağmur suyunu enerjiye çevirdikleri bir proje yaptıklarını dile getirerek, “Biz yağan yağmur ile enerji üretmeye çalışıyoruz. ‘Güneş ve rüzgâr enerjisi varsa yağmur enerjisi de olabilir’ dedik ve bu projeyi tasarladık” dedi.
27.05.2024Video
UMakerFest VIII, 45 takım projesine ev sahipliği yaptı
UMakerFest VIII, 45 takım projesine ev sahipliği yaptıBu yıl 8’incisi düzenlenen UMakerFest farklı kampüslerdeki Uğur Okulları öğrencilerinin bir araya gelmesi ile başladı. Etkinlikte öğrenciler ekosisteme ve insanlığa fayda sağlamaya yönelik tasarladığı projelerini sergiledi. 10’uncu sınıf öğrencisi Doruk Öztürk, yağmur suyunu enerjiye çevirdikleri bir proje yaptıklarını dile getirerek, “Biz yağan yağmur ile enerji üretmeye çalışıyoruz. ‘Güneş ve rüzgâr enerjisi varsa yağmur enerjisi de olabilir’ dedik ve bu projeyi tasarladık” dedi.
27.05.2024Eğitim
Hepsiburada'da mayıs indirimleri kampanyası başladı
Hepsiburada'da mayıs indirimleri kampanyası başladıHepsiburada'da bir hafta boyunca sürecek mayıs indirimleri kampanyası başladı. Özellikle evlilik hazırlığı yapanların hayatını kolaylaştıracak indirimlerle, mobilyadan küçük aletlerine, ev tekstilinden beyaz eşyaya uzanan birçok kategoride çeşitli fırsatlar bulunuyor.
21.05.2024Ekonomi
Trendyol Mega Mayıs kampanyasında güneş koruyucular en çok satılanlar arasında yer aldı
Trendyol Mega Mayıs kampanyasında güneş koruyucular en çok satılanlar arasında yer aldıYaklaşan yaz mevsimi alışveriş tercihlerine de yansıdı. Yaz tatili hazırlıklarının yavaş yavaş başlamasıyla birlikte Trendyol Mega Mayıs kampanyasında güneş koruyucu ürünler en çok satılanlarda ön plana çıktı
20.05.2024Ekonomi
"Şirketlerin araç gibi robot filoları da olacak"
"Şirketlerin araç gibi robot filoları da olacak"Robot İstihdam Ajansı Kurucusu Canan Alkın, “Öyle bir dönemdeyiz ki yaşanan gelişmeler fütüristliği bir yaklaşım olmaktan çıkarıp, geleceğin teknolojilerini bugüne taşıyor. İnsan-makine etkileşimine yepyeni bir soluk getiren yapay zeka, robotların potansiyelini de çok kısa sürede artıracak. Şirketlerin tıpkı araç filoları olduğu gibi, robot filoları da olacak. Buradaki başarı da bu filoların uyum içinde çalışabildiği orkestrasyonu sağlamaktan geçecek" dedi.
16.05.2024Ekonomi
Fatih'te öğrenciler TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda yaptıkları robotları sergiledi
Fatih'te öğrenciler TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda yaptıkları robotları sergilediFatih'te bulunan Vedide Baha Pars Ortaokulu, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'na ev sahipliği yaptı. 4'üncü kez düzenlenen fuarda, "Robotik ve Yazılım" alanında 10 adet robot projesi sergilendi. Fuara katılan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, "Şimdi dünyada çok hızlı bir dijital dönüşüm var. Okullarımızın çağı yakalamak değil çağın ötesinde bir iz düşüm yakalaması lazım" dedi.
16.05.2024Eğitim
“Kolon ve rektum kanseri gaitada gizli kan testi ile önceden tespit edilebiliyor”
“Kolon ve rektum kanseri gaitada gizli kan testi ile önceden tespit edilebiliyor”Kolon ve rektum (kalın bağırsağın son kısmı) kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ediz Altınlı, “Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı verilerine göre dünyada 1 milyon 900 bine yakın kolon ve rektum tümörü vakası tespit ediliyor. Bilinen yıllık vakanın 950 binini ise maalesef kaybediyoruz, bu çok yüksek bir oran. Sağlık Bakanlığı’nın çok güzel bir uygulaması var, gaitada gizli kan testi yapılıyor. Bu test ücretsiz olarak 2 yılda bir yapılıyor. Türkiye’de gaitada gizli kana bakan yaklaşık 683 tane merkez var. Gidelim bu testi yaptıralım, gerekirse kolonoskopi yaptıralım. Çok basit bir testle kolon tümörü varlığını öncesinden tespit ediyoruz” dedi.
13.05.2024Video
“Kolon ve rektum kanseri gaitada gizli kan testi ile önceden tespit edilebiliyor”
“Kolon ve rektum kanseri gaitada gizli kan testi ile önceden tespit edilebiliyor”Kolon ve rektum (kalın bağırsağın son kısmı) kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ediz Altınlı, “Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı verilerine göre dünyada 1 milyon 900 bine yakın kolon ve rektum tümörü vakası tespit ediliyor. Bilinen yıllık vakanın 950 binini ise maalesef kaybediyoruz, bu çok yüksek bir oran. Sağlık Bakanlığı’nın çok güzel bir uygulaması var, gaitada gizli kan testi yapılıyor. Bu test ücretsiz olarak 2 yılda bir yapılıyor. Türkiye’de gaitada gizli kana bakan yaklaşık 683 tane merkez var. Gidelim bu testi yaptıralım, gerekirse kolonoskopi yaptıralım. Çok basit bir testle kolon tümörü varlığını öncesinden tespit ediyoruz” dedi.
13.05.2024Sağlık-Yaşam
MediaMarkt 2023 mali sonuçlarını açıkladı
MediaMarkt 2023 mali sonuçlarını açıkladıMediaMarkt 2023 mali sonuçlarını ve 2024 yılı stratejisini ve yatırım planlarını açıkladı. Toplantıda konuşan MediaMarkt Türkiye CEO'su Hulusi Acar, “Kazandığımızı Türkiye'ye yatırmaya, deneyimle büyümeye devam edeceğiz" dedi.
11.05.2024Ekonomi
Mobilite alanında en yenilikçi ürünler tanıtıldı
Mobilite alanında en yenilikçi ürünler tanıtıldıMobiliteye yönelik yenilikçi çözümler geliştiren YTU Yıldız Teknopark, YTU Innovation Hub lansmanında birbirinden önemli projelerini tanıttı. Otonom araçlar, elektrikli taşımacılık, akıllı şehir sistemleri ve diğer yenilikçi projeler sergilendiği lansmanda konuşan YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü Orhan Tanışman, “Teknopark olarak farkımız, sahip olduğumuz girişim sermayesi yatırım ortaklığıyla girişimlerimize yatırım yapmak. Türkiye'nin ihtiyacına göre ürünleri ürettiğimiz gibi globale satılabilecek olan ürünleri de üretmeye çalışıyoruz” dedi.
8.05.2024Video
Mobilite alanında en yenilikçi ürünler tanıtıldı
Mobilite alanında en yenilikçi ürünler tanıtıldıMobiliteye yönelik yenilikçi çözümler geliştiren YTU Yıldız Teknopark, YTU Innovation Hub lansmanında birbirinden önemli projelerini tanıttı. Otonom araçlar, elektrikli taşımacılık, akıllı şehir sistemleri ve diğer yenilikçi projeler sergilendiği lansmanda konuşan YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü Orhan Tanışman, “Teknopark olarak farkımız, sahip olduğumuz girişim sermayesi yatırım ortaklığıyla girişimlerimize yatırım yapmak. Türkiye'nin ihtiyacına göre ürünleri ürettiğimiz gibi globale satılabilecek olan ürünleri de üretmeye çalışıyoruz” dedi.
8.05.2024Teknoloji
Düşünce gücüyle çalışan robot, yürümeyi etkileyen hastalıklara çözüm amaçlıyor
Düşünce gücüyle çalışan robot, yürümeyi etkileyen hastalıklara çözüm amaçlıyorZonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (ZBEÜ) düzenlenen 1’inci İbn-i Sina Uluslararası Sağlık Araştırmaları Kongresi’nde nörolojik veya ortopedik hastalığı bulunan kişilerin yürüme yetisini geri kazandırabilen dış iskelet ve robotik rehabilitasyon cihazı ‘Cyberdyne’ katılımcılara anlatıldı. Cyberdyne’nin 21’inci Yüzyıl Keşif ödülü alan ilk düşünce gücüyle çalışan robot olduğunu ifade eden Uzman Fizyoterapist Görkem Açar, “Bu dış iskeletler, nörolojik hastalıklar başta olmak üzere ki bu hastalıklar; omurilik felci, inme, MS, Parkinson ve serebral palsi hastalarının belli kısımları başta olmak üzere 10’dan fazla nörolojik hastalığının ve ortopedik hastalıkların yürüme ve hareket fonksiyonlarında fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak ilerideki 20 yıl içinde bizler Cyberdyne teknolojisinin veya diğer robotik cihazların gelişmesiyle birlikte yaygınlaşmasını planlamaktayız” dedi.
5.05.2024Video

Benzer Haber Etiketleri

teknolojirobotdiyarbakırkoronavirüskobay

Robot ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.