Sanayi

Sanayi

Son dakika Sanayi haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Sanayi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Sanayi haber sayfamızda...

Sanayi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 14.510 sanayi haberi bulunmuştur.
Bakanlık: CHP'li Yavuzyılmaz'ın 'teleferik' açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır
Bakanlık: CHP'li Yavuzyılmaz'ın 'teleferik' açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz'ın teleferik kazasına ilişkin, 'Teleferiğin bakımlarını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış ve sertifikalandırılmış bir şirkete yaptırılmıştır' açıklamasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.
13.04.2024 Gündem
'Pasif içicilik, kedi ve köpekler için kanser nedeni'
'Pasif içicilik, kedi ve köpekler için kanser nedeni' Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevil Atalay Vural, kanser hastalığının insanlarda olduğu kadar hayvanlarda da görüldüğünü belirterek, "Bazı fiziksel faktörler, sanayi bölgelerinde kirli atıkların havaya karışması, evdeki bireylerin sigara içmesiyle yaratılan pasif içicilik ve bazı hayvan türlerinde koşum takımlarının yarattığı daimi etkiye bağlı olarak deri üzerinde tümörlerin oluşmasını gözlemleyebiliyoruz" dedi.
13.04.2024 Video
'Pasif içicilik, kedi ve köpekler için kanser nedeni'
'Pasif içicilik, kedi ve köpekler için kanser nedeni' Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevil Atalay Vural, kanser hastalığının insanlarda olduğu kadar hayvanlarda da görüldüğünü belirterek, "Bazı fiziksel faktörler, sanayi bölgelerinde kirli atıkların havaya karışması, evdeki bireylerin sigara içmesiyle yaratılan pasif içicilik ve bazı hayvan türlerinde koşum takımlarının yarattığı daimi etkiye bağlı olarak deri üzerinde tümörlerin oluşmasını gözlemleyebiliyoruz" dedi.
13.04.2024 Gündem
Teleferik kazasında kabinlerde mahsur kalanların tamamı kurtarıldı
Teleferik kazasında kabinlerde mahsur kalanların tamamı kurtarıldı Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait teleferik hattında dün gece hattı tutan demirlerden birinin çıkarak çarptığı kabinin tabanının kopmasıyla içerisindeki 8 kişi yere düştü. Metrelerce yüksekten düşen 8 kişiden 1'i hayatını kaybetti, 7'si yaralandı. Hattın durması üzerine 24 kabindeki 171 kişi mahsur kaldı. Teleferik kazasında 19 kabindeki 137 kişinin kurtarıldığı, 29 kişi için de çalışmaların devam ettiği duyuruldu.
13.04.2024 Gündem
Baykar: Tek faaliyet alanımız İHA teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesidir
Baykar: Tek faaliyet alanımız İHA teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesidir Baykar'dan firma hakkında ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Şimdiye kadar 34 ülkeye yüksek teknolojisi ihracatı yaptık. Baykar’ın tek faaliyet alanı var oda İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesi ve üretimidir" denildi.
12.04.2024 Teknoloji
“Savaşta da barışta da ana aktör yapay zeka olacak”
“Savaşta da barışta da ana aktör yapay zeka olacak” Her geçen gün gelişen yapa zeka teknolojilerinin savunma sanayisine de büyük ivme kazandırdığını ifade eden Bahçeşehir Üniversitesi Ar-Ge şirketi BAUMİND Başkanı Nil Girgin Kalıp, yapay zekanın savaş dinamiklerini etkileyeceği için barışın tesisinde de rolü olacağını söyleyerek “Savaşta da barışta da ana aktör yapay zeka olacak” dedi.
12.04.2024 Teknoloji
İnci Taneleri Makedonya’da yayına başlayacak
İnci Taneleri Makedonya’da yayına başlayacak Yılmaz Erdoğan’ın kaleminden çıkan ve başrolünü oynadığı İnci Taneleri’nin Kanal D ekranındaki başarısı Balkanlar’a ulaştı. Yayına başladığı günden bu yana reyting listeleri ve sosyal medyada zirvede yer alan dizi, çok yakında Makedonya’da yayına başlayacak.
12.04.2024 Kültür&Sanat
Bakan Güler: Terör örgütünün hareket kabiliyeti bitme noktasına gelmiştir
Bakan Güler: Terör örgütünün hareket kabiliyeti bitme noktasına gelmiştir Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, "Yurt içinde ve sınır ötesinde icra edilen başarılı operasyonlar ile terör örgütüne ağır darbe vurulmuş; artık, örgütün hareket kabiliyeti bitme noktasına gelmiştir. Bunda bütün pay, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizle birlikte kahraman Mehmetçiklerimize aittir" dedi.
11.04.2024 Gündem
“Hareketsiz bir yaşam Parkinson hastalığını tetikleyebilir”
“Hareketsiz bir yaşam Parkinson hastalığını tetikleyebilir” Parkinson hastalığında semptomların yavaş yavaş bazen tek elde neredeyse hiç fark edilmeyen bir titreme ile başladığını belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emir Ruşen, “Kaçınılması gereken risk faktörleri sağlıksız beslenme, sigara içme, toksinler (sanayi toksinleri, kimyasal gübre ile yakın temas), hareketsiz yaşamdır. Kişinin yaşamını ciddi etkileyen bu hastalıkta yaşanabilecek semptomlar, erken evrede tanı ve tedaviyle kontrol altına alınabilir” dedi.
11.04.2024 Sağlık-Yaşam
Efkan Ala: Milletin bize verdiği dersi iyi okumamız lazım
Efkan Ala: Milletin bize verdiği dersi iyi okumamız lazım AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, “Mesele problemi doğru dürüst okuyabilmektir. Nasıl ki baştan beri söylüyorum, aman başarılarımıza güvenip rehavete kapılmayalım. Çünkü başarmak çok önemli meziyettir ama başarıyı sürdürmek ondan daha zordur. Geçtiğimiz seçimde milletin de bize verdiği dersi iyi okumamız lazım” dedi.
10.04.2024 Politika
Şanlıurfa’da, tekstil fabrikasında yangın
Şanlıurfa’da, tekstil fabrikasında yangın Şanlıurfa’da, bir tekstil fabrikasında çıkan yangın, itfaiyenin 1 saatlik çalışmasıyla kontrol altına alındı.
10.04.2024 Gündem
Bakan Bolat, Katarlı mevkidaşı ile telefonda görüştü
Bakan Bolat, Katarlı mevkidaşı ile telefonda görüştü Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Katar Sanayi ve Ticaret Bakanı Şeyh Mohammad bin Hamad bin Qassim Al-Abdullah Al Thani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
10.04.2024 Politika
Re-Pie Portöy'den turizme 250 milyon dolarlık yatırım
Re-Pie Portöy'den turizme 250 milyon dolarlık yatırım Alternatif portföy yönetim şirketi Re-Pie Portföy'ün 250 milyon dolar kaynakla kurulan yeni fonu Artnouve GSYF, turizm beldesi Bodrum'da sürdürülebilirlik odaklı yaşam alanı kuracak. Bodrum'daki proje, son yıllarda turizm alanında yapılmış en büyük yatırımlar arasında yer alıyor. Artnouve GSYF, proje çerçevesinde ultra lüks otel markalarından Amanruya otelini de satın aldı.  
10.04.2024 Ekonomi
Yapay zeka, yasasını bekliyor
Yapay zeka, yasasını bekliyor Avrupa Parlamentosu’nun, dünyada yapay zeka kullanımına ilişkin kurallar getiren ilk yasal düzenleme olan Avrupa Yapay Zeka Yasasını mart ayında onaylamasının ardından gözler Türkiye’ye çevrildi. BAU Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Yayla “Ülkemizde yapay zekayla ilgili yasal düzenleme bir an önce yapılmalı” dedi.
10.04.2024 Teknoloji
TIR’ın çarptığı 15 yaşındaki Rozerin öldü
TIR’ın çarptığı 15 yaşındaki Rozerin öldü Mardin’in Nusaybin ilçesi uluslararası İpekyolu üzerinde yolun karşısına geçerken TIR’ın çarptığı Rozerin Nuda Özalp (15) hayatını kaybetti. TIR şoförü gözaltına alındı.
8.04.2024 Gündem
Bakan Kacır: Şubatta sanayi üretim endeksi yüzde 3,2 yükseldi
Bakan Kacır: Şubatta sanayi üretim endeksi yüzde 3,2 yükseldi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sanayi üretim endeksinin şubat ayında yüzde 3,2 yükseldiğini, yıllık bazda yüzde 11,5 artışla son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.
8.04.2024 Ekonomi
Cevdet Yılmaz: Sürdürülebilir büyümeyi sağlamaya kararlıyız
Cevdet Yılmaz: Sürdürülebilir büyümeyi sağlamaya kararlıyız Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, şubat ayı sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin, "Önümüzdeki dönemde enflasyonla kararlılıkla mücadele ederken üretime, yatırıma ve ihracata vereceğimiz desteklerle daha dengeli ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamaya kararlıyız" dedi.
8.04.2024 Ekonomi
"Yapay zekayla herkes tarım yapabilecek"
"Yapay zekayla herkes tarım yapabilecek" BAHÇEŞEHİR Üniversitesi (BAU) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Müge Kesici, “Gelecekte yaşanabilecek gıda krizine karşı çözüm, kişilerin çiftçilik tecrübesi olmasa bile yapay zeka uygulamalarıyla daha küçük topraklarda tarım yapabilmesidir” dedi.
8.04.2024 Teknoloji
Bakan Özhaseki: Şehirlerimizi iklim değişikliğine dirençli hale getireceğiz
Bakan Özhaseki: Şehirlerimizi iklim değişikliğine dirençli hale getireceğiz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Şehirlerimizi, ekonomimizi iklim değişikliğine karşı dirençli hale getireceğiz. Bu strateji ve eylem planları, ülkemizin iklim değişikliğiyle mücadelesinde bir dönüm noktası olarak görülmeli, kamu, özel sektör, sivil toplum ve bireyler arasında güçlü iş birliği ile uygulanmalıdır" dedi.
7.04.2024 Politika
Başakşehir'de kaza sonrası ağaçtan düşen yavru kargalara itfaiyeden yardım eli
Başakşehir'de kaza sonrası ağaçtan düşen yavru kargalara itfaiyeden yardım eli Başakşehir’de bir otomobil karga yavrularının yuvasının bulundu ağaca çarptı. Yere düşen kavga yavruları, itfaiye ekipleri tarafından yuvaya konurken otomobilde bulunan bir kadın yaralandı.
7.04.2024 Gündem
Beşiktaş'taki yangın faciası yangın söndürme sistemlerine dikkati çekti
Beşiktaş'taki yangın faciası yangın söndürme sistemlerine dikkati çekti Beşiktaş'ta ‘Masquerade’ isimli mekanda 29 kişinin hayatını kaybettiği yangının çıkış anına dair görüntüleri değerlendiren Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yangın Güvenlik Uzmanı Levent Yasa ‘ihmaller zinciri’ ifadesini kullandı, Yasa, “Yangın dolabı sistemi ya da sabit söndürme sistemleri, yağmurlama sistemleri gibi sistemlerin olması gerekiyordu ki oradaki yangına tam olarak müdahale edilebilsin" dedi. Yangın Söndürme Sistemleri Uzmanı Gürkan Danacı ise "Piyasada orijinal ürünler yerine yan sanayi ürünlerin kullanıldığını; bu hizmetleri alan müşterilerin ise en ufak bir yangında dahi büyük zarar gördüğünü biliyoruz. Yine bu sistemlerde kullanılan gazların da yetkilendirilmiş veya güvenilir firmalarda doldurulması gerekiyor"
6.04.2024 Gündem
İliç'te toprak altından çıkartılan maden işçisi, son yolculuğuna uğurlandı
İliç'te toprak altından çıkartılan maden işçisi, son yolculuğuna uğurlandı Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında toprak altında kalan işçilerden Uğur Yıldız'ın (33) cenazesi, Bakan Bayraktar'ın katılımıyla toprağa verildi.
6.04.2024 Gündem
KOBİ'lere güneş enerjisi desteği
KOBİ'lere güneş enerjisi desteği Türk ihracatçılar, Avrupa Birliği'nin (AB) sıfır emisyon hedeflerine uyum sağlamak için harekete geçti. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) da KOBİ'lerin çevre kriterlerine uyumu için destek programı yürütüyor.
6.04.2024 Ekonomi
Burdur'da fabrika yangını
Burdur'da fabrika yangını Burdur'un Bucak ilçesindeki organize sanayi bölgesinde plastik çocuk oyun grubu üreten fabrikada çıkan yangın, itfaiyenin müdahalesiyle yaklaşık 1 saatte kontrol altına alındı.
6.04.2024 Gündem
Fabrikada çıkan yangın, 1 saatte kontrol altına alındı
Fabrikada çıkan yangın, 1 saatte kontrol altına alındı Konya'da yalıtım malzemesi üretimi yapan fabrikada çıkan yangın, itfaiyenin 1 saatlik müdahalesiyle kontrol altına alındı. Dumandan etkilenen 1 işçi ise ambulansla hastaneye kaldırıldı.
6.04.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

yangın kaza kanser MAKEDONYA yapay

Sanayi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.