Sınav

Sınav

Son dakika sınav haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan sınav gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan sınav haber sayfamızda...

Sınav

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.266 sinav haberi bulunmuştur.
Sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınavının sonuçları açıklandı
Sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınavının sonuçları açıklandıMilli Eğitim Bakanlığı'nca 20 bin öğretmen alımına ilişkin sözlü sınavın sonuçları açıklandı.
16.08.2022Eğitim
TES Başkanı Geylan: ‘Sınav olmasın’ teklifine karşı çıkan sendikalar açıklanmalı
TES Başkanı Geylan: ‘Sınav olmasın’ teklifine karşı çıkan sendikalar açıklanmalıTürk Eğitim-Sen (TES) Genel Başkan Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in öğretmenlere sınav yapmayacaktık, sendikalar karşı çıktı’ açıklamalarına ilişkin, “Türk Eğitim-Sen, 2005 yılından bu yana öğretmenlerin kariyer planlamasının sadece ‘hizmet yılı esas alınarak’ yapılmasını istemektedir. Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’in bir gazeteciye ifade ettiği, ‘sınav olmasın’ teklifine karşı çıkan sendikalar hangileridir? Sayın Bakan ya da MEB bürokratları açıklamalıdır” dedi.
15.08.2022Gündem
TES Başkanı Geylan: ‘Sınav olmasın’ teklifine karşı çıkan sendikalar açıklanmalı
TES Başkanı Geylan: ‘Sınav olmasın’ teklifine karşı çıkan sendikalar açıklanmalıTÜRK Eğitim-Sen (TES) Genel Başkan Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in öğretmenlere sınav yapmayacaktık, sendikalar karşı çıktı’ açıklamalarına ilişkin, “Türk Eğitim-Sen, 2005 yılından bu yana öğretmenlerin kariyer planlamasının sadece ‘hizmet yılı esas alınarak’ yapılmasını istemektedir. Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’in bir gazeteciye ifade ettiği, ‘sınav olmasın’ teklifine karşı çıkan sendikalar hangileridir? Sayın Bakan ya da MEB bürokratları açıklamalıdır” dedi.
15.08.2022Eğitim
YÖK Başkanı Özvar: 850 bin kişi üniversitelere yerleşti
YÖK Başkanı Özvar: 850 bin kişi üniversitelere yerleştiYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, "YKS yerleştirme sonuçlarına göre, KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın kontenjanlarının yüzde 99'u doldu. Yaklaşık 2 milyon 900 binden fazla aday arasından, açık öğretim hariç yaklaşık 850 bini yerleşti" dedi.
15.08.2022Eğitim
EGM'den 'PAEM sınavı' açıklaması: Soruların hiçbiri, birbiri ile aynı değil
EGM'den 'PAEM sınavı' açıklaması: Soruların hiçbiri, birbiri ile aynı değilEmniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) sınavıyla ilgili soru benzerliği iddialarına ilişkin, "Benzer olduğu iddia edilen sorular, Anadolu Üniversitesi tarafından oluşturulan beş kişilik komisyon tarafından karşılaştırılmak suretiyle incelemeye tabi tutulmuş, sınavda sorulan sorular ile deneme sınavlarında çıkan soruların hiçbirinin, birbiri ile aynı olmadığı ortaya çıkmıştır" açıklamasını yaptı.
14.08.2022Gündem
Polis Amirleri Eğitimi Merkezi sınav sorularına komisyon incelemesi
Polis Amirleri Eğitimi Merkezi sınav sorularına komisyon incelemesiAnadolu Üniversitesi, 26 Haziran'da gerçekleştirilen Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) 7’nci dönem sınav sorularının çalındığı iddiaları üzerine komisyon kurularak, inceleme yapıldığını açıkladı. Komisyon raporunun, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na da iletildiği belirtilen açıklamada, “Sınavda sorulan sorular ile deneme sınavlarında çıkan soruların hiçbiri, birbiri ile aynı değildir” denildi.
13.08.2022Gündem
Kemal Kılıçdaroğlu: En geç 1 yıl içinde yurt sorununu bitireceğiz
Kemal Kılıçdaroğlu: En geç 1 yıl içinde yurt sorununu bitireceğizCHP Gençlik Kolları İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,, "Anadolu’dan gelen evladımız İstanbul’da yurt bulamadığı takdirde ayda 9-10 bin lira kira vererek ev tutabilir mi? Anne baba seviniyor oğlum kızım üniversite kazandı diye ama sonra nerede kalacak diye düşünüyor. Gençlere sözüm var. En geç 1 yıl içinde yurt sorununu bitireceğiz. 20 yıldır bitiremediler, 1 yıl içinde bitireceğiz" dedi.
13.08.2022Gündem
Yazılımdaki istihdam açığı büyüyor
Yazılımdaki istihdam açığı büyüyorHızla büyüyen küresel yazılım geliştirme pazarının 2030’a kadar 479 milyar dolara ulaşması öngörülürken, yazılım geliştiricilere duyulan ihtiyaç da artıyor. Son dönemde iş dünyasında süregelen yetenek krizi ise bu alanda istihdam açığına neden olurken, 100 binden fazla mezunu olan teknoloji akademisi yetenekli yazılımcılar yetiştirerek bu sorunun yerel pazardaki etkisini azaltıyor. Eğitime katılanlardan işe girene kadar ücret alınmazken, ödemeler işe girdikten sonra yapılabiliyor. Ek olarak günümüzdeki yüksek yazılımcı maaşları sayesinde de geri ödemeleri rahatlıkla yapabiliyorlar.
12.08.2022Teknoloji
Bakan Muş: İhracat yapmayan ilimiz, ihracat yapmadığımız ülke bulunmuyor
Bakan Muş: İhracat yapmayan ilimiz, ihracat yapmadığımız ülke bulunmuyorTicaret Bakanı Mehmet Muş, "İhracat, bizim göz bebeğimizdir ve Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifidir. Bugün ihracat yapmayan ilimiz, ihracat yapmadığımız ülke bulunmuyor" dedi.
11.08.2022Ekonomi
Bakan Kirişci: Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı ertelendi
Bakan Kirişci: Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı ertelendiTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 17 Eylül'de yapılması planlanan Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı'nın ertelendiğini duyurdu.
10.08.2022Gündem
ÖSYM, KPSS tarihini belirledi
ÖSYM, KPSS tarihini belirlediÖlçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2022- KPSS Lisans Genel Yetenek- Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumlarının 18 Eylül, 2022- KPSS Alan Bilgisi oturumlarının 24- 25 Eylül'de yapılmasına karar verildiğini açıkladı.
8.08.2022Gündem
"KPSS'de erken iptal kararı öğrenciler açısından olumlu"
"KPSS'de erken iptal kararı öğrenciler açısından olumlu"İptal edilen KPSS ile ilgili konuşan CBA Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çelen, sınavın hızlı kararla iptal edilmesinin sınava giren öğrenciler açısından çok olumlu bir durum olduğunu söyledi. Bu sayede öğrencilerde kaygı artmasının önüne geçildiğini vurgulayan Çelen, “Sınava tekrar girecek olanlar karamsar olmasın. Özellikle ilk 1 buçuk ayda sıkı konu tekrarı yapsınlar” önerisinde bulundu.
7.08.2022Eğitim
Astsubay Meslek Yüksekokulları Sınav sonuçları açıklandı
Astsubay Meslek Yüksekokulları Sınav sonuçları açıklandıAstsubay Meslek Yüksekokulları sınav sonuçları, Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde açıklandı.
5.08.2022Gündem
“Kararsızlık, kaygı ve korkuya yol açabilir”
“Kararsızlık, kaygı ve korkuya yol açabilir”Üniversite adayları için 27 Temmuz’da başlayan tercih maratonunda son güne gelindi. Yerleştirme puanı, sıralama, üniversite türü, burs koşulları gibi birden farklı koşulu göz önünde bulunduran adaylar psikolojik ve teknik açıdan önemli bir sınav veriyorlar. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sevil Momeni Shabanı, “Kararsızlık, belirsizlik, yeni bir şehire ya da ortama uyum, seçilen mesleğin iş dünyasında bir karşılığı olup olmadığını bilmeme gibi konular kaygı ve korkuya yol açabilir” dedi.
5.08.2022Eğitim
Bakan Özer: Müfredatımıza Kültür Tarihi dersimizi kazandırmış olacağız
Bakan Özer: Müfredatımıza Kültür Tarihi dersimizi kazandırmış olacağızMilli EĞİTİM Bakanı Mahmut Özer, "Bunu ilk defa açıklıyorum. Kültür Tarihi ile ilgili bir ders çalışmamız var. Yeni bir müfredat oluşturma çalışmamız var"  dedi.
5.08.2022Eğitim
Bakan Kasapoğlu, Bakanlık bünyesinde 1017 sürekli işçi alınacağını açıkladı
Bakan Kasapoğlu, Bakanlık bünyesinde 1017 sürekli işçi alınacağını açıkladıGençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakanlık taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere 1017 sürekli işçi alacaklarını açıkladı.
4.08.2022Gündem
DDK Başkanı Arıncı: Şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz
DDK Başkanı Arıncı: Şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğizDDK Başkanı Yunus Arıncı: Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında soru işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nın iptaline lüzum görülmüştür. Süreçle ilgili Devlet Denetleme Kurulu olarak şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.
4.08.2022Gündem
ÖSYM Başkanı Ersoy: KPSS oturumları iptal edildi
ÖSYM Başkanı Ersoy: KPSS oturumları iptal edildiÖlçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, "Hem 31 Temmuz 2022'de yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) oturumları iptal edilmiş hem de 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos 2022 tarihinde yapılması planlanan oturumlar ertelenmiştir. İptal edilen ve ertelenen sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır" dedi.
4.08.2022Gündem
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: KPSS soruşturması çok yönlü sürdürülüyor
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: KPSS soruşturması çok yönlü sürdürülüyorDevlet Denetleme Kurulu'nun (DDK), Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırıldığı iddiasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda; delillerin karartılmaması, iletişimlerin tespit edilebilmesi ve delillere el koyulabilmesi için adli ve idari soruşturmanın eş zamanlı yürütülerek karşılıklı yardımlaşma yapılabilmesi vurgulandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın çok yönlü olarak ve titizlikle sürdürüldüğünü açıkladı.
4.08.2022Gündem
DDK Başkanı Arıncı'dan 'KPSS' açıklaması: Vatandaşlarımız müsterih olsun
DDK Başkanı Arıncı'dan 'KPSS' açıklaması: Vatandaşlarımız müsterih olsunCumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı, 2022-KPSS lisans oturumuyla ilgili yapılan incelemeye ilişkin, "Vatandaşlarımız müsterih olsun. Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız" dedi.
4.08.2022Gündem
Sultangazi’de üniversite adaylarına ücretsiz tercih danışma hizmeti
Sultangazi’de üniversite adaylarına ücretsiz tercih danışma hizmeti  Yükseköğretim Kurumları Sınav (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler için tercih süreci başladı. Sultangazi Belediyesi Eğitime Destek Akademisi (SEDA), üniversite adaylarının bu süreci doğru yönetmesini sağlamak ve onlara yol göstermek adına, ilçenin 6 farklı noktasında ücretsiz tercih danışmanlık ve mentorluk hizmeti sunuyor.
3.08.2022Eğitim
CHP'den KPSS iddialarıyla ilgili suç duyuruları
CHP'den KPSS iddialarıyla ilgili suç duyurularıCHP, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) usulsüzlük iddialarıyla ilgili yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, sınavın iptal edilmesi gerektiğini söyledi.
3.08.2022Gündem
ÖSYM: 2022-KPSS Ön Lisans başvuruları başladı
ÖSYM: 2022-KPSS Ön Lisans başvuruları başladıÖlçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), KPSS Ön Lisans'ın başvurularının 2 Ekim'de, KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi'nin (DHBT) başvuruların ise 27 Kasım'da başlayacağını duyurdu.
3.08.2022Eğitim
ÖSYM'den 'KPSS' açıklaması: İddialar asılsız
ÖSYM'den 'KPSS' açıklaması: İddialar asılsızÖlçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), geçen hafta sonu gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı'yla ilgili (KPSS), "Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır" açıklamasını yaptı.
2.08.2022Eğitim
Uzm. Dr. Kızılkale: Aileler üniversite tercihlerinde karar verici olmamalı
Uzm. Dr. Kızılkale: Aileler üniversite tercihlerinde karar verici olmamalı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) açıklandıktan sonra öğrenciler için tercih dönemi başladı. Psikiyatri Uzmanı Dr. Güven Kızılkale, ailelerin çocuklarının tercihlerinde direkt olarak karar vermesinin yanlış olduğunu belirterek, “Tercih dönemindeki kararsızlık ve sonucunda gerçekleşebilmesi olası yanlış tercihler kişiye hayat boyu sürecek bir pişmanlık ve mutsuzluk getirebilir” dedi.
2.08.2022Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

sınavKPSSösymistihdameğitim

Sınav ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.