Tahıl

Tahıl

Son dakika tahıl haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tahıl gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tahıl haber sayfamızda...

Tahıl

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.218 tahil haberi bulunmuştur.
Uzmanı uyardı: Protein tozları ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir
Uzmanı uyardı: Protein tozları ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir Protein tozları, sporcuların ve egzersiz yapan bireylerin kas kütlesini artırmak ve toparlanmayı hızlandırmak için tercih ettikleri popüler bir besin takviyesi olarak kullanılıyor. Her ne kadar protein tozları kas gelişimi için faydalı olsa da bazı bireylerde cilt problemlerine yol açabiliyor. Konuyla ilgili bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Yıldırım, “Özellikle süt bazlı proteinler, laktoz intoleransı olan kişilerde sindirim sorunlarına ve ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar ciltte kızarıklık, kaşıntı ve döküntü şeklinde ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra, protein tozlarının içerdiği bazı katkı maddeleri ve yapay tatlandırıcılar, ciltte akne ve sivilce oluşumunu tetikleyebilir” diye konuştu.
30.05.2024 Sağlık-Yaşam
TÜİK: 2024'te tahıl üretiminde azalış, sebze ve meyve üretiminde artış öngörüldü
TÜİK: 2024'te tahıl üretiminde azalış, sebze ve meyve üretiminde artış öngörüldü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılı ilk tahmininde bir önceki yıla göre tahıl üretiminde azalış, sebze ve meyve üretiminde artış öngörüldüğünü açıkladı.
24.05.2024 Ekonomi
MSB: Son 1 haftada 47 terörist etkisiz hale getirildi
MSB: Son 1 haftada 47 terörist etkisiz hale getirildi Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, 47'si son 1 haftada olmak üzere 1 Ocak'tan bugüne kadar 1000 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Aktürk, geçen hafta Irak'ın kuzeyinde barınma alanlarından kaçan 2 PKK'lı teröristin de teslim olduğunu duyurdu.
16.05.2024 Gündem
İş Bankası 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde üreticiyle buluştu
İş Bankası 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde üreticiyle buluştu DİYARBAKIR’da, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla İş Bankası İş’le İmece Buluşmaları kapsamında, 'Bir Avuç Toprak Bir Dünya Umut' temalı bir panel düzenlendi. Panelde konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Yılmaz, ”Çiftçilerimiz için özel olarak tasarladığımız Tarım İhtisas Şubelerimizin ilkini 2022 yılında Manisa Saruhanlı’da hizmete sunduk. 2024 yılına geldiğimizde ise, Bankamızın 100'üncü yaşında, bu şubelerimizi sayısını 56’ya çıkardık. Samimi bir ortam oluşturmak için bu şubelerimizi köy kahvelerinden esinlenerek tasarladık. Çiftçilerimizin daha samimi ve sıcak bir ortamda çaylarını içebilecekleri, sohbet edebilecekleri, kitap okuyabilecekleri ve tarıma özel videoları izleyebilecekleri bir konsepti hayata geçirdik” dedi.
14.05.2024 Video
İş Bankası 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde üreticiyle buluştu
İş Bankası 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde üreticiyle buluştu DİYARBAKIR’da, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla İş Bankası İş’le İmece Buluşmaları kapsamında, 'Bir Avuç Toprak Bir Dünya Umut' temalı bir panel düzenlendi. Panelde konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Yılmaz, ”Çiftçilerimiz için özel olarak tasarladığımız Tarım İhtisas Şubelerimizin ilkini 2022 yılında Manisa Saruhanlı’da hizmete sunduk. 2024 yılına geldiğimizde ise, Bankamızın 100'üncü yaşında, bu şubelerimizi sayısını 56’ya çıkardık. Samimi bir ortam oluşturmak için bu şubelerimizi köy kahvelerinden esinlenerek tasarladık. Çiftçilerimizin daha samimi ve sıcak bir ortamda çaylarını içebilecekleri, sohbet edebilecekleri, kitap okuyabilecekleri ve tarıma özel videoları izleyebilecekleri bir konsepti hayata geçirdik” dedi.
14.05.2024 Ekonomi
Bakan Uraloğlu: Limanlarımızda 4 ayda 179 milyon 470 bin 869 ton yük elleçlendi
Bakan Uraloğlu: Limanlarımızda 4 ayda 179 milyon 470 bin 869 ton yük elleçlendi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde limanlarda elleçlenen yük miktarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 artarak 179 milyon 470 bin 869 tona, elleçlenen konteyner miktarının ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,8 artarak 4 milyon 482 bin 347 TEU'ya ulaştığını açıkladı.
9.05.2024 Gündem
“Düzenli meyve tüketimiyle kalp damar hastalıklarından korunmak mümkün”
“Düzenli meyve tüketimiyle kalp damar hastalıklarından korunmak mümkün” Uygun dozda meyve tüketiminin bireye katkılarına değinen Diyetisyen Serkan Aksoy, “Güçlü antioksidan kaynağı olan meyveleri gün içerisinde almak hücrelerin yenilenmesine, yaşlanmanın yavaşlanmasına ve ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek hipertansiyon, diyabet ve kalp- damar hastalıklarına yakalanmanın önüne geçilmesine katkı sağlayabilir” dedi.
22.04.2024 Sağlık-Yaşam
Trakya'da yer altı suyu yüzde 85 azaldı; Tunca'nın debisi 2 metreküpe düştü
Trakya'da yer altı suyu yüzde 85 azaldı; Tunca'nın debisi 2 metreküpe düştü Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nden (NKÜ) Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Trakya'da yer altı suyunun yüzde 85 azaldığını belirterek, "Bugün Ergene ve Meriç Havzası'nda yer altı suyu seviyeleri, güncel olarak 600 metre derinlere kadar düşmüştür" dedi. Edirne'deki Tunca Nehri'nin bazı bölümleri de kuruma noktasına geldi. Geçen yıl 13 metreküp/saniye olan Tunca Nehri'nin debisi, bu sene 2 metreküp/saniye oldu.
16.04.2024 Video
“Sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla kalbe bağlı çok sayıda hastalık önlenebiliyor”
“Sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla kalbe bağlı çok sayıda hastalık önlenebiliyor” Hareketsiz yaşamın ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının kalbin düşmanı olduğunu söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bahadır Alan, sağlıklı yaşam alışkanlıkları, erken teşhis ve doğru tedavi seçenekleriyle kalp ve kalbe bağlı çok sayıda hastalığın önlenebileceğini söyledi.
12.04.2024 Sağlık-Yaşam
Prof. Dr. Soylu: Kıraç alanlar 10-15 gün içerisinde yağış almazsa ciddi kayıp oluşacak
Prof. Dr. Soylu: Kıraç alanlar 10-15 gün içerisinde yağış almazsa ciddi kayıp oluşacak Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen ve kuraklık tehlikesiyle karşılaşan Konya Ovası'nda çiftçinin gözü yağmurda. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, "Bitkilerin gelişimleri çok güzeldi. Bitkiler kış aylarında sürekli çalıştı ve fotosentez yaptı. Özellikle kış ayında kar yağışının olmaması, topraktaki nem rezervinin azalmasına sebep oldu. Sıcaklıkların bir anda artması nedeniyle şu anda kritik bir seviyeye geldi. Önümüzdeki 10-15 gün içerisinde özellikle kıraç alanlarda yağış almadığımız sürece, ekim alanlarında çok ciddi kayıp görme ihtimalimiz olduğunu söyleyebilirim" dedi.
7.04.2024 Foto Galeri
Bakan Fidan: Terörün kökünü tamamen kurutmaya kararlıyız
Bakan Fidan: Terörün kökünü tamamen kurutmaya kararlıyız Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dış politikanın her adımında barış ve kalkınma vizyonunu ön plana aldıklarını belirtip, "Ülkemiz için olsun, bölgemiz için olsun, güvenliğe temel tehdit, terörizmdir. Terörist örgütlerle mücadelemizde eşi benzeri olmayan bir seviyeye ulaştık. Bu başarının üç temel unsuru var. Güçlü siyasi liderlik; milli stratejik kabiliyetlerimiz ve başta Irak olmak üzere komşularımızla yeni ve yapıcı bir angajman süreci. Geldiğimiz bu kritik safhada, terörün kökünü tamamen kurutmaya kararlıyız" dedi.
29.03.2024 Politika
TÜİK: 2022-2023 döneminde yeterlilik derecesi en yüksek bitkisel ürün fındık
TÜİK: 2022-2023 döneminde yeterlilik derecesi en yüksek bitkisel ürün fındık Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022-2023 piyasa döneminde yurt içi üretimin yurt içi talebi karşılama derecesi (yeterlilik derecesi) en yüksek bitkisel ürünün yüzde 683,5 ile fındık olduğunu açıkladı.
29.03.2024 Ekonomi
Rusya’dan Gazze’ye insani yardım
Rusya’dan Gazze’ye insani yardım Rusya Acil Durumlar Bakanlığı (EMERCOM), Gazze’ye insani yardım taşıyan IL-76 tipi askeri kargo uçağının Mısır’ın El Ariş kentinde bulunan havalimanına doğru yola çıktığını duyurdu.
27.03.2024 Dünya
“Tahıl işletmecileri üretime hazır fabrika istiyor"
“Tahıl işletmecileri üretime hazır fabrika istiyor" Hızla artan nüfus, başta buğday ve un olmak üzere pek çok tahılın talebinde ve arzında düzenli bir yükselişi beraberinde getiriyor. Ortaş Değirmen Yönetim Kurulu Üyesi Samet Taşkın da tahıl sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Taşkın, "Un, buğday tüketimi tarihi boyunca hep çok önemli olurken son dönemde yaşanan gelişmeler, ülkelerin ve işletmelerin bağımsız bir şekilde kendi tesislerine sahip olmalarını kritik bir boyuta taşıdı. Ancak, un üretimi için bir fabrika kurarken süreçlerin uzun ve yorucu olması, işletmelerin en büyük çekincesine dönüştü. Çünkü her şeyiyle hazır, enerjiden tasarrufu ettiren fabrika kurmak, sadece sermaye değil aynı zamanda bilgi birikimi isteyen bir yatırım" dedi.
26.03.2024 Ekonomi
Asırlardır yaşatılan 'nevruz honçası' ve 'semeni' geleneği sürdürülüyor
Asırlardır yaşatılan 'nevruz honçası' ve 'semeni' geleneği sürdürülüyor Türk dünyasında asırlardır kutlanan 'Nevruz Bayramı'nın sembolü haline gelen 'semeni' ile 'nevruz honçası' geleneği sürdürülüyor.
20.03.2024 Video
Uzmanı uyardı: Kolon ve rektum kanseri Y kuşağını tehdit ediyor
Uzmanı uyardı: Kolon ve rektum kanseri Y kuşağını tehdit ediyor Kolon ve rektum kanseri her iki cinsiyette de hem en sık rastlanan hem de yaşam kaybına neden olan kanserler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi bu hastalığa yakalandığını ve yaklaşık 900 bin kişinin de bu hastalıktan hayatını kaybettiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Neşet Köksal, özellikle 50 yaş sonrası görülme sıklığında artış olduğunu söyledi. Kolorektal kanserlerin artık 1980 yılı sonrasında doğan Y kuşağını temsil eden genç yetişkinleri de tehdit ettiğine işaret eden Prof. Dr. Köksal, “Yapılan bir çalışmada 1950’li yıllarda doğan yetişkinlerle karşılaştırıldığında, 1990’lı yıllarda doğanlarda kolon kanseri riski iki kat, rektum kanser riski ise dört katına çıkmaktadır. Ayrıca rektum kanseri hastalarının neredeyse üçte birinin 55 yaşın altında olduğundan taramaya 50 yaşından önce başlanmasının düşünülmesi gerektiği belirtilmiştir” dedi.
19.03.2024 Sağlık-Yaşam
Uzmanından Ramazanda metabolik sendroma karşı baklava uyarısı
Uzmanından Ramazanda metabolik sendroma karşı baklava uyarısı Ramazan ayında sağlıklı beslenmek için tatlı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Serkan Aksoy, “İçeriğinde glukoz şurubu, mısır şurubu ve fruktoz şurubu içeren, kapalı şekilde satılan düşük maliyetli tatlılardan uzak durulmalıdır. Ayrıca, obezite ve metabolik sendromdan korunmak için fazla kalori alımına neden olan baklava, kadayıf ve şerbetli tatlılar aşırı tüketilmemelidir” dedi.
15.03.2024 Sağlık-Yaşam
Gastroenteroloji uzmanından aralıklı iftar önerisi
Gastroenteroloji uzmanından aralıklı iftar önerisi İzmir Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Gözde Derviş Hakim, ramazan ayında uzun süren açlığın ardından sofraya oturanların kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesi için iftar menüsünü aralıklı tüketmeleri gerektiğini belirtip, "Oruç açıldıktan sonra bir kase çorba ya da hafif atıştırmalıkla devam etmeleri gerekir. 15-20 dakika dinlenmeden sonra ızgara et, tavuk, balık ya da haşlanmış gıdalar tüketebiliriz" dedi.
13.03.2024 Sağlık-Yaşam
Gastroenteroloji uzmanından aralıklı iftar önerisi
Gastroenteroloji uzmanından aralıklı iftar önerisi İzmir Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Gözde Derviş Hakim, ramazan ayında uzun süren açlığın ardından sofraya oturanların kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesi için iftar menüsünü aralıklı tüketmeleri gerektiğini belirtip, "Oruç açıldıktan sonra bir kase çorba ya da hafif atıştırmalıkla devam etmeleri gerekir. 15-20 dakika dinlenmeden sonra ızgara et, tavuk, balık ya da haşlanmış gıdalar tüketebiliriz" dedi.
13.03.2024 Video
Türkiye- ABD terörle mücadele istişareleri yeniden başlatıldı
Türkiye- ABD terörle mücadele istişareleri yeniden başlatıldı Türkiye ve ABD'nin terörizme karşı iş birliğini artırmak, organize suç ve uyuşturucu kaçakçılığına karışan şebekeleri ele almak amacıyla Türkiye- ABD terörle mücadele istişarelerinin yeniden başlatılması kararlaştırıldı.
9.03.2024 Gündem
Uzmanından Ramazan'da tok tutan beslenme önerileri
Uzmanından Ramazan'da tok tutan beslenme önerileri Ramazan'da tok tutan yiyeceklere dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Selin Nur Uçar, “Ramazan ayında sağlıklı kalırken uzun süre tokluk sağlamak hepimiz için oldukça önemli. Bunun için beslenmede yumurta, az tuzlu peynir, az tuzlu/tUzsuz zeytin, çiğ kuruyemişler (çiğ ceviz, çiğ fındık, çiğ badem vb.), yoğurt, kefir gibi sağlıklı yağ ve protein kaynaklarına yer vermek tokluğu artırmaktadır" dedi.  
9.03.2024 Sağlık-Yaşam
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış zirvesine ev sahipliği yapmaya da hazırız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış zirvesine ev sahipliği yapmaya da hazırız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile görüştü. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Barışın tesisi için Mart 2022'de İstanbul'da kurduğumuz müzakere masasının yanından geçebilecek nitelikte diplomatik bir adım atılamadı. Başından beri savaşın müzakereler temelinde sonlandırılması için elimizden gelen katkıyı verdik, veriyoruz. Rusya'nın da dahil olacağı bir barış zirvesine ev sahipliği yapmaya da hazırız" dedi.
9.03.2024 Politika
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy İstanbul'a geldi
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy İstanbul'a geldi Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin resmi ziyaret kapsamında İstanbul'a geldi.
8.03.2024 Gündem
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Türkiye'ye geliyor
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Türkiye'ye geliyor Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yarın Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin resmi ziyaret kapsamında Türkiye’ye geleceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ukraynalı mevkidaşı ile görüşeceği belirtildi.
7.03.2024 Politika
Protein tüketemeyen hastalar için bitkisel kaynaklı yumurta ve et
Protein tüketemeyen hastalar için bitkisel kaynaklı yumurta ve et Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, protein tüketemeyen hastalar için 3 boyutlu yazıcı kullanılarak tamamen bitkisel kaynaklı yumurta ve et üretildi. Ankara Üniversitesi Nadir Hastalıklar Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Tuba Eminoğlu, "3 boyutlu yazıcı ile düşük proteinli ve bitkisel kaynaklı et ve yumurta olarak üretilen Türkiye’de ilk ürünler diyebiliriz" dedi.
5.03.2024 Video

Benzer Haber Etiketleri

sağlık ramazan tüik iftar Gastroenteroloji

Tahıl ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.