Tusaş

Tusaş

Son dakika TUSAŞ haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan TUSAŞ gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan TUSAŞ haber sayfamızda...

Tusaş

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 299 tusas haberi bulunmuştur.
Prof. Dr. Güntürk: Türk Yıldızları 2025’ten itibaren Hürjet’i kullanacak
Prof. Dr. Güntürk: Türk Yıldızları 2025’ten itibaren Hürjet’i kullanacak Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi olan Türk Yıldızları'nın 4 adet NF-5 uçağı, son 12 yılda çeşitli nedenlerle düştü. Kazalarda 2'si pilot, 1'i yer personeli, 3 asker şehit oldu. Bu kazaların birçok nedeni olabileceği gibi NF-5 uçakların 60 yıldır kullanıldığını hatırlatan Selçuk Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Prof. Dr. Rüştü Güntürk, “Bu uçaklarımızı yaklaşık 60 yıldır kullanmaktayız. Bir metal yorgunluğu var yani metal yorgunluğu da olabilir. Ama teknisyenlerimiz uçakların bakımlarını çok iyi yapar. Hürjet’i yapıyoruz ve inşallah 2025’ten itibaren Türk Yıldızları’nda artık Hürjet'i kullanacağız. NF-5'lerden daha üstün tarafı ise NF-5'lerin hızı 1,2 mach, bizim Hürjet’imiz ise 1,4 mach. Yani bundan daha iyi, daha hızlı, daha büyük bir hıza sahip olacak" dedi.
13.04.2024 Video
İlk uçak fabrikasının kurulduğu Kayseri'de Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisesi inşa ediliyor
İlk uçak fabrikasının kurulduğu Kayseri'de Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisesi inşa ediliyor Türkiye'nin 1926 yılında ilk uçak fabrikasının kurulduğu Kayseri'de, Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisesi yapılıyor. Havacılık tarihinin kentte yeniden başlayacağını belirten Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, "Çocuklarımız, yabancı dil ile 11 farklı atölyede eğitim alacak. TUSAŞ, TEİ gibi birçok havacılık ile ilgili kurumun ve uzay ajansının destekleriyle burasının Türk toplumuna hitap eden bir meslek lisesi olmasını arzuladık. Burası, İHA, SİHA, yer altı ve yer üstü araçları üretmede bir merkez haline gelecek. Kayseri'de havacılık tarihi yeniden başlıyor diyebiliriz" dedi.
6.04.2024 Foto Galeri
Bakan Kacır: Türkiye, son 20 yılda dünyaya parmak ısırtan başarı hikayesi ortaya çıkardı
Bakan Kacır: Türkiye, son 20 yılda dünyaya parmak ısırtan başarı hikayesi ortaya çıkardı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Türkiye son 20 yılda savunmada, havacılıkta dünyaya parmak ısırtan bir başarı hikayesi ortaya çıkardı. Bu başarı hikayesi de Türk gençleri sayesinde ortaya çıktı. Türkiye'nin iftihar kaynağı projeler sizler gibi gencecik insanların oluşturduğu mühendislik takımları tarafından geliştirildi" dedi.
28.03.2024 Politika
MEB'in 'Dijital Öğrenme Köprüsü' hizmete açıldı
MEB'in 'Dijital Öğrenme Köprüsü' hizmete açıldı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından araştırma ve bilgi edinme süreçlerinde lise öğrencilerinin çevrim içi platformlar ve dijital araçları kullanmalarını teşvik etmek, güncel ve doğru bilgilere kolay erişimini sağlamak amacıyla 'Dijital Öğrenme Köprüsü' hizmete sunuldu.
26.03.2024 Eğitim
Bakan Kacır: Türksat 6A'yı 8 Temmuz'da uzaya göndermeye hazırlanıyoruz
Bakan Kacır: Türksat 6A'yı 8 Temmuz'da uzaya göndermeye hazırlanıyoruz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A projesinin yüzde 81,4 yerlilik oranıyla üretim süreçlerinin tamamlandığını belirterek, "İnşallah uydumuzu 8 Temmuz haftasında uzaya göndermeye hazırlanıyoruz" dedi.
23.03.2024 Gündem
Bakan Güler: Irak'la ortak harekat merkezi kurulacak
Bakan Güler: Irak'la ortak harekat merkezi kurulacak Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Irak'ta gerçekleştirilen güvenlik zirvesinde önemli kararlar alındığını, Irak’ın ilk kez PKK’yı terör örgütü olarak ilan ettiğini belirterek, "Tabii bu bizim için sevindirici bir şey. İnşallah bundan sonra ortak çalışmalarımız olacak, ortak bir harekat merkezi kuracağız" dedi.
20.03.2024 Politika
TUSAŞ, KAAN'ın boyanma görüntülerini paylaştı
TUSAŞ, KAAN'ın boyanma görüntülerini paylaştı Türk Havacılık Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), milli muharip uçak KAAN'ın boyandığı anlara ait görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı.
19.03.2024 Video
TUSAŞ, KAAN'ın boyanma görüntülerini paylaştı
TUSAŞ, KAAN'ın boyanma görüntülerini paylaştı Türk Havacılık Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), milli muharip uçak KAAN'ın boyandığı anlara ait görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı.
19.03.2024 Gündem
TUSAŞ Genel Müdürü Kotil: 20 uçağın 2028'de Hava Kuvvetlerine teslimatı planlanıyor
TUSAŞ Genel Müdürü Kotil: 20 uçağın 2028'de Hava Kuvvetlerine teslimatı planlanıyor Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak KAAN ile ilgili, "İlk uçuşu önemliydi. Şu anda çalışmalar devam ediyor. 20 uçak 2028 itibari ile Hava Kuvvetlerine teslimatı planlanıyor. Gerçekten devrim bu" dedi.
16.03.2024 Gündem
Türkiye'nin ilk askeri torbofan motoru çalıştırıldı
Türkiye'nin ilk askeri torbofan motoru çalıştırıldı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, "Vatan evlatlarımızın enerjisi ile güç verdiğimiz Türkiye'nin ilk milli turbofan motoru TF6000, milli motor test sisteminde ilk kez çalıştırıldı. Test sürecinin sonunda Kızılelma ve Anka-3, gücünü TF6000'den alacak" dedi.
9.03.2024 Gündem
Güven Hastanesi’nden Kadınlar Günü’ne özel etkinlik
Güven Hastanesi’nden Kadınlar Günü’ne özel etkinlik Güven Hastanesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ‘Kendine İnan Cesaretinle Parla’ sloganıyla söyleşi düzenlendi.
8.03.2024 Sağlık-Yaşam
Bakan Uraloğlu: İzmir, daha iyisine layık
Bakan Uraloğlu: İzmir, daha iyisine layık Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 'Sürdürülebilirlik Odağında Lojistik Sektörü ve Gelecek Trendleri' başlıklı istişare toplantısında yaptığı konuşmada, İzmir'in birçok hizmete ihtiyacı olduğunu belirterek, "İzmir, daha iyisine layık. Biz, 'Ceketimizi koysak kazanır' diyenlere 1 Nisan'da, böyle olmadığını 1 Nisan şakasıyla göstermiş olacağız" dedi.
24.02.2024 Politika
Cevdet Yılmaz: Enflasyonla mücadele ederken büyümeyi de sürdürüyoruz, sürdüreceğiz
Cevdet Yılmaz: Enflasyonla mücadele ederken büyümeyi de sürdürüyoruz, sürdüreceğiz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Manisa'da iş insanlarıyla bir araya geldiği toplantıda, "Enflasyonla mücadele ederken büyümeyi de sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Ama büyümenin kompozisyonunu değiştiriyoruz. Tüketim ağırlıklı değil, daha çok yatırım, ihracat, üretim ağırlıklı büyüme yapısı inşa ediyoruz" dedi.
23.02.2024 Ekonomi
Kahramanmaraş'ta 'havacılık' ve 'uzay' konusunda ortak girişim sözleşmesi imzalandı
Kahramanmaraş'ta 'havacılık' ve 'uzay' konusunda ortak girişim sözleşmesi imzalandı Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında uçak parçası üretim tesisi için ortak girişim sözleşmesi imzalandı. Sözleşme, TUSAŞ Başkanı Rafet Bozdoğan ve KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu arasında imzalandı.
22.02.2024 Gündem
Bakan Fidan'dan 'KAAN' paylaşımı: Gururluyuz
Bakan Fidan'dan 'KAAN' paylaşımı: Gururluyuz Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen 'KAAN'ın bugün ilk uçuşunu gerçekleştirmesinden dolayı tebrik mesaj yayınlayarak, 'Gururluyuz' paylaşımı yaptı.
21.02.2024 Politika
Savunma Sanayii Başkanı Görgün, 'KAAN'ın pilotları ve proje ekibiyle buluştu
Savunma Sanayii Başkanı Görgün, 'KAAN'ın pilotları ve proje ekibiyle buluştu Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Milli Muharip Uçak 'KAAN'ın ilk uçuşu sonrası, test pilotları ve proje ekibi ile bir araya geldi.
21.02.2024 Politika
Milli muharip uçak Kaan, ilk uçuşunu yaptı
Milli muharip uçak Kaan, ilk uçuşunu yaptı Türkiye'nin milli muharip uçağı Kaan, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.
21.02.2024 Gündem
Türk savunma sanayi, yurt dışına 10,2 milyar dolarlık sözleşme imzaladı
Türk savunma sanayi, yurt dışına 10,2 milyar dolarlık sözleşme imzaladı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Güngör, Türkiye'nin savunma ve havacılık ihracatının 2023 yılında yüzde 27'lik artışla 5,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, "İnsansız hava araçları başta olmak üzere, helikopterler, kara araçları, deniz araçları, silah ve mühimmatlar, füze sistemleri, elektronik sistemler ve radar sistemleri üreten firmalarımız 2023 yılında toplam değeri 10 milyar 240 milyon doları aşan sözleşmeler imzaladılar" dedi.
17.02.2024 Gündem
TUSAŞ'tan 'Anka-3' paylaşımı
TUSAŞ'tan 'Anka-3' paylaşımı Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ), 'Onu sadece biz göreceğiz' notuyla insansız hava aracı Anka-3'ün yeni görüntülerini paylaştı.
14.02.2024 Gündem
Erdoğan: Terör örgütleri üzerinden siyaseti yönlendirme çabaları hiç bitmiyor
Erdoğan: Terör örgütleri üzerinden siyaseti yönlendirme çabaları hiç bitmiyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Terör örgütleri üzerinden ülkemize istikamet verme, toplumu huzursuz etme, siyaseti yönlendirme çabaları hiç bitmiyor. Hem sınırlarımızın ötesinde hem de şehirlerimizde birden artış gösteren terör eylemleri, provokasyonlar boşuna değildir. Hepsi de aynı senaryonun bir parçası olarak tedavüle konulmuş araçlardır" dedi.
8.02.2024 Politika
Üniversitelerden depremzedelere topyekun destek
Üniversitelerden depremzedelere topyekun destek Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından üniversiteler, deprem bölgesini yeniden ayağa kaldırmak için topyekun seferber oldu.
6.02.2024 Gündem
Bakan Kacır: İnanıyorum ki Türk bilim insanları akın akın yeniden ülkemize gelecek
Bakan Kacır: İnanıyorum ki Türk bilim insanları akın akın yeniden ülkemize gelecek Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "İnanıyorum ki Türk bilim insanları önümüzdeki dönemde akın akın yeniden ülkemize gelecek ve çalışmalarını Türkiye'de gerçekleştirerek dünyayla yarışabileceklerinin farkında olacaklar. Biz bilim insanlarımızın önünü açmaya devam edeceğiz" dedi.
27.01.2024 Gündem
Bakan Uraloğlu: Ulaşım ve iletişim yatırımlarını kalkınmanın temeli olarak görüyoruz
Bakan Uraloğlu: Ulaşım ve iletişim yatırımlarını kalkınmanın temeli olarak görüyoruz Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Ülkemizin ulaşım ve haberleşme altyapısına yaklaşık 250 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik. 2053 yılına kadar 195 milyarlık daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Çünkü ulaşım ve iletişim yatırımlarını; kesintisiz kalkınmanın, rekabetçi bir ekonominin, sosyal etkileşimin, sürdürülebilir şehirciliğin ve refahın temeli olarak görüyoruz" dedi.
26.01.2024 Politika
OGM'nin filosuna 4 yeni yerli uçak geliyor
OGM'nin filosuna 4 yeni yerli uçak geliyor Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 2023'te yerli 2 yangın söndürme helikopteri, 4 yangın söndürme uçağı ile 1 keşif uçağının eklendiği filoya bu yıl 4 uçak ve 1 helikopterin daha geleceğini söyledi. Karacabey, İnsansız Hava Araçları (İHA) ile yerli hava gücü sayısının 2024'te toplamda 19'a ulaşacağını belirtti.
25.01.2024 Video
OGM'nin filosuna 4 yeni yerli uçak geliyor
OGM'nin filosuna 4 yeni yerli uçak geliyor Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 2023'te yerli 2 yangın söndürme helikopteri, 4 yangın söndürme uçağı ile 1 keşif uçağının eklendiği filoya bu yıl 4 uçak ve 1 helikopterin daha geleceğini söyledi. Karacabey, İnsansız Hava Araçları (İHA) ile yerli hava gücü sayısının 2024'te toplamda 19'a ulaşacağını belirtti.
25.01.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

KAAN bakan kacır TUSAŞ havacılık Bakan Uraloğlu

Tusaş ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.