Geri Dön
Kültür&Sanat ‘Özkan Arı Art Academy +18 Young’ sergisi 3 Mayıs’ta kapılarını açacak

‘Özkan Arı Art Academy +18 Young’ sergisi 3 Mayıs’ta kapılarını açacak

Sanat alanı Loft Art, üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi bölümü öğrencilerinin eserlerinden oluşan yeni sergisi "Özkan Arı Art Academy +18 Young" ile İstanbul Beşiktaş Nisbetiye On’daki mekânında sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.

‘Özkan Arı Art Academy +18 Young’ sergisi 3 Mayıs’ta kapılarını açacak

Bağımsız sanatçılara alan açmak misyonuyla hayata geçen Loft Art, bir başka sergiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 3 Mayıs 2024 Cuma gününden itibaren Loft Art’ın Nisbetiye On’daki mekânında ziyaret edilebilecek “Özkan Arı Art Academy +18 Young” sergisinde, üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin tuval üzerine yansıttığı eserler sanatseverler ile buluşacak. 20 bağımsız sanatçının eserlerinin yer aldığı sergide “iktidar tanımı” ve “yeniden üretim” kavramları bağımsız sanatçıların eserlerinde yenilikçi ve provokatif bir şekilde işleniyor. Sergi, 30 Haziran 2024'e kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

İKTİDAR TANIMLAMASINDAN YENİDEN ÜRETİM KAVRAMINA

‘Özkan Arı Art Academy +18 Young’ sergisi, iktidar kavramını bağımsız sanatçıların gözünden ele alıyor. Jean Baudrillard ve Michel Foucault gibi düşünürlerin teorilerinden esinlenen bu sergi, üniversite öğrencilerinin kadın-erkek ilişkileri gibi nesne-özne dinamiklerini, arzu ve meydan okuma gibi unsurlar üzerinden tartışmasına sahne oluyor. Baudrillard’ın “iktidarın gerisi hiçlik ve boşluktan ibarettir” yorumu, bağımsız sanatçıların eserlerinde yenilikçi ve provokatif bir şekilde işleniyor. Sergide sık kullanılan Walter Benjamin’in "yeniden üretim" kavramı ise, teknolojinin sanat üzerindeki etkisini ve sanatın demokratikleşmesini vurguluyor. Bu tema, sanatçıların eserlerinde yeniden ele alınarak, sanat yapıtlarının toplumsal etkileşimde nasıl bir rol oynayabileceğini gösteriyor. Bağımsız sanatçılar, eserlerini geleneksel sınırlardan çıkararak geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.

BAĞIMSIZ SANATÇILARI DESTEKLEYEN BİR PLATFORM

“Özkan Arı Art Academy +18 Young” sergisinde Abdullah Akburak, Bahar Başak Üstel Arı, Beyzanur Soyer, Bilgehan Bülbül, Burak Şimşek, Edanur Arslantay, Fatma Gökçe, Gülsüm Duman, Hayrullah Şengül, İpek Kılıç, Melih Kulaz, Özkan Arı, Rabia Tosun, Seda Eryılmaz, Selda Yurtsever, Selma Koç, Tuğçe Doğan, Tülay Ayaz, Zeynep Erdek, Zeynep Karaboğa olmak üzere 20 bağımsız sanatçının tuval eserlerine yer alıyor.

SANATIN TÜM DİSİPLİNLERİNE KATKIDA BULUNMAK HEDEFLENİYOR

Akfen Holding'in sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde faaliyete geçirdiği Loft Art, bağımsız sanatçıları destekleyerek sanatın tüm disiplinlerine katkıda bulunmayı hedefliyor. ‘Özkan Arı Art Academy +18 Young’ sergisi de bu vizyonun bir yansıması olarak, sanatseverlerle buluşmayı bekliyor. Sergide satışa sunulan eserlerden elde edilen gelir, Akfen Holding tarafından kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV)’ın sosyal sorumluluk projelerine kaynak oluyor.