Geri Dön
PolitikaCevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruz

Cevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruz

Diyarbakır'a gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Diyarbakır’ı konuşurken vekillerimiz ve valimiz Erbil’den uçuş olmadığını söylediler. Ulaştırma Bakanlığı ile görüştüm. Erbil uçuşlarına da başlıyoruz. Artık Diyarbakır- Erbil uçuşları başlıyor” dedi.

Cevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruz

Kente sabah saatlerinde gelen ve çeşitli programlara katılacak olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve beraberindekiler, Diyarbakır Valiliği’ni ziyaret etti. Yılmaz daha sonra Dicle Üniversitesi’nde ‘Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Diyarbakır’ın Gelecek Tasavvuru Uluslararası Kongresi’ne katıldı. Programda Vali Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Galip Ensarioğlu, Mehmet Sait Yaz, Suna Kepolu Ataman, Yenişehir Belediyesi Başkanvekili ve Kaymakamı Murat Beşikçi ile ilçe kaymakamları ve çok sayıda katılımcı yer aldı. Burada konuşan Cevdet Yılmaz, yatırıma, istihdama ve üretime devam ettiklerini söyledi. Yılmaz, “Ülkemizi ve illerimizi güçlendirerek geleceğe taşımaya devam ediyoruz. Cumhuriyetin 100’üncü yılını geride bıraktık, 100 yıllık bir Cumhuriyet geçmişimiz var. Önemli bir birikim; şimdi yeni bir döneme giriyoruz. Buna da ‘Türkiye yüzyılı’ diyoruz. Bütün coğrafyamızla hayata geçireceğiz. Bu çerçevede en önem verdiğimiz şey ise huzur ve güven. Huzurun ve güvenin olmadığı bir yerde ne demokrasi ne de kalkınma olur. İnsanımız ve milletimiz için huzur ve güven ortamını sağlamak için her türlü gayreti sarf ettik. Bugün çok şükür ki, çevremizdeki ülkelere ve coğrafyalara baktığımızda Türkiye, adeta bir istikrar adası gibi. Bütün olumsuzluklara rağmen istikrarı koruyan, huzuru ve barışı ile güvenini geliştiren bir noktada” diye konuştu.

Cevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruz


‘TERÖRÜN, KAVGANIN, ÇATIŞMANIN EN BÜYÜK ZARARINI BU BÖLGEDE YAŞAYANLAR GÖRDÜ’

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teröre ve terörü besleyen odaklara karşı kararlı duruşu sayesinde Diyarbakır’ın son 40 yılda hiç olmadığı kadar huzur ve emniyet içerisinde olduğunu kaydederek, “Yıllarca Diyarbakır’ın potansiyelini ve zenginliğini çatışmalarla, kavgalarla kısır çekişmelerle heba ettiği kayıplar artık durmuştur. Hendekler ve çukurlar kazarak gencecik çocukları ölüme gönderenlere geçit vermedik ve vermeyeceğiz. Diyarbakır analarının gözlerindeki yaşı silmeye ve terörü sokaklardan silip atmaya kararlıyız ve hiçbir şekilde buradan geri dönüş söz konusu değildir.

Cevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruz

Bu çabamızda en büyük cesareti Diyarbakır annelerinden ve bölgemizde yaşayan insanlardan alıyoruz. Terörün, kavganın ve çatışmanın en büyük zararını bu bölgede yaşayan insanlar gördü. Şimdi de terörün ortadan kalkmasının, huzurun ve güvenin gelişmesi de en fazla bu bölgede yaşayan insanlarımıza faydası olacak. Tüm Türkiye faydalanacak ama en fazla burada yaşayan insanlar faydalanacak. Demokrasiyi daha güçlü şekilde yaşayacaklar. Yatırım ortamı çok daha iyi bir noktaya gelecek. Refah ve ticaret artacak. Kültür, sanat ve turizm hangi alanlara bakarsanız bakın bu ortam bu bölgemize büyük katkı sunacak” dedi.

Cevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruz

‘ERBİL UÇUŞLARINI DA BAŞLATIYORUZ’

Diyarbakır’ın gelişmeye devam edeceğini kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Son 20 yılda Diyarbakır’a 126 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. Ama önümüzdeki dönem daha da fazlasını inşallah özel sektör başta olmak üzere göreceğiz. Sur ilçemiz başta olmak üzere oradaki yapıları baştan sona yeniliyoruz. Sağlık sistemimizi geliştiriyoruz, son olarak 1000 yataklı hastanemizin inşaatı başladı. Ayrıca termal kaynaklar keşfedilmiş burada. Bir taraftan sağlık alt yapısı bir taraftan da termal kaynaklarla sağlık turizmi açısından Diyarbakır’ın çok önemli bir merkeze rahatlıkla dönüşebileceğini ifade etmek isterim. Sadece çevre illere değil uluslararası hizmet edecek şekilde olacaktır. Bir müjde daha vermek isterim. Diyarbakır’ı konuşurken vekillerimiz ve valimiz Erbil’den uçuş olmadığını söylediler. Ulaştırma Bakanlığı ile görüştüm. Erbil uçuşlarına da başlıyoruz, artık Diyarbakır- Erbil uçuşları başlıyor. Yalnız meslek kuruluşlarımızdan bir talebimiz var. Uçakları doldurmalısınız. Boş kalırsa eğer yapacak bir şey yok. Onu ifade edelim. Kentsel dönüşüm projelerimiz var, bir de konutlar yapıyoruz. Deprem yaşadık tabii, tekrar depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerim. Hızlı bir şekilde onarım faaliyeti var. Yakın bir zamanda İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya gelecek ve 1374 konutumuz tamamlandı. Onların teslimatı yapılacak. 16 bin 708 hak sahibi var. Peyderpey konutları tamamlandıkça teslim edilecek. Sanayi seviyemiz iyi ancak bu yakışmıyor. Gaziantep ve Şanlıurfa’daki gelişmelere bakınca çok daha hızlı bir şekilde sanayimizin gelişmesi lazım. Silvan gibi devasa bir projemiz var. Sulamalar aktıkça tarımsal üretim arttıkça tarıma dayalı sanayi ve gıda çok farklı bir yere gelmesi lazım.”

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a çeşitli hediyeler takdim edildi.


Cevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruz

'BELEDİYEYİ AMACI İÇİN KULLANMAK VARDIR'

Kentte ziyaretlerini sürdüren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden’in Bağlar ilçesindeki seçim irtibat bürosunu açtı. Yılmaz, konuşmasında, anlayışlarının, 'hizmet anlayışı' olduğunu söyleyerek, "Diyarbakır'ın daha fazla hizmete ihtiyacı var. Buna da her şey uygun. Tek yapmamız gereken Diyarbakır'a ve geleceğe sahip çıkmak. Sadece ve sadece aklı fikri Diyarbakır olan adayları destekleyin. Çiftçiye ve vatandaşlara verdiğimiz destekler de ortada. Vatandaşlarımız bunu yaşayarak görüyor. Biz buna gerçek belediyecilik diyoruz. Belediyeyi amacı için kullanmak vardır. Halka hizmet içindir. Bunlar için mi kullanacaksınız yoksa başka amaçlarla mı kullanacaksınız? Kişisel kariyerler ya da ideolojik amaçlar için mi kullanılacak? Yoksa belediyeye tahsis edilen kaynaklar, bu halka yeşil alanlar yapmak ve spor tesisleriyle içme suyunu temiz bir şekilde ulaştırmak mı? Kaynaklar, belediyenin asli hizmetleri için kullanılır. Biz bundan yanayız, gerçek belediyecilikten yanayız. Bugüne kadar olması gereken çeşitli dönemlerde yapılmadığı için halkımız artık gerçek belediyecilik hizmeti istiyor. Bunu da AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın adayları yerine getirecektir inşallah. Biz de onları takip edeceğiz. Her yapılan hizmette de yanlarında olacağız. Gerçekten ehil bir arkadaşımızı aday yaptık. Yıllardır tanıdığımız ve bildiğimiz bir aday. Halis Bey, tam bu işin adamı. Tarım sektöründen geliyor. Silvan Barajı da bitince bölge kalkınacak. Diyarbakırlılar bu adayımızı seçerse eğer tarım alanında çiftçimize çok önemli imkanlar açacaktır” dedi.

Cevdet Yılmaz: Diyarbakır- Erbil uçuşlarına da başlıyoruz

'İNŞALLAH DİYARBAKIR'DA FARKLI BİR DÖNEMİN BAŞLADIĞINI GÖRECEĞİZ'

Kentin en önemli konusunun 'afet meselesi' olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Depremde canlarımız gitti. İşte o sonuçları yaşamak istemiyorsak dirençli şehirler inşa etmemiz lazım. Çok daha iyi şehirleşme oluşturmamız lazım. Bu noktada eski AFAD Başkanı, bu işleri en iyi anlayanlardan biridir adayımız. Halis Bey, hem depremin yaralarını sarmada destek olacaktır, hem de dirençli Diyarbakır'ı güzel hizmetlerle çok daha iyi yapacaktır. Ulaşım meselesini, projelerini de açıklayacaktır. Sonuna kadar yanındayız ve arkasındayız. Aynı şekilde ilçedeki adaylarımızla inşallah Diyarbakır'da farklı bir dönemin başladığını göreceğiz. Bu farklı dönem sadece Diyarbakır'a değil, ülkemize de çok daha güç verecektir. Diyarbakır önemlidir, bir merkezdir ve medeniyettir. Potansiyelleri olan bir şehirdir, yıllarca bunu heba ettiler. Birtakım uluslararası güç odaklarının da bu bölge üzerindeki hesaplarına Diyarbakır'daki gençleri maalesef kurban ettiler. Bunlara müsaade etmememiz lazım. Bizim gençleri geleceğe hazırlamamız lazım. Daha kalkınmış bir Türkiye'ye gençleri hazırlamamız lazım. Diyarbakır bu bayrağa ve devlete sahip çıkacaktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Yılmaz ve beraberindekiler Sur ilçesinde esnafı ziyaret etti. 

'HALKIN ÖNCELİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ'

Kentte ziyaretlerini sürdüren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kanaat önderleri ile bir otelde bir araya geldi. Yılmaz’a programda Vali Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Galip Ensarioğlu, Mehmet Sait Yaz, Suna Kepolu Ataman ve Diyarbakır AK Parti Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mehmet Halis Bilden eşlik etti. Burada konuşan Cevdet Yılmaz, halkın önceliğine önem verdiklerini söyledi. Yılmaz, "Bu geçtiğimiz süreçlerde de en temel öncelik ekonomi, halkımızın önceliği de ekonomi dolayısıyla bizim de önceliğimiz bu. Hükümet olarak ekonomi konusunda son derece kararlı birtakım adımlar atıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde orta vadeli programımızı hazırladık. 12’nci kalkınma planımızı hazırladık. Meclisimizden geçti ve bu planlarımızı şimdi adım adım hayata geçiriyoruz" dedi.

'DÜNYADA BÜYÜME ORTALAMASI YÜZDE 3 CİVARINDA'

Yılmaz, ekonomideki programlarının adım adım sonuçlarını verdikçe daha güçlü bir şekilde yollarına devam edeceklerini dile getirerek, "Dünyada, Avrupa'da çok ciddi problemlerin yaşandığı bir dönemdeyiz. Özellikle en temel ihracat pazarımız olan Avrupa şu anda bir durgunluk içinde. Yüzde 1 veya 1,5 büyüyünce bir ülke, ‘iyi’ diyorlar. Öyle bir durumla karşı karşıya Avrupa ülkeleri. Dünyada büyüme ortalaması yüzde 3 civarında. Türkiye olarak İnşallah bu seneyi yüzde 4,4 ile kapatmayı ön görüyoruz. İlk 9 ayda 4,7 büyüme gerçekleştirdi ekonomimiz. Son çeyrek henüz belli değil. Bu ayın sonunda netleşmiş olacak. Son çeyrekte yüzde 3,7 dahi büyüsek 4,4'ü yakalayacağız. Bunun için gayret ediyoruz" diye konuştu.

'AFET 14 MİLYON İNSANIMIZI 11 İLİMİZİ DOĞRUDAN ETKİLEDİ'

Bu yılın çok zorlu bir yıl olduğunu anlatan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Tarihimizin en büyük afetini yaşadık ve bu afet en gelişmiş ülkede dahi olsa ekonomilerini büyük oranda etkileyebilecek ölçekte bir afet. 14 milyon insanımızı, 11 ilimizi doğrudan etkiledi. Yaptığımız hesaplara göre 104 milyar dolar maliyet getiren bir afetten bahsediyoruz. Bunun yaralarını sarıyoruz. Geçen yıl önemli harcamalar yaptık. Bu sene de sadece depremin yaralarını sarmak ve şehirlerimizi bu afetlere hazırlamak için 1 trilyon Türk lirasının üzerinde bir kaynağı bütçemize koymuş durumdayız. Daha üzerinden bir yıl geçti depremin. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı illerde deprem konutlarını dağıtmaya başladı. Kura çekimlerine iştirak etti. Diyarbakır'da da gelecek hafta İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1300'ün üzerinde tamamlanmış konutumuzu İnşallah teslim edecek."