Geri Dön
Politika Saadet Partili Kaya: Gazze’de her bir saatte üç çocuk katlediliyor

Saadet Partili Kaya: Gazze’de her bir saatte üç çocuk katlediliyor

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, “7 Ekim’den bu yana tam 200 gün geçti ve 15 bin çocuk katledildi. Düşünebiliyor musunuz, günde 75 çocuk. Gazze’de her bir saatte üç çocuk katlediliyor” dedi.

Saadet Partili Kaya: Gazze’de her bir saatte üç çocuk katlediliyor

 

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, Saadet-Gelecek TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Konuşmasında Gazze'deki çocukların yaşadığı trajedilere dikkat çeken Kaya, “Maalesef ne çocukluğunu ne de bayramları yaşayamayan çocuklar var. Gözleri önünde anne-babalarını, kardeşlerini, arkadaşlarını kaybeden çocuklar var. Evlerinin önünde oyun oynarken, annesinin kucağında uyumaya çalışırken, okul yolunda bombalarla katledilen çocuklar var. Daha anne karnındayken vahşice katledilen bebekler var. Ne yazık ki Gazze’de çocuk olmak; hiç büyümeden, daha hayatı öğrenmeden ölmek demektir” diye konuştu.

‘GAZZE'DE HER BİR SAATTE ÜÇ ÇOCUK KATLEDİLİYOR’

İsrail'in Gazze’deki çocukları bilinçli bir şekilde hedef aldığını söyleyen Kaya, “7 Ekim’den bu yana tam 200 gün geçti ve 15 bin çocuk katledildi. Düşünebiliyor musunuz, günde 75 çocuk. Gazze’de her bir saatte üç çocuk katlediliyor. Bazıları için istatistik bilgisi olan bu ölümler anne babalar ve vicdanlar için her biri unutulmaz bir acıdır. Çocuk, çocuktur. New York’ta da çocuktur, Kiev’de de. Çocuk, masumdur. Londra’da da masumdur, Gazze’de de masumdur. Hangi coğrafyada olursa olsun çocuk çocuktur ve masumdur. Söz konusu çocuklarsa ve söz konusu çocukları katledenlerse; ırkı, dini, mezhebi ve ideolojisi sorgulanmaz! Kim olursa olsun, nerede olursa olsun çocuk çocuktur; çocuk katilleri de çocuk katilleridir. Bu kadar net” dedi.

‘YARIN KENDİ ÇOCUKLARININ YÜZLERİNE NASIL BAKACAKLAR’

Uluslararası toplumu ve iktidar sahiplerini Gazze’de yaşanan trajediye duyarlı olma konusunda çağrıda bulunan Kaya, “Terör rejimi İsrail, bugün Gazze’de adeta çocuklara savaş açmış durumdadır. Dünya tarihinde bugüne kadar hiçbir diktatör, hiçbir rejim veya hiçbir devlet bu denli alenen bir insanlık suçu işlememiştir! Bu nedenle artık hem uluslararası kuruluşlar hem de iktidar sahipleri harekete geçmelidir. Bugün Gazze’deki masum çocuklar için de harekete geçilmeyecekse; daha ne için ve ne zaman harekete geçilecektir? Gazzeli çocuklar için tek bir somut adım atmayanlar, yarın kendi çocuklarının yüzlerine nasıl bakacaklar? Bugün Gazze’de çocuklar açken, susuzken, tonlarca kiloluk bombalar altında can verirken sessiz kalanlar; bir daha hiçbir zaman adaleti, barışı ve insan haklarını ağzına dahi alamaz” diye konuştu. (DHA