Oynatma Listesi
VİDEO

İzmir'de 'Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk' sergisi açılacak

 İzmir'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'de ilk kez kamuoyu ile paylaşılan 150 fotoğrafının yer alacağı 'Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk' adlı sergi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda ziyarete açılacak. Folkart Gallery'de ziyaretçiyle buluşacak serginin basın lansmanında konuşan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, sergiyi yaklaşık 400 bin kişinin gezmesini beklediklerini belirtip, "Herkes Atatürk'ü tanısın, yaptıklarını görsün dolayısıyla bu sergiyi gezsin istiyoruz. Özellikle tüm Türkiye'nin görmesini isteriz" dedi.

 

Nazım Hikmet'in Kuvayi Milliye Destanı'ndaki unutulmayan bir dizeden ilham alınan ve hazırlanması 7 yıl süren 'Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk' sergisinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda ziyarete açılacağı bildirildi. Proje Direktörlüğü'nü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir'in yaptığı serginin basın lansmanına Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak'ın yanı sıra Folkart Genel Müdürü Metin Sancak ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 Sergide Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'de ilk kez kamuoyu ile paylaşılan 150 adet yayımlanmamış fotoğrafıyla birlikte, Atatürk'ün kullandığı, bilinmeyen birçok objesinin bulunacağı belirtildi. Bu objeler arasında Atatürk'ün sigara tabakaları, bastonu, kravatı gibi örnekler yer alacak. Atatürk'ün bazı kişilere imzaladığı fotoğraflarla birlikte yerli ve yabancı fotoğrafçıların çektiği fotoğrafların, serginin dikkat çekici bölümünü oluşturacağı belirtildi. Sergide Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün özel yazışmalarının orijinalleri, el yazması mektupları, madalyaları, en kritik anlardaki telgraflarına yer verileceği kaydedildi. Atatürk'ün kendi el yazmaları, annesi Zübeyde Hanım'ın mektubu, Atatürk ile ilgili dönem afişleri, belgeler ve birçok dönemsel gazete ve dergi örnekleriyle birlikte 100 yıl önce kullanılan Cumhuriyet ve Atatürk için üretilmiş çok özel objelerin de ziyaretçilerin beğenisine sunulacağına dikkat çekildi.

 KURTULUŞUN GÖRSEL BÜTÜNLÜĞÜ

Sergide Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa'nın 'hasta adamı' diye nitelendirilip, 1918 yılı sonlarında neredeyse ölüm döşeğinde olarak tanımlandığı bir dönem ile çok zor koşullarda sürdürülen Kurtuluş Savaşı sonrası Cumhuriyetin kuruluşunun ilk yılları arasındaki çok büyük serüvenin, görsel bir bütünlükle yansıtılacağı vurgulandı. Folkart Gallery’nin bu özel sergiyle ilgili Türkiye'nin değerli Atatürk koleksiyonerlerinden de gönüllü destek aldığı da ifade edildi.

 HEDEF REKOR ZİYARETÇİ

Serginin lansmanında konuşan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, uzun yıllardır yaptıkları çalışmalar, katıldıkları müzayede ve benzeri girişimler neticesinde, Türkiye'nin en önemli Atatürk Koleksiyonu'na sahip olduklarını ve bununla gurur duyduklarını söyledi. Sancak, "7 yıllık hazırlıktan sonra bu sergi ortaya çıktı. Bu sergiyi İzmir'de 300-400 bin kişinin gezmesini bekliyoruz. Bu bir rekor olacak. İlk sergimiz büyük dahi Gazi Mustafa Kemal sergisinde 220 bin İzmirli ve şehir dışından gelen ziyaretçiyi ağırlamıştık. Herkes Atatürk'ü tanısın, yaptıklarını görsün dolayısıyla bu sergiyi gezsin istiyoruz. Özellikle tüm Türkiye'nin görmesini isteriz" dedi.

 Sergide Atatürk'ün gençlik yıllarından başlayıp Büyük Taarruz'a kadar giden süreçle birlikte yaşamının son dönemine ait daha önce yayınlanmamış fotoğrafların bulunacağını belirten Sancak, "Daha önce yaklaşık 20 sergi yaptık. Burası büyük bir sanat galerisi oldu ve burayı müzeye dönüştürmek için çalışmalara başladık" diye konuştu.

 Folkart Genel Müdürü Metin Sancak da serginin öneminin cumhuriyetin yüzüncü yılı nedeniyle büyük önem taşıdığını belirterek toplanan eserlerden daha fazla dokümana ulaştıklarını kaydetti. Sancak, "Folkart olarak ekonomiye katkıya sağlayan projeler yapıyoruz. Ama bu tür sosyal sorumluluklar bizi daha fazla motive ediyor. Ücretsiz olması da bizim için gurur kaynağı" diye konuştu.

 ANKARA VE İSTANBUL'DA DA SERGİLENECEK

'Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk' sergisinin İzmir'de halka ücretsiz sunumu 31 Mart 2024'te sona erecek. Sergi bir Folkart Prodüksiyonu olarak, önce Ankara, sonra İstanbul'da da sanatseverlerin karşısına çıkacak.

 

Nevra UÇKAÇ –Gökhan KILIÇ/İZMİR, DHA)

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER