TrakyaűÇÖda kurakl─▒k, ├╝reticiyi tedirgin ediyor

Yurt haberleri

Trakya k─▒┼č─▒n ya─č─▒┼čs─▒z ge├žmesi nedeniyle son y─▒llar─▒n en kurak g├╝nlerini ge├žiriyor. DS─░ verilerine g├Âre b├Âlgede bulunan 6 baraj ve 31 g├Âlette doluluk oran─▒ y├╝zde 20'lere kadar d├╝┼čerken, tarlalar─▒n sulamas─▒nda kullan─▒lan Tunca Nehri de kuruma noktas─▒na geldi. Kurakl─▒k nedeniyle ay├ži├že─činde yar─▒ yar─▒ya verim kayb─▒ ya┼čan─▒rken, Tunca Nehri ├ževresine ekilen ├želtiklere su verilemeyince, ├žift├žileri endi┼če sard─▒.

Ali Can ZERAY-┬áResul ORU├çO─×LU-┬áOlgay G├ťLER/ED─░RNE, (DHA)

Trakya’da k─▒┼č─▒n ya─č─▒┼čs─▒z geçmesi, yaz aylar─▒nda da yeterince ya─č─▒┼č al─▒namamas─▒ nedeniyle bölgede özellikle çeltik tarlalar─▒n─▒n sulanmas─▒nda kullan─▒lan Tunca Nehri’nde debi, dip seviyeleri gördü. Ya─č─▒┼č alamayan ayçiçek tarlalar─▒nda üretici verim kayb─▒ ya┼čarken, ay sonunda hasad─▒ ba┼člayacak çeltik için ise tedirginlik ya┼čamaya ba┼člad─▒. Özellikle en çok suya ihtiyac─▒ olan dönemde, Tunca Nehri’nde yeterli su olmad─▒─č─▒ için çeltik tarlalar─▒n─▒ sulayamad─▒klar─▒n─▒ belirten üretici son umudunu ise Bulgaristan’dan sal─▒nacak suya ba─člad─▒.

VER─░LER TED─░RG─░N ED─░YOR

Trakya'da ya┼čanan kurakl─▒ktan en çok etkilenen Edirne'de DS─░ verileri üreticiyi tedirgin ediyor. DS─░ verilerine göre bölgede bulunan 6 baraj ve 31 gölette 2019 y─▒l─▒na yüzde 40 doluluk oran─▒yla girildi─či, bu y─▒l ise ayn─▒ baraj ve göletlerde su seviyesinin yüzde 20'ye dü┼čtü─čü bilgisi payla┼č─▒ld─▒. Tar─▒m arazilerini sulayan göletlerin baz─▒lar─▒ sulama yap─▒lmas─▒na yasaklan─▒rken kaçak sulamalar ile göletlerin su seviyelerinin oldukça dü┼čtü─čü ifade edildi. Yetkililer yapt─▒klar─▒ denetimlerde, kaçak sulaman─▒n önüne geçilemedi─či göletler bölgesinde zaman zaman elektrik kesintileri uyguluyor. Su seviyesi kritik derecede dü┼čen göletlerde bal─▒k ölümleri de ya┼čand─▒─č─▒ iddia ediliyor.

‘AYÇ─░ÇE─×─░ VE BU─×DAYDA YARI YARIYA VER─░M KAYBI YA┼×ADIK’

Tunca Nehri’nin su seviyesinin oldukça dü┼čük oldu─čunu, kurakl─▒ktan dolay─▒ zor bir y─▒l geçirdiklerini söyleyen Hatipköy Muhtar─▒ Fatih K─▒yga, “Gördü─čünüz gibi Tunca Nehri’nde kurakl─▒ktan dolay─▒ çok s─▒k─▒nt─▒ ya┼čad─▒k bu y─▒l. Bunu özellikle bay─▒r çiftçili─činde de ya┼čad─▒k. Bu─čdayda yakla┼č─▒k 150- 200 kilo, Ayçiçe─činde de 100 kiloyu geçen ürünümüz olmad─▒. Normalde bu rakamlar─▒n iki kat─▒ olmas─▒ gerekiyordu. K─▒┼č kurakl─▒─č─▒ndan dolay─▒ bu─čdaylar─▒m─▒z verim dü┼čüklü─čü ya┼čad─▒, yaz kurakl─▒─č─▒ndan dolay─▒ da ayçiçeklerimiz verim dü┼čüklü─čü ya┼čad─▒. ┼×imdi tek derdimiz çeltiklerimiz susuz kalmas─▒n. Tunca Nehri'ndeki debi dü┼čüklü─čünden dolay─▒ da çeltikte çok ciddi anlamda s─▒k─▒nt─▒ ya┼čan─▒yor. Zaman zaman pompalar─▒m─▒z─▒ kapatmak zorunda kal─▒yoruz su gitmeyen köylere su gitmesi için” dedi.

‘BULGAR─░STAN’IN SU SALMASI GEREK─░YOR’

Ya┼čanan kurakl─▒─č─▒n iklimsel nedenlerden kaynakland─▒─č─▒n─▒ dile getiren Muhtar K─▒yga, tek umutlar─▒n─▒n Bulgaristan’dan sal─▒nacak suya ba─čl─▒ oldu─čunu kaydetti. K─▒yga, “Bulgaristan’dan su sal─▒nmad─▒─č─▒ takdirde bunun önüne geçilmez diye dü┼čünüyorum. Daha önceki y─▒llarda Bulgar hükümeti daha fazla su sal─▒yordu, ┼čimdi o kadar yok. Daha önce 1990 y─▒l─▒nda böyle bir kurakl─▒k oldu─čunu söylüyor büyüklerimiz. O nedenle s─▒k─▒nt─▒l─▒y─▒z. ┼×u anda biz yetkililerimizden en az─▒ndan Bulgaristan’dan, çelti─čin 20 günlük ihtiyac─▒ kadar su sal─▒nmas─▒n─▒ istiyoruz. Bu su sal─▒n─▒rsa çeltiklerimizde sorun ya┼čamay─▒z” diye konu┼čtu.

‘EN SON 1990’DA YA┼×ANMI┼×TI’

Hatipköy’de uzun y─▒llar çiftçilik yapan Y─▒lmaz Özcan ise en son bu ┼čekilde 1990 y─▒l─▒nda kurakl─▒k ya┼čad─▒klar─▒n─▒ ifade ederek, “Havalar bu ┼čekilde kurak gitti─či zaman Tunca Nehri kuruyor. 1990 y─▒l─▒nda böyle olmu┼čtu daha önce. O y─▒ldan sonra ilk kez bu y─▒l oldu. 90 y─▒l─▒nda yürüyerek nehirden kar┼č─▒ya geçiyorduk. ┼×imdi de ayn─▒, bir fark─▒ yok. Biliyorsunuz su varsa verim olur, su yoksa verim olmaz. Bay─▒rda çeltik tarlas─▒ olan arkada┼člar─▒m─▒z var, su yeti┼čtiremiyorlar” ifadelerini kulland─▒.

‘YARDIM BEKL─░YORUZ’

Bu─čday ve çeltik eken Hatipköy üreticilerinden Nurdo─čan K─▒yga ise kurakl─▒ktan dolay─▒ yar─▒ yar─▒ya verim kayb─▒ ya┼čad─▒klar─▒n─▒ dile getirdi. K─▒yga, "Bu─čdayda 150- 200 kilo ürün biçtik. Geçti─čimiz y─▒la bak─▒ld─▒─č─▒nda yar─▒ yar─▒ya verim kayb─▒ var. Ayçiçe─činde bugüne kadar hasat yapan arkada┼člar─▒m─▒z 90- 100 kilo aras─▒nda biçtiler. Onda da ayn─▒ ┼čekilde yar─▒ yar─▒ya verim kayb─▒ var. Kurakl─▒k zaten genelde her yerde var. Tunca Nehri’nde ne yaz─▒k ki su da yok. ┼×u anda 300- 350 dönüm çelti─čim var. Her zaman tarlam─▒ sulayam─▒yorum. A┼ča─č─▒daki köylere su gitmesi için bizim pompalar─▒m─▒z─▒n elektri─čini kesiyorlar. Dolay─▒s─▒yla biz de susuz kal─▒yoruz. Durum kötü ne yaz─▒k ki. Devletten yard─▒m bekliyoruz” ┼čeklinde konu┼čtu.

├ľNE ├çIKAN HABERLER