Geri Dön
Ekonomi Kerevitaş 2023 finansal sonuçlarını açıkladı

Kerevitaş 2023 finansal sonuçlarını açıkladı

Türkiye'de dondurulmuş gıda ve yağ pazarında hizmet veren Kerevitaş, 2023 yılı finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıkladı. Buna göre 3.8 milyar lira brüt kâr ve 2.16 milyar lira FAVÖK elde eden şirketin 2023 yılı ihracatı ise 2.2 milyar lira olarak gerçekleşti.

Kerevitaş 2023 finansal sonuçlarını açıkladı

Kerevitaş bünyesinde faaliyet gösteren SuperFresh, 2023 yılında yüzde 42 ciro pazar ile dondurulmuş gıda ve konserve alanında öne çıkarken yenilikçi lansman, relansman ve kanala özel 44 adet yeni ürün sundu. 2023 yılında dondurulmuş unlu mamuller konusunda lider Donuk Fırıncılık Ürünleri A.Ş. şirketini satın alarak büyümeye devam eden Kerevitaş, Türkiye paket ve kâse margarin pazarlarında yüzde 100 marka bilinirliğine sahip Bizim Yağ ve Teremyağ gibi markalarıyla da 2022 yılına göre +1,3 puan artışla yüzde 65,6 ciro payı aldı.

30 yılı aşkın süredir Ona markasıyla Ortadoğu ve Orta Asya pazarlarında tüketici margarini kategorisinde lider konumda bulunan şirket, 2023 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye'nin yağ ihracatının yüzde 34'ünü tek başına gerçekleştiriyor. Ülker Bizim Yağ ise 2023'te yüzde 32 ciro Ülker Teremyağ ise kâse margarin pazarında +5 puan pay kazanarak yüzde 47,4 ciro payı aldı.

“AR-GE VE İNOVASYONA YAPTIĞIMIZ YATIRIMLAR CİRO ARTIŞIMIZDA İTİCİ BİR ROL OYNADI

Kerevitaş CEO'su Mert Altınkılınç, 2023 yılı finansal sonuçlarını şu sözlerle değerlendirdi:

"Sürdürülebilirlikten ihracata, güçlü finansal performanstan çevik yönetim yapısına kadar her alanda gelişmeye, büyümeye, ülkemize katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedefle başarılı iş sonuçlarına sahip olduğumuz Sürdürülebilir ve inovatif büyüme stratejimiz doğrultusunda, Türkiye'de Dondurulmuş Gıda ve Konserve iş alanında Bunun yanı sıra dünya genelinde 5 kıtada 50'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek ürünlerimizi küresel pazarlarda başarıyla konumlandırdık. Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımların karşılığını net olarak gördüğümüz 2023 yılını başarıyla tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Sektörde etki ettiğimiz geniş ekosistemde dönüştürücü rolümüzün bilinciyle tüm paydaşlarımızın beklentilerini karşılamak ve uzun vadeli değer yaratmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz."