Anayasa

Anayasa

Son dakika anayasa haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan anayasa gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan anayasa haber sayfamızda...

Anayasa

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.203 anayasa haberi bulunmuştur.
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Sokak Hayvanları' tartışması
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Sokak Hayvanları' tartışmasıTBMM Genel Kurulu'nda, grup başkanvekillerinin konuşma yaptığı sırada, 'sokak hayvanları' tartışması çıktı.
18.07.2024Politika
Tüketicinin korunmasına ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'de
Tüketicinin korunmasına ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'deAK Parti, kamu yararının korunması ve kamu düzeninin sağlanması için Reklam Kurulu tarafından uygulanan idari para cezalarının artırılmasını da öngören 'Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni TBMM Başkanlığı'na sundu.
18.07.2024Politika
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar Resmi Gazete'de
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar Resmi Gazete'deCumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.
18.07.2024Gündem
Özgür Özel: CHP grubu Hayvan Hakları Yasası'na karşı kırmızı alarmdadır
Özgür Özel: CHP grubu Hayvan Hakları Yasası'na karşı kırmızı alarmdadırCHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Hayvan Hakları Yasası'nda CHP grubu kırmızı alarmdadır. En üst düzey kırmızı alarmdadır. Çok özel ve sağlık sorunlarına dayalı ve birinci derece akrabaların sağlık sorunlarına dayalı mazeretler hariç, grubumuz Meclis'te mücadelesini sürdürecektir" dedi.
17.07.2024Politika
Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmeleri de tartışmalı başladı
Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmeleri de tartışmalı başladıKamuoyunda tartışmalara yol açan, hasta olanların yanında sayıları kamu güvenliği açısından tehlike oluşturan sahipsiz hayvanlara ötanazi öngören sokak hayvanlarına ilişkin yasa teklifinin görüşmeleri, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda da tartışmalı başladı. Muhalefet milletvekillerinin salonun küçük olduğu itirazlarıyla yaşanan tartışmaların ardından komisyon görüşmeleri daha büyük olan Plan ve Bütçe Komisyonu salonuna alındı.
18.07.2024Video
1 Mayıs'ta tutuklananlar için Çağlayan Adliyesi'nde eylem yaptılar
1 Mayıs'ta tutuklananlar için Çağlayan Adliyesi'nde eylem yaptılarÇağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan bir grup, 1 Mayıs'tan bu yana tutukluluğu devam eden 25 kişinin serbest bırakılması için eylem yaptı. Duruşma öncesi açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de "Türkiye'de Anayasa Mahkemesi kararına rağmen işçilerin 1 Mayıs Emek ve Mücadele Günü'nde 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaları engellenmiştir. Arkadaşlarımızın bir an önce serbest kalmasını talep ediyoruz" dedi.
17.07.2024Gündem
TBMM'de, AK Parti'nin meclisin gündem ve çalışma saatlerini düzenleyen grup önerisi kabul edildi
TBMM'de, AK Parti'nin meclisin gündem ve çalışma saatlerini düzenleyen grup önerisi kabul edildiTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, AK Parti'nin meclisin gündem ve çalışma saatlerini düzenleyen grup önerisi kabul edildi.
16.07.2024Politika
Kurtulmuş, Ali Babacan'ı kabul etti
Kurtulmuş, Ali Babacan'ı kabul ettiTBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları kapsamında Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan ile bir araya geldi.
16.07.2024Politika
Özgür Özel: Madem geçim yok, çok yakında seçim var
Özgür Özel: Madem geçim yok, çok yakında seçim varCHP Genel Başkanı Özgür Özel, en düşük emekli aylığının 12 bin 500 liraya çıkarılmasını öngören teklife ilişkin, "Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir; yazıklar olsun. CHP olarak bu milleti bu cendereden kurtaracağız. Sadece zenginleri kayıran, yoksulu sömüren bu sisteme son verene kadar sizin için çalışacağız, sizin için mücadele edeceğiz. Bu ülkede ya yüzler gülecek ya da yüzleri güldürecek halkın iktidarı gelecek. Madem geçim yok, çok yakında seçim var" dedi.
16.07.2024Politika
Bakan Tunç: Bir daha hiç darbe olmasın diye daha köklü reformlara adım atmamız lazım
Bakan Tunç: Bir daha hiç darbe olmasın diye daha köklü reformlara adım atmamız lazımAdalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına başladığımız şu dönemde 'Bir daha hiç darbe olmasın, bu ülkede milli iradenin önü hiç kesilmesin' diye daha köklü reformlara adım atmamız lazım. Bunun için de 184 değişiklik geçiren artık yamalı bohçaya dönüşen bir anayasa yerine milletin temsilcileri tarafından Mecliste hazırlanan, tüm toplum kesimlerinin görüşlerinin alındığı, temel hak ve özgürlükleri öne alan, devletin görevlerini net bir şekilde ortaya koyan, demokratik, sivil, katılımcı bir anayasayla inşallah ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmemiz lazım" dedi.
13.07.2024Politika
İletişim Başkanlığı: 'Bakan Fidan, Kuzey Makedonya ziyaretinde hiçbir Türk partisi mensubuyla görüşmedi' iddiası doğru değildir
İletişim Başkanlığı: 'Bakan Fidan, Kuzey Makedonya ziyaretinde hiçbir Türk partisi mensubuyla görüşmedi' iddiası doğru değildirletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), "'Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kuzey Makedonya ziyaretinde hiçbir Türk partisi mensubuyla görüşmedi' iddiası doğru değildir" açıklamasında bulundu.
12.07.2024Gündem
Soyadı düzenlemesini de içeren 9'uncu Yargı Paketi, komisyondan geçti
Soyadı düzenlemesini de içeren 9'uncu Yargı Paketi, komisyondan geçtiTBMM Adalet Komisyonu'nda, kadınların evlenince eşinin soyadını alacağına ilişkin düzenlemeyi de içeren 9'ncu Yargı Paketi kabul edildi.
12.07.2024Politika
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, AYM Başkanı Özkaya'yı ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, AYM Başkanı Özkaya'yı ziyaret ettiCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Kadir Özkaya'yı ziyaret etti.
11.07.2024Politika
Soyadı düzenlemesini de içeren '9'ncu Yargı Paketi' komisyonda
Soyadı düzenlemesini de içeren '9'ncu Yargı Paketi' komisyondaTBMM Adalet Komisyonu'nda, kadınların evlenince kocasının soyadını alacağına ilişkin düzenlemeyi de içeren '9'ncu Yargı Paketi' üzerindeki görüşmeler başladı. Teklifin imza sahibi AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, "Kullanılacak soyadı nedeniyle aile bütünlüğünün zarar görmemesi ve çocukların olumsuz etkilenmemesi amacıyla kadınların evlenince eşlerinin soyadını alacağı ve isterlerse önceki soyadlarını da kullanabilecekleri düzenlememizde yer almaktadır" dedi.
11.07.2024Politika
Kamuda tek maaş düzenlemesini içeren kanun teklifi komisyonda
Kamuda tek maaş düzenlemesini içeren kanun teklifi komisyondaKamuda birden fazla kurumda görev alanlara tek maaş ve bu maaşa da üst sınır getiren, kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmelerine başlandı.
11.07.2024Politika
DEM Partili Hatimoğulları: Seçilmişlerin yerine atanmışı getiremezsiniz
DEM Partili Hatimoğulları: Seçilmişlerin yerine atanmışı getiremezsinizHakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasını protesto etmek amacıyla başlatılan ‘İradeye Saygı’ yürüyüşü kentte yapılan açıklama ile sona erdi. Hakkari Valiliği önünde açıklama yapan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "Seçilmişlerin yerine atanmışı getiremezsiniz. Seçilmişin nasıl seçildiği, görevden nasıl alınacağı, nasıl yargılanacağı, görevden alınırsa şayet yerine kimin nasıl seçileceği Anayasa'da kelime kelime yazılmıştır. Burada bir kez daha diyoruz ki, Anayasa uygulanmalıdır. Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmeler uygulanmalıdır” dedi.
8.07.2024Gündem
CHP'li Nazlıaka: Kadınların soyadlarını tek başına kullanması yasaklanmaya çalışılıyor
CHP'li Nazlıaka: Kadınların soyadlarını tek başına kullanması yasaklanmaya çalışılıyorCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, "Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen, 9'uncu Yargı Paketi ile kadınların soyadlarını tek başına kullanması yasaklanmaya çalışılıyor. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Kimlik mücadelemiz, var olma mücadelemizdir" dedi.
6.07.2024Politika
Kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin kanun teklifi, TBMM'de
Kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin kanun teklifi, TBMM'deAK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, kamuda alınacak tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, TBMM Başkanlığı'na sundu.
5.07.2024Politika
Kentsel dönüşümde emsal karar
Kentsel dönüşümde emsal kararAnkara'da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binada 1'inci katta oturan Ayfer Dalkıran (52), yeni projede zemin kattan daire verilince evinin değeri düştüğü gerekçesiyle sözleşmeyi imzalamadı. Çevre, Şehircilik ve İl Müdürlüğü, Dalkıran'ın arsa payını, diğer kat maliklerine açık artırma ile satışa çıkardı. Dalkıran, yargıya başvurarak satış işlemini durdurdu.
5.07.2024Video
Kentsel dönüşümde emsal karar
Kentsel dönüşümde emsal kararAnkara'da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binada 1'inci katta oturan Ayfer Dalkıran (52), yeni projede zemin kattan daire verilince evinin değeri düştüğü gerekçesiyle sözleşmeyi imzalamadı. Çevre, Şehircilik ve İl Müdürlüğü, Dalkıran'ın arsa payını, diğer kat maliklerine açık artırma ile satışa çıkardı. Dalkıran, yargıya başvurarak satış işlemini durdurdu.
5.07.2024Gündem
9'uncu Yargı Paketi, TBMM'ye sunuldu
9'uncu Yargı Paketi, TBMM'ye sunulduAK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, kamuoyunda 9'uncu Yargı Paketi olarak bilinen 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin, TBMM Başkanlığına sunulduğunu açıkladı.
3.07.2024Politika
Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, komisyonda
Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, komisyondaTBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarında cezaların artırılmasını ve öğretmen adayları için Milli Eğitim Akademisi kurulmasını öngören 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine başladı.
3.07.2024Eğitim
TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan 'yeni anayasa' kabulleri
TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan 'yeni anayasa' kabulleriTBMM Başkanı Numan Kurtulmuş yeni anayasa çalışmaları kapsamında Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile bir araya geldi.
3.07.2024Gündem
TBMM Genel Kurulu'nda 'Alevi' tartışması
TBMM Genel Kurulu'nda 'Alevi' tartışmasıTBMM Genel Kurulu'nda DEM Parti'nin sunduğu, '2 Temmuz Sivas Katliamının Tüm Boyutlarıyla Araştırılması' başlıklı araştırma önergesinin görüşüldüğü sırada, CHP ve AK Partili milletvekilleri arasında 'Alevi' tartışma çıktı. Tartışmaların sürmesi üzerine Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, birleşime 30 dakika ara verdi. Aranın ardından oylanan önerge, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
2.07.2024Politika
'Türkiye Yüzyılı' 3 çevre projesi
'Türkiye Yüzyılı' 3 çevre projesiÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 'Türkiye Yüzyılı Projeleri' adını verdiği 3 çevre projesini açıkladı. Özhaseki, 'Denizler Halkındır' projesi ile kıyılardaki kaçak yapıları temizleyeceklerini, 28 ilde bakanlık olarak 100 halk plajı açacaklarını, 'Mapa-Şamandıra' projesi ile koyları teknelerin verdiği zarardan koruyacaklarını, 'sıfır atık' için de yeni bir adım olan 'Depozito Bilgi Sistemi' projesini hayata geçirdiklerini söyledi.
28.06.2024Gündem

Benzer Haber Etiketleri

tartışmaTBMMÖzgür ÖzelCHPziyaret

Anayasa ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.