Arkeoloji

Arkeoloji

Son dakika arkeoloji haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeoloji haber sayfamızda...

Arkeoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.117 arkeoloji haberi bulunmuştur.
Yeşilova Höyüğü'nde 8 bin 200 yıllık atölye
Yeşilova Höyüğü'nde 8 bin 200 yıllık atölyeİzmir'in Bornova ilçesinde kazı çalışmalarının sürdüğü Yeşilova Höyüğü'nde, İzmirlilerin köy yaşantısını, zevk, yeme ve içme kültürünü gösteren 8 bin 200 yıl öncesine ait atölye bulundu.
4.12.2023Video
İmparator Traian'ın heykeli, 1910 yıl önce yapıldığı orijinal yeri olan Anıtsal Çeşme ile buluşturuldu
İmparator Traian'ın heykeli, 1910 yıl önce yapıldığı orijinal yeri olan Anıtsal Çeşme ile buluşturulduDenizli'deki Laodikya Antik Kenti'nde, dünyanın ilk Su Yasası'nı onaylayan İmparator Traian tarafından yaptırılan ancak depremle yıkılan Anıtsal Çeşme, 2 yıllık çalışma sonucu orijinal şekli ile ayağa kaldırıldı. Tarihi çeşmeye, 1910 yıl sonra İmparator Traian'ın heykeli de yerleştirildi. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, "Traian Anıtsal Çeşmesi apsidal havuzu ile ayağa kaldırılan Anadolu'daki tek örnek olup, dünyada da eşi ve benzeri yoktur" dedi.
28.11.2023Video
Cumhuriyetin 100’üncü yılı Malta’da kutlandı
Cumhuriyetin 100’üncü yılı Malta’da kutlandıYunus Emre Enstitüsü, Malta’da ilk kez düzenlediği kültürel faaliyetlerle Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutladı.
27.11.2023Kültür&Sanat
Bakan Ersoy: Turizm 12 ay açık olsun istiyoruz
Bakan Ersoy: Turizm 12 ay açık olsun istiyoruzKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Turizmi geliştirmek istiyoruz. Kültür faaliyetlerini de geliştirmek istiyoruz. Çünkü turizm 12 ay açık olsun istiyoruz. 12 ay açık olduğu zaman hem istihdam açısından hem de yatırım açısından büyük fırsatları içeriyor" dedi.
25.11.2023Politika
Bozcaada Kalesi’ndeki kazılar, Geç Tunç Çağı'nda yerleşim bulgusunu ortaya çıkardı
Bozcaada Kalesi’ndeki kazılar, Geç Tunç Çağı'nda yerleşim bulgusunu ortaya çıkardıÇanakkale'nin Bozcaada ilçesi Bozcaada Kalesi’ndeki arkeolojik kazılarda, kültürel katmanlaşmayla ilgili önemli bilgilere ulaşıldı. Kalenin ilk yapımı öncesi Bizans ve Roma dönemlerinde de iskan gördüğü ve hatta Geç Tunç Çağı sırasında da yerleşildiğine dair bulgular ortaya çıktığı bildirildi.
25.11.2023Kültür&Sanat
Yıldız Holding ‘Mutlu Et Mutlu Ol Günü'nü Cumhuriyetin 100'üncü yılı coşkusuyla kutladı
Yıldız Holding ‘Mutlu Et Mutlu Ol Günü'nü Cumhuriyetin 100'üncü yılı coşkusuyla kutladıYıldız Holding'in her yıl kasım ayında kutladığı geleneksel 'Mutlu Et Mutlu Ol Günü'nü bu yıl, Cumhuriyetin 100'üncü yılı coşkusuyla kutladı. Gün boyu gerçekleştirilen toplumsal fayda odaklı faaliyetlerin yanı sıra, bu sene, arkeolojik eserlerin yer aldığı yeni koleksiyon sergisinin açılışını da gerçekleştirildi.
18.11.2023Ekonomi
"Depremlerde 2 bine yakın tarihi eser zarar gördü"
"Depremlerde 2 bine yakın tarihi eser zarar gördü"Dünyanın kültürel ve doğal mirasının korunarak gelecek nesillere aktarılması için çalışan UNESCO'nun 16 Kasım'daki kuruluş yıldönümü vesilesiyle B2Press, Türkiye'nin tarihi ve doğal mirasına yönelik bir araştırma yaptığını duyurdu. Türkiye'nin Dünya Mirası Listesi'nde 82 varlığı bulunduğunu kaydeden Online PR Servisi de yaptığı incelemeler sonucunda 6 Şubat depremlerinden hareketle bu varlıkların doğal afetlerden korunmasına ilişkin yürütülen projeleri de açıkladı.
17.11.2023Kültür&Sanat
Phokaia Antik Kenti'ndeki 2 bin 400 yıllık tiyatro ortaya çıkarılıyor
Phokaia Antik Kenti'ndeki 2 bin 400 yıllık tiyatro ortaya çıkarılıyorİzmir'in Foça ilçesindeki Phokaia Antik Kenti'nde yer alan Helenistik döneme ait yaklaşık 2 bin 400 yıllık tiyatronun bugüne kazandırması için çalışmalar sürüyor. İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü ve Kazı Başkanı Cengiz Topal, "Burası bilinen en eski tiyatrolardan birisi. Milattan önce 340'lı yıllarda yapılmaya başlanmış. Roma döneminde ise tamamen terk edilmiş. Önümüzdeki yıllarda tiyatroyu tamamen açığa çıkarıp hem ziyaret edilen hem de kullanılabilen bir yapı haline dönüştürmek istiyoruz" dedi.
11.11.2023Video
Anadolu'nun ilk yazılı belgelerinin bulunduğu Kültepe'de, 4 bin 300 yıllık hasır bulundu
Anadolu'nun ilk yazılı belgelerinin bulunduğu Kültepe'de, 4 bin 300 yıllık hasır bulunduTarihi 6 bin yıl öncesine dayanan, Anadolu'nun ilk yazılı tabletlerinin bulunduğu Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri'nde, 4 bin 300 yıllık örgülü hasır bulundu. Kültepe Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, "Bu sene in situ dediğimiz yani yerinde kalmış vaziyette bir hasır çıkıyor. Tabi malum hasır sazdan, kamıştan yapılmış bir eleman ve bu kadar uzun bir dönemde yaşamış olması mümkün değil. Zaten biz artık neredeyse toz gibi izlerini çıkarmaya çalışıyoruz. Onu çıkarabilirsek müzede sergilemeyi de düşünüyoruz. Eğer, tam anlamıyla örgüsünü ve bu yapısını kaldırabilirsek güzel bir örnek ortaya çıkacak" dedi.
11.11.2023Foto Galeri
Phokaia Antik Kenti'ndeki 2 bin 400 yıllık tiyatro ortaya çıkarılıyor
Phokaia Antik Kenti'ndeki 2 bin 400 yıllık tiyatro ortaya çıkarılıyorİzmir'in Foça ilçesindeki Phokaia Antik Kenti'nde yer alan Helenistik döneme ait yaklaşık 2 bin 400 yıllık tiyatronun bugüne kazandırması için çalışmalar sürüyor. İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü ve Kazı Başkanı Cengiz Topal, "Burası bilinen en eski tiyatrolardan birisi. Milattan önce 340'lı yıllarda yapılmaya başlanmış. Roma döneminde ise tamamen terk edilmiş. Önümüzdeki yıllarda tiyatroyu tamamen açığa çıkarıp hem ziyaret edilen hem de kullanılabilen bir yapı haline dönüştürmek istiyoruz" dedi.
11.11.2023Foto Galeri
Kapadokya'da 4 milyon 256 bin ile ziyaretçi rekoru kırıldı
Kapadokya'da 4 milyon 256 bin ile ziyaretçi rekoru kırıldıTürkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini 2023 yılının ilk 10 ayında, 4 milyon 256 bin 129 yerli ve yabancı turist ziyaret ederek, rekor kırıldı. Nevşehir Valisi Ali Fidan, "2023 yılının ilk 10 ayında bugüne kadar görülen en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşıldığını görmekteyiz" dedi.
9.11.2023Video
İtalyan arkeologlar Türkiye’deki kazılarda yeni bulgular paylaşacak
İtalyan arkeologlar Türkiye’deki kazılarda yeni bulgular paylaşacakTürkiye’deki çeşitli antik kentlerde kazı çalışmaları yürüten 18 İtalyan arkeoloji misyonu, İtalyan Kültür Merkezi (İstanbul) tarafından düzenlenen 14. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu’nda bir araya gelecek. Sempozyumda Türkiye’nin batısından doğusuna neredeyse tüm tarihi dönemleri kapsayacak şekilde sürdürülen kazılar hakkındaki bulgular kamuoyuyla paylaşılacak.
Antalya’da turizm sezonunu uzatacak festival
Antalya’da turizm sezonunu uzatacak festivalKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin son ayağı Antalya’da gerçekleşecek. Festivalle ilgili konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Sezonun uzamasını hedefliyoruz. Sektör ve esnaf açısından da çok faydalı oluyor. Dopdolu etkinliklerle sezona veda edilecek ya da sezona hızlı giriş yapılmış olacak" dedi.
4.11.2023Gündem
Körzüt Kalesi'nde 2 çivi yazılı kitabe ile 2800 yıllık Urartu tapınağı bulundu
Körzüt Kalesi'nde 2 çivi yazılı kitabe ile 2800 yıllık Urartu tapınağı bulunduVan'ın Muradiye ilçesindeki Körzüt Kalesi'nde yürütülen kurtarma kazılarında 2 çivi yazılı kitabe ile 2800 yıllık Urartu tapınağı bulundu.
25.10.2023Video
5 bin yıllık tanrıça heykelciği
5 bin yıllık tanrıça heykelciğiİzmir'in Bornova ilçesindeki kazı çalışmalarının sürdüğü Yassıtepe Höyüğü'nde, benzerlerine Ege Denizi'ndeki Midilli Adası'nda rastlanan 5 bin yıllık pişmiş toprak malzemeden yapılmış tanrıça heykelciği bulundu. Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, "Bulduğumuz tanrıça heykelciği Midilli'dekilerden 500 yıl daha önceki döneme ait. Bu eser, kültürel etkileşimin Kuzey Ege Adaları hatta Balkanlar'a doğru olduğunu göstermekte" dedi.
25.10.2023Video
Avrupa Triatlon Kupası sona erdi
Avrupa Triatlon Kupası sona erdiMersin’de düzenlenen Avrupa Triatlon Kupası, elit kategorisinin koşulması ile son buldu. Elit erkeklerde İtalyan triatlet Samuele Angelini, elit kadınlarda ise Birleşik Krallık'tan Annabel Morton 1'inci oldu.
22.10.2023Spor
Kış şartlarından korumak için Medusa mozaiğinin üzeri kapatılacak
Kış şartlarından korumak için Medusa mozaiğinin üzeri kapatılacakBurdur'un Gölhisar ilçesinde bulunan Kibyra Antik Kenti'ndeki Medusa mozaiğinin üzeri kış şartlarından koruma amacıyla 15 Kasım'da kapatılacak.
22.10.2023Video
Avrupa Triatlon Kupası'nda ilk gün sona erdi
Avrupa Triatlon Kupası'nda ilk gün sona erdiAvrupa Triatlon Kupası'nın ikinci yarışı olan Yenişehir Triatlonu'nda ilk gün müsabakaları sona ererken dereceye giren sporcular ödüllerini aldı. Müsabakaların 2’nci bölümü genç erkekler kategorisinde gerçekleşti.
21.10.2023Spor
Yenişehir Triatlonu'nda heyecan yarın başlayacak
Yenişehir Triatlonu'nda heyecan yarın başlayacakAvrupa Triatlon Kupası'nın ikinci yarışı olan Yenişehir Triatlonu, yarın Mersin'de start alacak.
20.10.2023Spor
Bakan Ersoy : Göbeklitepe ve Karahantepe, dünya arkeoloji çevrelerinin yakından takip ettiği bir çalışma haline geldi
Bakan Ersoy : Göbeklitepe ve Karahantepe, dünya arkeoloji çevrelerinin yakından takip ettiği bir çalışma haline geldiKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  "2023 yılında ise bugün itibarıyla 650 noktada arkeolojik çalışmalara devam ediliyor. Tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe ve Karahantepe, dünya arkeoloji çevrelerinin yakından takip ettiği bir çalışma haline geldi. Tarih öncesine ışık tutan, dünya ölçeğinde çok önemli keşiflerin yapıldığı Taş Tepeler projesi kapsamında 2023 yılında 9 arkeolojik alanda sürdürülen çalışmalarda son olarak geçtiğimiz günlerde insan ve hayvan heykellerine de ulaşıldı" dedi.
20.10.2023Kültür&Sanat
Tripolis Antik Kenti'nde, Kurtuluş Savaşı döneminden kalma siper bulundu
Tripolis Antik Kenti'nde, Kurtuluş Savaşı döneminden kalma siper bulunduDenizli'nin Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti'nde yapılan kazı ve restorasyon çalışmalarında Kurtuluş Savaşı döneminde işgalci Yunan askerleri tarafından kazıldığı belirlenen 200 metre uzunluğunda siper bulundu.
19.10.2023Video
Zeytinburnu Mozaik Müzesi açıldı
Zeytinburnu Mozaik Müzesi açıldı  Eski Zeytinburnu Belediye Başkanlık Binası’nda 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sırasında Geç Roma – Erken Bizans dönemine ait mozaik yapısı keşfedilmiş, 2021 yılında ise  devam eden çalışmalar kapsamında otopark olarak kullanılan alanda bir sandık tipi mezar, mermer bir lahit ve iskeletler bulunmuştu.  Koruma altına alınan mekan Mozaik Müzesi’ne dönüştürüldü ve bugün Kazlıçeşme Sanat’da açılışı gerçekleştirildi.
17.10.2023Kültür&Sanat
Diyarbakır'da Sur Kültür Yolu Festivali başlıyor
Diyarbakır'da Sur Kültür Yolu Festivali başlıyorKültür ve Turizm Bakanlığı'nca organize edilen Sur Kültür Yolu Festivali, bugün Diyarbakır'da başlayacak. 9 gün sürecek festivalde 40'tan fazla noktada 500'den fazla etkinlik yapılacak.
14.10.2023Kültür&Sanat
Prof. Dr. Beksaç: Trakya'nın en önemli arkeolojik alanı korumaya alınmalı
Prof. Dr. Beksaç: Trakya'nın en önemli arkeolojik alanı korumaya alınmalıEdirne'nin Lalapaşa ilçesine bağlı Sinanköy'de Trak ve Bizanslar dahil birçok medeniyete ev sahipliği yapan 3 bin yıllık yerleşim alanı, definecilerin tahribatı ve bakımsızlık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Trakya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Engin Beksaç, "Burada bir an önce tedbir alınmalı ve korunmalı. Aslında Trakya'nın en önemli arkeolojik alanlarından birisi. Acilen kurtarma tedbirinin ele alınması şart. Yoksa yok olup, gidecek burası, ki zaten çökmeleri görüyorsunuz" dedi.
12.10.2023Foto Galeri
Alexandria Troas Antik Kenti'nde 2 bin yıllık bronz sikkeler bulundu
Alexandria Troas Antik Kenti'nde 2 bin yıllık bronz sikkeler bulunduÇanakkale Boğazı'nda, Ezine ilçesi Dalyan köyü yakınındaki 2 bin 400 yıllık liman kenti Alexandria Troas Antik Kenti'nde süre kazı çalışmalarında 2 bin yıllık 2 bronz sikke bulundu. Kazı Başkanı, Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Öztepe, sikkelerin kentin bir Roma kolonisine dönüştüğü döneme ilişkin olması açısından önemli olduğunu söyledi.
8.10.2023Video

Benzer Haber Etiketleri

izmirkutlamaBakan Ersoyturizmkazı

Arkeoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.