Dsö

Dsö

Son dakika dsö haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan dsö gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan dsö haber sayfamızda...

Dsö

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 331 dso haberi bulunmuştur.
Prof. Dr. Seymen: Çürüksüz dişler için diş hekimi muayenesi çok önemli
Prof. Dr. Seymen: Çürüksüz dişler için diş hekimi muayenesi çok önemliYaşam boyu çürüksüz dişler ve genel vücut sağlığı için erken diş hekimi muayenesinin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Figen Seymen, “Süt dişleri ebeveynler tarafından geçici olarak düşünüldüğü için çoğunlukla önemsenmiyor. Süt dişlerinin bakımının ve çürüklerin ihmal edilmesi, ileride yerlerini alacak olan sürekli dişlerde de çeşitli sorunlara yol açar” dedi.
10.08.2022Sağlık-Yaşam
“‘Gizemli Hepatit’ en çok çocukları etkiliyor”
“‘Gizemli Hepatit’ en çok çocukları etkiliyor” 28 Temmuz dünya ve Türkiye’de Dünya Hepatit Günü olarak kutlanıyor. Türk Karaciğer Vakfı’nın verilerine göre dünya genelinde yaklaşık 400 milyon insanın Hepatit hastalığını taşıdığı biliniyor. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Merve Zıvalı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) güncel verilerine göre ilk kez İngiltere’de sebebi bilinmeyen bir hepatit virüsü tespit edildiğini söyledi. İngiltere’nin ardından Avrupa ve ABD ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede görülen bu hastalığın “gizemli hepatit” olarak adlandırıldığına dikkat çekti.
27.07.2022Sağlık-Yaşam
DSÖ, maymun çiçeği salgını için halk sağlığı acil durumu ilan etti
DSÖ, maymun çiçeği salgını için halk sağlığı acil durumu ilan ettiDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom bugün basına yaptığı açıklamada “Küresel maymun çiçeği salgınının uluslararası endişe yaratan bir halk sağlığı acil durumunu temsil ettiğine karar verdim” diyerek salgın için acil durum ilan etti.
23.07.2022Dünya
DSÖ Avrupa Direktörü: Maymun çiçeği vakaları son iki haftada üçe katlandı
DSÖ Avrupa Direktörü: Maymun çiçeği vakaları son iki haftada üçe katlandıDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Koordinatörü Dr. Hans Kluge, maymun çiçeği salgınının merkez üssü Avrupa’daki son durum hakkında dün açıklama yaptı. Dr. Kluge “Rehavete yer yok. Maymun çiçeği vakaları son iki hafta içinde Avrupa Bölgesi'nde üçe katlandı” dedi. ABD hastalık kontrol ve önleme otoritesi CDC, çiçek hastalığı ve maymun çiçeği aşılarının maymun çiçeğine maruz kalmadan önce yapıldığında insanları maymun çiçeği hastalığına karşı korumada etkili olduğunu ifade etti.
2.07.2022Dünya
DSÖ: Maymun çiçeği küresel bir halk sağlığı acil durumu oluşturmuyor
DSÖ: Maymun çiçeği küresel bir halk sağlığı acil durumu oluşturmuyorDünya Sağlık Örgütü (WHO) dün yaptığı açıklamada, maymun çiçeği salgınının şu anda ‘küresel bir halk sağlığı acil durumu’ oluşturmadığını, ancak daha fazla yayılmayı kontrol etmek için ‘yoğun müdahale çabalarına’ ihtiyaç olduğunu belirtti.
26.06.2022Dünya
DSÖ: Her 6 yaşlıdan biri istismarın bir şekline uğruyor
DSÖ: Her 6 yaşlıdan biri istismarın bir şekline uğruyorDünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Dünya Yaşlı İstismarı Farkındalık Günü sebebiyle dün yayınladığı mesajında her 6 yaşlı kişiden birinin istismarın bir şeklini yaşadığını duyurdu. DSÖ, 60 yaş ve üzerindeki kişilerin gelecek yıllarda iki katına çıkacağını ifade ederek yaşlı istismarına dikkat çekti.
16.06.2022Dünya
DSÖ’den uzmanlar, Maymun Çiçeği virüsü için toplanacak
DSÖ’den uzmanlar, Maymun Çiçeği virüsü için toplanacakDünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bilim insanları 23 Haziran’da Maymun Çiçeği virüsünün, şu an Covid-19 için geçerli olan en yüksek küresel uyarı seviyesi ‘uluslararası önemi haiz halk sağlığı acil durumu’ olarak değerlendirilmesi konusunda toplanacak.
15.06.2022Dünya
Fatih Erbakan’dan ‘DSÖ’ uyarısı: Egemenliğimizi kaybetmemize yol açar
Fatih Erbakan’dan ‘DSÖ’ uyarısı: Egemenliğimizi kaybetmemize yol açarYENİDEN Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Cenevre’deki Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Kurulu’nda sağlık alanında ulusal egemenliğimizi kaybetmemize yol açacak maddelere asla kabul oyu verilmemesi için ve DSÖ İstanbul Ofisi’ne verilen ‘devlet içinde devlet’ yetkilerinin bir an önce ortadan kaldırılması için hükümeti uyarıyoruz” dedi.
26.05.2022Politika
Balıkesir'de sivrisineklerle mücadelede ZİHA'lar devrede
Balıkesir'de sivrisineklerle mücadelede ZİHA'lar devredeBALIKESİR Büyükşehir Belediyesi, sivrisinek popülasyonunun önüne geçmek için DSÖ’nün onayladığı biyosidal ürünleri ZİHA (Zirai İnsansız Hava Aracı) ile havadan sulama kanalları, sazlık ve geniş su birikintilerinin üzerine bırakıyor. Suda çözülen ve çevreye herhangi bir zararı olmayan ilaçlar geniş bir alanda larvaları imha ediyor.
25.05.2022Gündem
Bakan Koca: Acil durumlarda, fikri mülkiyeti düzenleyen insan temelli adımlar atmalıyız
Bakan Koca: Acil durumlarda, fikri mülkiyeti düzenleyen insan temelli adımlar atmalıyızSağlık Bakanı Fahrettin Koca, İsviçre'de katıldığı toplantıdaki konuşmasında "Halk sağlığı acil durumlarında, fikri mülkiyeti düzenleyen daha insan temelli somut adımları hızla atmamız gerektiğine inanıyorum" dedi.
23.05.2022Sağlık-Yaşam
Melis Gurkaynak: We are proud to return to our country with the cup
Melis Gurkaynak: We are proud to return to our country with the cupVakifBank’s captain Melis Gurkaynak said, “VakifBank is a club that has finished such seasons in this way. We've had seasons like this before. But I'm sure this season will be unforgettable for all players.”
23.05.2022English
DSÖ: Dünya çapında doğrulanmış 80 maymun çiçeği vakası var
DSÖ: Dünya çapında doğrulanmış 80 maymun çiçeği vakası varDünya Sağlık Örgütü dün açıklama yaparak dünya çapında teyitli 80 maymun çiçeği vakası olduğunu, 50 vakanın da inceleme altında olduğunu duyurdu.
21.05.2022Dünya
DSÖ, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan insani koridor talep etti
DSÖ, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan insani koridor talep ettiDünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü açıkladı. Tedros, Lavrov’dan “Sağlık yardımı için Mariupol, Herson, Güney Zaporijya ve diğer kuşatılmış bölgelere güvenli erişim talep ettim” dedi.
19.05.2022Dünya
DSÖ raporu: Avrupa’da her üç kişiden ikisi obez
DSÖ raporu: Avrupa’da her üç kişiden ikisi obez Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisinin dün yayınladığı raporla obezite oranlarının, Avrupa genelinde "salgın" boyutlarına ulaştığını ve hala yükselmeye devam ettiğini açıkladı. Raporda, Avrupa’daki yetişkinlerin üçte ikisinin (yüzde 59) ya aşırı kilolu ya da obez olduğu vurgulandı. Sağlıksız gıdaların çocuklara dijital olarak pazarlanması ve çevrimiçi oyunların yaygınlaşmasının obezite artışını tetikleyen nedenler arasında olduğu belirtildi.
4.05.2022Dünya
DSÖ: 11 ülkeden 151 Salmonella vakası bildirildi
DSÖ: 11 ülkeden 151 Salmonella vakası bildirildiDünya Sağlık Örgütü bugün açıklama yaparak “monofazik Salmonella Typhimurium sekansı tip 34” olarak adlandırılan Salmonella enfeksiyonunun soruşturma sonucunda Belçika’daki bir çikolata üretim tesisinden kaynaklandığını ve bugüne kadar 11 ülkeden 151 vaka bildirildiğini belirtti.
27.04.2022Dünya
DSÖ: Ukrayna’daki sağlık hizmetlerine saldırıları kınıyoruz
DSÖ: Ukrayna’daki sağlık hizmetlerine saldırıları kınıyoruzDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, Ukrayna’daki hastane ve sağlık hizmetlerine yönelik saldırıları kınadığını duyurdu.
19.04.2022Dünya
Türkiye’de her 5 kadından 1’i rahim ağzı kanserine davetiye çıkaran HPV virüsünü taşıyor
Türkiye’de her 5 kadından 1’i rahim ağzı kanserine davetiye çıkaran HPV virüsünü taşıyorSon 2 yıldır ülkelerin sağlık harcamalarından en büyük payı alan pandemi, kadınlar arasında en yaygın görülen 4. kanser türü olan rahim ağzı kanseri tedavilerini yetersiz kıldı. Dünya Sağlık Örgütü, yalnızca 2020’de dünyadaki 600 bini aşan yeni vakanın yüzde 55’ten fazlasının ölümle sonuçlandığını duyurdu. Türkiye’de her 5 kadından birinde rahim ağzı kanserine geçit veren HPV virüsü görülüyor.
13.04.2022Sağlık-Yaşam
DSÖ: Kovid-19 dünya genelinde anksiyete ve depresyonun tekrarlanma sıklığını yüzde 25 artırdı
DSÖ: Kovid-19 dünya genelinde anksiyete ve depresyonun tekrarlanma sıklığını yüzde 25 artırdıKayıtlara “en stresli yıl” olarak geçen 2020’deki trend, 2021’de de devam etti. Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre stres ve endişe seviyeleri 2021’de pandemi öncesi seviyelere kıyasla yüzde 4, 2020’de ise yüzde 8 arttı. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19’un anksiyete ve depresyonun tekrarlanma sıklığını yüzde 25 yükselttiğini kaydetti.
Türkiye’de hava kirliliğine bağlı ölümler; trafik kazasına bağlı ölümlerden 7 kat fazla
Türkiye’de hava kirliliğine bağlı ölümler; trafik kazasına bağlı ölümlerden 7 kat fazlaÇevre, İklim ve Sağlık için İş Birliği Projesi (ÇİSİP) ve Temiz Hava Hakkı Platformu çatısı altında bir araya gelen STK’lar ve kurumlar, Türkiye’de hava kirliliği kaynaklı ölümlerin arttığına dikkat çekerek, Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün 2021 yılında revize edilerek aşağı çekilen sınır değerlerini benimsemesi ve önlem alması çağrısını yineledi. DSÖ, hava kalitesini ve kirlilik seviyelerini belirlemede en önemli ölçüt kabul edilen PM2.5 sınır değerini 2021 Eylül ayında güncelleyerek 10 mikrogram metreküpten 5 mikrogram metreküpe düşürmüştü. Temiz Hava Hakkı ve ÇİSİP’teki uzmanların yaptığı bir çalışmaya göre DSÖ’nün eski kılavuz değerlerine uyulsaydı dahi, Türkiye’de yılda yaklaşık 45 bin erken ölüm engellenebilirdi.
29.03.2022Sağlık-Yaşam
Türkiye, turizmde dünya dördüncüsü
Türkiye, turizmde dünya dördüncüsüAntalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Dünya Turizm Örgütü'nün (WHO) açıkladığı resmi verilere göre, 2021'de dünyadaki turizm hareketliliğine 421 milyon kişinin katıldığını, Türkiye'nin 29,9 milyon turist sayısı ile dünya dördüncüsü olduğunu söyledi. Yavuz, "Türkiye böylelikle tarihinde ilk kez dünya 4'üncülüğüne yükseldi. İtalya ve Amerika'yı geçen Türkiye'nin dünya turizmindeki payı yüzde 7 oldu" dedi.
29.03.2022Gündem
DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge: Göçmenler topluma yük değildir
DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge: Göçmenler topluma yük değildirAvrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı'nın ardından konuşan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, "Göçmenler bütün ülkelerin toplumlarına esasen bir yük değil tarihi, kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda büyük katkılar sunan bireylerdir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dile getirdiği üzere sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin göçmen sağlığı olmadan gerçekleştirilmesi mümkün değildir" dedi.
17.03.2022Gündem
Erdoğan Dünya Sağlık Örgütü Toplantısına video mesajla seslendi
Erdoğan Dünya Sağlık Örgütü Toplantısına video mesajla seslendiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'ta düzenlenen  Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı'na video mesaj yolladı. Erdoğan mesajında, "Dil ve kültür engelinin aşılmasıyla temel ve koruyucu sağlık hizmetlerine erişimlerin artırılması amacıyla ilgili uluslararası kuruluşların da desteğiyle 29 ilimizde 185 göçmen sağlığı merkezini faaliyete geçirdik" dedi.
17.03.2022Politika
Market poşeti yıkanan günlerden, aşıların zaferine: Kovid-19 pandemisinde 2 yıl
Market poşeti yıkanan günlerden, aşıların zaferine: Kovid-19 pandemisinde 2 yılTüm dünyanın ilk kez 2019'un son günlerinde Çin'den gelen "gizemli hastalık" haberleriyle tanıştığı koronavirüs pandemisinde, Türkiye'deki ilk resmi vaka, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından 11 Mart 2020'de açıklandı. Tam iki yılın geride bırakıldığı pandemi, ilk haftalarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük panikle karşılandı. Hastalık bulaşır korkusuyla market poşetlerinin dahi yıkandığı, alışveriş çantalarının balkonlarda havalandırıldığı, apartmanların dezenfekte edildiği hatta sokakların köpük köpük yıkandığı günlerden, nihayet pandemiyle yaşamanın öğrenildiği bugünlere kadar geçen 2 yıllık süreçte, Türk kamuoyu onlarca yeni tıp terimiyle tanıştı, 21. yüzyılda dahi salgınların insanlık için büyük tehlike olduğunu yaşayarak gördü. Bu süreçteki pek çok yeni gelişmeyi de ilk kez Demirören Haber Ajansı'ndan öğrendi.
13.03.2022Sağlık-Yaşam
Bilim Kurulu Üyesi Yavuz: DSÖ pandemi bitmedi diyor, tedbirlerinin gevşetilmesi için çok erken
Bilim Kurulu Üyesi Yavuz: DSÖ pandemi bitmedi diyor, tedbirlerinin gevşetilmesi için çok erkenİngiltere ve Danimarka’nın ardından Türkiye’de de Kovid tedbirlerinin gevşetilmesine Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Derneği’nden (KLİMİK) itiraz geldi. KLİMİK Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, ‘’Pandeminin bitip bitmediğini belirleyen kurum Dünya Sağlık Örgütü’dür, DSÖ, pandemi bitmedi diyor’’ derken, Antalya’da düzenlenen 22’nci KLİMİK Kongresi’nde konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Neşe Demirtürk, “Ülkelerdeki vaka ve aşılama oranlarına baktığımızda, tedbirlerin gevşetilmesi çok da uygun değil” dedi. Enfeksiyon uzmanlarının ortak görüşü ise ‘’Pandeminin devam etmesi demek, halen olağanüstü enfeksiyon ve ölüm var demektir’’ şeklinde ifade edildi.
10.03.2022Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Yavuz: İlk kez elimizde Kovid'e karşı etkinliği kanıtlanmış bir ilaç var; ilk 5 gün kritik
Bilim Kurulu Üyesi Yavuz: İlk kez elimizde Kovid'e karşı etkinliği kanıtlanmış bir ilaç var; ilk 5 gün kritikSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, pandeminin başından beri ilk kez "Kovid'e karşı da etkinliği ispatlanmış" bir ilacın kullanıma girdiğini söyledi. Yavuz, "Molnupiravir" etken maddeli antiviral ilaca, hangi hasta gruplarında öncelik verileceğine dair önemli açıklamalarda bulundu: "Özellikle Kovid'i ağır geçirme riski yüksek olan hastalarda molnupiravir kullanımı öncelikli olacak. Ancak burada da zamanlama çok önemli, ilk 5 günde ilaç başlanırsa etkinliği yüksek. O nedenle bu gruptakilerin nezle oldum, üşüttüm diye belirtileri geçiştirmeden şüpheli durumda hemen test yaptırmaları çok önemli" dedi.
14.02.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

DSÖmaymun çiçeğisağlıkvirüskoronavirüs

Dsö ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.