Gebe

Gebe

Son dakika gebe haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan gebe gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan gebe haber sayfamızda...

Gebe

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 669 gebe haberi bulunmuştur.
Uzmanından hamilelere yaz aylarında egzersiz tavsiyeleri
Uzmanından hamilelere yaz aylarında egzersiz tavsiyeleriHamilelik sırasında egzersiz yapmak, anne adayının sağlığını korumak ve doğuma hazırlanmak için kritik bir öneme sahip. Yaz aylarında hamilelere uygun egzersizler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Kazibe Koyuncu Demir; yüzme, su aerobiği, bisiklet ve yürüyüş gibi aktivitelerin hamilelerin serinlemesi, rahatlaması ve kaslarını güçlendirmesi için uygun egzersizler olduğunu söyledi.
10.07.2024Sağlık-Yaşam
Mardin-Diyarbakır sınırındaki yangında yaralanan 26 hayvan 'Kurtarılmış Hayvan Çiftliği'nde
Mardin-Diyarbakır sınırındaki yangında yaralanan 26 hayvan 'Kurtarılmış Hayvan Çiftliği'ndeİzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki Angels Farm Kurtarılmış Hayvan Çiftliği'ne, Türkiye genelindeki orman ve anız yangınlarında ağır yaralanan hayvanlar geliyor. Angels Farm Kurtarılmış Hayvan Çiftliği Kurucusu Sibel Çakır, "Mardin ile Diyarbakır sınırında çıkan ve yerleşim yerlerine de sıçrayan yangından kurtarılan 141 yaralı hayvanı orada ayakta tedavi ettik. Durumu ağır olan 26 keçi ve koyunun ise çiftliğimizde şu an tedavileri devam ediyor. Bu hayvanların sağlık durumu son derece kritik" dedi.
28.06.2024Video
Tuğba Danışmaz: Hedefim Olimpiyatlarda final
Tuğba Danışmaz: Hedefim Olimpiyatlarda finalİtalya'nın başkenti Roma'da devam eden Büyükler Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda üç adım atlama finalinde 14.57 metre atlayarak Avrupa 2'ncisi olan ve olimpiyat kotası alan Milli Atlet Tuğba Danışmaz, kamp yapmak üzere geldiği İzmir'de DHA'ya özel açıklamalarda bulundu. Üç adım atlamada olimpiyata gidecek ilk Türk kadın sporcu olarak tarihe geçen ve Roma'da kendisine ait Türkiye rekorunu kıran Tuğba Danışmaz, Adnan Menderes Havalimanı çıkışında ayağının tozuyla duygularını dile getirip, hedeflerini anlattı. Tuğba, “Önümüzde Olimpiyatlar var, Tokyo 2022'yi 1 kişiyle kaçırmıştım. Şimdi Paris'te her şey sürprizlere gebe. Önce finale kalalım” dedi.
11.06.2024Spor
25 yıl sonra ‘gebelik’ sevinci
25 yıl sonra ‘gebelik’ sevinciVan’da yaşayan, 25 yıldır evli Saadet Dağ (43), yumurta rezervi kötü olduğu için çocuk sahibi olamayınca, 2019’da Ankara’da, 2021’de de İstanbul’da özel bir hastaneye başvurarak tüp bebek tedavisi olmak istedi. Olumsuz sonuçlanan tedavilerin ardından Diyarbakır’a gelen Dağ, Dicle Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’ne başvurdu. Tedaviye alınan Dağ’a uygulanan tek embriyo transferi ilk denemede başarılı oldu. Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Nurullah Peker, “Hastamıza yaptığımız ilk tüp bebek denemesinde tek embriyo transferiyle güzel haberi verdik. Bugün de gebelik kesesini gördük. Hem onlar için hem de bizler için gerçekten yorucu ve zor bir süreçti. Ama sürecin sonu çok şükür güzel oldu. Bundan dolayı mutluyuz” dedi.
10.06.2024Video
"Kanser ölümlerinin yüzde 30'unu sigara oluşturuyor"
"Kanser ölümlerinin yüzde 30'unu sigara oluşturuyor"Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Yüksel Doğan, gençler arasında son yıllarda sigara ve tütün kullanımının yaygınlaştığını ve tütün dumanındaki çok sayıdaki kimyasalın kanser ölümlerinin yüzde 30'unu oluşturduğunu söyledi.
Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Bostancı'dan 'kurbanlık' uyarıları
Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Bostancı'dan 'kurbanlık' uyarılarıKocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Bostancı, Kurban Bayramı öncesinde, alınacak kurbanlıklarda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Bostancı, "Kurbanlık hayvanlar kurban pazarlarından, geçici kurban satış noktalarından ve doğrudan işletmelerden alınmalı. Büyükbaşlar 2 yaşında, küçükbaş hayvanlarımızın ise 1 yaşından küçük olmaması gerekiyor" dedi.
5.06.2024Video
Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Bostancı'dan 'kurbanlık' uyarıları
Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Bostancı'dan 'kurbanlık' uyarılarıKocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Bostancı, Kurban Bayramı öncesinde, alınacak kurbanlıklarda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Bostancı, "Kurbanlık hayvanlar kurban pazarlarından, geçici kurban satış noktalarından ve doğrudan işletmelerden alınmalı. Büyükbaşlar 2 yaşında, küçükbaş hayvanlarımızın ise 1 yaşından küçük olmaması gerekiyor" dedi.
5.06.2024Gündem
Yargıtay, hamile Sezen'i 13 bıçak darbesi ile öldüren sanığın cezasını onadı
Yargıtay, hamile Sezen'i 13 bıçak darbesi ile öldüren sanığın cezasını onadıİzmir'de dini nikahla birlikte yaşadığı 5 aylık hamile Sezen Ünlü'yü (17), 13 bıçak darbesi ile öldüren Anıl Yolum'a (26) verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı.
5.06.2024Gündem
“Doğum travması her 100 kadından 4’ünü etkiliyor”
“Doğum travması her 100 kadından 4’ünü etkiliyor”Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Canan Acar Demir, “Doğum yapmak pek çok kadın için hayattaki en mutluluk verici, en özel ve eşsiz bir deneyim olarak nitelendirilir. Ancak maalesef bazı kadınlar için ise doğum eylemi bir çeşit travma olarak hafızalarda yer ediyor. Doğum anı hatırlatıldığında yoğun kaygı, öfke, korku, suçluluk hissetmek, doğum hakkında aniden zihinde canlanan olumsuz anılar ve düşünceler, yorgunluk, uyku sorunları, konsantrasyon güçlükleri bu travmanın belirtileridir. Doğumla ilişkili travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olarak tanımlanan bu durum genel olarak 100 kadından 4’ünü etkilerken, risk faktörlerini taşıyan kadınlarda yüzde 18 oranında karşılaşılmaktadır” diye konuştu.
25.05.2024Sağlık-Yaşam
Bakanlık, kurbanlık sevkine ilişkin kuralları belirledi
Bakanlık, kurbanlık sevkine ilişkin kuralları belirlediTarım ve Orman Bakanlığı, kurbanlık hayvan sevklerinin, hayvan refahının gözetilip bulaşıcı hastalıklara karşı gerekli önlemler alınarak yapılması için uyulacak kuralları belirledi. Şap hastalığına karşı korunmuş bölge kabul edilen İstanbul'un Avrupa yakası dahil Trakya bölgesine sevklere özel kısıtlama getirilirken; kentin giriş noktasındaki köprüler ile feribot ve tekne gibi nakil araçlarına etkin kontrol sağlanacak.
21.05.2024Gündem
"Akıllı telefonlardan gelen bildirimler, dijital obeziteye neden oluyor"
"Akıllı telefonlardan gelen bildirimler, dijital obeziteye neden oluyor"Akıllı telefonların haberleşme, sosyalleşme gibi günlük hayattaki pek çok eylemi gerçekleştirmemizi sağlamasına rağmen, bu cihazların kullanım sürelerinin artmasıyla hayatımıza farklı kavramların girdiğini belirten İletişim Profesyoneli ve Eğitmen Gamze Nurluoğlu, 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü yaklaşırken dijital obezitenin ne olduğunu açıkladı. Ayrıca, ebeveynlerin çocuklar ve teknolojik cihazlar arasındaki mesafeyi koruması için nasıl bir yol çizmeleri gerektiği konusunda da ipuçları verdi.
17.05.2024Ekonomi
Yapay zeka ile anne rahmi değerlendirildi ve gebelik elde edildi
Yapay zeka ile anne rahmi değerlendirildi ve gebelik elde edildi Kayseri'de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisinde geliştirdiği yapay zeka projesi ile anne rahmi değerlendirildi ve gebelik edildi. Beş yıldır bebek özlemi yaşayan aileye müjdeli haberi veren Prof. Dr. Gökalp Öner, "Gebelik için sadece embriyo yetmiyor. Bir de anne rahminin çok güzel hazırlanması gerekiyor. Bebeğin tutunma penceresinin çok iyi yakalanması gerekiyor ki gebelik gelsin. Biz bunu artık, yerli ve milli yapay zeka yazılımımız ile anne rahmine, hem kanlanmasına hem de şekline bakarak yüzde kaç ihtimalle gebelik getireceği hakkında bilgi ediniyoruz" dedi.
Arıtma tesisi planlanan sürede tamamlanamayınca Gerede Çayı’ndaki kirlilik bitmedi
Arıtma tesisi planlanan sürede tamamlanamayınca Gerede Çayı’ndaki kirlilik bitmediBolu’nun Gerede ilçesinden Karabük’ün Eskipazar ilçesine kadar 288 kilometre boyunca 100’ü aşkın köyden geçen Gerede Çayı’nda, Deri ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların boşalttığı zehirli atıkların oluşturduğu kirlilik, yaklaşık 10 yıldır sürüyor. 2021 yılında yapımına başlanan ve 2023’e kadar bitirilmesi planlanan arıtma tesisi inşaatı tamamlanamadı. Gerede ve Eskipazar Halkı Çevre Katliamına Dur Platformu Sözcüsü Mehmet Emin Aslan, kanserojen içerikli, ağır metal, krom içerikli endüstriyel suyun Filyos’tan Karadeniz’e kadar döküldüğünü belirterek, “31 Ekim 2023 tarihinde arıtma tesisinin tamamlanarak artık burada temiz su akma garantisini devlet bize verdi. 31 Ekim tarihine kadar bekledik. Bitiremedik, dediler. 6 ay uzatma istediler. 31 Mart 2024’e kadar süre istediler. Bu zamanda da bitmedi. Yaz sonu, yıl sonu ifadeleri kullanmaya başladılar. Halk bunu kabul etmiyor” dedi.
24.04.2024Video
Doç. Dr. Özmen: Tokat depreminin Kuzey Anadolu Fayı'nı tetiklemesi mümkün değil
Doç. Dr. Özmen: Tokat depreminin Kuzey Anadolu Fayı'nı tetiklemesi mümkün değilGazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deprem ve Afet Yönetimi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, "Tokat’ta meydana gelen 5,6’lık depremin Kuzey Anadolu Fayı'nı, yani ana büyük deprem üretme potansiyeli olan fayı tetiklemesi veya etkilemesi mümkün görünmüyor" dedi.
19.04.2024Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk demokrasisi bu seçim sürecinin en büyük galibidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk demokrasisi bu seçim sürecinin en büyük galibidirCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "31 Mart seçimleri son 22 yıldaki '18'inci demokrasi bayramı' olarak siyasi tarihimize geçmiştir. 31 Mart seçimlerinin ilk kazananı sandıktır, sandığın namusu ve iftiharıdır. Rüştünü, gücünü ve yetkinliğini tartışmasız bir şekilde tekrar ispat eden Türk demokrasisi bu seçim sürecinin en büyük galibidir. Bunu ülkemiz, milletimiz ve gelecek kuşaklar adına kıymetli bir kazanım olarak görüyorum" dedi.
16.04.2024Politika
Böbrek ağrısıyla gitti, karnından 8 kiloluk tümör çıkarıldı
Böbrek ağrısıyla gitti, karnından 8 kiloluk tümör çıkarıldıAntalya'nın Alanya ilçesinde böbrek ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran Şükrü Genç (48), bağ dokusundan kaynaklanan ve nadir görülen bir kanser türü olan sarkom hastalığına yakalandığını öğrendi. Dünyada nadir görülen bir damar bozukluğuna da sahip Genç, karnın sol tarafını dolduran 8 kilogram ağırlığındaki tümörden İzmir'de yapılan operasyonla kurtuldu. Ameliyattan sonra 70 kilodan 55 kiloya düştüğünü söyleyen Genç, "Kocaman bir karnım vardı. Gebe bir kadın gibiydim. Ben ilk başta kilo aldığımı sanıyordum, umursamadım. Ağrılar başlayınca hastaneye gittim. Başarılı bir operasyon geçirdim. Hayatta olmamın sebebi doktorlarım. Kendilerine teşekkür ederim" dedi.
16.04.2024Video
Böbrek ağrısıyla gitti, karnından 8 kiloluk tümör çıkarıldı
Böbrek ağrısıyla gitti, karnından 8 kiloluk tümör çıkarıldıAntalya'nın Alanya ilçesinde böbrek ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran Şükrü Genç (48), bağ dokusundan kaynaklanan ve nadir görülen bir kanser türü olan sarkom hastalığına yakalandığını öğrendi. Dünyada nadir görülen bir damar bozukluğuna da sahip Genç, karnın sol tarafını dolduran 8 kilogram ağırlığındaki tümörden İzmir'de yapılan operasyonla kurtuldu. Ameliyattan sonra 70 kilodan 55 kiloya düştüğünü söyleyen Genç, "Kocaman bir karnım vardı. Gebe bir kadın gibiydim. Ben ilk başta kilo aldığımı sanıyordum, umursamadım. Ağrılar başlayınca hastaneye gittim. Başarılı bir operasyon geçirdim. Hayatta olmamın sebebi doktorlarım. Kendilerine teşekkür ederim" dedi.
16.04.2024Foto Galeri
Manisa'da oy kullanan Özgür Özel'den 'kutlamalarda silahtan uzak durun' çağrısı
Manisa'da oy kullanan Özgür Özel'den 'kutlamalarda silahtan uzak durun' çağrısıCHP Genel Başkanı Özgür Özel, Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde oyunu memleketi Manisa'da kullandı. Özel, "Türkiye'de her birinin üstlendikleri görevi dört dörtlük yapacaklarına inandığım adaylarla halkımızın karşısındaydık. Dilimiz döndüğünce kampanyamızı yaptık. Ama bundan sonra karar milletin ve hepimiz bu karara saygılı olacağız" dedi. Özel, sandıklar açıldığı andan sonuçlar ilan edilene kadarki süreçte özellikle kazanma sevinciyle kutlamalarda silahlardan uzak durulması çağrısında bulundu.
31.03.2024Video
Manisa'da oy kullanan Özgür Özel'den 'kutlamalarda silahtan uzak durun' çağrısı
Manisa'da oy kullanan Özgür Özel'den 'kutlamalarda silahtan uzak durun' çağrısıCHP Genel Başkanı Özgür Özel, Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde oyunu memleketi Manisa'da kullandı. Özel, "Türkiye'de her birinin üstlendikleri görevi dört dörtlük yapacaklarına inandığım adaylarla halkımızın karşısındaydık. Dilimiz döndüğünce kampanyamızı yaptık. Ama bundan sonra karar milletin ve hepimiz bu karara saygılı olacağız" dedi. Özel, sandıklar açıldığı andan sonuçlar ilan edilene kadarki süreçte özellikle kazanma sevinciyle kutlamalarda silahlardan uzak durulması çağrısında bulundu.
31.03.2024Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutköy mitinginde konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutköy mitinginde konuştuCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutköy Mitingi'nde "İstanbul'un şu andaki büyükşehir belediye başkanını sorun Arnavutköy'ün nerede olduğunu bilmez" dedi.
30.03.2024Politika
“İkiz gebeliklerde en çok demir eksikliği görülüyor”
“İkiz gebeliklerde en çok demir eksikliği görülüyor”İkiz bebek bekleyen annelerin metabolizmasına iki kat daha fazla iş düştüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Funda Öztürk, “İkiz gebeliklerde en çok demir eksikliği görülüyor. Demir takviyesi alınmasının yanı sıra demir emilimini engelleyen çay ve kahveden kaçınılması gerekiyor. İkiz bebek bekleyen anne adayları; kalsiyum, protein ve suya da diğer gebelerden çok daha fazla ihtiyaç duyuyor” dedi.
29.03.2024Sağlık-Yaşam
Norveçli Fari, kurduğu merkezde yüzlerce hayvanın hayatına dokundu
Norveçli Fari, kurduğu merkezde yüzlerce hayvanın hayatına dokunduAntalya'nın Alanya ilçesinde yerleşik yaşayan Norveçli Fari Larsen (62), yaklaşık 9 yıl önce kurduğu ARGA Hayvan Koruma Merkezi sayesinde korunmaya muhtaç, sahipsiz yüzlerce hayvanın hayatına dokundu. Yerleşik yabancıların da desteğiyle bugüne kadar birçok hayvanı yurt dışına sahiplendiren, birçoğunun tedavisi ve bakımını gerçekleştiren Larsen, "Hayvanların sevilmesi, ilgi görmesi çok önemli. Buraya herkes uğramalı ve kedileri sevmeli" dedi.
25.03.2024Video
DHA'nın gündeme getirdiği tekvandocu Zeliha'nın, tüp bebek hayali gerçek oluyor
DHA'nın gündeme getirdiği tekvandocu Zeliha'nın, tüp bebek hayali gerçek oluyorKayseri'de Engelliler DEAF Olimpik Türkiye Şampiyonası'na katılıp, çeşitli dereceler elde ettikten sonra dünya şampiyonasına katılmak için milli takım seçmelerine hazırlanan, alacağı derece sonucu devletin vereceği ödülle tüp bebek sahibi olmak isteyen Zeliha Varol'un tedavisini, DHA'nın haberi sonrası Prof. Dr. Gökalp Öner üstlendi. Çalıştığı fabrikada haberi alan işitme engelli sporcu Varol, "Hiç beklemiyordum. Bana sürpriz oldu. Çok mutluyum, çok ağladım" dedi.
24.03.2024Video
Hamza Dağ: Gelin 31 Mart'ta başarılım ve 1 Nisan'dan itibaren toprağı birlikte aş edelim
Hamza Dağ: Gelin 31 Mart'ta başarılım ve 1 Nisan'dan itibaren toprağı birlikte aş edelimAK Parti İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Hamza Dağ, Ödemiş'te tarım ve hayvancılık projelerini tanıtıp, "Gelin 31 Mart'ta başarılım ve 1 Nisan'dan itibaren toprağı birlikte aş edelim, emeğin mükafatını hep birlikte alalım" dedi.
16.03.2024Politika
Gastroenteroloji uzmanından aralıklı iftar önerisi
Gastroenteroloji uzmanından aralıklı iftar önerisiİzmir Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Gözde Derviş Hakim, ramazan ayında uzun süren açlığın ardından sofraya oturanların kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesi için iftar menüsünü aralıklı tüketmeleri gerektiğini belirtip, "Oruç açıldıktan sonra bir kase çorba ya da hafif atıştırmalıkla devam etmeleri gerekir. 15-20 dakika dinlenmeden sonra ızgara et, tavuk, balık ya da haşlanmış gıdalar tüketebiliriz" dedi.
13.03.2024Sağlık-Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

sağlıkgebelikkurbanlıkKocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Bostancıbebek

Gebe ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.