Harita

Harita

Son dakika harita haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan harita gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan harita haber sayfamızda...

Harita

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 768 harita haberi bulunmuştur.
Antalya'da 'rüşvet' soruşturması; Milli Emlak şefi ve harita mühendisi gözaltında
Antalya'da 'rüşvet' soruşturması; Milli Emlak şefi ve harita mühendisi gözaltında Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Milli Emlak şefi A.Ö. ve harita mühendisi A.U., hazine arazilerinin kiralanması ve satışı ile ilgili vatandaşlardan para talep edildiği iddialarına yönelik 'rüşvet' soruşturması kapsamında gözaltına alındı.
16.05.2024 Gündem
Osmanlı'nın şifahanesi Bayezid Külliyesi'nin 'Deliler Mezarlığı' zamana yenik düştü
Osmanlı'nın şifahanesi Bayezid Külliyesi'nin 'Deliler Mezarlığı' zamana yenik düştü Edirne'de 15'inci yüzyıldan 20'inci yüzyılın başlarına kadar hizmet veren Sultan 2'nci Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi'nde tedavi gören akıl hastalarının, külliyenin yanında oluşturulan 'Deliler Mezarlığı'na defnedildiği belirlendi. Edirneli sağlık tarihi araştırmacısı Ayşenur Bayatlı, mezarlığın zamanla çevresel faktörlere bağlı olarak yok olduğuna dikkat çekip, "20'nci yüzyılın başlarından sonra artık modern hastaneler yapılmaya başladıktan sonra Külliye önemini kaybediyor ve burası da işlevselliğini yitiriyor. Zamanla da hem bu sebeple, hem de nehirdeki taşkınlardan dolayı mezar taşları yerinden oynuyor, kayıyor ve kayboluyor, bu alan yok oluyor. Günümüzde sadece bu şekilde varlığını biliyoruz" dedi.
14.05.2024 Video
146 kişinin öldüğü sitenin müteahhidi, teknik sorumlunun ölen mühendis olduğunu söyledi
146 kişinin öldüğü sitenin müteahhidi, teknik sorumlunun ölen mühendis olduğunu söyledi Kahramanmaraş’ta 2 bloğu yıkılarak 146 kişinin hayatını kaybettiği Hamidiye Sitesi’nin müteahhidi tutuklu Ahmet Kara, hakim karşısına çıktı. O dönem Kahramanmaraş Belediyesi Fen İşleri Müdür de olan ve ‘Bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma suçundan 22.5 yıla kadar hapsi istenen Kara, binanın ana taşıyıcı unsurlarından 4 yıl önce vefat eden fenni mesul inşaat mühendisi Hacı Gitmiş’in sorumlu olduğunu belirterek, “Hacı Gitmiş işini layıkıyla yapmıştır. Ayrıca davaya konu binaların çap alınmasından yapı kullanım izin belgesi alınıncaya kadar 34 yerde 18 kamu görevlisinin imzaları bulunmaktadır.” dedi.
10.05.2024 Gündem
Marmara Denizi'nde yeni 19 tsunami erken uyarı istasyonu devreye alındı
Marmara Denizi'nde yeni 19 tsunami erken uyarı istasyonu devreye alındı Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 19 adet yeni 'Çok Disiplinli Tsunami Erken Uyarı' istasyonunu devreye aldı. Tsunami Erken Uyarı Sistemi hakkında bilgi veren Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, "Uluslararası standartlarda biz bir deprem olduktan sonra 7 dakika içerisinde bir tsunami olup olmayacağını AFAD üzerinden vatandaşlarla paylaşacağız. Dolayısıyla uluslararası standartlar 7 dakika, Marmara Denizi için istasyon sayımızı ne kadar arttırırsak bu uyarı mesajını daha erken verme şansımız var. Bu biz bunu 4-5 dakika civarlarına indirmeyi planlıyoruz" dedi.
8.05.2024 Video
7 dakikada tsunami uyarısı
7 dakikada tsunami uyarısı Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 19 adet yeni 'Çok Disiplinli Tsunami Erken Uyarı' istasyonunu devreye aldı. Tsunami Erken Uyarı Sistemi hakkında bilgi veren Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, "Uluslararası standartlarda biz bir deprem olduktan sonra 7 dakika içerisinde bir tsunami olup olmayacağını AFAD üzerinden vatandaşlarla paylaşacağız. Dolayısıyla uluslararası standartlar 7 dakika, Marmara Denizi için istasyon sayımızı ne kadar arttırırsak bu uyarı mesajını daha erken verme şansımız var. Bu biz bunu 4-5 dakika civarlarına indirmeyi planlıyoruz" dedi.
8.05.2024 Gündem
Bakan Güler, Harita Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti ve 129'uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı
Bakan Güler, Harita Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti ve 129'uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Harita Genel Müdürlüğü'nün 129'uncu kuruluş yıl dönümü ve Haritacılar Günü'nü, Genel Müdürlük personeli ile birlikte kutladı.
3.05.2024 Politika
Gastronomi turistleri 945 doların 259 dolarını yeme içmeye harcıyor
Gastronomi turistleri 945 doların 259 dolarını yeme içmeye harcıyor Erzurum Atatürk Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Serçeoğlu, alternatif bir turizm sektörü olan gastronomide turistlerin ortalama 945 dolar harcamasının 259 dolarını yeme içmeye ayırdıklarını söyledi.
23.04.2024 Video
Gastronomi turistleri 945 doların 259 dolarını yeme içmeye harcıyor
Gastronomi turistleri 945 doların 259 dolarını yeme içmeye harcıyor Erzurum Atatürk Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Serçeoğlu, alternatif bir turizm sektörü olan gastronomide turistlerin ortalama 945 dolar harcamasının 259 dolarını yeme içmeye ayırdıklarını söyledi.
23.04.2024 Gündem
Kene uyarısı; göçmen kuşlarla Afrika'dan geliyor
Kene uyarısı; göçmen kuşlarla Afrika'dan geliyor Uzman veteriner hekim ve kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun, Afrika'dan göç eden doğu cılıbıtı kuşunda kene tespit edildiğini söyledi. Coşkun, "Doğu cılıbıtı, Güney Afrika'dan Hazar Denizi'ne, hatta Finlandiya'ya kadar görülebiliyor. Göç ederken üzerindeki bu kene de onunla göç ediyor" dedi.
18.04.2024 Gündem
Nazımiye’nin yeni başkanı, 29 yıl önce PKK’lıların öldürdüğü belediye başkanının oğlu oldu
Nazımiye’nin yeni başkanı, 29 yıl önce PKK’lıların öldürdüğü belediye başkanının oğlu oldu Tunceli’nin Nazımiye ilçesi belediye başkanlığı görevini yürütürken 29 yıl önce PKK’lı teröristler tarafından öldürülen Kemal Tekin’in oğlu Ali Emrah Tekin, 31 Mart’taki seçimlerde ilçenin yeni belediye başkanı oldu.
8.04.2024 Politika
Kastamonu'da CHP'li Baltacı başkan seçildi; AK Parti 9, MHP 8, CHP 1, bağımsız aday 1 ilçede kazandı
Kastamonu'da CHP'li Baltacı başkan seçildi; AK Parti 9, MHP 8, CHP 1, bağımsız aday 1 ilçede kazandı Kastamonu'da resmi olmayan sonuçlara göre; CHP'nin adayı Hasan Baltacı belediye başkanı oldu. İlçelerde ise 9'unda AK Parti, 8'inde MHP, 1'inde CHP, 1'inde bağımsız aday kazandı.
1.04.2024 Gündem
Bakan Göktaş: Düzenli Doğal Gaz Tüketim Desteği ödemeleri başladı
Bakan Göktaş: Düzenli Doğal Gaz Tüketim Desteği ödemeleri başladı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Düzenli Doğal Gaz Tüketim Desteği ödemelerinin başladığını, hak sahibi 584 bin 941 haneye toplam 399 milyon 947 bin TL ödeme yapılacağını açıkladı.
21.03.2024 Politika
Davutoğlu: Parti değiştirmek haşa din, inanç değiştirmek değildir
Davutoğlu: Parti değiştirmek haşa din, inanç değiştirmek değildir Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Parti değiştirmek haşa din değiştirmek, inanç değiştirmek değildir. Partiler, insanlar tarafından kurulur, insanlar tarafından yönetilir. Körü körüne itaat etmeyin" dedi.
9.03.2024 Politika
Çanakkale'de 109 yıl sonra kayıp 'Halileli Batarya Şehitliği'nin yeri belirlendi
Çanakkale'de 109 yıl sonra kayıp 'Halileli Batarya Şehitliği'nin yeri belirlendi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Karataş, askeri ve resmi evrakları inceleyerek 109 yıl sonra kayıp 'Halileli Batarya Şehitliği'nin yerini tespit etti. Prof. Dr. Karataş, "Böylece yeni bir şehitlik alanımız tarihsel verilerle ortaya çıkmış oldu. Buranın tescil edilmesi için gerekli bilimsel çalışmaların yapılması gerekiyor. Burası, tarihsel verilerle ve 1915 yılına ait askeri ve resmî kaynaklarla tespiti yapılmış, konumlandırılmış bir şehitlik halinde duruyor" dedi.
9.03.2024 Video
Mehmet Tosun: Çalışma tamamlandığında gözle görülür bir rahatlama olacak
Mehmet Tosun: Çalışma tamamlandığında gözle görülür bir rahatlama olacak Muğla'nın Bodrum ilçesinde durdurulan Ortakent-Yalıkavak yolunda çalışmalar, AK Parti Bodrum Belediye Başkan adayı Mehmet Tosun'un Karayolları Genel Müdürlüğü ve Bakanlık düzeyinde yaptığı görüşmeler neticesinde yeniden başladı.
8.03.2024 Politika
AK Partili Çankırı, Alsancak Kültür Yolu Projesi’ni Ulaştırma Bakanı'na yerinde anlattı
AK Partili Çankırı, Alsancak Kültür Yolu Projesi’ni Ulaştırma Bakanı'na yerinde anlattı AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, 31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerde hayata geçirmeyi planladığı Alsancak Kültür Yolu Projesi'ni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'na yerinde anlattı. Bakan Uraloğlu ise projelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Yapılamayacak işler değil. Her şey İzmir için. Hepsi yerinde ve isabetli projeler" dedi.
1.03.2024 Politika
Marmara'da batan geminin kayıp 5 mürettebatı için balıkçı teknesi arama yapıyor; DHA o çalışmaları görüntüledi
Marmara'da batan geminin kayıp 5 mürettebatı için balıkçı teknesi arama yapıyor; DHA o çalışmaları görüntüledi Marmara Denizi açıklarında seyir halindeyken Bursa'nın Karacabey ilçesinin 4 mil açığında, İmralı Adası'nın güneybatısında batan, 'BATUHAN A' isimli geminin kayıp 5 mürettebatını arama çalışmaları 6'ncı gününde 571 personelle denizden, havadan ve karadan sürerken, SAS komandolarının yanı sıra bölgedeki balıkçılar da çalışmalara dahil edildi. Arama faaliyetlerini desteklemek üzere Bursa’nın Karacabey ve Balıkesir'in Bandırma ilçelerindeki limanlarda bulunan 13 balıkçı teknesi, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın koordinesinde su üstü araması başlattı. DHA ekibi de balıkçı teknesiyle açılarak o çalışmaları görüntüledi.
20.02.2024 Video
Marmara’da batan gemide kayıp mürettebattan 1'inin daha cansız bedenine ulaşıldı
Marmara’da batan gemide kayıp mürettebattan 1'inin daha cansız bedenine ulaşıldı Marmara Denizi açıklarında seyir halindeyken Bursa'nın Karacabey ilçesinin 4 mil açığında, İmralı Adası'nın güneybatısında batan 'BATUHAN A' isimli geminin kayıp 5 mürettebatından 1'inin daha cansız bedenine ulaşıldı. Olaydan 6 gün sonra cenazesi bulunan mürettebatın, yağcı Hüseyin Tutuk olduğu belirlendi. Cenazesi Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na götürülen Tutuk, ailesine gönderdiği son görüntülerde, geminin su aldığını söylemiş ve o anları kayıt altına almıştı. Arama çalışmaları, 6'ncı günde 571 personelle denizden, havadan ve karadan sürdürülüyor. TCG AKIN'dan bugün 2 dalış gerçekleştiren SAS komandoları, geminin makine dairesine ulaştı. Su altında çekilen görüntülerde, geminin filikasının bir bütün halinde gemiye bağlı olduğu görüldü. Gemiye çıkmak için kullanılan halat merdiven de görüntülere yansıdı.
20.02.2024 Gündem
Maden sahasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmalarında 5'inci gün; kamyon parçalarına ulaşıldı, firmanın lisansı iptal
Maden sahasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmalarında 5'inci gün; kamyon parçalarına ulaşıldı, firmanın lisansı iptal Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeni sahasında kayan toprağın altında kalan 9 işçiyi arama kurtarma çalışmalarının 5'inci gününde ekipler çalışmalarını sürdürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, manganez ocağı civarında kamyona ait parçalar bulduklarını belirtirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından heyelan olayının ardından bölgedeki mevcut durumun işletme güvenliği açısından tehlikeli olduğu gerekçesiyle firmanın üretime yönelik lisansının iptal edilip, faaliyetinin durdurulduğu öğrenildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da, "Erzincan İliç’te toprak kaymasının meydana geldiği maden ocağının çevre izin ve lisans belgesi iptal edildi" açıklaması yaptı
17.02.2024 Gündem
Bakan Tunç: Erzincan İliç'teki heyelanda 6 şüpheli hakkında tutuklama kararı verilmiştir
Bakan Tunç: Erzincan İliç'teki heyelanda 6 şüpheli hakkında tutuklama kararı verilmiştir Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Erzincan İliç’te maden sahasında meydana gelen heyelanda 9 kişinin toprak altında kalmasına neden olan olayla ilgili olarak 6 şüpheli hakkında tutuklama kararı ve 2 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararının verildiğini duyurdu.
17.02.2024 Gündem
16 Şubat İnovasyon Günü: Türkiye, geleceğe teknolojiyle hazırlanıyor
16 Şubat İnovasyon Günü: Türkiye, geleceğe teknolojiyle hazırlanıyor Online PR Servisi B2Press, her yıl 16 Şubat'ta kutlanan Dünya İnovasyon Günü kapsamında global çapta yapılan araştırmaları inceledi. Buna göre, Küresel organizasyonların uyarılarını ve süregelen trendleri takip eden Türkiye de dayanıklı, sürdürülebilir ve rekabetçi üretim altyapısı, esnek ve çevik Ar-Ge inovasyon ekosistemi sayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2024 - 2028'i kapsayan stratejik planlarıyla hızlı adımlarla yürüyor. Önümüzdeki 4 yıl içinde ulusal çapta teknoloji hamleleri yapmaya hazırlanırken bilişim, yazılım, siber güvenlik, yeşil ve dijital dönüşüm alanlarında gelişmeye odaklanıyor.
16.02.2024 Teknoloji
Maden sahasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmalarında 4'üncü gün
Maden sahasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmalarında 4'üncü gün Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeni sahasında kayan toprağın altında kalan 9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları olayın 4'üncü gününde de ekiplerin gece gündüz aralıksız çalışması sürüyor. Ekipler, dronlar ile tespit ettikleri metal ağırlıklı bölgelerde işaretlenen alanlara yoğunlaşırken, toprak altındaki 9 işçiye halen ulaşılamadı. 9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları devam ederken, gözaltına alınan 8 şüpheli geniş güvenlik önlemi altında, saat 10.30 sıralarında, İliç Adliye'sine götürüldü.
16.02.2024 Gündem
Maden sahasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmalarında 3'üncü gün
Maden sahasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmalarında 3'üncü gün Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeni sahasında kayan toprağın altında kalan 9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları yaklaşık 1000 personelle sürüyor. Arama kurtarma çalışmalarının 3'üncü gününde de işçilere ulaşılamadı. Gece saatlerinde etkili olan sağanak yağışa rağmen ekiplerin bölgede olayın yaşandığı andan itibaren aralıksız çalışması sürüyor. Olay sonrası bölgeye gelen aileler ise gözyaşı döküyor.
15.02.2024 Gündem
İstanbul'un eşsiz gravürleri özel koleksiyon eseri olarak yayınlandı
İstanbul'un eşsiz gravürleri özel koleksiyon eseri olarak yayınlandı Özel koleksiyon eserleriyle Türk kültür ve medeniyetine hizmet eden Demirören Yayınları, Antoine Ignace Melling'in 'İstanbul ve Boğaz Kıyılarına Pitoresk Seyahat' adlı eserini tıpkı basım tekniğiyle yayınladı. Hürriyet yazarı Doğan Hızlan “Eğer Melling'in gravürleri olmasaydı biz bugün İstanbul'un geçmişte nasıl bir yer olduğunu bilemeyecektik" değerlendirmesinde bulundu. 
9.02.2024 Video
İstanbul'un eşsiz gravürleri özel koleksiyon eseri olarak yayınlandı
İstanbul'un eşsiz gravürleri özel koleksiyon eseri olarak yayınlandı Özel koleksiyon eserleriyle Türk kültür ve medeniyetine hizmet eden Demirören Yayınları, Antoine Ignace Melling'in 'İstanbul ve Boğaz Kıyılarına Pitoresk Seyahat' adlı eserini tıpkı basım tekniğiyle yayınladı. Hürriyet yazarı Doğan Hızlan “Eğer Melling'in gravürleri olmasaydı biz bugün İstanbul'un geçmişte nasıl bir yer olduğunu bilemeyecektik" değerlendirmesinde bulundu. 
9.02.2024 Kültür&Sanat

Benzer Haber Etiketleri

Marmara Denizi tsunami Gastronomi erzincan demirören medya

Harita ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.