Rüzgar

Rüzgar

Son dakika rüzgar haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan rüzgar gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan rüzgar haber sayfamızda...

Rüzgar

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.577 ruzgar haberi bulunmuştur.
Akkuyu NGS çalışanları klip projesinde bir araya geldi
Akkuyu NGS çalışanları klip projesinde bir araya geldi Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) çalışanları, Türkçe adı Neşeli Rüzgâr olan “Veseliy Veter” şarkısı için çekilen video klip çalışmasında bir araya geldi.
23.05.2024 Kurumsal
Meksika’da siyasi parti mitingi sırasında sahne çöktü: 9 ölü, 50 yaralı
Meksika’da siyasi parti mitingi sırasında sahne çöktü: 9 ölü, 50 yaralı Meksika’da Yurttaş Hareketi Partisi’nin Nuevo Leon eyaletinde düzenlediği miting sırasında sert esen rüzgar nedeniyle sahne çöktü. Olayda biri çocuk, 9 kişi hayatını kaybederken, 50 kişi de yaralandı.
23.05.2024 Dünya
Sürdürülebilir yeşil turizmin ikinci durağı Birgi köyü oldu
Sürdürülebilir yeşil turizmin ikinci durağı Birgi köyü oldu Birçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir'in Ödemiş ilçesindeki tarihi Birgi köyü, sürdürülebilir yeşil turizmi teşvik etmek ve yerel ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla hayata geçirilen SENTRUM Projesi'nin ikinci durağı oldu. İlk destinasyon seçilen Ayvalık Küçükköy'deki çalışmalar 550 bin dolarlık yatırımla 18 ayda tamamlanmıştı. Birgi'ye bunun en az iki katı yatırım yapılacağı öğrenildi. Proje kapsamında köydeki kültürel ve doğal değerler korunacak. Enerji verimliliği için yenilenebilir enerji uygulamaları yapılacak. Turizm dört mevsime yayılarak akıllı rotalarla ziyaretçiler için sürdürülebilir yeşil destinasyonlar olacak.
22.05.2024 Ekonomi
Sürdürülebilir yeşil turizmin ikinci durağı Birgi köyü oldu
Sürdürülebilir yeşil turizmin ikinci durağı Birgi köyü oldu Birçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir'in Ödemiş ilçesindeki tarihi Birgi köyü, sürdürülebilir yeşil turizmi teşvik etmek ve yerel ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla hayata geçirilen SENTRUM Projesi'nin ikinci durağı oldu. İlk destinasyon seçilen Ayvalık Küçükköy'deki çalışmalar 550 bin dolarlık yatırımla 18 ayda tamamlanmıştı. Birgi'ye bunun en az iki katı yatırım yapılacağı öğrenildi. Proje kapsamında köydeki kültürel ve doğal değerler korunacak. Enerji verimliliği için yenilenebilir enerji uygulamaları yapılacak. Turizm dört mevsime yayılarak akıllı rotalarla ziyaretçiler için sürdürülebilir yeşil destinasyonlar olacak.
22.05.2024 Video
“Nükleer enerjinin katkısı olmadan iklim hedeflerine ulaşmak mümkün değil”
“Nükleer enerjinin katkısı olmadan iklim hedeflerine ulaşmak mümkün değil” Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demirak, Mersin’de inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ülkenin düşük karbonlu enerji portföyünü güçlendireceğini söyledi. Türkiye’nin Akkuyu NGS ile elektrik üretim portföyüne nükleer enerjiyi dahil ettiğini belirten Demirak, “Akkuyu NGS ile Türkiye, 70 yıldır özlemini duyduğu enerji güvenliğine kavuşacaktır. Akkuyu NGS, gelişmiş ilk 10 ülke ligine girebilmek için atılan dev bir adımdır. Nükleer enerji teknolojisinin kullanımına başlanması, küçük modüler reaktörler, füzyon teknolojileri ve ileri nesil reaktörler gibi yeni teknolojilere yönelik çalışmaların müjdecisidir” dedi.
21.05.2024 Kurumsal
Mısırlı ve Türk turizm paydaşları İstanbul’da bir araya geldi
Mısırlı ve Türk turizm paydaşları İstanbul’da bir araya geldi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Mısır turizm destinasyonlarının tanıtımı ile Mısır ve Türk turizm paydaşları arasında iş birliklerinin geliştirilmesine yönelik etkinlik düzenledi. Mısır Destinasyon Tanıtım Toplantısı’nda konuşan TÜRSAB Genel Başkan Yardımcısı Davut Günaydın, yapılan anlaşmalar ve görüşmeler ile Türkiye ve Mısır arasındaki turizmi 4 aydan 12 aya çıkarmayı hedeflediklerini aktardı.
15.05.2024 Video
Mısırlı ve Türk turizm paydaşları İstanbul’da bir araya geldi
Mısırlı ve Türk turizm paydaşları İstanbul’da bir araya geldi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Mısır turizm destinasyonlarının tanıtımı ile Mısır ve Türk turizm paydaşları arasında iş birliklerinin geliştirilmesine yönelik etkinlik düzenledi. Mısır Destinasyon Tanıtım Toplantısı’nda konuşan TÜRSAB Genel Başkan Yardımcısı Davut Günaydın, yapılan anlaşmalar ve görüşmeler ile Türkiye ve Mısır arasındaki turizmi 4 aydan 12 aya çıkarmayı hedeflediklerini aktardı
15.05.2024 Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletin lokmasına göz dikenlerden hesabını mutlaka soracağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletin lokmasına göz dikenlerden hesabını mutlaka soracağız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bazı temel gıda ürünlerinin fiyatlarında zaman zaman gördüğümüz ani çıkışların gerisinde piyasa koşullarından ziyade fırsatçılık vardır. Bu ürünlerin arz talep dengesini bozacak güce ulaşmış kimi çıkar odakları, fiyat manipülasyonu üzerinden piyasayı da bozmaktadır. Şunun bilinmesini isterim. Milletin aşına, ekmeğine ve boğazındaki lokmasına göz dikenlerden, bunun hesabını mutlaka soracağız" dedi.
14.05.2024 Politika
Dijital tarım uygulaması İmeceMobil, yenilendi
Dijital tarım uygulaması İmeceMobil, yenilendi Türkiye İş Bankası Grubu'nun iştiraklerinden sürdürülebilir ve verimli tarımsal üretimi destekleyen teknoloji şirketi İmeceMobil, uygulamasını yenilediğini duyurdu. Şirket, yeni uygulamayla daha zengin bir içeriği daha kullanıcı dostu bir tasarımla çiftçilerin hizmetine sunmayı hedefliyor.
13.05.2024 Ekonomi
DowAksa, Karbon Elyaf ile Sürdürülebilir Fikirler Yarışması düzenliyor
DowAksa, Karbon Elyaf ile Sürdürülebilir Fikirler Yarışması düzenliyor DowAksa, karbon elyaf malzemelere yeniden hayat verecek ‘Sürdürülebilir Fikirler Yarışması’ düzenliyor. Döngüsel bir tasarım anlayışı ile işlevini tamamlamış ürünlerin yeniden kullanıma sokulmasının hedeflendiği yarışmaya lisans/lisansüstü öğrencisi veya mezunu ve meslek hayatına devam eden profesyoneller katılım sağlayacak.
13.05.2024 Ekonomi
Meteoroloji, 'MEUS' ile yangın risk haritaları oluşturuyor
Meteoroloji, 'MEUS' ile yangın risk haritaları oluşturuyor Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz, yerli ve milli bir yazılım olarak geliştirdiği MEUS ile sayısal hava tahmin modelinden alınan sıcaklık, nem ve rüzgar verileri ile bakı haritası kullanılarak, ülkemiz için gelecek 3 günü kapsayan orman yangını tehlike haritaları, saatlik olarak hazırlanıyor" dedi.
12.05.2024 Gündem
Bengisu Avcı rekor için Hawaii'de
Bengisu Avcı rekor için Hawaii'de İzmirli yüzücü Bengsiu Avcı, Okyanus Yedilisi'ndeki beşinci kanalı Molakai'yi geçecek. Yaklaşık 42 kilometreyi 15 saatte aşması beklenen Bengisu Avcı, karşı kıyıya ulaştığında dünyada bu noktaya ulaşan ilk Türk kadını olacak.
12.05.2024 Spor
İzmir için 'sağanak' uyarısı
İzmir için 'sağanak' uyarısı İzmir'de, bugün öğle saatlerinden itibaren gök gürültülü kuvvetli sağanağın etkili olmasının beklendiği bildirildi.
10.05.2024 Gündem
Ege'de 5 il için 'toz taşınımı' uyarısı
Ege'de 5 il için 'toz taşınımı' uyarısı Meteoroloji, İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale için toz taşınımı uyarısında bulundu. Ayrıca İzmir ve Ege Denizi'nde bugünden itibaren fırtına beklendiği, olumsuz hava koşullarına karşı tedbirli olunması gerektiği belirtildi.
10.05.2024 Gündem
Marmara için 'fırtına' ve ‘toz taşınımı’ uyarısı
Marmara için 'fırtına' ve ‘toz taşınımı’ uyarısı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Marmara Bölgesi için fırtına ve toz taşınımı uyarısında bulundu.
9.05.2024 Gündem
‘81 İlde 81 Orman’ projesi yeniden hayata geçiyor
‘81 İlde 81 Orman’ projesi yeniden hayata geçiyor Türkiye İş Bankası’nın 100'üncü yılına özel olarak 2008-2017 yılları arasında Orman Genel Müdürlüğü ve TEMA Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘81 İlde 81 Orman’ projesi yeniden hayata geçiyor. Türkiye’deki ormanlık alanları çoğaltarak doğayı korumak ve toplumda çevre bilincini artırmak amacıyla başlatılan projede, 81 ilde 5 yıl içinde 2 milyon 200 bin fidan toprakla buluşturulacak.  
8.05.2024 Ekonomi
Tokat Organize Sanayi Bölgesi, Yenilenebilir Enerji Sertifikası aldı
Tokat Organize Sanayi Bölgesi, Yenilenebilir Enerji Sertifikası aldı Tokat Organize Sanayi Bölgesi (OSB), CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası aldı. Bu sertifika ile Tokat OSB'de faaliyet gösteren 170 firma toplam 21 bin 800 MWh elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacak.
8.05.2024 Ekonomi
“Artan sıcaklıklar, rüzgar ve klima migren ataklarını tetikleyebilir”
“Artan sıcaklıklar, rüzgar ve klima migren ataklarını tetikleyebilir” Baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olan migren, hastaların iş ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkiliyor. Migren ataklarına neyin sebep olduğunu anlamak da hastalar için zorluk oluşturabiliyor. Mevsim geçişleri, klima ve hava sıcaklıklarının migren ataklarını tetikleyebildiğini ifade eden Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Vugar Jafar, migren ataklarını engellemek için neler yapılabileceği hakkında bilgi verdi.
8.05.2024 Sağlık-Yaşam
Sidrex, ultra-maraton yüzücüsü Bengisu Avcı'ya sponsor oldu
Sidrex, ultra-maraton yüzücüsü Bengisu Avcı'ya sponsor oldu Ege Üniversitesi (EÜ) Teknoparkı'nda 2016 yılında başlayan Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı tesiste üretilen gıda takviyesi Sidrex'in ürün lansmanı, 'Bitkilerin Dönüşüm Hikayesi ve Daha Sağlıklı Yaşam' temasıyla gerçekleştirildi. Sidrex'in, maraton yüzücüsü Bengisu Avcı'ya sponsor olduğu da 'Asla Yalnız Yüzmeyeceksin' başlığıyla düzenlenen lansmanda açıklandı. Avcı, ay sonunda beşinci kanal geçişini yapacak.
7.05.2024 Video
Sidrex, ultra-maraton yüzücüsü Bengisu Avcı'ya sponsor oldu
Sidrex, ultra-maraton yüzücüsü Bengisu Avcı'ya sponsor oldu Ege Üniversitesi (EÜ) Teknoparkı'nda 2016 yılında başlayan Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı tesiste üretilen gıda takviyesi Sidrex'in ürün lansmanı, 'Bitkilerin Dönüşüm Hikayesi ve Daha Sağlıklı Yaşam' temasıyla gerçekleştirildi. Sidrex'in, maraton yüzücüsü Bengisu Avcı'ya sponsor olduğu da 'Asla Yalnız Yüzmeyeceksin' başlığıyla düzenlenen lansmanda açıklandı. Avcı, ay sonunda beşinci kanal geçişini yapacak.
7.05.2024 Ekonomi
Maslak ile Belgrad Ormanı'nda sıcaklık farkı 10 derece
Maslak ile Belgrad Ormanı'nda sıcaklık farkı 10 derece Yeşil alanların yerini alan yüksek binalar, asfalt ve beton yollar, özellikle İstanbul gibi metropollerdeki cam giydirme binalar gün geçtikçe artıyor. Bu yapıların güneş ışığını yansıtma görevi üstlenmesi ise şehirlerde ısı adaları oluşmasına yol açıyor. Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, Maslak bölgesinde ölçülen hava sıcaklığı ile Belgrad Ormanı'nda hissedilen sıcaklık farkının 10 derecelere varabildiğini belirtti. Köse, bu şekilde plansız kentleşmenin devam etmesi durumunda sel baskınları, orman yangınları ve hava kirliğinin katlanarak artacağını söyledi.
7.05.2024 Gündem
Maslak ile Belgrad Ormanı'nda sıcaklık farkı 10 derece
Maslak ile Belgrad Ormanı'nda sıcaklık farkı 10 derece Yeşil alanların yerini alan yüksek binalar, asfalt ve beton yollar, özellikle İstanbul gibi metropollerdeki cam giydirme binalar gün geçtikçe artıyor. Bu yapıların güneş ışığını yansıtma görevi üstlenmesi ise şehirlerde ısı adaları oluşmasına yol açıyor. Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, Maslak bölgesinde ölçülen hava sıcaklığı ile Belgrad Ormanı'nda hissedilen sıcaklık farkının 10 derecelere varabildiğini belirtti. Köse, bu şekilde plansız kentleşmenin devam etmesi durumunda sel baskınları, orman yangınları ve hava kirliğinin katlanarak artacağını söyledi.
7.05.2024 Video
İş Enerji, iki yeni rüzgâr enerji santraliyle kapasitesini 1000 MW’a çıkardı
İş Enerji, iki yeni rüzgâr enerji santraliyle kapasitesini 1000 MW’a çıkardı İş Bankası’nın yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren iştiraki İş Enerji, Göktekin Enerji’nin sahibi olduğu Metafor RES ile Yakaağzı RES’e ilişkin hisselerin tamamını devralarak kurulu gücünü 1000 MW’a çıkardı. İki şirket, ilgili santrallere ilişkin ek kapasite tahsisi ve proje geliştirme gibi süreçlerde iş birliğine devam edecek.
6.05.2024 Ekonomi
Akfen Yenilenebilir Enerji’nin 2023 yılı net kârı 4.5 milyar TL oldu
Akfen Yenilenebilir Enerji’nin 2023 yılı net kârı 4.5 milyar TL oldu Güneş, su ve rüzgar olarak sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretim yapan 699 MW kapasiteli 53 enerji santraline sahip Akfen Yenilenebilir Enerji’nin 2023 yılında net kârı 4.5 milyar TL’ye ulaştı. Tüm çevresel taahhütlerini yerine getiren şirket, bununla birlikte 126,4 milyon TL'lik karbon emisyon sertifika geliri elde etti.
6.05.2024 Kurumsal
Cami kubbesine çıkıp leyleklere yuva kurdular, adlarını 'Nilüfer' ve 'Doğan' koydular
Cami kubbesine çıkıp leyleklere yuva kurdular, adlarını 'Nilüfer' ve 'Doğan' koydular Bursa'da, yuvalarının bulunduğu ev yıkılınca aynı bölgedeki caminin kubbesine yuva kurmaya çalışan leylekler rüzgar nedeniyle yapamadı. Mahalleli, merdivenle ulaştıkları 25 metre yüksekliğindeki kubbenin üstündeki leylek çiftinin yuvasını, uçmaması için yapı malzemesiyle sabitledi. 1 saatin ardından bölge halkı tarafından yapılan yuvalarına gelen 'Doğan' ve 'Nilüfer' ismi verilen leylekler, mahallenin sembolü haline geldi.
6.05.2024 Video

Benzer Haber Etiketleri

izmir Mısır akkuyu proje sürdürülebilir

Rüzgar ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.