Şubat

Şubat

Son dakika Şubat haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Şubat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Şubat haber sayfamızda...

Şubat

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 14.989 subat haberi bulunmuştur.
229 tarihi yapı molozlardan ayrıştırıldı, 6'sı kitabe 65 taş kurtarıldı
229 tarihi yapı molozlardan ayrıştırıldı, 6'sı kitabe 65 taş kurtarıldı Kahramanmaraş'ta, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerde yıkılan ve ağır hasar alan 229 tescilli tarihi yapı varlığının molozlardan ayrıştırılması için Müze Müdürlüğü başkanlığında 14 ay önce başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Müze Müdürü Safinaz Acıpayam, 229 noktada molozlardan ayrıştırma, temizlik ve belgeleme çalışmaları kapsamında mimari özellikli 6'sı kitabe, 65 taşı da kurtararak müzede koruma altına aldıklarını söyledi.
18.06.2024 Video
229 tarihi yapı molozlardan ayrıştırıldı, 6'sı kitabe 65 taş kurtarıldı
229 tarihi yapı molozlardan ayrıştırıldı, 6'sı kitabe 65 taş kurtarıldı Kahramanmaraş'ta, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerde yıkılan ve ağır hasar alan 229 tescilli tarihi yapı varlığının molozlardan ayrıştırılması için Müze Müdürlüğü başkanlığında 14 ay önce başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Müze Müdürü Safinaz Acıpayam, 229 noktada molozlardan ayrıştırma, temizlik ve belgeleme çalışmaları kapsamında mimari özellikli 6'sı kitabe, 65 taşı da kurtararak müzede koruma altına aldıklarını söyledi.
18.06.2024 Foto Galeri
Destici: Türkiye bir kez daha 28 Şubat sürecine dönmez, döndürülemez
Destici: Türkiye bir kez daha 28 Şubat sürecine dönmez, döndürülemez Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Son günlerde aynen 28 Şubat süreçlerinde olduğu gibi Atatürkçülük ve milliyetçilik üzerinden İslam'a ve Müslümanlara saldırı var. Sığınmacılar üzerinden de bazen bu saldırı çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Yeni 28 Şubat heveslilerine de diyoruz ki, hiç heveslenmeyin, bu ülke bir kez daha 28 Şubat sürecine dönmez, döndürülemez. Buna Büyük Birlik Partisi olarak da Cumhur İttifakı olarak da müsaade etmeyiz" dedi.
17.06.2024 Politika
Kadın cinayetleri azaldı
Kadın cinayetleri azaldı Türkiye'de kadın cinayetleri, son 6 yılın en düşük seviyesine düştü. 2018'de 195 kadın cinayete kurban giderken, bu sayı 2023'te 151'e geriledi.
16.06.2024 Gündem
Bakan Tekin: Evrensel ölçütlere uygun bir müfredat oluşturmaya çalıştık
Bakan Tekin: Evrensel ölçütlere uygun bir müfredat oluşturmaya çalıştık Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Erzurum'da katıldığı bayramlaşma töreninde yeni müfredatla ilgili tartışmalara değindi. Müfredatın son 2,5 aydır Türkiye'de tartışıldığını belirten Bakan Tekin, "Evrensel ölçütlere uygun bir müfredat oluşturmaya çalıştık. Biz bundan 30-40 yıl öncenin müfredatıyla, 30-40 yıl öncenin bakış açısıyla çocuklarımıza ha bire bilgi yüklemeye devam ediyoruz. Dünya bunu terk etti artık" dedi.
15.06.2024 Eğitim
Dilan'ı öldüren babasına ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi
Dilan'ı öldüren babasına ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi Adana'da kızı Dilan Özdemir'i (19) uyuşturucu kullandığı için öldürdüğü iddia edilen Turhan Özdemir (54) hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.
15.06.2024 Gündem
Cevdet Yılmaz: 2025 yılının sonunda hak sahiplerinin konut ve iş yerleri teslim edilecek
Cevdet Yılmaz: 2025 yılının sonunda hak sahiplerinin konut ve iş yerleri teslim edilecek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hatay’da inşası süren TOKİ konutları ve deprem sahasında incelemelerde bulundu. Yılmaz, “Bu yıl sonuna kadar 200 bin konut, 2025 yılının sonlarına doğru ise tüm hak sahiplerinin konut ve iş yerleri teslim edilmiş olacak. Kira yardımı, taşınma yardımı, destek ödemesi, tahliye ödemesi gibi farklı kategorilerde vatandaşlarımıza doğrudan yapılan ödemelerin tutarı 128 milyar lirayı aşmış durumda” dedi.
14.06.2024 Gündem
82 kişinin öldüğü binanın davasında sanıklar birbirini suçladı, 2 belediye görevlileri için de suç duyurusu
82 kişinin öldüğü binanın davasında sanıklar birbirini suçladı, 2 belediye görevlileri için de suç duyurusu Adana'da 6 Şubat 2023'te 1 bloku yıkılan ve 82 kişinin hayatını kaybettiği İhsan Bayram Apartmanı davasının duruşmasında, tutuklu sanıklar inşaat mühendisi Ferit Işık ile müteahhit Celal Gül birbirlerini suçlarken, mahkeme heyeti Seyhan ve Çukurova belediyeleri görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
14.06.2024 Gündem
Bakan Özhaseki: Yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim etmiş olacağız
Bakan Özhaseki: Yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim etmiş olacağız Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "6 Şubat 2023 depremleri Anadolu'da başımıza gelecek en büyük felaketti. 850 bin civarında bağımsız birim yıkıldı veya yıkılmak üzere. Depremden etkilenen vatandaşlarımız için inşa edilen 200 bin konutumuzu yıl sonuna kadar hak sahiplerine teslim etmiş olacağız" dedi.
14.06.2024 Gündem
TÜİK: Ölüm sayısı 2023'te yüzde 4,1 arttı
TÜİK: Ölüm sayısı 2023'te yüzde 4,1 arttı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılında ölüm sayısının bir önceki yıla göre yüzde 4,1 artarak 525 bin 814 olduğunu açıkladı. Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde ölen Türk vatandaşı sayısının 45 bin 784 olduğu bildirildi.
14.06.2024 Gündem
42 kişinin öldüğü apartmanın müteahhiti: Müteahhit değilim, malzeme alımı yapmadım
42 kişinin öldüğü apartmanın müteahhiti: Müteahhit değilim, malzeme alımı yapmadım Kahramanmaraş merkezli depremde yıkılan ve 42 kişinin yaşamını yitirdiği Ekim Apartmanı davasına ilişkin tutuklu bulunan müteahhitlerden Cem Akkaya, duruşmada, müteahhit olmadığını, apartmanın inşaatına malzeme alımı yapmadığını belirterek, "Apartmanı inşa eden kooperatifin üyesiyim. Bina zaten kooperatif usulü inşa edilen bir binadır" dedi.
14.06.2024 Gündem
Aile ve Gençlik Fonu'nda ikinci etap ödemeleri bugün yatırılıyor
Aile ve Gençlik Fonu'nda ikinci etap ödemeleri bugün yatırılıyor Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu'nun ikinci etap ödemelerini Kurban Bayramı dolayısıyla öne çektiklerini belirterek, ödemeleri bugün itibarıyla hesaplara yatıracaklarını duyurdu.
14.06.2024 Gündem
'İnsani Yardım Tatbikatı-2024'te, olası İstanbul depremi sonrasındaki faaliyetler canlandırıldı
'İnsani Yardım Tatbikatı-2024'te, olası İstanbul depremi sonrasındaki faaliyetler canlandırıldı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İnsani Yardım Tugayı Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Taburu ve ilgili kamu kurumları, İstanbul'da meydana gelebilecek 7.1 büyüklüğündeki bir depremde yapılacak arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarını 'İnsani Yardım Tatbikatı-2024'te canlandırdı.
14.06.2024 Video
İLKE Vakfı’nın hazırladığı ‘Eğitim İzleme Raporu 2023’ ve ‘Okul Öncesi Eğitim Raporu' yayımlandı
İLKE Vakfı’nın hazırladığı ‘Eğitim İzleme Raporu 2023’ ve ‘Okul Öncesi Eğitim Raporu' yayımlandı İLKE Vakfı EPAM tarafından hazırlanan Eğitim İzleme Raporu 2023 ve Okul Öncesi Eğitim raporu yayımlandı. Okul Öncesi Eğitim raporunda, okul öncesi eğitimin tarihsel gelişimi, kriz durumlarında okul öncesi eğitim, alanın etkin aktörleri, göçmen çocukların eğitime katılımı gibi birçok konu analiz edildi. Raporun editörü Doç. Dr. İsa Kaya, “Raporumuzu Türkiye’nin bütününü etkileyen, özellikle pandemi ve deprem bağlamında son 20 yıldaki gelişmeler ışığında hazırlamaya çalıştık. Rapora birbirinden değerli yaklaşık 10 üniversiteden 12-13 akademisyenin katkısı oldu. Raporumuzda sahadaki temel problemler, dünyayla karşılaştırılması, tarihsel gelişimi gibi konulara yer verdik” diye konuştu.
13.06.2024 Kurumsal
Depremzede Üveys, mezuniyet gününde kazada öldü
Depremzede Üveys, mezuniyet gününde kazada öldü Isparta'nın Eğirdir ilçesinde otomobilin takla attığı kazada depremzede üniversite öğrencisi Üveys Sırlı (21) hayatını kaybetti, ablası ve aynı üniversiteden 3 arkadaşı yaralandı. Kahramanmaraş depreminde annesi ölen Sırlı'nın bugün yapılacak törenle mezun olacağı, ablasının da bunun için ilçeye geldiği öğrenildi.
13.06.2024 Gündem
40 kişinin öldüğü binayı 'Raylı sistem, depreme dayanıklı' diye satmışlar
40 kişinin öldüğü binayı 'Raylı sistem, depreme dayanıklı' diye satmışlar Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki ilk depremde 40 kişinin öldüğü olan Adana'daki Sami Bey Apartmanı'nın firari müteahhidi Abdullah Aybaba ile kırmızı bültenle aranan kızı Eda Aybaba Çelik'in yargılandığı davada annesi, babası ve kardeşi ile birlikte 12 yakınını kaybeden Seda Fidancan, "Binanın raylı sistem olduğunu, sağlam olduğunu, depreme dayanıklı olduğunu söyleyince satın aldık. Bina ilk sarsıntıda yıkıldı" dedi.
13.06.2024 Gündem
Bakan Özhaseki: İstanbul'u depreme hazırlamak çok önemli bir görev
Bakan Özhaseki: İstanbul'u depreme hazırlamak çok önemli bir görev İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yeşil Dönüşüm Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreninde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, olası İstanbul depremini hatırlatarak "İstanbul’da birisi belediye başkanıysa ve görevi bitip giderken geriye dönüp baktığında vicdanen huzur içerisinde gidecekse, İstanbul’u depreme hazırlamak gibi birinci derecede çok önemli bir görevi var. Uyarın arkadaşları, söyleyin arkadaşlara, rica edin arkadaşlardan" dedi.
13.06.2024 Gündem
Lise mezuniyetinde bazı kız öğrenciler, 'uygunsuz kıyafet' gerekçesiyle törene alınmadı
Lise mezuniyetinde bazı kız öğrenciler, 'uygunsuz kıyafet' gerekçesiyle törene alınmadı Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bir lisede, okul bahçesinde düzenlenen mezuniyet töreninde bazı kız öğrenciler, kıyafet yönetmeliğine uymayan kıyafetler giydikleri gerekçesiyle alana alınmadı. Öğrenciler ve aileleri, okul yönetimine tepki gösterirken, bölgeye jandarma ekibi de sevk edildi. Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün okula gelmesiyle öğrencilerin tamamı mezuniyet törenine katıldı.
13.06.2024 Video
Uyuşturucudan zehirlenerek öldü, zehir taciri 6 yıl sonra tutuklandı
Uyuşturucudan zehirlenerek öldü, zehir taciri 6 yıl sonra tutuklandı Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde 2018 yılında ormanda cansız bedeni bulunan Osman Ümit Atasoy’un (37) aldığı uyuşturucu etkisiyle zehirlenerek öldüğü tespit edildi. Soruşturma kapsamında Atasoy’a uyuşturucu temin ettiği belirlenen 6 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerden A.O.A., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
12.06.2024 Gündem
Samsunspor'da Thomas Reis dönemi
Samsunspor'da Thomas Reis dönemi Samsunspor, teknik direktörlük görevi için Thomas Reis ile 1+1 yıllık sözleşme imzaladı.
12.06.2024 Spor
Edirne'de doktoru darbeden sanığa 'iyi hal' indirimi ile 2 yıl 1 ay hapis cezası
Edirne'de doktoru darbeden sanığa 'iyi hal' indirimi ile 2 yıl 1 ay hapis cezası Edirne'de annesinin ölümü sonrası doldurulması gereken belgeler konusunda kendisini bilgilendirmek isteyen doktor B.B.Ö.'yü darbeden Volkan Kuşçu, tutuksuz yargılandığı davada 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Celal Karlıkaya, 'iyi hal' indiriminden yararlandırılan sanıkla ilgili karara itiraz edeceklerini söyledi.
12.06.2024 Gündem
Otomobil bayisine Kalaşnikoflu saldırıda 2 tahliye
Otomobil bayisine Kalaşnikoflu saldırıda 2 tahliye Gaziantep'te 4 ay önce bir otomobil bayisine Kalaşnikof tüfek ile düzenlenen saldırıya ilişkin tutuklanan ve 4 ayrı suçtan 23'er yıla kadar hapis cezası istenen Ömer P. ile Mustafa G., ilk duruşmada tahliye edildi.
12.06.2024 Video
Otomobil bayisine Kalaşnikoflu saldırıda 2 tahliye
Otomobil bayisine Kalaşnikoflu saldırıda 2 tahliye Gaziantep'te 4 ay önce bir otomobil bayisine Kalaşnikof tüfek ile düzenlenen saldırıya ilişkin tutuklanan ve 4 ayrı suçtan 23'er yıla kadar hapis cezası istenen Ömer P. ile Mustafa G., ilk duruşmada tahliye edildi.
12.06.2024 Gündem
Bıçaklı kavga cinayeti sanıklarına müebbet hapis istemi
Bıçaklı kavga cinayeti sanıklarına müebbet hapis istemi Kayseri'de sokakta tartıştığı Bayram Yıldırım'ı (48) bıçaklayarak öldüren Alican Uğurlu ile yanındaki arkadaşı Sibel Yavuz hakkında ayrı ayrı müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede ifadesine yer verilen Alican Uğurlu, "Arkadaşlarla alkol aldık. Daha önce hiç tanımadığım ama bu olay nedeniyle tanıdığım kişi bize küfretti. Sopayla vurdu. Kendimi savunmak amacıyla karşılık verdim" derken, Sibel Yavuz "Polise teslim ettiğim çakıyı olayda kullandığımı hatırlamıyorum" dedi.
12.06.2024 Gündem
İsias Otel Davası'nda 3'üncü duruşma
İsias Otel Davası'nda 3'üncü duruşma Adıyaman'da, 6 Şubat'taki depremlerde yıkılan, 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel'e ilişkin davanın üçüncü duruşması başladı.
12.06.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

deprem 229 tarihi yapı cinayet Bakan Özhaseki kahramanmaraş

Şubat ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.