Test

Test

Son dakika test haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan test gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan test haber sayfamızda...

Test

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.941 test haberi bulunmuştur.
Yılmaz: Netanyahu hükümeti ve işbirlikçileri uluslararası mahkemede yargılanmalı
Yılmaz: Netanyahu hükümeti ve işbirlikçileri uluslararası mahkemede yargılanmalıCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TRT World Forumuna katıldı. Yılmaz, "Netanyahu hükümeti tüm işbirlikçileriyle birlikte uluslararası mahkeme önüne götürülmelidirler. Türkiye, sürekli ateşkes, Gazze'ye engelsiz ve artırılmış insani yardım erişimi ve kalıcı bir barış için çabalarını sürdürüyor. Gerçek bir ateşkes istiyoruz. Bu sorunu tamamen kökten çözecek sonuç için buna ihtiyacımız var" dedi.
8.12.2023Politika
İstanbul'da deprem ivmelerini ölçebilecek kapsamlı harita İTÜ'de hazırlanıyor
İstanbul'da deprem ivmelerini ölçebilecek kapsamlı harita İTÜ'de hazırlanıyorİstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cenk Yaltırak,  gerçek ve senaryo depremler üzerinden 120 bin farklı noktada 750 metreye 750 metre aralıklarla zemin davranışını ivmelerle hesaplayabilen fay haritası hakkında bilgi verdi. Yaltırak, haritanın kentsel dönüşümde öncelikli noktaların belirlenmesinin hassas şekilde hızlandırabileceğini, binaların hangi olası depremde hangi ivmelerle karşılaşma olasılığı bulunduğunu gösterebileceğini belirtti.
8.12.2023Video
MİLTEKSAN, yerli ve milli CNC kontrol ünitesi projesinde sona yaklaştı
MİLTEKSAN, yerli ve milli CNC kontrol ünitesi projesinde sona yaklaştıYerel pazar ihtiyaçlarını karşılayacak ve Türkiye imalat sektörünün dışa bağımlılığını azaltacak yerli 5 eksenli CNC kontrol ünitesi çalışmalarında sona gelindi. Savunma Sanayii Başkanlığı ve TÜBİTAK destekleriyle kurulan MİLTEKSAN, özel sektör-üniversite iş birliğiyle üretilen CNC kontrol ünitelerini 2024’ün ilk çeyreğinde piyasaya süreceğini duyurdu.
8.12.2023Teknoloji
Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesinde reaktör kurulumu testi tamamlandı
Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesinde reaktör kurulumu testi tamamlandıAkkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci ünitesinin reaktör iç parçalarının tümü, Akkuyu Nükleer A.Ş uzmanları tarafından ekipmanın güvenli ve emniyetli işletilmesine ilişkin gerekliliklere uygunluğunun kontrolü için tasarım konumuna yerleştirilerek, kurulum testi tamamlandı.
7.12.2023Kurumsal
Kendisini arayan telefon dolandırıcısını ‘inanmış’ gibi yaparak kandırdı; o anları kaydetti
Kendisini arayan telefon dolandırıcısını ‘inanmış’ gibi yaparak kandırdı; o anları kaydettiBatman’da Rabih Yüksel’i telefonla arayan kişi, banka hesabından yanlışlıkla 400 doların bir firmaya gönderildiğini belirterek, işlemin iptali için mobil bankacılık şifresiyle işlem yapılması gerektiğini belirtti. Dolandırıcılığı fark eden Yüksel, ‘inanmış’ gibi davranarak, görüşmeyi de yanındaki arkadaşının cep telefonu kamerasına kaydettirdi. Kendisinden istenen mobil bankacılık şifresini 2 kez bilerek yanlış giren Yüksel, kadına kendisini dolandırmaya çalıştıklarını anladığını söyleyince telefon kapandı.
7.12.2023Video
5.1’lik depremden 7 dakika önce denizden duman yükselmiş
5.1’lik depremden 7 dakika önce denizden duman yükselmişMarmara Denizi’nde Gemlik Körfezi’nde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremden 7 dakika önce, Mudanya ilçesi açıklarında denizden duman yükseldiği görüldü. Bir iş yerinin güvenlik kamerasına da yansıyan görüntülere ilişkin Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, aktif fay hattının bulunduğu Marmara Denizi’nde sürekli gaz çıkışı gerçekleştiğini ve bunun normal olduğunu belirterek, “Her gaz çıkışı, bir deprem olacak anlamına gelmez. Fay hatlarından gaz çıkışı olması zaten normal. Genellikle radon gazı çıkar” dedi.
6.12.2023Video
2 kişinin öldüğü kazada otomobili kullanan alkollü sürücü de hayatını kaybetti
2 kişinin öldüğü kazada otomobili kullanan alkollü sürücü de hayatını kaybettiAdana'nın Kozan ilçesinde, aynı yöne giden kamyon ile çarpışmasıyla 2 kişinin öldüğü otomobilin alkollü sürücüsü Hasan Mert Yılmaz (21), hastanede hayatını kaybetti.
1.12.2023Gündem
Pilot ve kabin memurları uçuş sonrası da teste tabi tutulacak
Pilot ve kabin memurları uçuş sonrası da teste tabi tutulacak Türk Hava Yolları'nda görevli kaptan pilot ve kabin memurlarına uçuş öncesi yapılan alkol ve psikoaktif madde testi alınan kararla uçuş sonrası da yapılacak.
1.12.2023Gündem
Prof. Dr. Sevgi: Ülkemizde HIV vakalarının yüzde 82'si erkek, yüzde 18'i kadın
Prof. Dr. Sevgi: Ülkemizde HIV vakalarının yüzde 82'si erkek, yüzde 18'i kadın1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Dilek Yıldız Sevgi, "Günümüze kadar HIV testi yapılarak doğrulaması bildirilen vaka sayısı yaklaşık olarak 40 bin kişi. Her yıl ortalama 3-5 bin kişi HIV enfeksiyonu tanısı alıyor. Ülkemizdeki HIV vakalarının yüzde 82'si erkek, yüzde 18'i kadın" dedi.
30.11.2023Gündem
Afrika'da bile azaltılan HIV oranı Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye'de artıyor
 Afrika'da bile azaltılan HIV oranı Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye'de artıyorTürk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, bir zamanlar HIV pozitiflik oranının neredeyse yüzde 50’lere ulaştığı Sahra Altı Afrika’da bile Birleşmiş Milletlerin yoğun kampanyaları ile vaka sayılarının düşme eğilimine girdiğini, HIV yayılım hızının da düştüğünü, ancak Doğu Avrupa, Rusya ve bazı Asya ülkeleri ile Türkiye’de yükseliş trendinin halen devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Yavuz, ülkemizde damgalanma korkusunun önüne geçilemediğini kaydederek HIV / AIDS’in sadece belli bir gruba ait bulaşıcı bir hastalık olarak algılanmasının buna yol açtığını vurguladı ve ülkemizde aralarında bin 500’e yakın çocuğun da olduğu 40 bin kişinin HIV ile yaşadığını kaydetti.
30.11.2023Video
Afrika'da bile azaltılan HIV oranı Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye'de artıyor
 Afrika'da bile azaltılan HIV oranı Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye'de artıyorTürk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, bir zamanlar HIV pozitiflik oranının neredeyse yüzde 50’lere ulaştığı Sahra Altı Afrika’da bile Birleşmiş Milletlerin yoğun kampanyaları ile vaka sayılarının düşme eğilimine girdiğini, HIV yayılım hızının da düştüğünü, ancak Doğu Avrupa, Rusya ve bazı Asya ülkeleri ile Türkiye’de yükseliş trendinin halen devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Yavuz, ülkemizde damgalanma korkusunun önüne geçilemediğini kaydederek HIV / AIDS’in sadece belli bir gruba ait bulaşıcı bir hastalık olarak algılanmasının buna yol açtığını vurguladı ve ülkemizde aralarında bin 500’e yakın çocuğun da olduğu 40 bin kişinin HIV ile yaşadığını kaydetti.
30.11.2023Gündem
“AIDS, önlenebilir bir hastalıktır”
“AIDS, önlenebilir bir hastalıktır”HIV virüsü ile bulaşan AIDS hastalığının kan, meni ve genital sekresyonlar ile temastan korunarak önlenmesinin mümkün olduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Abdullah Umut Pekok, “Tek eşlilik ve korunmalı cinsel ilişki, HIV bulaşını önler. Ayrıca, uyuşturucu madde kullanımından veya ortak enjektörlerin kullanımından kaçınılması da HIV bulaşı riskini önler. HIV ile enfekte hamilelerin, bebeklerine HIV geçişini önlemek için mutlaka hekim kontrolünde olmaları gerekir” dedi.
30.11.2023Sağlık-Yaşam
Bakan Tekin: Ana dil becerilerinin gelişmesi, toplumsal sorunların çözümünde en başat tedbir
Bakan Tekin: Ana dil becerilerinin gelişmesi, toplumsal sorunların çözümünde en başat tedbirMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Ana dil becerilerinin gelişmiş olması gençlerimizin, çocuklarımızın kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri, milli şuur ihtiyacımızı ve toplumda karşı karşıya bulunduğumuz sorunların çözümünde en başat tedbirlerden bir tanesi olacaktır" dedi.
29.11.2023Eğitim
Öğrenciler için "sağlıklı duyma" taraması
Öğrenciler için "sağlıklı duyma" taramasıSağlık Bakanlığı tarafından ilköğretime yeni başlayan çocuklara ücretsiz olarak okullarında yapılan işitme tarama testleri sayesinde, bazen ailelerin bile fark edemediği işitme kayıplarının erkenden önüne geçilmesi planlanıyor. Uygulamaya bu yıl İstanbul'da ilk başlayan ilçelerden Sancaktepe'de, Eylül ayından bu yana 7 bin 500'e yakın çocuğun tarama testi tamamlandı. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nazan Önoğlu, ileride daha büyük sorunlara yol açabilecek enfeksiyona bağlı kronik işitme kayıplarını bu sayede erkenden tedaviye yönlendirdikleri gibi, daha önceden hiçbir şikayeti olmayan bir öğrencide taramalar sırasında beyin tümörü gibi çok daha ciddi bir sorunu da tespit ettiklerini söyledi.
29.11.2023Video
Hatalı teşhis ile göğüsleri alındı, 6 yıllık hukuk savaşını kazandı
Hatalı teşhis ile göğüsleri alındı, 6 yıllık hukuk savaşını kazandıKocaeli’de ileri evre meme kanseri olduğu gerekçesiyle ameliyatla göğüsleri alınan, ancak kanser olmadığı anlaşılan Çiğdem Kışlalı’nın (51) hastaneye ve doktorlara açtığı davada 6 yıl sonra karar çıktı. Mahkeme, Kışlalı’ya maddi-manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Kışlalı, “Adalet yerini buldu, karar verildi. Ben haklıyım” dedi.
28.11.2023Video
Hatalı teşhis ile göğüsleri alındı, 6 yıllık hukuk savaşını kazandı
Hatalı teşhis ile göğüsleri alındı, 6 yıllık hukuk savaşını kazandıKocaeli'de ileri evre meme kanseri olduğu gerekçesiyle ameliyatla göğüsleri alınan, ancak kanser olmadığı anlaşılan Çiğdem Kışlalı’nın (51) hastaneye ve doktorlara açtığı davada 6 yıl sonra karar çıktı. Mahkeme, Kışlalı’ya maddi-manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Kışlalı, “Adalet yerini buldu, karar verildi. Ben haklıyım” dedi.
28.11.2023Gündem
Akkuyu NGS'de 'açık kapı günü' düzenlendi
Akkuyu NGS'de 'açık kapı günü' düzenlendiAkkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) kapılarını canlı yayında inşaat sahasını görmek isteyenlere açtı. Sahada düzenlenen 'Açık Kapı Günü' etkinliğinde şirketin yöneticileri projenin detaylarını anlattı ve izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.
28.11.2023Ekonomi
Alkollü sürücünün kullandığı otomobil kamyonla çarpıştı: 2 ölü
Alkollü sürücünün kullandığı otomobil kamyonla çarpıştı: 2 ölü Adana'nın Kozan ilçesinde aynı yöne giden kamyon ile çarpışan otomobildeki Polat Dinler (21) ve Buğrahan Özcan (19) hayatını kaybetti. Ağır yaralanan otomobil sürücüsü H.M.Y.'nin (21) 1,35 promil alkollü olduğu tespit edildi.
28.11.2023Gündem
Üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 13'ü İngilizce seviyesini 'çok iyi' buldu
Üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 13'ü İngilizce seviyesini 'çok iyi' bulduTürkiye'de gençlerin İngilizceye bakışını araştırma çalışmanın sonuçları açıklandı. Buna göre, araştırmaya 140 üniversiteden 704 öğrenci katıldı. Gençlerin yalnızca yüzde 13'ü İngilizce seviyelerini 'çok iyi' bulduğunu söyledi.
27.11.2023Eğitim
Turkcell Genel Müdürü Dr. Koç: Teknolojide Türkiye'nin en parlak yıllarını yazacağız
Turkcell Genel Müdürü Dr. Koç: Teknolojide Türkiye'nin en parlak yıllarını yazacağızTurkcell'in geride bıraktığı 30 yılda Türkiye'nin dijitalleşme tarihini yazdığını belirten Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, Türkiye Yüzyılı'nda yenilikçi stratejilerle teknoloji üreterek geleceği tasarlamaya devam edeceklerini söyledi. Dr. Koç, "Teknolojide Türkiye'nin en parlak yıllarını yazacağız" dedi.
25.11.2023Ekonomi
Macaristan’a savunma sanayi çıkarması
Macaristan’a savunma sanayi çıkarmasıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Macaristan ziyareti kapsamında dün başkent Budapeşte'de ülkenin Savunma Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Bakan Kacır, toplantı sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Macaristan’ın Türkiye için önemli bir ticaret ortağı olduğunu belirtirken Macaristan Savunma Bakanı Szalay-Bobrovniczky ise Türkiye’nin askeri anlamda bir model olarak gördüklerinin altını çizdi.
24.11.2023Video
Depremzede öğretmen adayının hayali lösemiyi yenip, atanmak
Depremzede öğretmen adayının hayali lösemiyi yenip, atanmakDepremde Gaziantep'teki evleri hasar görünce anne ve babasıyla Ankara'ya taşınan beden eğitimi öğretmenliği mezunu Mahmut Erol (22), 2 ay önce lösemi olduğunu öğrendi. Tedavisi süren Erol, "Hasta olduğumu öğrendiğimde bunun benim öğretmenlik hayallerimi gerçekleştirmeme engel olmayacağını düşündüm. Bir an önce kanseri yenip, hayalini kurduğum öğretmenliği yapabilmek için derslerime çalışmaya devam edeceğim" dedi.
24.11.2023Video
Bahçeşehir Koleji öğretmenlerine SAT sınavı eğitimi
Bahçeşehir Koleji öğretmenlerine SAT sınavı eğitimiBAHÇEŞEHİR Koleji'nin yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerini Scholastic Assesment Test (SAT) sınavına kendi öğretmenleri hazırlayacak. Bahçeşehir Koleji öğretmenleri, yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için düzenlenen SAT hakkında eğitim programına katılacak. Öğretmenler hem mesleklerinde kendilerini geliştirecek hem de öğrencileri sınava hazırlamanın ipuçlarını öğrenecek.
23.11.2023Eğitim
İstanbul'da da deprem unutuldu; bina dayanıklılık testlerine ilgi azaldı
İstanbul'da da deprem unutuldu; bina dayanıklılık testlerine ilgi azaldı Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından artış gösteren bina dayanıklılık testlerine olan talep azaldı. Vatandaşların birçoğu herkesin rutin hayatına dönmek zorunda olduğu için depremin unutulduğunu, taşınma imkanlarının olmadığını söyledi. İTÜ Yapı Malzemeleri Laboratuvarı Sorumlusu İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Hasan Yıldırım da, “Nereye gideceğim, ne yapacağım düşünceleri var. Burası hiç boş değildi, sürekli birileri geliyordu. Artık haftada 5-10 kişi anca geliyor ama okul, hastane gibi yerlerde çalışmalar devam ediyor. Deprem olan bölgede hayatta unutulmaz ama İstanbul veya yakın zaman da deprem olmayan yerlerde geçmişe göre bir miktar unutuldu" dedi.
23.11.2023Foto Galeri
SAP, yapay zeka uygulamalarını Hindistan’da düzenlenen SAP TechEd 2023’te duyurdu
SAP, yapay zeka uygulamalarını Hindistan’da düzenlenen SAP TechEd 2023’te duyurduSAP, her beceri seviyesindeki geliştiricilerin yapay zeka çağında işlerini güçlendirmeleri için kapsamlı bir dizi üretken yapay zeka yeteneğini ve bu alandaki gelişmeleri duyurdu. Açıklamalar, Hindistan’da düzenlenen SAP TechEd 2023 etkinliğinde yapıldı.
22.11.2023Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

depremhıvİstanbulsanayiAdana

Test ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.