Geri Dön
Kültür&Sanat İstanbul’da dünyaca ünlü üç tenor aynı sahnede buluştu

İstanbul’da dünyaca ünlü üç tenor aynı sahnede buluştu

LİMAK Filarmoni Orkestrası ‘gelenekselleşen yeni yıl konserleri’ kapsamında İstanbul'da dünyaca ünlü üç tenoru aynı sahnede ağırladı.

Heiko Mathias Förster’in orkestra şefliği yaptığı konserde, tenor Murat Karahan ile günümüz operasının en aktif ve dünya sahnelerinin aranılan tenorları Rame Lahaj ve Marcelo Álvarez operalardan aryalar ve yöresel halk şarkıları ile müzik ziyafeti sundu. Konseri iş, sanat ve politika dünyasından isimler de izlemeye geldi. 9 Ocak’ta CSO Ankara Ada Salon’da gerçekleşen yeni yıl konserinden sonra dün akşam İstanbul Zorlu PSM'de gerçekleşen konser ile çok sesli müziği geniş kitlelere ulaştırmak hedeflendi. Konserlerden elde edilecek gelirin bir kısmı Haydiko (Hayvanları, Doğayı, İnsanları Koruma ve Yaşatma) Derneği’ne bağışlanacağı belirtildi.

“DÜNYADA BELLİ SEVİYEDEKİ TENORLARIN BİR ARAYA GELDİĞİ ORGANİZASYON ÇOK FAZLA OLMUYOR” 

Tenor Murat Karahan, “Ankara konserimiz de muhteşem geçti, hınca hınç doluydu. Heiko Mathias Förster çok değerli bir şef, Marcelo Alvarez’i zaten tanıtmama gerek yok; dünya opera tarihinin en önemli tenorlarından bir tanesi. Rame Lahaj da yine bizim jenerasyondan Avrupa ve dünyada çok önemli işler yapan tenorlardan bir tanesi. Biz bu şekilde üç tenor bir araya geldik. Dünyada bu şekilde belli bir seviyedeki tenorların bir araya geldiği bir organizasyon çok fazla olmuyordu. Çok güzel bir konser yaptık, şimdi İstanbul’da yapacağız. Repertuarımız çok güzel ve geniş. Opera aryalarından başlıyoruz,  Marcelo’nun Arjantin tangolarına kadar gidiyoruz. Napolitenler, benim Türkçe şarkılarım, Rame’nin Arnavutça şarkıları derken neredeyse 20 tane parçanın seslendirildiği ve vaktin nasıl geçtiğinin anlaşılmadığı bir konser gerçekleştiriyoruz” dedi.  

“EN SEVDİĞİM OPERAYI SORARSANIZ TURANDOT DERİM” 

Karahan, meslek hayatıyla ilgili de şu açıklamalarda bulundu: 

“Ankara Operası’ndaki ilk provamda aldığım alkıştan sonra ‘Evet, ben bunun için buradayım’ dedim, zehir o zaman kanıma işledi.  En sevdiğim operayı sorarsanız Turandot derim. En sevdiğim besteci ise Puccuni’dir. Dünyanın çok önemli tiyatrolarında sahne aldım; Bir Türk sanatçı, Türk tenor olarak bunu başarabilmek, ülkemi bir Türk sanatçı olarak bu mecralarda temsil edebilmek benim için en mutluluk verici şey.” 

“İZLEYİCİLERİN BİZE VERDİĞİ ENERJİ İLE BESLENİYORUZ” 

Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Limak Filarmoni Orkestrası’nın 4 yıldır konserlere devam ettiğini söyleyerek, “İlkini Ankara’da ikincisini de İstanbul’da olmak üzere düzenlediğimiz Yeni Yıl Konserleri kapsamında dünyanın en önemli tenorlarından Marcelo Alvarez, Rame Lahaj ve Murat Karahan bizlerle buluşuyor. Limak Filarmoni 4 yılı bitirdi; Zeki Müren ile başlayıp daha sonra Yeni Yıl Konserleri ile devam etti. Zeki Müren ile 12 şehre gittik, 22 binin üzerinde izleyiciye ulaştık ve Zeki Müren’i flarmoni müziği ile dinleyicilere tanıttık. Heyecanlıyız, Limak Filarmoni’yi çok seviyor ve izleyicilerin bize verdiği enerji ile besleniyoruz. Ankara konseri gerçekten çok güzel geçti, herkesten çok olumlu dönüşler aldık. Umuyorum ki bu akşam da çok güzel geçecek” şeklinde konuştu.