Geri Dön
Politika Özgür Özel: Dikili tarihi bir rekorla Adil Başkan'ı yeniden seçecek

Özgür Özel: Dikili tarihi bir rekorla Adil Başkan'ı yeniden seçecek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir Dikili'deki konuşmasında, "Balıkçı barınağının yapılması lazım ama yapmıyorlar. Çandarlı-Dikili arasındaki yolun yapılması lazım, yapmıyorlar. Dikili'de okul sorunu var, yapmıyorlar. Dikili tarihi bir rekorla Adil Başkan'ı yeniden seçecek. İstedikleri kadar sizi cezalandırsınlar" dedi.

Özgür Özel: Dikili tarihi bir rekorla Adil Başkan'ı yeniden seçecek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir programının ikinci gününde Dikili ilçesindeki Atatürk Meydanı'nda 'Halk Buluşması'na katıldı. Özel, kendisi için çok önemli olduğunu belirttiği Dikili ilçesinde, Bornova Anadolu Lisesi'nde yatılı öğrenciyken, yaz aylarında plajda çadır kurup festivallere katıldığını anlattı. Özel, konuşmasında, "Kendi evimdeyim. 1980'lerde 12 Eylül Darbesi, solun üzerinden tanklarla geçmişken, Dikili solun sesini tekrar yükselttiği, örgütlü mücadele için kol kola girmelerin başladığı bir kentti. Dikili, özgürlükler, demokrasi, sosyal devlet için unutturulmaya çalışılan değerlere sıkı sıkıya bağlı bir yer. Dünden bugüne Dikili'ye hizmet eden belediye başkanlarımıza, efsane Osman Özgüven'e yürekten teşekkür ediyorum. Belediye başkanı tercihinde bulunurken 11 aday adayı başvurdu. Hepsi birbirinden değerliydi. Hepsinin yarınlarda kentimize önemli katkıları olacak. Bir tercih yaparken genel kural memnuniyet anketi, İzmir seçmeninin beklentisi yüksek, notu kıttır. Ancak Dikili memnuniyet anketine baktığımızda ilk 3 ilçenin içinde yer alıyordu. Dikili'de konuşacak bir şey yok. Üzerinde en kısa konuştuğumuz ilçe Dikili'ydi. Adil Kırgöz belediyenin mali tablosunu düzeltmiş, eksik kalan hizmetleri tamamlamış, yeni projelere başlamış ve bunu sizlere iyi anlatmış. Sizlerden destek almış noktadaydı. Kendisini ve ekibini kutluyorum" ifadelerini kullandı.

'11 BÜYÜK KENTİ BİZE VERDİLER'

Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirlerken işi gücü İzmir olacak birini aradıklarını anlatan Özel, sakin, kararlı, büyük projeleri titizlikle yapacak kişinin Cemil Tugay olduğunu dile getirip, şunları söyledi:

"2019'da seçime ittifakla girmiştik. CHP'nin yanında ittifak ortağı partiler vardı. Bu seçimde kurumsal ittifaklar yok. İstedik ama başarılı olamadık. Herkesin gerekçeleri var. Bir beklentisi olanlar var. Recep Tayyip Erdoğan, 2018 seçiminde rejime kasteden Anayasa değişikliğiyle tek adam yetkilerini eline aldığında karamsardık. 2019 seçimlerinde seçmen sandıkta bu orantısız gücü dengeledi. Bu sistem bir kişiyi seçiyor, her şeye o kişi karar veriyor. Bakanlar aynı kalemle atanıyor. İzmir'e vali atadığı kalem aynı dolma kalem. Aynı kalemle Dikili'ye kaymakam da AK Parti ilçe başkanını da atıyor. Sapla saman birbirine karışmış. Bütün yetkiler bir yerde toplanmış. Millet dedi ki 'Dur bakalım, her şey senin elinde değil'. 11 büyük kenti bize verdiler. Bir anda büyük karamsarlık umuda dönüştü."

'İZMİR İTTİFAKINA GÜVENİYORUZ'

İstanbul'da halkçı belediyecilik yapıldığını kaydeden Özel, "Ankara'da Arınç'ın tabiriyle parsel parsel satan Gökçek belediyeciliği gitmiş, öncekinin 4 katı sosyal yardım yapan, insanlara doğal gaz, et dağıtan, emeklilere biner lira dağıtan sosyal belediyecilik gelmişti. Süleyman Soylu, İstanbul'u CHP alırsa PKK'ya verecek diyordu. O yalan ortasından çöktü. 'Ankara'da su faturalarını teröristler dağıtacak' diyorlardı. Ama ne kimse işinden oldu ne de teröristler iş buldu. Her geçen gün 2 büyük kentimizde olduğu gibi 11 kenti çok iyi yönettik. 2023'te çok umutluyduk. İnanmıştık. Küçük farkla başaramadık. 'İnsanlar artık sandığa gitmeyiz' derken Recep Tayyip Erdoğan 'Büyük kentleri geri alırım, bundan sonra beni kimse durduramaz' diyordu. 12 yaşında çadır kurduğum kentten gör bakalım Recep Tayyip Erdoğan. Millet teslim oluyor mu olmuyor mu? Şimdi ittifak Ankara'da yok. Bu seçimlere kendi adaylarımızla giriyoruz. Ama geçen seçimleri kazandığımız seçmen yerli yerinde duruyor. Saraya itirazı olan, tek adam rejimine itirazı olan seçmen duruyor. AK Parti'ye arsaları satacağı kentleri bırakmaya kimsenin niyeti yok. Gençlerin festivallerini yasaklayan, onların yaşam biçimine müdahale eden anlayışa kentlerimizi teslim etmeyeceğiz. Dikili kimsenin kimseye kötü gözle bakmadığı güvenli kent olarak kalmaya devam edecek. Bunun teminatı sizlersiniz, CHP'dir. İzmir ittifakına, Türkiye ittifakına güveniyoruz" açıklamalarında bulundu.

'SİZİ NAMERDE MUHTAÇ ETMEYECEĞİZ'

Konuşmasında Dikili'de hayata geçirilen projeleri de anlatan Özel, "Bizim belediye başkanları çok çalışıp az anlatıyor. 170 kilometre temiz su iletim hattı, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi, dere ıslahı, 3 adet yeni kavşak, kent arşivi ve tanıtım merkezi, 6 kilometre bisiklet yolu, Çandarlı'ya kapalı pazar yeri, taziye evi, 26 adet park, çevre yolları, sıcak asfalt, 450 bin metrekare kilit parke taşı, gündüz bakım evleri, kreşler ve çok sayıda proje hayata geçirildi" dedi.

Bir yandan da yapılmayan projelerin bulunduğunu söyleyen Özel, "Mesela balıkçı barınağının yapılması lazım ama yapmıyorlar. Çandarlı-Dikili arasında yolun yapılması lazım, yapmıyorlar. Dikili'de okul sorunu var, yapmıyorlar. Dikili tarihi bir rekorla Adil Başkan'ı yeniden seçecek. İstedikleri kadar sizi cezalandırsınlar. Hani Hatay halkını, 'Merkezi yönetimde belediye olmazsa hizmet gelmez, Hatay mağdur olur' diye tehdit ediyor ya depremzedeyi bile AK Parti-CHP diye ayırıyor. Bu davranış mertçe bir davranış değildir. Kalbinin yerinde taş vardır. Özgür Özel sizi namerde muhtaç etmeyecek. Şartları zorlayıp balıkçı barınağını da yollardaki iyileştirmeyi de, eğer Karayolları izin verirse, yolun tamamını da biz yapacağız" ifadelerini kullandı.

'DİKİLİ ÇİÇEK GİBİ OLACAK'

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay ise bundan sonra Dikili'nin misafiri değil, ev sahibi olduğunu söyleyerek, "Bugünden itibaren beni ev sahibi sayın. Bundan önceki dönemde başarılı çalışmalar yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer de iyi işler yaptı. CHP'yiz bayrağı birbirimizden devralırız, daha yükseğe taşımak için mücadele ederiz. Bu şehrin altyapısıyla, üstyapısıyla ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Dikili İzmir'in en gözde ilçelerinden biri. Tarımı, turizmi desteklenecek. Önümüzdeki dönem Dikili çiçek gibi bir ilçe olacak. Gücümüzü ve inancımızı bayrağımızdaki altı oktan alıyoruz. Altı oklu bayrağımızı en yüksekte taşıyan genel başkanımızdan alıyoruz. Gücümüzü halkımızdan, ay yıldızlı bayrağımızdan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten alıyoruz. Çok başarılı olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın" diye konuştu.

CHP Dikili Belediye Başkan Adayı Adil Kırgöz de "2019 Mart'ta göreve geldiğimizde İzmir'in en borçlu belediyesini aldık. Bugün ekonomisi güçlü ilk 3 belediye içinde neredeyse hiç borcu olmayan, sadece kamu kuruluşlarına borcu olan ama kasasında parası da bulunan bir belediyeye sahibiz" dedi. 'BERGAMA'YA İTHAL ADAY GETİRMİŞLER'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçim çalışmaları kapsamında Bergama Cumhuriyet Meydanı'nda halka seslendi. Özel, konuşmasında Bergama'nın 5 senedir halkçı belediyecilikten uzak olduğunu belirtip, "Bu meydanda eyleme geldim. 2014 yılında çıkan kanunla köylümüzün taşınmazlarını, tarlalarını belediyeye devrettiler. Bizim başkanlar bu işleri yapmazken AK Partili Belediye Başkanı geldi köylünün malını tarlasını parsel parsel sattı. Köylünün 2,5 milyon metrekare tarlasını çatır çatır sattı. Bugün baktım başkan adayı değişmiş, dışardan ithal aday getirmişler. Bergama'nın seçtiği adaya sanki kayyum atamışlar gibi seçime 45 gün var dün belediyede toplu iş sözleşmesi var. Hak - İş Sendikasını çağırmışlar mevcut başkan ortada yok. AK Parti'nin dışardan gelen adayı toplu iş görüşmesi yapıyor. O koltukta kimin oturacağına Bergamalı karar verir. O koltuk benim, kime emanet edeceğime ben karar veririm, diyecek misiniz?" ifadelerini kullandı.

'ŞİFAYI ONDA BULDUNUZ'

CHP'li Özel söyle devam etti:

"Yeni aday slogan yazmış, 'Bergama kalkınacak Bakırçay kalkınacak'. Son 5 yılda başkan kendisi kalkındı. Ben söylemiyorum. Kız kardeşi söylüyor. Temiz belediyeciliğe ihtiyacımız var. 25 günlük Bergamalıya değil, 25 yıldır emek veren birine ihtiyaç var. Bergama'nın evladı burada. İşte Tanju Başkan. 25 yıl boyunca Bergama'da köy demedi yayla demedi ev ev gitti hasta çocukları iyi etti. Şifayı onda buldunuz. Şimdi Bergama'yı iyileştirmeye geliyor. Dr. Tanju Çelik Bergama'ya iyi gelecek."

'CHP BABAEVİDİR'

Özel, konuşmasında önceki dönem Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Gönenç'e de teşekkür etti. Ardından önceki dönem belediye başkanı Mehmet Gönenç ile tüm aday adaylarını sahneye çağıran Özel, el ele poz verdi. Partilerinde herkese yer olduğunu ifade eden Özel, “Günü gelecek hepsini en güzel yerlerde göreceksiniz. Bu parti hepimizin baba evidir. AK Partili, MHP'li kardeşlerime söylüyorum. CHP herkesin içine doğduğu bir babaevidir. Başım sıkılırsa, dara düşersem baba evinin çorbası kaynar, bacası tüter. Asgari ücret ile geçiremeyen emekçi, 10 bin lira maaş ile geçinemeyen emekli canına tak ettiyse baba evi burada. Tapusu bende değil. Kemal Bey de de yoktu. Ne Ecevit de vardı ne de rahmetli İnönü'de. Bir kişiye kayıtlı. O da Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu baba evi hepimizin. Mağdur mazlum kim varsa burada birleşmeye davet ediyorum. Biz kimseyi uzakta tutmak istemiyoruz. İttifakı masa başında kuramadıysak Bergama'da sandık başında kuracağız. Doktorun arkasında buluşalım. Bergama'yı bu zulümden kurtaralım" dedi.

"Parti olarak birlik ve beraberlik içinde olmalıyız" diyen Özel, şöyle devam etti:

"İnsanları korkutup kandırarak oy toplayanlar var. 'Ezanı dindirecekler, bayrağı indirecekler' diyorlar. Bu ülkenin bölünme tehlikesi ortaya çıkarsa, öyle Erdoğan çağırınca havaalanına koşturup yalandan perdelik kumaştan kefen çekenler değil dedeleri Çanakkale kefensiz yatanlar var. Onlar sahip çıkar bu memlekete. Biz varız."

EMEKLİ İKRAMİYESİNİ ELEŞTİRDİ

Recep Tayyip Erdoğan'ın emekliye bayram ikramiyesi açıkladığını ifade eden CHP'li Özel, “Sene 2015 genel başkanımız emekliye bayram ikramiyesi vereceğini söyledi. 'Veremezsin' dediler. 1 Kasım'da 'Biz de vereceğiz' dediler. 'Bir asgari ücret' demiştik. 3 sene emekliyi kandırıp 2018 seçimlerinden önce 1000 lira verdiler. Biz 17 bin lira olmasını savunuyoruz, az önce açıklamış 3 bin lira yapmış. Bu kadar yoksulluk, enflasyon varken 1 kilo et 600 lira olmuşken yaptığı bayram ikramiyesi 1000 lira. Yazıklar olsun. 10 bin lira ile emeklinin geçinmesini bekliyor. Memlekette açlık sınırı 15 bin lira. Yoksulluk sınırı 52 bin lira. Bergama'daki AK Partili, MHP'li kendisine 1000 lira artırmayı reva görene 31 Mart'ta oy verirse bunlar böyle devam eder" diye konuştu.

'OY VERMEYENE GİTMEM DİYEN VARSA İKNA EDİN'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, şöyle devam etti:

"Bütün Türkiye gözü kulağı İliç'teki faciada. 9 canımızı aldı götürdü. Belki yağan yağmurla tüm coğrafya siyanürle zehirlenecek. Bergama altın madenine karşı biz mücadele ederken bize laf söyleyenler sus pus oturuyor. Bundan sonra bir yanda rantın peşinde olanlar bir yanda atadığı belediye başkanının nasıl zenginleştiğini kardeşinden duyanlar. Mehmet Gönenç buraya kendi imkanlarıyla katı atık bertarafı yaptı, sosyal tesisler, hayvan barınağı, mezbaha, taziye evleri yaptı. AK Parti ne yaptı? Hizmet istiyorsanız doktor Tanju Çelik ve Cemil Tugay' da birleşeceğiz." CHP Bergama Belediye Başkan Adayı Tanju Çelik, sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışacağını ve tarihi mirasa sahip çıkacağını söyledi.