Geri Dön
PolitikaTBMM Başkanı Kurtulmuş'tan 'Gazze' diplomasisi

TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan 'Gazze' diplomasisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarında gerçekleştirdiği katliam boyutlarını aşan soykırımının durdurulması, insanlık cephesinin desteklenmesi ve uluslararası camianın Siyonist rejime karşı harekete geçirilmesi için parlamenter diplomasi faaliyetleri kapsamında yoğun çaba sarf etti.

TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan 'Gazze' diplomasisi

TBMM Başkanı Kurtulmuş, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023'ten bu yana aralarında devlet ve hükümet başkanları ile meclis başkanlarının da bulunduğu yaklaşık 200 isimle görüşmeler gerçekleştirdi. Türkiye'nin Gazze için yürüttüğü uluslararası diplomasi trafiğine 'parlamenter diplomasi' aracılığıyla destek sağlayan Kurtulmuş, resmi yurt dışı ziyaretlerinde muhataplarıyla yaptığı her görüşmede Gazze'yi gündeme getirdi. Kurtulmuş, Gazze’ye yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim’den sonra Hindistan'da 12-14 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenen G20 Parlamento Başkanları (P20) Zirvesi'ne katılarak, aralarında Rusya, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin meclis başkanlarının da bulunduğu birçok mevkidaşıyla ikili ve heyetler arası görüşmeler yaptı. Kırım Platformu İkinci Parlamenter Zirvesi için 22-24 Ekim 2023'te Çekya'ya, 2-4 Kasım'da ise Bosna Hersek'e resmi ziyaret gerçekleştiren Kurtulmuş, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, modern çağların en büyük katliam ve soykırımlarının yaşandığı Auschwitz, Srebrenitsa ve Gazze üzerinden yakın tarihteki olaylara işaret etti. Endonezya’da 19-22 Kasım 2023’te düzenlenen MIKTA 9'uncu Parlamento Başkanları Toplantısı’na katılan Kurtulmuş, toplantı kapsamındaki oturumlarda Gazze için çağrılarda bulundu.

TBMM Başkanı Kurtulmuştan Gazze diplomasisi

18 Aralık 2023’te Kuveyt’i, 28-29 Ocak 2024’te Bahreyn’i, 29-31 Ocak’ta Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret eden Kurtulmuş, Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) 14'üncü Genel Kurul Toplantısı dolayısıyla 21-23 Şubat’ta da Azerbaycan’a gerçekleştirdiği ziyarette İsrail'in saldırılarına yönelik mesajlar verdi. İslam İşbirliği Parlamenter Asamblesi (İSİPAB) 18'inci Konferansı için 3-6 Mart’ta Fildişi Sahili’ne giden Kurtulmuş, 5-7 Mayıs’ta MIKTA 10'uncu Parlamento Başkanları Toplantısı dolayısıyla Meksika’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmelerinde, Gazze'de 7 ayı aşkın süredir devam eden, İsrail'in artık soykırıma varan ağır katliamlarının ve insanlık suçlarının binlerce masum insanın hayattan koparılmasına sebep olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, bu saldırıların, yüzde 70'i kadın ve çocuklardan oluşan büyük bir sivil kayba neden olduğunu söyledi.

7-9 Mayıs’ta Küba, 19-21 Mayıs’ta Kazakistan, 21-23 Mayıs’ta ise Özbekistan’ı, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 13. Genel Kurulu Asamble Konseyi Toplantısı dolayısıyla da 5-6 Haziran’da Azerbaycan’ı ziyaret eden Kurtulmuş, ikili görüşmelerinde Gazze’de acil ateşkesin sağlanması ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması için birlikte hareket etme çağrısı yaptı. TBMM Başkanı Kurtulmuş, söz konusu yurt dışı ziyaretlerinde Gazze’de acil ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması için barış diplomasisi yürüttü, İslam coğrafyalarındaki ülke ve milletlerin birlik içerisinde hareket etmesi amacıyla da çok yönlü görüşmeler yaptı.

TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDEN İSİMLERLE GÖRÜŞTÜ

Kurtulmuş, katıldığı zirveler ve ziyaret ettiği ülkelerde gerçekleştirdiği görüşmelerin yanında Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan devlet ve hükümet başkanları, meclis başkanları, bakanlar, uluslararası kuruluşların başkanları ve çok sayıda heyet başkanıyla bir araya geldi. TBMM Başkanı Kurtulmuş, ziyaretlerin yanı sıra yaptığı telefon görüşmeleriyle de Gazze’deki katliam boyutlarını aşan soykırımın bir an evvel durdurulması için yoğun diplomasi yürüttü. Görüşmelerinde, mutlaka iki devletli çözüm vizyonunun hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, muhataplarına, Orta Doğu barışı için 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini iletti.

Kurtulmuş, yaptığı görüşmelerde ve zirve konuşmalarında, yasa dışı yerleşimciler ve buna bağlı olarak İsrail'in işgal ve ilhak teşebbüslerinin sona erdirilmesi ile başta Mescid-i Aksa olmak üzere Müslümanların, Hristiyanların ve Yahudilerin kutsal mekanlarının masuniyetinin korunmasının barışın önünü açacak önemli gelişmelerden olacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu başta olmak üzere her platformda dile getirdiği 'Dünya beşten büyüktür' mesajını görüşmelerinde sıkça vurgulayan Kurtulmuş, yeni, adil, etkin, barışı esas alan, çifte standarttan uzak bir uluslararası sistemin kurulabilmesi konusunda işbirliği çağrısında bulundu.