İthalat

İthalat

Son dakika ithalat haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan ithalat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan ithalat haber sayfamızda...

İthalat

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.250 ithalat haberi bulunmuştur.
Bakan Yumaklı: Buğday ve arpa üretimiyle ilgili yağışlar noktasında kritik bir eşikteyiz
Bakan Yumaklı: Buğday ve arpa üretimiyle ilgili yağışlar noktasında kritik bir eşikteyiz Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yeni bir üretim sezonunun başında olunduğuna dikkati çekerek, “Buğday ve arpa üretimi ile ilgili yağışlar noktasında kritik bir eşikteyiz. Özellikle 15 Mayıs'a kadarki yağışları yakından takip edeceğiz. Nisan ve mayıs ayındaki yağışlar rekolte için önem arz ediyor” dedi.
19.04.2024 Gündem
Bakan Bolat: Cari işlemler açığı 31,8 milyar dolara geriledi
Bakan Bolat: Cari işlemler açığı 31,8 milyar dolara geriledi Ticaret Bakanı Ömer Bolat, dış ticarette yaşanan olumlu gelişmeler sonucunda, 2023 yılı mayıs ayında 60,1 milyar dolar olarak gerçekleşen yıllıklandırılmış cari işlemler açığının sonraki aylarda toplam 28,3 milyar dolar azalarak 2024 Şubat ayı itibarıyla 31,8 milyar dolara gerilediğini belirtti.
17.04.2024 Ekonomi
TÜİK: Dış ticaret haddi 1,5 puan arttı
TÜİK: Dış ticaret haddi 1,5 puan arttı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dış ticaret haddinin şubat ayında bir önceki yıla göre 1,5 puan artarak 86,7 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.
17.04.2024 Ekonomi
Ticaret Bakanlığı: Türkiye'nin küresel ihracatta payı rekor seviyeye ulaştı
Ticaret Bakanlığı: Türkiye'nin küresel ihracatta payı rekor seviyeye ulaştı Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin küresel mal ihracatından aldığı payın, 2023 yılında bir önceki yıla göre 0,06 puan artışla yüzde 1,08'e yükselerek tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.
11.04.2024 Ekonomi
Garanti BBVA Partners Tech Girişim Hızlandırma Programı’na kabul edilen girişimler belli oldu
Garanti BBVA Partners Tech Girişim Hızlandırma Programı’na kabul edilen girişimler belli oldu Yatırım çekme ve büyüme potansiyeli olan girişimlerin desteklenmesini ve hızlandırılmasını amaçlayan Garanti BBVA’nın, teknoloji tabanlı girişimlere destek vermek amacıyla hayata geçirdiği Garanti BBVA Partners Tech Programı’na katılmaya hak kazanan 8. Dönem girişimler belli oldu. Programa seçilen girişimler; Usersdot, Ingosa, Evreka, Enqura ve Navlungo olarak belirlendi.
5.04.2024 Teknoloji
Bakan Bolat: Mart ayında ihracat 22,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti
Bakan Bolat: Mart ayında ihracat 22,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2024 Mart'ta ihracatın 22 milyar 578 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.
4.04.2024 Ekonomi
Bakan Uraloğlu: Limanlarda elleçlenen yük miktarı yüzde 7,2 arttı
Bakan Uraloğlu: Limanlarda elleçlenen yük miktarı yüzde 7,2 arttı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2024 yılının ilk çeyreğinde yaşanan ekonomik iyileşmenin ticari hayata yansımaya başladığını belirterek, 2024 yılı ilk çeyreğinde limanlarda elleçlenen yük miktarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 artarak 134 milyon 327 bin 597 tona yükseldiğini duyurdu.
3.04.2024 Politika
TÜİK: Şubatta ihracat arttı, ithalat azaldı
TÜİK: Şubatta ihracat arttı, ithalat azaldı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayında ihracatın yüzde 13,6 arttığını, ithalatın yüzde 9,2 azaldığını açıkladı.
29.03.2024 Ekonomi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: 2026'da tek haneli enflasyona ulaşacağız
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: 2026'da tek haneli enflasyona ulaşacağız Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "2025 yılında orta vadeli programımızdaki hedefimiz yüzde 15 civarında bir enflasyon. 2026'ya geldiğimizde ise tek haneli enflasyonlara yeniden ulaşacağız. Bunun planını, programını, politika setini oluşturmuş durumdayız. Kararlı bir şekilde de bunu hayata geçiriyoruz" dedi.
23.03.2024 Politika
Bakan Bayraktar: Türkiye'nin mutlaka enerjideki dışa bağımlılık yükünden kurtulması lazım
Bakan Bayraktar: Türkiye'nin mutlaka enerjideki dışa bağımlılık yükünden kurtulması lazım Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye ekonomisinin enerji alanında dış ülkelere yılda ortalama 100 milyar dolar ödeme yaptığını belirterek, "Onun için Türkiye'nin mutlaka bu enerjideki dışa bağımlılık yükünden kurtulması lazım. İnşallah önümüzdeki 30 yılda bunu tamamen ortadan kaldırdığımızda Türkiye çok daha emin adımlarla, çok daha güçlü bir ekonomi olarak yoluna devam edecek. Önümüzdeki 30 yılda enerjide ve tabii kaynaklar alanında mutlak suretle dışa bağımlılığını bitirme hedefiyle yola çıkıyoruz" dedi.
21.03.2024 Politika
Cevdet Yılmaz: Laf edenler, algı oluşturanlar değil, gerçek belediyecilik yapanlar kazanacak
Cevdet Yılmaz: Laf edenler, algı oluşturanlar değil, gerçek belediyecilik yapanlar kazanacak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Milletimiz ne yaparsa başımızın üstünde. Ama inanıyoruz ki bu seçimde de laf edenler, algı oluşturanlar değil, gerçek belediyecilik yapanlar, halka hizmet edenler, şehre hizmet edenler kazanacak diye inanıyoruz. Halkımız onlara, güç verecek diye inanıyoruz" dedi.
22.03.2024 Politika
“Ar-Ge çalışmalarımızla Türkiye’de üretilmeyen ürünleri geliştiriyoruz”
“Ar-Ge çalışmalarımızla Türkiye’de üretilmeyen ürünleri geliştiriyoruz” Türkiye’nin 81 ilindeki 600’den fazla işletmeye yüksek performanslı enerji malzemeleri tedarik ettiklerini ifade eden Kalen Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Öztürk, “Endüstrileşmenin hızlanmasıyla hem ülkemizde hem de dünyada enerjiye ve enerji ekipmanlarına talep yükseliyor. Biz de gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarıyla özellikle Türkiye’de üretilmeyen ve ithalat yoluyla temin edilen spesifik ürünleri geliştiriyor ve tedarik ediyoruz. Bu, ülkemize hem ekonomik hem de teknoloji açısından katkıda bulunmamızı sağlıyor” dedi.
18.03.2024 Kurumsal
TCMB: Kısa vadeli dış borç stoku ocak ayında azaldı
TCMB: Kısa vadeli dış borç stoku ocak ayında azaldı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ocak sonu itibarıyla kısa vadeli dış borç stokunun, 2023 yılı sonuna göre yüzde 0,2 azalışla 174,9 milyar dolara düştüğünü açıkladı.
18.03.2024 Ekonomi
Bakan Bolat: İstikrarı kaybetmememiz gerekiyor
Bakan Bolat: İstikrarı kaybetmememiz gerekiyor Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “AK Parti'den önce doğru dürüst bir sosyal destek var mıydı? Engelliler, engellilere bakanlar, yaşlılar, 65 yaş üstü ve çocuğu askere giden, çocuğu eğitim yardımı isteyen, fakirlik durumu olursa doğal gaz desteği alan birçok kalemde tam 500 milyar bu yılki bütçede halkımıza destek veriliyor. Bu hizmetlerin devam etmesi için. Merkezde de yerelde de güçlü olmamız gerekiyor. İstikrarı kaybetmememiz gerekiyor” dedi.
15.03.2024 Politika
İngiltere ve ABD, İran’a çağrıda bulunarak Husi desteğini durdurmasını istedi
İngiltere ve ABD, İran’a çağrıda bulunarak Husi desteğini durdurmasını istedi İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi James Kariuki, Kızıldeniz’deki füze saldırıları konusunda İran’a çağrıda bulunarak Husilere verdikleri desteğin durdurulmasını istedi. Kariuki ayrıca Yemen’e gelen gıdanın yanı sıra Husilere giden yasadışı silahların Yemen limanından geçtiğini, bunun engellenmesini aksi takdirde Hudeyde’deki limanın bütünlüğünün bozulacağını vurguladı. ABD'nin BM temsilcisi Wood ise aynı çağrıyı yineledi.
15.03.2024 Dünya
Yerli kuduz serumu ile ithalat durdu
Yerli kuduz serumu ile ithalat durdu Türkiye, kuduz vakalarında uygulanan kuduz serumunda dışa bağımlılıktan kurtuldu. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarında 2 yıl önce başlayan üretimle Türkiye, kendi ihtiyacını karşılar duruma geldi ve ithalat durdu.
12.03.2024 Video
Yerli kuduz serumu ile ithalat durdu
Yerli kuduz serumu ile ithalat durdu Türkiye, kuduz vakalarında uygulanan kuduz serumunda dışa bağımlılıktan kurtuldu. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarında 2 yıl önce başlayan üretimle Türkiye, kendi ihtiyacını karşılar duruma geldi ve ithalat durdu.
12.03.2024 Foto Galeri
Özgür Özel: Babaevinin kapıları ardına kadar açıktır, buyursunlar gelsinler
Özgür Özel: Babaevinin kapıları ardına kadar açıktır, buyursunlar gelsinler CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Cumhuriyet Halk Partisi babaevidir. Herkes babaevine doğar, sonra ileride kimi bizim gibi babaevinde kalır, kimi başka yere gider. Kimi uzakta oturur, kimi yakında oturur. Kimi büyüğünü arar, kimi daha küçüğüne razı olur. Ama herkes bilir ki, 'bir gün başım sıkışırsa, dara düşersem, zorda kalırsam, baba ocağının çayı kaynamaktadır, çorbası sıcaktır, bacası tütmektedir. Şimdi gün o gündür, kim ki dara düşmüştür, babaevinin kapıları ardına kadar açıktır, buyursunlar gelsinler" dedi.
10.03.2024 Politika
Bakan Uraloğlu: Limanlarımızda elleçlenen yük miktarı şubatta yüzde 15,4 arttı
Bakan Uraloğlu: Limanlarımızda elleçlenen yük miktarı şubatta yüzde 15,4 arttı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2024 yılı Şubat ayında limanlarda elleçlenen yük miktarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 artarak 43 milyon 853 bin 985 tona, elleçlenen konteyner miktarının ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,9 artarak 1 milyon 167 bin 210 TEU'ya yükseldiğini açıkladı.
7.03.2024 Politika
Özgür Özel: Türkiye İttifakı, Türkiye'nin geleceğinin garantisidir
Özgür Özel: Türkiye İttifakı, Türkiye'nin geleceğinin garantisidir CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın karşısında Millet İttifakı'ndan çok daha güçlü durumda olan Türkiye İttifakı'nın olduğunu söyleyerek, "Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Alevi'yi, Sünni'yi ayırmayan Türkiye İttifakı, Türkiye'nin geleceğin garantisidir" dedi.
4.03.2024 Politika
Bakan Bolat: Tarihimizde ilk defa 1 trilyon doları aşan milli gelire sahibiz
Bakan Bolat: Tarihimizde ilk defa 1 trilyon doları aşan milli gelire sahibiz Başakşehir'de İstanbul Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa 1 trilyon doları aşan bir milli gelire sahibiz. 1 trilyon 100 milyar dolar olarak 2023 sonunda Türkiye Cumhuriyeti'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası açıklandı. TÜİK tarafından, kişi başı milli gelirimiz de 13 bin 110 dolar olarak açıklandı" ifadelerini kullandı.
1.03.2024 Politika
Bakan Uraloğlu: Lojistik sektörü rotayı Kemalpaşa'ya çevirecek
Bakan Uraloğlu: Lojistik sektörü rotayı Kemalpaşa'ya çevirecek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı tamamlandığında Kemalpaşa Lojistik Merkezi'ndeki bir ürünün Ankara'ya ve İzmir'e daha hızlı ulaşması sağlanmış olacak. Lojistik merkezimiz sadece İzmir için değil, Manisa, Denizli ve Aydın gibi hinterlandında yer alan şehirlerimizin ticareti içinde önemli bir merkez olacak. Bölgemizde halihazırda zaten birçok fabrika, imalat tesisi ve depo var. Bu projemiz İzmir için yeni yatırımlar ve yeni fabrikalar, şirketler kurulmasını sağlayacak ve İzmirliler için yeni istihdam imkanlarını beraberinde getirecek. Lojistik sektörü de rotayı Kemalpaşa'ya çevirecek" dedi.
29.02.2024 Gündem
Türk Cumhuriyetleri ile ihracat azaldı, ithalat arttı
Türk Cumhuriyetleri ile ihracat azaldı, ithalat arttı Türkiye'nin dış ticaretinde en yüksek pay sahibi ülke grubu Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ülkeleri oldu. Türk Cumhuriyetleri ile ihracat azalırken, ithalat arttı.
29.02.2024 Ekonomi
TÜİK: Ocakta ihracat arttı, ithalat azaldı
TÜİK: Ocakta ihracat arttı, ithalat azaldı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayında ihracatın yıllık yüzde 3,5 arttığını, ithalatın yüzde 22 azaldığını açıkladı.
28.02.2024 Ekonomi
Özgür Özel: Bunların gücünü dengelemenin tek yolu Türkiye İttifakı'dır
Özgür Özel: Bunların gücünü dengelemenin tek yolu Türkiye İttifakı'dır CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Bir korku ve suç ittifakıdır Cumhur İttifakı. Bunların gücünü dengelemenin tek yolu 31 Mart'ta Türkiye İttifakı'dır. Biz Türkiye İttifakı'ndayız; Türkiye İttifakı'nda sosyal demokratlar var, muhafazakar demokratlar var, milliyetçi demokratlar var. Sadece Türkler değil; Laz, Çerkez, Kürt demokratlar var" dedi.
27.02.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

ithalat bakan bolat tüik ihracat bakan uraloğlu

İthalat ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.