Dış Ticaret

Dış Ticaret

Son dakika dış ticaret haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan dış ticaret gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan dış ticaret haber sayfamızda...

Dış Ticaret

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.387 dis ticaret haberi bulunmuştur.
Bakan Fidan, Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Mucunski ile görüştü
Bakan Fidan, Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Mucunski ile görüştüDışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kuzey Makedonya Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Timco Mucunski ile telefonda görüştü.
19.07.2024Politika
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Rezervlerimiz güçlenmeye devam ediyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Rezervlerimiz güçlenmeye devam ediyorCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, cari işlemler açığının azalmaya, rezervlerin güçlenmeye devam ettiğini açıkladı.
12.07.2024Politika
Bakan Bolat: Cari işlemler açığı 1 yılda 31,8 milyar dolar geriledi
Bakan Bolat: Cari işlemler açığı 1 yılda 31,8 milyar dolar gerilediTicaret Bakanı Ömer Bolat, "Yıllıklandırılmış cari işlemler açığı son 1 yılda 31,8 milyar dolar geriledi. 2024 yılı Mayıs ayında cari işlemler açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 84,1 oranında azalışla 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir" dedi.
12.07.2024Ekonomi
TÜİK: Dış ticaret haddi mayısta 0,8 puan azaldı
TÜİK: Dış ticaret haddi mayısta 0,8 puan azaldıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayında dış ticaret haddinin, bir önceki yılın aynı ayına göre 0,8 puan azalarak 86,5 olduğunu açıkladı.
11.07.2024Ekonomi
Kapıkule'de yolcu giriş peronu sayısı iki katına çıkarıldı
Kapıkule'de yolcu giriş peronu sayısı iki katına çıkarıldıTicaret Bakanlığı, yaz dönemi nedeniyle gümrük sınır kapılarında gerekli tedbirlerin alındığını ve Kapıkule Gümrük Müdürlüğü'nde 12 olan yolcu giriş peronu sayısının 24'e çıkarıldığını duyurdu.
10.07.2024Gündem
Türkiye'de kişi başına 250 kilo buğday üretiliyor
Türkiye'de kişi başına 250 kilo buğday üretiliyorTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, bu yıl dünyada buğday üretiminin 800 milyon ton, Türkiye'de ise 21,5 milyon ton olarak beklendiğini söyledi. Tiryakioğlu, bu rakamlara göre dünyada kişi başına buğday üretiminin 100, Türkiye'de ise 250 kilo olduğunu ifade ederek, "Ülkemizin buğday üretimindeki gücü; hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörümüzün iştigal alanındaki performansına da doğrudan yansıyor. 2023 verilerine göre yıllık buğday unu ve makarna ihracatımızın toplamı 5 milyon tonu buluyor. Geçen yıl 164 ülkeye 3,5 milyon ton buğday unu ihracatı gerçekleştiren Türkiye, 2015 yılından beri bu alanda dünya ihracat şampiyonluğunu da elinde bulunduruyor" dedi.
8.07.2024Gündem
Bakan Fidan'dan peş peşe görüşmeler
Bakan Fidan'dan peş peşe görüşmelerDışişleri Bakanı Hakan Fidan, Azerbaycan'da peş peşe görüşmelerde bulundu.
6.07.2024Dünya
Bakan Şimşek: Bu yıl dış dengede önemli bir iyileşme sağlayacağız
Bakan Şimşek: Bu yıl dış dengede önemli bir iyileşme sağlayacağızHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Haziranda dış ticaret açığı geçici olarak takvim etkisiyle arttı. Geçen yılın aynı ayına göre yıllık açık ise 31 milyar dolar geriledi. Bu yıl dış dengede önemli bir iyileşme sağlayacağız" dedi.
3.07.2024Ekonomi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: 2002’den bu yana aktif havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye çıkardık
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: 2002’den bu yana aktif havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye çıkardıkAvrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin 34’üncü Yıllık Kongresi ve Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “İç hat yolcu taşımacılığını rekabete açmamız, havacılık sektörümüz açısından bir milattır. 2002’den bu yana aktif havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye çıkardık. Dış hatlarda 50 ülkede 60 noktaya uçuş gerçekleştiriliyorken uçuş ağımıza 286 yeni nokta ekleyerek 131 ülkede 346 noktaya ulaştırdık. 2023 yılında Türkiye semalarından yaklaşık her 15 saniyede bir uçak geçti. Bu yıl bu istatistiklerin çok daha üzerinde değerlere ulaşacağımızı öngörüyoruz” dedi.
3.07.2024Ekonomi
Bakan Bolat: 6 aylık ihracatımız 125 milyar dolara ulaştı
Bakan Bolat: 6 aylık ihracatımız 125 milyar dolara ulaştıTicaret Bakanı Ömer Bolat, "Haziran ayında takvim etkisi nedeniyle yaşanan düşüşe rağmen, yılın ilk yarısında ihracatımız yüzde 2 artışla 125 milyar 446 milyon dolara yükselmiştir" dedi.
3.07.2024Ekonomi
Erdoğan: Suriye'nin güvenli bir yer haline gelmesini herkesten daha çok biz istiyoruz
Erdoğan: Suriye'nin güvenli bir yer haline gelmesini herkesten daha çok biz istiyoruzCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz komşu olarak istikrarsızlıkla boğuşan ve terör örgütlerinin cirit attığı değil; demokratik, müreffeh, güçlü bir Suriye görmek istiyoruz. Suriye’nin evlerini terk etmek zorunda kalmış milyonlar için güvenli bir yer haline gelmesini herkesten daha çok biz arzu ediyoruz. Böyle bir iklime ne kadar kısa sürede kavuşulursa herkes için özellikle Suriye halkı için o kadar iyi olacaktır" dedi.
2.07.2024Politika
Türkiye'nin dünya ihracatındaki payı artmaya devam etti
Türkiye'nin dünya ihracatındaki payı artmaya devam ettiTicaret Bakanlığı, Türkiye'nin küresel ihracattan aldığı paydaki artış eğiliminin 2024 yılının ilk çeyreğinde de devam ettiğini ve 2023 yılının ilk çeyreğine göre 0,05 puanlık artış ile yüzde 1,082 seviyesine yükseldiğini duyurdu.
2.07.2024Ekonomi
“Türkiye’de kişi başına düşen kahve tüketimi 2 kiloya yükselecek”
“Türkiye’de kişi başına düşen kahve tüketimi 2 kiloya yükselecek” De la Pau Coffee’nin Kurucusu ve CEO’su Serap Akçay, Türkiye’de kahve tüketiminde büyük bir potansiyel bulunduğunu belirterek, “Avrupa’da kişi başı aylık kahve tüketimi ortalama 2 kilogram iken Türkiye’de bu oran 1-1,2 kilogram. Çay toplumu olarak biliniyoruz ama kahve kültürüne doğru bir evrim yaşıyoruz. Bu evrimi ve Z kuşağının kahveye olan ilgisine bağlıyorum. 2030 yılında Türkiye’de kişi başına kahve tüketiminin 1 kilodan 2 kilogram seviyesine çıkacağını düşünüyorum” dedi.
1.07.2024Ekonomi
İnternetten ev tipi rüzgar türbini satın alma dönemi
İnternetten ev tipi rüzgar türbini satın alma dönemiÇolak Holding’in rüzgar türbini satış platformu açıldı. Kendi elektrik enerjisini üretmek isteyen bireysel kullanıcılar için yerli rüzgar türbini üreticisi SoyutWind, yapay zeka destekli özel bir yazılım geliştirerek, online satışlara başladı Bireysel kullanıcılar, elektrik tüketimlerine ilişkin hesaplamaları platform üzerinden yaparak, bulundukları konumdaki rüzgar verilerine göre ihtiyaç duydukları ev tipi rüzgar türbini çözümünü yapay zeka desteğiyle belirleyip internetten satın alabiliyor.
1.07.2024Kurumsal
Borachart, İstanbul’da ‘Yaza Merhaba’ partisi düzenledi
Borachart, İstanbul’da ‘Yaza Merhaba’ partisi düzenlediİstanbul’da Bora Gemi Kiralama Şirketi (Borachart) tarafından ‘Yaza Merhaba’ partisinin bu yıl 22'ncisini düzenledi. Etkinlikte konuşan Borachart firma ortağı Burak Yıldırım, uluslararası bir organizasyon düzenlediklerini belirterek amaçlarının iş stresinden uzak keyifli bir akşam geçirmek olduğunu aktardı.
1.07.2024Video
Borachart, İstanbul’da ‘Yaza Merhaba’ partisi düzenledi
Borachart, İstanbul’da ‘Yaza Merhaba’ partisi düzenlediİstanbul’da Bora Gemi Kiralama Şirketi (Borachart) tarafından ‘Yaza Merhaba’ partisinin bu yıl 22'ncisini düzenledi. Etkinlikte konuşan Borachart firma ortağı Burak Yıldırım, uluslararası bir organizasyon düzenlediklerini belirterek amaçlarının iş stresinden uzak keyifli bir akşam geçirmek olduğunu aktardı.
1.07.2024Kurumsal
Türkiye, gri listeden çıktı
Türkiye, gri listeden çıktıTürkiye, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarıldı.
28.06.2024Ekonomi
TÜİK: Mayısta ihracat arttı, ithalat azaldı
TÜİK: Mayısta ihracat arttı, ithalat azaldıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayında ihracatın yüzde 11,3 artığını, ithalatın yüzde 10,4 azaldığını açıkladı.
28.06.2024Ekonomi
Bakan Şimşek: Yıllık ihracat tarihi zirvesine ulaştı
Bakan Şimşek: Yıllık ihracat tarihi zirvesine ulaştıHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Mayısta yıllık ihracat 260 milyar dolar ile tarihi zirvesine ulaşırken, ithalat son bir yılda 29 milyar dolar azaldı. Yıllık dış ticaret açığı 35 milyar dolar iyileşerek 87 milyar dolara geriledi" dedi.
28.06.2024Ekonomi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile görüştü
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile görüştüCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdülmecid Tebbun ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Başbakanı Nadir Larbaoui ile bir araya geldi.
24.06.2024Politika
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Partimizin ve İttifakımızın surlarında gedik açılmasına fırsat vermeyeceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Partimizin ve İttifakımızın surlarında gedik açılmasına fırsat vermeyeceğizCumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "AK Parti, üye sayısı ve yelpazesi itibariyle Türkiye'nin en geniş ailesidir. Cumhur İttifakı, 85 milyonun birliğinin, dirliğinin ve kardeşliğinin teminatıdır. İttifakımız ne kadar güçlü olursa, Türkiye de o derece güvende olacaktır. Fitne kazanı kaynatanların oyunlarına kesinlikle gelmeyeceğiz. Partimizin ve İttifakımızın surlarında gedik açılmasına fırsat vermeyeceğiz" dedi.
17.06.2024Politika
Edirne'deki sınır kapılarında bayramda 812 personel 24 saat esasıyla çalışacak
Edirne'deki sınır kapılarında bayramda 812 personel 24 saat esasıyla çalışacakEdirne Valisi Yunus Sezer, Kurban Bayramı arifesinde yurda giriş yapmak için Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'na gelen gurbetçi vatandaşlarla bayramlaşarak, alınan tedbirleri inceledi. Vali Sezer, "Kurban Bayramı süresince gümrük kapılarımızda 622 gümrük personelimiz ve 190 emniyet personelimiz olmak üzere 812 personel 24 saat esasına göre görev alarak buradaki trafik akışını ve ziyaretçi akışını kesmeden kolaylıkla giriş ve çıkış yapmalarını sağlayacak şekilde görevleri başında olacaklar" dedi.
14.06.2024Gündem
Özbekistan Fergana Valisi Hayrullo Bozarov TÜGİAD’ı ziyaret etti
Özbekistan Fergana Valisi Hayrullo Bozarov TÜGİAD’ı ziyaret ettiTürkiye Genç İş İnsanları Derneği’nin (TÜGİAD) Türk devletlerindeki iş insanlarını bir araya getirmek için kuruculuğunu üstlendiği federasyon için bir adım daha atıldı. Özbekistan Fergana Valisi Hayrullo Bozarov, bir heyetle birlikte TÜGİAD Genel Merkezini ziyaret ederken, Türk dünyasının ekonomik iş birliği için her adımı atmaya hazır olduklarını belirterek, Türk iş insanlarını bölgeye davet etti.
12.06.2024Ekonomi
İş Bankası, ihracat kredisi başvuru ve kullanımını dijitale taşıdı
İş Bankası, ihracat kredisi başvuru ve kullanımını dijitale taşıdıİş Bankası, ihracatçıların finansmana erişimini hızlandırıp, yeni pazarlara açılmaları ve büyümeleri konusunda destek oluyor. İhracatçılar, dijital kanallar aracılığıyla kullanımı mümkün hale gelen ihracat kredileri için sadece bir kez şubeye giderek ticari kredi limitlerini tanımlattıktan sonra diledikleri yer ve zamanda ihracat kredisi başvurusunu İşCep ve Ticari İnternet Şube üzerinden gerçekleştirebiliyor.
12.06.2024Ekonomi
TÜİK: Dış ticaret haddi nisanda 2 puan azaldı
TÜİK: Dış ticaret haddi nisanda 2 puan azaldıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayında dış ticaret haddinin bir önceki yılın aynı ayına göre, 2 puan azalarak 86 seviyesine gerilediğini açıkladı.
12.06.2024Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

ihracatcevdet yılmaztüikbakan fidanbakan bolat

Dış Ticaret ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.