Maden Faciası

Maden Faciası

Son dakika maden faciası haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan maden faciası gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan maden faciası haber sayfamızda...

Maden Faciası

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 119 maden faciasi haberi bulunmuştur.
8 işçinin öldüğü maden faciasında savcı değişti, karar verilemedi
8 işçinin öldüğü maden faciasında savcı değişti, karar verilemedi Zonguldak'ta 11 yıl önce Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait kömür ocağında metan gazı püskürmesi sonucu 8 madencinin ölümüyle ilgili yargılanan ve haklarında önceki duruşmada mütalaa açıklanan, içlerinde TTK'nin üst düzey yöneticilerinin de olduğu 9 sanığın yargılandığı dava, savcı değişikliği ve yeni savcının süre talebi nedeniyle ertelendi.
12.06.2024 Gündem
Soma maden faciasında 28 kamu görevlisi, ilk kez hakim karşısında
Soma maden faciasında 28 kamu görevlisi, ilk kez hakim karşısında Manisa'nın Soma ilçesinde 10 yıl önce 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin kamu görevlileri hakkında açılan davanın ilk duruşmasında 28 sanıktan sadece 2’si duruşmaya katılırken, diğerlerinin ise bulundukları yerde talimatla ifadeleri alındı. Mahkeme hakimi madenci aileleri ve vekillerinin davaya müdahil olma taleplerinin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Soma davası dosyasının incelenmesinin ardından değerlendirileceğini belirtti. Baroların ve sendikaların davaya müdahil olma taleplerini ise reddedilip, duruşma 12 Eylül'e ertelendi.
8.05.2024 Gündem
Amasra'daki maden faciası davasında 7'nci duruşma; tutuklu sanıklardan 3’üne ev hapsi
Amasra'daki maden faciası davasında 7'nci duruşma; tutuklu sanıklardan 3’üne ev hapsi Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili 7'si tutuklu, 23 kişinin Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 7'nci duruşması geniş güvenlik önlemleriyle başladı. Duruşma öncesi açıklama yapan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Bazı müfettişler ve TTK yöneticileri hakkında görevi kötüye kullanmadan dolayı soruşturma izni 16 ay sonra çıktı, biz bunu kabul etmiyoruz. Burada olası kast vardır, biz bu şekilde yargılamanın yapılmasını istiyoruz. 16 ay sonra çıkan soruşturma iznini kabul etmiyoruz, bu işin takipçisiyiz” dedi.
8.05.2024 Gündem
İliç'teki maden faciasında cansız bedenine ulaşılan 2 işçi, toprağa verildi
İliç'teki maden faciasında cansız bedenine ulaşılan 2 işçi, toprağa verildi Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında cansız bedenlerine ulaşılan işçilerden Ramazan Çimen ile Kenan Öz'ün cenazeleri, bugün törenle toprağa verildi.
4.05.2024 Gündem
TBMM Genel Kurulu'nda Maden Kanunu’nda değişikliği içeren maddeler görüşüldü
TBMM Genel Kurulu'nda Maden Kanunu’nda değişikliği içeren maddeler görüşüldü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında, Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüştü. Kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanırken yasa, 30 Nisan tarihinde yapılacak olan Genel Kurul’da maddelere geçilecek.
24.04.2024 Politika
Maden faciasında hayatını kaybeden Uğur Yıldız´ın cenazesi Erzincan´a getirildi
Maden faciasında hayatını kaybeden Uğur Yıldız´ın cenazesi Erzincan´a getirildi Erzincan'ın İliç ilçesindeki heyelanın meydana geldiği altın madeninde cansız bedenine ulaşılan Uğur Yıldız'ın (33) cenazesi Erzincan'a getirildi. Yıldız'ın cenazesi bugün düzenlenecek törenle toprağa verilecek.
6.04.2024 Foto Galeri
Bakan Bayraktar: İliç'te 1 madencinin cansız bedenine ulaşıldı
Bakan Bayraktar: İliç'te 1 madencinin cansız bedenine ulaşıldı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeni sahasında 13 Şubat'ta meydana gelen heyelanda, akşam saatlerinde 1 madencinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.
5.04.2024 Politika
Zonguldak'da 103 madenci, grizu faciasının 41'inci yılında dualarla anıldı
Zonguldak'da 103 madenci, grizu faciasının 41'inci yılında dualarla anıldı Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı Armutçuk Müessesesi’nde 7 Mart 1983’te meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 103 maden işçisi, facianın 41’inci yılında dualarla anıldı.
7.03.2024 Gündem
Bakan Tunç'tan 'Can Atalay' yorumu: Yetkisizlik nedeniyle ret kararı verilmesi gerekir
Bakan Tunç'tan 'Can Atalay' yorumu: Yetkisizlik nedeniyle ret kararı verilmesi gerekir Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali için yapılan 2 başvuruda karar verilmesine yer olmadığına hükmetmesine ilişkin, "Anayasa Mahkemesi'nin henüz daha gerekçeli kararını görmedik ama 'karar verilmesine yer olmadığı'na şeklinde değil de burada yetkisizlik nedeniyle ret kararı verilmesi gerekir. Çünkü Anayasa'nın açık hükmü söz konusu. 'Karar verilmesinde yer olmadığı'na karar vermenin gerekçesini ancak gerekçeli kararda görebileceğiz" dedi.
23.02.2024 Gündem
Erzincan'daki maden faciasının araştırılmasına yönelik komisyon kurulmasına dair karar Resmi Gazete'de
Erzincan'daki maden faciasının araştırılmasına yönelik komisyon kurulmasına dair karar Resmi Gazete'de Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeninde meydana gelen facianın araştırılmasına ve benzer kazaların önlenmesine yönelik Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına dair karar Resmi gazetede yayımlandı.
15.02.2024 Gündem
Erzincan'daki maden faciası; işçiler sondalama yöntemiyle aranıyor
Erzincan'daki maden faciası; işçiler sondalama yöntemiyle aranıyor Erzincan'daki enkaz altında bulunan 9 işçiye ulaşmak için ekiplerin arama kurtarma çalışması aralıksız devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları kapsamında AFAD ekipleri tek sıra halinde ellerine aldıkları demir çubuklarla ‘sondalama’ yöntemi kullanarak toprak altındaki işçilere ulaşmaya çalışıyor. Havanın kararmasının ardından bölgeye yerleştirilen 40 aydınlatma kulesiyle toprak kaymasının olduğu saha yeniden aydınlatıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın kriz masasındaki koordinasyon toplantısının devam ettiği ve arama kurtarma çalışmalarının ara verilmeden süreceği öğrenildi.
14.02.2024 Video
Kurum: Bakanlığımız döneminde bu işletmenin çevresel etki denetimleri çok sıkı bir şekilde yapıldı
Kurum: Bakanlığımız döneminde bu işletmenin çevresel etki denetimleri çok sıkı bir şekilde yapıldı AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum Sarıyer'de katıldığı programda Erzincan'da yaşanan maden faciası hakkında konuştu. Kurum,  "21 Haziran 2022'de işletmeye Çevre Kanunu'ndaki en üst sınırdan idari para cezası verildi. İşletmenin faaliyetinde çevre mevzuatı kapsamında görülen eksiklikler nedeniyle; işletme men edildi ve 3 ay kapısına mühür vuruldu. Bununla da kalınmayıp; işletmenin çevreyi kirletmesi nedeniyle; Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Özet olarak; biz, kanunda öngörülen bütün cezai süreçleri hiçbir müsamaha göstermeksizin kararlılıkla uyguladık. İşletmenin, tüm tedbirleri aldığı bilirkişi raporlarıyla tespit edilince faaliyetine tekrar başladı" dedi.
14.02.2024 Politika
İliç'teki maden faciasının araştırılması için Meclis'te komisyon kurulacak
İliç'teki maden faciasının araştırılması için Meclis'te komisyon kurulacak TBMM Genel Kurulunda, Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde yaşanan toprak kayması olayının araştırılması için komisyon kurulması önerildi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Araştırma neticesinde hata, kusur ve varsa kasıtların tespit edilerek alınacak önlemlerin belirlenmesinin yerinde olacağını düşünüyoruz. İlerleyen saatlerde ortaklaşa bütün gruplar olarak Meclis araştırma komisyonu kurulmasını temin edeceğiz" dedi.
14.02.2024 Politika
Erzincan’daki maden faciası; yeni görüntüler ortaya çıktı
Erzincan’daki maden faciası; yeni görüntüler ortaya çıktı Erzincan'ın İliç ilçesinde altın üretimi yapılan Çöpler Maden Sahası'nda meydana gelen, 9 kişinin kaybolduğu toprak kaymasına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.
14.02.2024 Gündem
Amasra'daki maden faciası davasında 6'ncı duruşma
Amasra'daki maden faciası davasında 6'ncı duruşma Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili 7'si tutuklu, 23 kişinin Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 6'ncı duruşması geniş güvenlik önlemleriyle başladı. Duruşma öncesi açıklama yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, "Hayatını kaybedenler de cinayete kurban gitmiş demektir. Bu bir cinayettir" dedi.
13.02.2024 Gündem
Maden faciası ile ilgili eski TTK genel müdürü ve yardımcısı için soruşturma izni
Maden faciası ile ilgili eski TTK genel müdürü ve yardımcısı için soruşturma izni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bartın'da 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin eski Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve eski Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla soruşturma izni verdi. 
8.02.2024 Gündem
8 işçinin öldüğü maden faciasında sanıklar için yeniden yargılama kararı
8 işçinin öldüğü maden faciasında sanıklar için yeniden yargılama kararı Zonguldak'ta 11 yıl önce Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait kömür ocağında metan gazı püskürmesi sonucu 8 madencinin hayatını kaybetmesi ile ilgii 'basit taksirle ölüme neden olma' suçundan 8 yıl 4'er ay hapis cezası alan Star İnşaat Genel Müdürü Şafak Sırrı Demirel ile şirket yetkilisi Ersin Koparan ve beraat eden Ahmet Aktaş hakkında mahkemenin verdiği karar, Yargıtay'da bozuldu. 3 sanığın yeniden yargılanmasına karar verilirken, dosya dönemin 6 üst düzey TTK yöneticisinin yargılandığı dava ile birleştirildi. Birleştirilen dosya ile 9 sanığın bu kez 'bilinçli taksirle öldürme' suçundan yargılanmasına devam edildi.
5.02.2024 Gündem
Maden faciası davasında ilk müdahaleyi yapan işçi, tanık olarak dinlendi
Maden faciası davasında ilk müdahaleyi yapan işçi, tanık olarak dinlendi Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin 7'si tutuklu 23 sanığın yargılandığı davanın 5'inci duruşmasının 3'üncü günü başladı. Faciada ocaktaki ilk müdahaleyi yapan maden işçisi Hasan Özkanca, "Eksi 350 kotundaki sol tarafta duman çok yoğundu, ama sağ tarafta çok duman yoktu, ben de oraya doğru gittim. Orada 4-5 arkadaşımız vardı, hepsinin nabzı vardı, onlara müdahale etmeye başladım. Hiçbirinde yanık yoktu, sadece yüzleri kapkaraydı. Hiçbiri maskelerini takamamıştı. Kıyafetlerinde bile bir sıkıntı yoktu" dedi.
17.11.2023 Gündem
Maden faciası davasında 5'inci duruşma; 2'nci günde de tanıklar dinleniyor
Maden faciası davasında 5'inci duruşma; 2'nci günde de tanıklar dinleniyor Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin 7'si tutuklu 23 sanığın yargılandığı davanın 5'inci duruşmasının 2'nci günü, başladı. Tanık olarak dinlenen madenci Hasan Tamur, eksi 320 kotundaki yangına 15-20 metre mesafe yaklaştıklarını söyledi.
16.11.2023 Gündem
Amasra'daki maden faciası davasında 5'inci duruşma
Amasra'daki maden faciası davasında 5'inci duruşma Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin 7'si tutuklu 23 sanığın yargılandığı davada 5'inci duruşma başladı. Madenciler ile patlama gecesinde arama-kurtarma çalışmasına katılan Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye ekibinden 13 kişi, tanık olarak dinlenecek.
15.11.2023 Gündem
Amasra'daki maden faciası davasında tanık madencilerden üretim baskısı vurgusu
Amasra'daki maden faciası davasında tanık madencilerden üretim baskısı vurgusu Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili 7'si tutuklu, 23 sanığın Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 4'üncü duruşmasının 3'üncü gününde, tanık olarak dinlenen madencilerden Muharrem Sarıyıldız ile İsa Çoban, amirleri tarafından üretim baskısında bulunulduğunu söyledi.
18.10.2023 Gündem
Amasra'daki maden faciası davasında tanıklar: Maske eğitimleri yetersizdi, üretim baskısı vardı
Amasra'daki maden faciası davasında tanıklar: Maske eğitimleri yetersizdi, üretim baskısı vardı Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili 7'si tutuklu, 23 sanığın Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 4'üncü duruşmasının 2'nci gününde, tanık madenciler dinlendi. Tanıklardan Aykut Atak, "Önceki zamanlara göre ocak içi daha sıcak oluyordu. Maske eğitimleri yetersizdi. Patlama günü maskeyi ben de açamadım. Üretim baskısı vardı, önceden 100 araba çıkarıyorduk, son zamanlarda 120 araba kömür çıkarmadan bizi bırakmıyorlardı. Üretim alanında gaz seviyesi yükseldiğinde yukarıda bulunan sensörler alarm vermemesi için aşağı seviyeye indiriliyordu" dedi.
17.10.2023 Gündem
Amasra'daki maden faciası davasında 4'üncü duruşma
Amasra'daki maden faciası davasında 4'üncü duruşma Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili 7'si tutuklu, 23 kişinin Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 4'üncü duruşması geniş güvenlik önlemleriyle başladı. Duruşma öncesi açıklama yapan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, "Bu insanların bir nebze olsun acılarını hafifletecek bir şey varsa, o da gerçekten tüm sorumluların bu yargı önünde hak ettiği cezayı almasıdır. Ama bunun için bütün sorumluların bu yargılamaya dahil edilmesi gerekiyor" dedi.
16.10.2023 Gündem
Maden faciasının yıl dönümünde acılar tazelendi
Maden faciasının yıl dönümünde acılar tazelendi Bartın'ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü'nde meydana gelen maden faciasının 1'inci yıl dönümünde hayatını kaybeden 43 madenci, mezarları başında dualarla anılıyor. Hayatını kaybeden madencilerden Murat Ergin'in ağabeyi Mustafa Ergin, "Murat, madene girmeye çok hevesliydi. Ben ona 'Girme oğlum' dedim, o bana 'Ağabey, sen benim ekmeğime mani olma' dedi. Biz de onlarla birlikte öldük. Her gün aklımızdalar" dedi.
13.10.2023 Video
Amasra'daki maden faciası davasında 2'nci duruşma
Amasra'daki maden faciası davasında 2'nci duruşma Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili 7'si tutuklu 23 kişinin Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı.
24.07.2023 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

maden faciası duruşma amasra erzincan Zonguldak

Maden Faciası ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.