Politika

Politika

Son dakika politika haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan politika gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan politika haber sayfamızda...

Politika

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.045 politika haberi bulunmuştur.
Vodafone’dan dijital devrim için fiber reformu çağrısı
Vodafone’dan dijital devrim için fiber reformu çağrısıVodafone, Türkiye’de gelişen dijital ekosistemin etkinleştirilmesinde fiber altyapının vazgeçilmez rolüne odaklandığı, ‘Dijitalleşme Yolunda Sabit Genişbant Politikaları’ başlıklı raporda, “Fiber altyapının yaygınlaştırılması için “ayrışma” gibi yapısal reformlar hayata geçirilmeli. Ayrışma ile eş zamanlı olarak ortak bir altyapı şirketi kurulmalı. İhtiyaç duyulan reformların hayata geçirilmesi için lisans uzatma süreci bir fırsat olarak değerlendirilmeli ve uzatma hakkaniyetli bir şekilde yürütülmeli” denildi.
23.07.2024Ekonomi
Merkez Bankası, faiz oranını sabit tuttu
Merkez Bankası, faiz oranını sabit tuttuTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu'nun politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50'de tuttuğunu açıkladı.
23.07.2024Ekonomi
Avrupa Birliği’nden Ermenistan kararları: Orduyu destekleme ve vize serbestisi
Avrupa Birliği’nden Ermenistan kararları: Orduyu destekleme ve vize serbestisiAvrupa Birliği Konseyi, dün itibariyle Ermenistan ordusunu desteklemek için 10 milyon Euroluk yardım kararını kabul ettiğini duyurdu. AB Konseyi ayrıca Ermenistan ile ‘vize serbestisi’ konusunda diyalog başlatacağını açıklamıştı.
23.07.2024Dünya
Yapay zeka ile başarısı öngörülebilecek her öğrenci, kişiselleştirilmiş eğitim alabilecek
Yapay zeka ile başarısı öngörülebilecek her öğrenci, kişiselleştirilmiş eğitim alabilecekDünyayı her alanda etkileyen yapay zekayla eğitim de yeniden şekillenecek. BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergün Akgün, yeni teknolojiyle öğrenci başarısının öngörülebileceğini söyledi.
23.07.2024Eğitim
Ekonomi Koordinasyon Kurulu: Haziran ayı ile birlikte dezenflasyon süreci başlamıştır
Ekonomi Koordinasyon Kurulu: Haziran ayı ile birlikte dezenflasyon süreci başlamıştırEkonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) tarafından, ''Programımızın temel hedefi olan enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesine yönelik uygulanan politikalar sayesinde geçiş süreci tamamlanmış ve haziran ayı ile birlikte dezenflasyon süreci başlamıştır" açıklaması yapıldı.
23.07.2024Ekonomi
OKX, kurumsal müşteri verileri ve varlıklarının korunması konusunda SOC 1 Tip 2 uyumluluğu elde ettiğini duyurdu
OKX, kurumsal müşteri verileri ve varlıklarının korunması konusunda SOC 1 Tip 2 uyumluluğu elde ettiğini duyurduOKX bugün, Sistem ve Organizasyon Kontrolleri (SOC) 1 Tip 2 uyumluluğunu başarıyla elde ettiğini, böylece kurumsal müşterilerin verilerinin ve varlıklarının korunmasına yönelik en yüksek küresel standartları karşıladığının doğrulandığını duyurdu. OKX’in Hukuk Direktörü Mauricio Beugelmans, “Uluslararası tanınan SOC 1 Tip 2 incelemesini başarıyla tamamlamamız, kullanıcılarımıza güvenilir ve itibarlı bir al-sat platformu sağlama taahhüdümüze olan bağlılığımızı vurgulamaktadır” dedi.
22.07.2024Ekonomi
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson, Biden’ı istifaya çağırdı
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson, Biden’ı istifaya çağırdıABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, ABD Başkanı Joe Biden’ın istifaya çağırarak, “Joe Biden Başkanlık için aday olmaya uygun değilse, Başkan olarak hizmet etmeye de uygun değildir” dedi.
21.07.2024Dünya
Deprem bölgesinde LGBTİ ve PKK tehdidi komisyon raporunda
Deprem bölgesinde LGBTİ ve PKK tehdidi komisyon raporundaTBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu, 6 Şubat 2023 tarihli depremlerden etkilenen çocuklara ilişkin raporunu hazırladı. Raporda, deprem bölgesinde 'Sivil Toplum Kuruluşu' (STK) ve 'Gönüllülük' adı altında LGBTİ gruplarının yanı sıra PKK/PYD/YPG terör örgütlerinin afet sonrasında 'eğitim kursu', 'gezi' gibi adlandırmalarla çocukları hedef aldığı vurgulandı. Bölgede çocuk ve gençleri hedef alan bu oluşumların faaliyetlerinin engellenmesi gerektiği belirtildi. DHA'ya konuşan Komisyon Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, "Böyle yapıların, yaraların içinde yaşama tutunmaya çalıştıkları bir süreçte çocuklarımızı istismar etmelerine kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.
20.07.2024Video
Deprem bölgesinde LGBTİ ve PKK tehdidi komisyon raporunda
Deprem bölgesinde LGBTİ ve PKK tehdidi komisyon raporundaTBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu, 6 Şubat 2023 tarihli depremlerden etkilenen çocuklara ilişkin raporunu hazırladı. Raporda, deprem bölgesinde 'Sivil Toplum Kuruluşu' (STK) ve 'Gönüllülük' adı altında LGBTİ gruplarının yanı sıra PKK/PYD/YPG terör örgütlerinin afet sonrasında 'eğitim kursu', 'gezi' gibi adlandırmalarla çocukları hedef aldığı vurgulandı. Bölgede çocuk ve gençleri hedef alan bu oluşumların faaliyetlerinin engellenmesi gerektiği belirtildi. DHA'ya konuşan Komisyon Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, "Böyle yapıların, yaraların içinde yaşama tutunmaya çalıştıkları bir süreçte çocuklarımızı istismar etmelerine kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.
20.07.2024Politika
Hindistan’ın dijital kamu altyapısındaki başarısı: 50 yılı 9 yıla sığdırdılar
Hindistan’ın dijital kamu altyapısındaki başarısı: 50 yılı 9 yıla sığdırdılarHindistan'ın G20 Görev Gücü tarafından hazırlanan 'Dijital Kamu Altyapısı Üzerine Hindistan'ın G20 Görev Gücü'nün son raporu, 15 Temmuz’da Yeni Delhi'de yayımlandı. Hindistan’ın G20 Özel Elçisi Amitabh Kant “Hindistan, DPI olmasaydı 50 yılda elde edilebilecek başarıyı 9 yılda başardı” dedi.
19.07.2024Dünya
TBMM Başkanı Kurtulmuş: İrlanda ile 2 milyar dolar ticaret hacmi geçildi
TBMM Başkanı Kurtulmuş: İrlanda ile 2 milyar dolar ticaret hacmi geçildiTBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Türkiye ile İrlanda arasında son yıllarda artan, gelişen bir ilişki söz konusudur ve bu ilişkiler her alanda çok daha ileriye gitme potansiyeline sahiptir. İki ülke arasında 2 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmi geçilmiş vaziyettedir. Şimdi ümit ederim ki, 3 milyar dolar hedefine en kısa zamanda ulaşmak mümkün olur" dedi.
18.07.2024Politika
Dışişleri Bakanı Fidan, Nijer Devlet Başkanı Tiani ile görüştü
Dışişleri Bakanı Fidan, Nijer Devlet Başkanı Tiani ile görüştüDışişleri Bakanı Hakan Fidan, Nijer'in başkenti Niamey’de Nijer Devlet Başkanı, Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) Başkanı General Abdourahamane Tiani ile görüştü.
17.07.2024Politika
TBMM Genel Kurulu'nda 'Mülakat' ve 'Kürt' tartışması
TBMM Genel Kurulu'nda 'Mülakat' ve 'Kürt' tartışmasıTBMM Genel Kurulu'nda, grup başkanvekillerinin konuşma yaptığı esnada 'Mülakat' ve 'Kürt' tartışması çıktı.
17.07.2024Politika
İngiltere’de refakatsiz mülteci çocuklar, yerleştirilen otellerden kayboldu
İngiltere’de refakatsiz mülteci çocuklar, yerleştirilen otellerden kaybolduİngiltere’de yapılan araştırmaya göre, ülkeye ailesi olmadan gelen mülteci çocukların İçişleri Bakanlığı’nca yerleştirildikleri otellerden kaybolduğunu ortaya koydu. Araştırma kaybolan ‘yüzlerce’ çocuğun insan ticareti ve sömürü riski altında olduğunu vurguladı.
17.07.2024Dünya
Antropoloji bölümünde eğitim almak için 9 neden
Antropoloji bölümünde eğitim almak için 9 nedenİnsanı, insanlığı anlamak dünyanın en güçlü devletlerinden en güçlü şirketlerine kadar pek çok güç odağının strateji geliştirmeden önce attığı ilk adımlardan biri. Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Egemen Yılgür, antropoloji bölümünde neden eğitim alınması gerektiğini anlattı.
17.07.2024Eğitim
Dr. Erkan Kork: Türkiye'ye uzun vadeli yatırım girişleri daha da hızlanacak
Dr. Erkan Kork: Türkiye'ye uzun vadeli yatırım girişleri daha da hızlanacakBankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Kork, “Türkiye, uluslararası piyasalarda güçlü bir itibara sahip. Notumuzun iki kademe birden artırılacağı kanaatindeyim. Tek kademe artışı olsa bile Moody's'in yıl sonuna doğru sürpriz bir kararla takvim dışı bir değerlendirmeye giderek ülkemizin notunda yeni bir artış yapabileceğini düşünüyorum. Not artışıyla Türkiye'ye uzun vadeli yatırım girişleri daha da hızlanacaktır” dedi.
17.07.2024Ekonomi
Ünlü şeflerden Kıbrıs’ta lezzet düeti
Ünlü şeflerden Kıbrıs’ta lezzet düetiElexus Hotel & Resort & Spa tarafından Kıbrıs’ın ürünlerini ve yerel lezzetlerini tanıtmak amacıyla başlatılan ‘Şeflerin Düeti’ etkinliğinin üçüncüsü gerçekleştirildi. Etkinlikte Executive Şefi Veli Bayraktar ve ünlü Şef Mehmet Yalçınkaya, Akdeniz coğrafyasında yer alan geleneksel tatları modern dokunuşlarla buluşturarak katılımcıların beğenisine sundu.
17.07.2024Kültür&Sanat
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin'in yanında dimdik duruyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin'in yanında dimdik duruyoruzCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kandan, gözyaşından ve işgalden beslenen zalimler rahatsız olsalar da biz Filistin’in yanında dimdik duruyoruz ve duracağız. Türkiye olarak bölgemizin sulhu sukuna kavuşması için garantörlük dahil her türlü rolü üstlenmeye hazır olduğumuzu tekrar ifade ediyorum" dedi.
16.07.2024Politika
Özgür Özel: Madem geçim yok, çok yakında seçim var
Özgür Özel: Madem geçim yok, çok yakında seçim varCHP Genel Başkanı Özgür Özel, en düşük emekli aylığının 12 bin 500 liraya çıkarılmasını öngören teklife ilişkin, "Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir; yazıklar olsun. CHP olarak bu milleti bu cendereden kurtaracağız. Sadece zenginleri kayıran, yoksulu sömüren bu sisteme son verene kadar sizin için çalışacağız, sizin için mücadele edeceğiz. Bu ülkede ya yüzler gülecek ya da yüzleri güldürecek halkın iktidarı gelecek. Madem geçim yok, çok yakında seçim var" dedi.
16.07.2024Politika
AB Dışişleri pozisyonu için seçilen Estonya Başbakanı, bugün istifasını duyurdu
AB Dışişleri pozisyonu için seçilen Estonya Başbakanı, bugün istifasını duyurduAvrupa Birliği’nin Dışişleri pozisyonu için seçilen Estonya Başbakanı Kaja Kallas, bugün başbakanlıktan istifa ettiğini duyurdu.
15.07.2024Dünya
Bakan Bayraktar: Gabar'da petrol üretimi 45 bin varile yükseldi
Bakan Bayraktar: Gabar'da petrol üretimi 45 bin varile yükseldiEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Türkiye petrolleri, bugün sadece Gabar'da Türkiye'nin en kaliteli petrolünü, 45 bin varil günlük üretime çıkarmış durumda. 2021 yılında yaptığımız bu keşif yine Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinin karalardaki en büyük keşfidir. Şu anda 41 kuyudan 45 bin varil üretiyoruz. Hedefimiz 95 kuyuda, 100 bin varil üretime çıkabilmek" dedi.
13.07.2024Politika
Akenerji'nin 'kurumsal yönetim notu' yükseldi
Akenerji'nin 'kurumsal yönetim notu' yükseldiTürkiye'nin önde gelen enerji şirketlerinden Akenerji'nin kurumsal yönetim derecelendirme notu 0.01 puan artışla 9.57'ye yükseldi.
12.07.2024Ekonomi
TBMM Genel Kurulu'nda 'Suriye' ve 'Kürt' tartışması
TBMM Genel Kurulu'nda 'Suriye' ve 'Kürt' tartışmasıTBMM Genel Kurulu'nda, DEM Parti'nin Meclis'e sunduğu, 'Türkiye'nin Yanlış Suriye Politikasının Yol Açtığı Sorunların ve Çözüm Yollarının Araştırılması' başlıklı önergenin görüşüldüğü sırada milletvekilleri arasında 'Suriye' ve 'Kürt' tartışması çıktı. Tartışmaların ardından oylanan önerge AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.
10.07.2024Politika
Kamuda tek maaş düzenlemesini içeren kanun teklifi komisyonda
Kamuda tek maaş düzenlemesini içeren kanun teklifi komisyondaKamuda birden fazla kurumda görev alanlara tek maaş ve bu maaşa da üst sınır getiren, kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmelerine başlandı.
11.07.2024Politika
Bakan Kacır: 594 milyar lira sabit yatırımla 246 bin istihdamın önünü açtık
Bakan Kacır: 594 milyar lira sabit yatırımla 246 bin istihdamın önünü açtık3’üncüsü yapılan F İstanbul Uluslararası Gıda ve İçecek Ürünleri ve Üretim Teknolojileri fuarı açılış töreninde konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "2002’den bugüne gıda ürünleri imalatına yönelik olarak 8 bin 268 yatırım için teşvik belgesi düzenledik. Bu teşvikler kapsamında, 594 milyar lira sabit yatırımla 246 bin istihdamın önünü açtık. 11'i Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 201 Organize Sanayi Bölgemizde girişimcilerimiz, sanayicilerimiz, gıda ürünleri imalatı gerçekleştiriyor ve bu işletmelerde yaklaşık 185 bin kişiye istihdam olanağı sunuluyor" dedi.
10.07.2024Politika

Benzer Haber Etiketleri

altyapıeğitimkurumsalDeprem bölgesiLGBTİ

Politika ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.