Uzay

Uzay

Son dakika uzay haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan uzay gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan uzay haber sayfamızda...

Uzay

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.549 uzay haberi bulunmuştur.
Ödülünü şehit Eren Bülbül'e armağan etti
Ödülünü şehit Eren Bülbül'e armağan ettiManisa Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Taha Arben Vurgun (12) ve Ayşe Nehir Nalbantoğlu (10), TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Trabzon etabında 'Engelsiz Yaşam Teknolojileri' alanında 11 bin 309 proje arasından ilk 40'a girip, 'en iyi sunum' ödülünü aldı. Taha Arben Vurgun, kazandığı ödülü, mezarını ziyaret ettiği şehit Eren Bülbül'e armağan etti. Vurgun, yarışmada giydiği tişörtü mezara bıraktı. Tişörtün üzerindeki 'İyi ki varsın Eren' yazısı dikkat çekti.
11.08.2022Video
Ödülünü şehit Eren Bülbül'e armağan etti
Ödülünü şehit Eren Bülbül'e armağan ettiManisa Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Taha Arben Vurgun (12) ve Ayşe Nehir Nalbantoğlu (10), TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Trabzon etabında 'Engelsiz Yaşam Teknolojileri' alanında 11 bin 309 proje arasından ilk 40'a girip, 'en iyi sunum' ödülünü aldı. Taha Arben Vurgun, kazandığı ödülü, mezarını ziyaret ettiği şehit Eren Bülbül'e armağan etti. Vurgun, yarışmada giydiği tişörtü mezara bıraktı. Tişörtün üzerindeki 'İyi ki varsın Eren' yazısı dikkat çekti.
11.08.2022Gündem
Bakan Karaismailoğlu: 20 yılda tam 100 yıllık iş yaptık
Bakan Karaismailoğlu: 20 yılda tam 100 yıllık iş yaptıkUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son 20 yıldır yapmış oldukları icraatların bütün dünya tarafından izlendiğini belirterek, "20 yılda tam 100 yıllık iş yaptık. Sırf Ulaştırma Bakanlığı olarak 183 milyar dolarlık iş yaptık. 183 milyar dolarlık bir yatırım sonucunda milli gelire tam 500 milyar dolarlık katkı sağladık" dedi.
9.08.2022Gündem
Meteor yağmurunu Karacabey'de izlediler
Meteor yağmurunu Karacabey'de izledilerBursa'nın Karacabey ilçesinde bu yıl 3'üncüsü gerçekleşen 'Perseid Meteor Yağmuru Gözlem Şenliği', binlerce kişinin katılımıyla, Marmara Denizi'nin kıyısındaki Yeniköy'de gerçekleştirildi. Karacabey Belediyesi'nin oluşturduğu karanlık noktada bir araya gelenler, gece yarısından sonra görünen meteorları hayranlıkla izledi.
8.08.2022Gündem
Bakan Varank: Türkiye'nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz
Bakan Varank: Türkiye'nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuzSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aksaray'da gerçekleştirilen TEKNOFEST'e katılarak, ''Türkiye'nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz. Oluşturduğumuz heyecandan memnunuz. TEKNOFEST ateşi bu ülkede hiçbir zaman dinmeyecek'' dedi.
8.08.2022Teknoloji
Trabzon TEKNOFEST'te projeler yarıştırılıyor
Trabzon TEKNOFEST'te projeler yarıştırılıyorTEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin Trabzon'daki etabına katılan 427 finalist takım ve 2 bin 33 finalist yarışmacı, derece için 7 kategoride projeleriyle yarıştı.
6.08.2022Foto Galeri
Trabzon'da, TEKNOFEST açılışı yapıldı
Trabzon'da, TEKNOFEST açılışı yapıldıTEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin Trabzon'daki açılışı yapıldı. 3 gün sürecek etkinliklerde, 7 kategorideki yarışmalarda, 427 finalist takım ve 2 bin 33 finalist yarışmacı derece için mücadele edecek. Efe Bahçıvan ve Mete Kağan Altun adlı öğrencilerin denizlerde müsilaj, petrol, atık yağ ve maddeleri temizlemek için tasarladığı organik madde olan 'İnsan Saçıyla Deniz Temizleyen Eksdel Ekosisteme Destek Ol Robotu' festivalde ilgi gördü. Açılışta Türk Yıldızları da gösteri uçuşu yaptı.
5.08.2022Teknoloji
Bakan Karaismailoğlu: Hedefimiz Türksat 6A'yı 2023'ün 2'nci çeyreğinde uzaya fırlatmak
Bakan Karaismailoğlu: Hedefimiz Türksat 6A'yı 2023'ün 2'nci çeyreğinde uzaya fırlatmakUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Hedefimiz 2023 yılının 2'nci çeyreğinde Türksat 6A'yı uzaya fırlatmak. 2023'te Türksat 6A'yı uzaya fırlattığımızda, uzayda kendi uydusuyla temsil edilen ilk 10 ülkeden biri olacak, Türkiye" dedi.
4.08.2022 Gündem
AK Parti'li İleri: Küresel aktör olma yolunda hızla ilerliyoruz
AK Parti'li İleri: Küresel aktör olma yolunda hızla ilerliyoruzAK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, "Türkiye çok güzel haberlerle de gündeme geliyor. Tahıl koridoru, bunların güzel bir örneğidir. İçeride ekonomik kalkınmada olduğu gibi dış politikada da çok ciddi başarılara imza atan bir ülke haline geldik. Kilit bir ülkeyiz. Küresel aktör olma yolunda hızla ilerliyoruz" dedi.
4.08.2022Politika
İsmail Demir: Daha stratejik ürünler için elimizden geleni yapacağız
İsmail Demir: Daha stratejik ürünler için elimizden geleni yapacağızCumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk savunma sanayinin çalışmalarının başka ülkelerce ilgi ile takip edildiğini belirterek, "Bizi izlemeye devam etsinler. Kendi işimize bakıyoruz. Türkiye'nin daha stratejik ürünlere sahip olması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bizim yolumuz belli" dedi.
4.08.2022Gündem
NASA: Tonga’daki yanardağ stratosfere eşi görülmemiş miktarda su buharı püskürttü
NASA: Tonga’daki yanardağ stratosfere eşi görülmemiş miktarda su buharı püskürttüNASA’dan yapılan açıklamada, Ocak’ta Tonga’da meydana gelen yanardağ patlamasıyla 58 binden fazla olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar büyük bir su buharı bulutunun Dünya yüzeyinden 12 ila 53 kilometrede bulunan stratosfere püskürtüldüğü ve bu büyük miktarda su buharının, Dünya’nın küresel ortalama sıcaklığını geçici olarak etkileyebileceği belirtildi.
5.08.2022Gündem
TÜBİTAK: Herhangi bir vakfa bağış ya da ödeme yapılması mümkün değil
TÜBİTAK: Herhangi bir vakfa bağış ya da ödeme yapılması mümkün değilTÜBİTAK, bazı yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, TÜBİTAK tarafından herhangi bir vakfa, derneğe veya kuruluşa, bağış ya da ödeme yapılmasının mümkün olmadığı belirtildi.
2.08.2022Gündem
Soylu: Dilinizle, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyun
Soylu: Dilinizle, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyunİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Dilinizle, Kürtlüğünüzle ve Müslümanlığınızla gurur duyun. Bu büyük medeniyetle gurur duyun. Buradan şuradaki oturuşunuzla han dilinizle öyle şeyler anlatıyor ve söylüyorsunuz ki: geleceğe büyük bir miras bırakıyorsunuz. Kural oyununu ve tezgahları siz bozdunuz. Huzur yolculuğunuz, hayırlı ve uğurlu olsun" dedi.
30.07.2022Gündem
Ordulular SOLOTÜRK gösteri uçuşunu heyecanla izledi
Ordulular SOLOTÜRK gösteri uçuşunu heyecanla izlediOrdu'da düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde gösteri yapan SOLOTÜRK'ün uçuşunu, binlerce kişi ilgiyle izledi.
29.07.2022Gündem
TEKNOFEST Karadeniz’in açılışı yapıldı
TEKNOFEST Karadeniz’in açılışı yapıldıTEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin Ordu'daki açılışı yapıldı. 7 farklı dalda gerçekleştirilecek festival, 3 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.
29.07.2022Teknoloji
Ordu'da SOLOTÜRK'ten gösteri uçuşu
Ordu'da SOLOTÜRK'ten gösteri uçuşuOrdu'da ilk kez düzenlenecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali öncesi SOLOTÜRK, gösteri uçuşu yaptı. İzleyiciler o anları cep telefonlarıyla kaydetti.
27.07.2022Foto Galeri
Bakan Varank: Türkiye, bugün yatırımlarda dünyanın en güvenli limanlarından biri
Bakan Varank: Türkiye, bugün yatırımlarda dünyanın en güvenli limanlarından biriSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Avrupa, Asya ve Afrika'nın kesişim noktası Türkiye, bugün artık yatırımlarda dünyanın en güvenli limanlarından biri konumunda" dedi.
27.07.2022Ekonomi
Rusya, uzay istasyonundan ayrılma kararı verdiğini açıkladı
Rusya, uzay istasyonundan ayrılma kararı verdiğini açıkladıRusya Federasyonu’nun uzay görevlerinden sorumlu devlet ajansı Roscosmos’un yeni Genel Müdürü Yuri Borisov, bugün 2024 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılama kararı verdiklerini açıkladı.
26.07.2022Dünya
Bilişim Vadisi'nde Binek Otonom Araç Yarışmasını izlemeye Bakan Varank katılacak
Bilişim Vadisi'nde Binek Otonom Araç Yarışmasını izlemeye Bakan Varank katılacakBilişim Vadisi ve TEKNOFEST tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışmasını izlemeye yarın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank katılacak. 30 takımın yarışacağı parkurda yarışmayı kazanan takıma 100 bin TL'ye varan para ödülü verilecek.
25.07.2022Teknoloji
3 bin 170 metredeki zirvede 10 bin kişi teleskoplarla gökyüzünü izledi
3 bin 170 metredeki zirvede 10 bin kişi teleskoplarla gökyüzünü izlediErzurum'da, Avrupa ve Türkiye'nin en büyük teleskobunun bulunduğu 3 Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) eteklerinde gençler teleskoplarla gökyüzünü izledi.  Cuma günü başlayıp dün sona eren Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nde yaklaşık 10 bin kişi, teleskopların başına geçti. 3 bin 170 metre yükseklikteki tepedeki gözlemevinde TÜBİTAK'ın uzman ekipleri tarafından kurulan 30 teleskop ve 5 ayrı gözlem istasyonunda Ay, Güneş, gezegenler ve yıldızlar gözlendi; 3 gün, 2 gece boyunca 20'den fazla gök cismi görüntülendi.
25.07.2022Gündem
Teknofest festivalinde elektrikli araç yarışları
Teknofest festivalinde elektrikli araç yarışlarıTEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TUBİTAK tarafından Körfez Yarış Pisti'nde düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında kıyasıya mücadele yaşanıyor.
24.07.2022Teknoloji
Bakan Varank: Türkiye, tüm dünyanın beklediği imzaları attırmayı başardı
Bakan Varank: Türkiye, tüm dünyanın beklediği imzaları attırmayı başardıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bütün dünya tahıl krizini, 'dünyada açlık mı olacak' diye konuşuyordu. Türkiye ağırlığını ortaya koydu, Rusya ve Ukrayna’yı bir masada oturtmayı başardı. Tahıl krizinde tüm dünyanın beklediği o imzaları attırmayı başardı" dedi.
23.07.2022Politika
Varank: 'Yavuz hırsız' modeli siyaset yapmaya çalışıyorlar
Varank: 'Yavuz hırsız' modeli siyaset yapmaya çalışıyorlarSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Son dönemde bakıyorsunuz bizim muhalefet, bizim projelerimizi de sahiplenmeye başlamış. Neymiş efendim; KYK borçlarındaki faizin kaldırılmasını onlar söylemiş de o yüzden muhalefetin liderine teşekkür ediyorlar. Vallahi pes, billahi pes. Bunlar iyice 'yavuz hırsız' moduna girip siyaset yapmaya çalışıyor" dedi.
22.07.2022Politika
Dario Costa'dan Red Bull Uçuş Günü'nde gösteri uçuşu
Dario Costa'dan Red Bull Uçuş Günü'nde gösteri uçuşuDünyanın en önemli akrobasi pilotlarından biri olarak kabul edilen Dario Costa, 5. Red Bull Uçuş Günü'ne konuk olacak. Bir imkansızı başararak Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca Mevki T1 ve T2 tünellerinden uçarak 'Uçak ile En Uzun Tünel Uçuşu' dünya rekoruna imza atan Red Bull sporcusu Dario Costa, Red Bull Uçuş Günü'nde gösteri uçuşu yaparak, seyircilere keyifli anlar yaşatacak.
22.07.2022Spor
ESTÜ takımları, TEKNOFEST'e hazır
ESTÜ takımları, TEKNOFEST'e hazırEskişehir Teknik Üniversitesi'nin (ESTÜ) Mühendislik Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu bölümlerinde okuyan öğrencilerin oluşturduğu Hidroana, Solar Team, Anatolia Aero Design ve ESTÜ İHA takımları, TEKNOFEST yarışmaları için son hazırlıklarını tamamladı. ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, "Amacımız; çalışan herkesin önünü açmak, öğrencilerimizin önünü daha fazla açmak. Onlar da bunu fazlası ile hak ediyorlar. Gerçekten inandıkları bir işte emek veriyorlar. Çok da güzel işler ortaya çıkartıyorlar. Hepsinin yolu açık olsun" dedi.
19.07.2022Video

Benzer Haber Etiketleri

TEKNOFESTBakan Varanködülarmağan ettiBakan Karaismailoğlu

Uzay ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.