Bahçeşehir

Bahçeşehir

Son dakika bahçeşehir haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan bahçeşehir gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan bahçeşehir haber sayfamızda...

Bahçeşehir

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.305 bahcesehir haberi bulunmuştur.
HİTMER yapay zekayla ilaç geliştirmeye başlıyor
HİTMER yapay zekayla ilaç geliştirmeye başlıyor İlaç tasarım ve geliştirme aşamalarının yapay zeka ile yürütüleceği Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Hesaplamalı İlaç Tasarım Merkezi (HİTMER) açıldı. Hastalıklara karşı ilaç tasarım ve geliştirme aşamalarının tamamının yapay zeka ile yürütüleceği merkezde, yeni ilaç adaylarının keşfine ve hastalara daha az yan etkiye sahip tedaviler üzerine çalışmalar yürütülecek. Merkezde ayrıca anti kanser moleküllerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara da öncelik verilecek.
23.05.2024 Video
HİTMER yapay zekayla ilaç geliştirmeye başlıyor
HİTMER yapay zekayla ilaç geliştirmeye başlıyor İlaç tasarım ve geliştirme aşamalarının yapay zeka ile yürütüleceği Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Hesaplamalı İlaç Tasarım Merkezi (HİTMER) açıldı. Hastalıklara karşı ilaç tasarım ve geliştirme aşamalarının tamamının yapay zeka ile yürütüleceği merkezde, yeni ilaç adaylarının keşfine ve hastalara daha az yan etkiye sahip tedaviler üzerine çalışmalar yürütülecek. Merkezde ayrıca anti kanser moleküllerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara da öncelik verilece
23.05.2024 Sağlık-Yaşam
Uzmanı bilinçsiz diş beyazlatma işlemine karşı uyardı
Uzmanı bilinçsiz diş beyazlatma işlemine karşı uyardı Bilinçsizce kullanılan diş beyazlatma ürünlerin dişin sert ve yumuşak dokularına zarar verdiğini söyleyen Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mağrur Kazak, “İnternette veya marketlerde satılan ve kişinin sadece tavsiye üzerine aldığı ürünlerin içerikleri ve olası yan etkileri bilinmediğinden istenen beyazlık elde edilemiyor. Aynı zamanda bu durum ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle diş beyazlatma işlemi hekim kontrolünde yapılmalı” dedi.
21.05.2024 Sağlık-Yaşam
Harvard, Oxford, Stanford'dan kabul alan öğrenciler İstanbul'da buluştu
Harvard, Oxford, Stanford'dan kabul alan öğrenciler İstanbul'da buluştu Harvard, Oxford, Manchester, Stanford gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul alan Türkiye’nin farklı şehirlerinde eğitim gören öğrenciler İstanbul'da bir araya geldi. O öğrencilerden Yaren Kurt, Diyarbakır'da lise eğitimine devam ederken 6 Şubat depremlerine yakalandı ve bu felakette bazı aile yakınlarını kaybetti. Ders çalışmayı her şeye rağmen bırakmayan Kurt, Harvard Üniversitesi’nden kabul aldı. Bu süreçte yaşadığı zorluklara ders çalışmayı bırakmayan Kurt, üniversitede Nörobilim ve Yazılım Mühendisliği Bölümü'nde eğitim alacak. Kurt, "En büyük motivasyonum bölgede yaraları sarmak için çalışmak oldu. 11'inci sınıf, lise hayatımın en zorlandığım dönemlerden biriydi. Ailemden çok sevdiğim insanları kaybettim. Çok gururluyum, heyecanlıyım. Benim için ailemi, arkadaşlarımı, öğretmenlerimi gururlandırmak tarifi olmayan bir duygu. Harvard'dan mezun olduktan sonra doktoraya başlarım diye düşünüyorum. O süreçten sonra da ülkeme döneceğim ya da orada kalıp ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğim bundan şüphem yok" dedi.
17.05.2024 Eğitim
'Enerjimi Koruyorum' projesi ile 360 binden fazla çocuğa ulaşıldı
'Enerjimi Koruyorum' projesi ile 360 binden fazla çocuğa ulaşıldı Enerjisa Enerji, 14'üncü yaşını kutladığı uluslararası ödüllü sosyal sorumluluk projesi Enerjimi Koruyorum ile çocuklara enerji verimliliği ve tasarrufun önemini aktarmaya devam ediyor. Enerjimi Koruyorum, Enerjisa Enerji bünyesindeki Başkent EDAŞ, Ayedaş ve Toroslar EDAŞ'ın da hizmet verdiği şehirler başta olmak üzere 2010 yılından bugüne kadar 360 binden fazla çocuğa enerji verimliliği ve tasarruf bilincini aşıladı.
17.05.2024 Kurumsal
BAU dünyadaki en iyi genç üniversiteleri arasında yer aldı
BAU dünyadaki en iyi genç üniversiteleri arasında yer aldı Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri 2024 listesini açıkladı. Bahçeşehir Üniversitesi sıralamada 173’ncü, Türkiye’de ise 4. sırada yer aldı.
17.05.2024 Eğitim
Giresun Uğur Anadolu Lisesi başarılı gençlere eğitim bursu veriyor
Giresun Uğur Anadolu Lisesi başarılı gençlere eğitim bursu veriyor Giresun Uğur Anadolu Lisesi, Türkiye’nin geleceğine değer katacak öğrencilere eğitim desteği veriyor. 25 Mayıs ve 1 Haziran’da yapılacak sınavda başarılı olacak öğrenciler, Uğurlu Gençlik Bursu’ndan yararlanabilecek.
16.05.2024 Eğitim
“Böbrek hastalıkları hipertansiyona yol açabilir”
“Böbrek hastalıkları hipertansiyona yol açabilir” Tansiyon yüksekliği olarak da bilinen hipertansiyon konusunda uyarılarda bulunan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Turhan, “Hastaların yüzde 5'inde tansiyon yüksekliğine, ailesel yatkınlığın dışında başka hastalıklar da sebep olabilir. Böbrek hastalıkları, genel olarak böbrek fonksiyonlarının bozulması ya da işlevini tam yerine getirememesi ve böbrekleri besleyen atar damarlarda daralma bu hastalıklar arasındadır” dedi.
16.05.2024 Sağlık-Yaşam
Sağlık çalışanları, pandemide hayatını kaybeden meslektaşlarının çocukları için sahne aldı
Sağlık çalışanları, pandemide hayatını kaybeden meslektaşlarının çocukları için sahne aldı İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Hastanesi’nin sağlık çalışanları, pandemide hayatını kaybeden meslektaşlarının çocuklarının eğitim bursuna destek olmak amacıyla konser düzenledi. Uzman hekimlerden ve sağlık çalışanlarından oluşan koro, gecede Türk Halk Müziği’nin sevilen eserlerini seslendirdi. Koroda yer alan Klinik Diyetisyen Serkan Aksoy, şarkı söylemenin mesleğine göre daha zor olduğunu ifade ederek, “Şarkı söylemek gerçekten çok zor ama ruhumuzu beslememiz gerekiyor. Beslenme danışmanı olarak kişilere belki gıdalar yönünde yardım ediyorum fakat şarkı söylemek de gıda olarak benim ruhumu besledi” dedi.
15.05.2024 Video
Sağlık çalışanları, pandemide hayatını kaybeden meslektaşlarının çocukları için sahne aldı
Sağlık çalışanları, pandemide hayatını kaybeden meslektaşlarının çocukları için sahne aldı İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Hastanesi’nin sağlık çalışanları, pandemide hayatını kaybeden meslektaşlarının çocuklarının eğitim bursuna destek olmak amacıyla konser düzenledi. Uzman hekimlerden ve sağlık çalışanlarından oluşan koro, gecede Türk Halk Müziği’nin sevilen eserlerini seslendirdi. Koroda yer alan Klinik Diyetisyen Serkan Aksoy, şarkı söylemenin mesleğine göre daha zor olduğunu ifade ederek, “Şarkı söylemek gerçekten çok zor ama ruhumuzu beslememiz gerekiyor. Beslenme danışmanı olarak kişilere belki gıdalar yönünde yardım ediyorum fakat şarkı söylemek de gıda olarak benim ruhumu besledi” dedi.
15.05.2024 Kültür&Sanat
BAU Bosphorus Sailing Cup yelken yarışı başladı
BAU Bosphorus Sailing Cup yelken yarışı başladı Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 12’ncisi düzenlenen yılın ilk Boğaz yarışı 'BAU Bosphorus Sailing Cup' 42 yelkenlinin katılımıyla başladı. Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) ev sahipliğinde gerçekleşen yarışın startını BAU Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu verdi. BAUISC İlkbahar Trofesi’nin 4’üncü etabında olan yarış Caddebostan-Adalar arasındaki şamandıra parkuruyla 5 Mart Pazar günü sona erecek.
4.05.2024 Spor
BAU Asya’daki en iyi üniversiteler arasında yer aldı
BAU Asya’daki en iyi üniversiteler arasında yer aldı Derecelendirme kuruluşlarından Times Higher Education (THE), ‘2024 THE Asya Üniversiteleri’ sıralamasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Bahçeşehir Üniversitesi sıralamada 196’ıncı Türkiye’de ise 9’uncu sırada yer aldı.
3.05.2024 Eğitim
LGS'ye girecek öğrencilere öneri: '5 dakika daha' taktiği
LGS'ye girecek öğrencilere öneri: '5 dakika daha' taktiği Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Direktörü Sibel Durak, Liselere Geçiş Sınavı'na (LGS) bir ay kala öğrencilere başarı şanslarını attırmaları için '5 dakika daha', '5 soru daha' taktiğini uygulamalarını önerdi.
2.05.2024 Eğitim
Digiturk’un medya ve yayıncılık eğitim akademisi başlıyor
Digiturk’un medya ve yayıncılık eğitim akademisi başlıyor Spor ve eğlence platformu Digiturk, medya sektörüne nitelikli çalışan kazandırmak için hayata geçirdiği beIN AKADEMİ programını bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi’yle düzenliyor.
2.05.2024 Eğitim
“Sağlıklı bir cilt için günde 5-7 porsiyon sebze- meyve tüketilmeli”
“Sağlıklı bir cilt için günde 5-7 porsiyon sebze- meyve tüketilmeli” Cilde iyi gelen beslenme önerilerinde bulunan Diyetisyen Edanur Usta, “Rengârenk sebze ve meyvelerden günde 5-7 porsiyon (2-3 porsiyonu meyve, 3-4 porsiyonu sebze) tüketmek, sağlıklı bir cilt için atılabilecek önemli bir adımdır” dedi.
29.04.2024 Sağlık-Yaşam
Yapay zeka itici bir güç haline geldi
Yapay zeka itici bir güç haline geldi Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ) Sapanca 2024’ün ikinci gününde beşinci panelin sponsorluğunu İş Bankası üstlendi. Panelde konuşan HepsiPay Genel Müdürü Ozan Bayülgen, yapay zekanın şirketler açısından çok önemli bir itici güç olduğunu ifade etti.
27.04.2024 Ekonomi
MEB Yeni Öğretim Programlarına Bahçeşehir Koleji'nden ilk değerlendirme
MEB Yeni Öğretim Programlarına Bahçeşehir Koleji'nden ilk değerlendirme Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Özge Aslan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredat değişiklikleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, Bütüncül Eğitim Yaklaşımı, okuryazarlık becerilerinin kazandırılması, sadeleşmiş eğitim programı uygulamaları, farklılaştırılmış eğitim, huzurlu aile ve toplum hedeflerinin önemli olduğunu söyledi.
27.04.2024 Eğitim
Dilan Polat'ın yakınları duruşma sonrası Banu Parlak'a tükürdü
Dilan Polat'ın yakınları duruşma sonrası Banu Parlak'a tükürdü Bahçeşehir’de, geçen yıl 1 Ekim’de, iddiaya göre Dilan ve Engin Polat çiftinin azmettirmesiyle Banu Parlak'ın güzellik merkezine düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin davanın ilk duruşması görüldü. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek dosyanın İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosya ile birleştirilmesine karar verdi. Duruşma sonrası Dilan Polat'ın yakınları, tepki gösterdikleri Banu Parlak'a tükürdü. Küçükçekmece Adalet Sarayı önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Banu Parlak, çocuklar için üzgün olduğunu belirterek, "Ben de kendi çocuğumun güvenliğini düşünüyorum. Sürekli kızımla tehdit ediliyorum. İnsanların gözünde kendilerini mağdur gösterip kumpas kurulduğunu söyleyerek beni kötü göstermeye çalışmalarından çok yoruldum. Beni tanımadığını söyleyen Engin Polat ile olan videolarımı da mahkemeye sunacağım" dedi.
25.04.2024 Video
Banu Parlak'ın güzellik merkezinin kurşunlanması davası: Dilan Polat kızıyla konuşup ağladı
Banu Parlak'ın güzellik merkezinin kurşunlanması davası: Dilan Polat kızıyla konuşup ağladı Banu Parlak'ın güzellik merkezine geçen yıl 1 Ekim'de düzenlenen silahlı saldırıyı Dilan ve Engin Polat çiftinin azmettirdiği iddia edilmişti. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın düzenlediği iddianamede Dilan ve Engin Polat çifti ile Sezgin Polat'ın 'Birden fazla kişiyle birlikte silahla tehdit', 'Mala zarar verme' suçlarından toplamda ayrı ayrı 8 yıla kadar hapsi talep edilmişti. 11 sanıklı dava Küçükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma devam ederken Dilan Polat kızıyla konuşup ağladı. Bu arada duruşma çıkışı Dilan Polat’ın yakınları Banu Parlak’a bağırarak tükürdü.
25.04.2024 Gündem
Begüm Yücel: Oyuncularıma mücadeleleri için teşekkür ediyorum
Begüm Yücel: Oyuncularıma mücadeleleri için teşekkür ediyorum Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü Başkanı Begüm Yücel, “Maalesef 10 sayıyla yenmemize rağmen 2 sayıya daha ihtiyacımız vardı. Basketbol böyle bir spor. Yapacak bir şey yok. Ben yine de kendi oyuncularımı tebrik ediyorum ve mücadeleleri için teşekkür ediyorum” dedi.
24.04.2024 Spor
Bahçeşehir Koleji, FIBA Europe Cup'ta finalde kaybetti
Bahçeşehir Koleji, FIBA Europe Cup'ta finalde kaybetti Bahçeşehir Koleji, FIBA Europe Cup finalinde Alman ekibi NINERS Chemnitz 99'u 85-74 mağlup olduğu ilk maçın rövanşında normal süresi 95-84 biten ve uzatmaya giden karşılaşmada 105-95 mağlup etti. Bu sonucun ardından şampiyonluğa ulaşan taraf NINERS Chemnitz 99 oldu. 29 sayı kaydeden Kaza Kajami-Keane şampiyonlukta önemli rol oynadı. Jerry Boutsiele'nin 24 sayısı ve Earl Kell'in 21 sayılık performansı ise şampiyonluk için yeterli olmadı.
24.04.2024 Spor
Pitbull cinsi köpeğin sahibine ve ailesine saldırdığı anlar kamerada; 3 yaralı
Pitbull cinsi köpeğin sahibine ve ailesine saldırdığı anlar kamerada; 3 yaralı Adana’da beslendiği evden kaçan pitbull cinsi köpek, kendisini yakalamaya çalışan sahibi Hamza Saçıkirli (51), ağabeyi Cengiz Saçıkırli (57) ve anne Havva Saçıkirli’yi (78) ısırarak yaraladı. Yaralılar hastanede tedavi altına alınırken, saldırgan köpek ise polis tarafından barınağa teslim edildi. Köpeğin saldırı anı bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.
24.04.2024 Video
Pitbull cinsi köpeğin sahibine ve ailesine saldırdığı anlar kamerada; 3 yaralı
Pitbull cinsi köpeğin sahibine ve ailesine saldırdığı anlar kamerada; 3 yaralı Adana’da beslendiği evden kaçan pitbull cinsi köpek, kendisini yakalamaya çalışan sahibi Hamza Saçıkirli (51), ağabeyi Cengiz Saçıkırli (57) ve anne Havva Saçıkirli’yi (78) ısırarak yaraladı. Yaralılar hastanede tedavi altına alınırken, saldırgan köpek ise polis tarafından barınağa teslim edildi. Köpeğin saldırı anı bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.
24.04.2024 Gündem
Gülten Dayıoğlu 2023 Çocuk Romanı Ödülü Tunç Kurt’un oldu
Gülten Dayıoğlu 2023 Çocuk Romanı Ödülü Tunç Kurt’un oldu Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı’nca düzenlenen Çocuk Romanı Ödülü’nün bu yılki sahibi, ‘Profesör 104 - Nükleer Çağ’ adlı romanıyla Tunç Kurt oldu.
23.04.2024 Kültür&Sanat
Atatürk yapay zeka teknolojisiyle bugünün çocuklarına seslendi
Atatürk yapay zeka teknolojisiyle bugünün çocuklarına seslendi Bahçeşehir koleji, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için özel bir kutlama filmi hazırladı. 'Sesini Her Duyduğumuzda' filminde Atatürk, yapay zeka teknolojisinden faydalanarak bugünün çocuklarına sesleniyor.
23.04.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

eğitim üniversite burs sağlık HİTMER

Bahçeşehir ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.