Beslenme

Beslenme

Son dakika beslenme haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan beslenme gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan beslenme haber sayfamızda...

Beslenme

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.038 beslenme haberi bulunmuştur.
Prof. Dr. Seymen: Çürüksüz dişler için diş hekimi muayenesi çok önemli
Prof. Dr. Seymen: Çürüksüz dişler için diş hekimi muayenesi çok önemliYaşam boyu çürüksüz dişler ve genel vücut sağlığı için erken diş hekimi muayenesinin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Figen Seymen, “Süt dişleri ebeveynler tarafından geçici olarak düşünüldüğü için çoğunlukla önemsenmiyor. Süt dişlerinin bakımının ve çürüklerin ihmal edilmesi, ileride yerlerini alacak olan sürekli dişlerde de çeşitli sorunlara yol açar” dedi.
10.08.2022Sağlık-Yaşam
Menopoza girmek üzere olduğunu öğrendi; altın yumurta ile anne oldu
Menopoza girmek üzere olduğunu öğrendi; altın yumurta ile anne oldu2019 yılında hayatlarını birleştiren Birgül-Davut Erden çiftinin doğal yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlandı. Sağlık kontrolleri sonrası menopoza girmek üzere olduğunu öğrenen Birgül Erden (38) tüp bebek tedavisine başladı. Kişiye özel uygulanan tedavi yaklaşımıyla son kalan tek yumurta ile bir adet embriyo elde edildi. Başarılı tedavi süreci sonrası bebeğine kavuşan anne Erden, “Çok şükür sonunda da kızımıza sağlıkla kavuştuk. Aygüneş evimize güneş gibi doğdu. Annelik muhteşem bir duyguymuş” dedi.
Prof. Dr. Kozanoğlu: 345 milyon kişi gıda güvensizliği ile karşı karşıya
Prof. Dr. Kozanoğlu: 345 milyon kişi gıda güvensizliği ile karşı karşıyaDünyada gıda fiyatlarındaki önlenemeyen artış, insanların bütçelerini zorlarken, yoksul ülkelerde yetersiz beslenme, hatta açlığa yol açıyor. Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Dünya Gıda Programı’nın en son verilerine göre 82 ülkede 345 milyon kişinin gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldığını belirtti.
8.08.2022Gündem
Uzmanından doğru vitamin kullanımına ilişkin uyarı
Uzmanından doğru vitamin kullanımına ilişkin uyarıVitaminlerin sağlıklı bir vücut için gerekli olduğunu ancak fazlasının vücutta birçok zarara yol açabileceğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sercan Cansaran, “Yeterli ve dengeli bir beslenme ile vücudun vitamin ihtiyacı çoğunlukla karşılanabilir. Ancak gebelik ve yaşlılık gibi bazı fizyolojik durumlarda, bazı çevresel faktörlerle, bazı hastalıklar veya ilaç tedavisi durumlarında vitamin ihtiyacı artabilir. Bu durumlarda vitamin takviyesi elzemdir” dedi.
Yaşlılık karşıtı en etkili 6 antioksidan
Yaşlılık karşıtı en etkili 6 antioksidanVücudumuzda hücresel metabolizma sırasında oluşan zararlı maddeleri detoksifiye eden  antioksidanların yaşlılık karşıtı ve hastalıklardan koruyucu etkisi olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurten Erbilgin, “Antioksidanlar kalp hastalıklarından korunmada, kanser gelişiminin engellenmesinde, sağlıklı beyin fonksiyonlarında işleyişin sağlıklı dengeli devamında, yaşlanmanın gecikmesinde, sağlıklı bir cilde sahip olmada, gelişmiş hastalıkların ilerlemesi ve daha kötü olmasının engellenmesinde çok önemli rol oynar. Besinler ile alınabilen antioksidan maddeler arasında en etkilileri C ve E vitamini, karotenodiler, KoenzimQ, polifenoller ve selenyumdur” dedi.
Eğitim-Bir-Sen’den KPSS açıklaması: Suçlular adalet önünde hesap vermelidir
Eğitim-Bir-Sen’den KPSS açıklaması: Suçlular adalet önünde hesap vermelidirEğitimciler Birliği Sendikası’nca (Eğitim-Bir-Sen), Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) ilişkin iddialarına ilişkin, “İnsanımızın iş sahibi olma konusundaki en büyük umutlarından biri olan KPSS sürecinin hukuka uygun, adil ve şeffaf bir biçimde yürütülmesi isteğimizdir. İnfiale neden olan bu olayın soruşturması derinlikli bir şekilde yapılmalı, sorumlular ortaya çıkarılmalı; çıkar hesapları peşinde koşarak bu süreci baltalamaya veya bunun üzerinden haksız menfaat elde etmeye kalkışan tetikçilere fırsat verilmemeli, suçlular adalet önünde hesap vermelidir” denildi.
4.08.2022Gündem
Küresel kişisel bakım pazarı 2026’da 615 milyar dolara ulaşacak
Küresel kişisel bakım pazarı 2026’da 615 milyar dolara ulaşacakSon yıllarda yaşam biçimine dönüşen wellness (esenlik) kültürü, insanların zihinsel ve duygusal dengesinde olumlu etkiler yaratırken, zinde ve genç görünme arzusunu da tetikliyor. Birçok kişi sağlıklı bir yaşam için uzman doktorlara başvururken, istedikleri dış görünüşe kavuşmak için de güzellik merkezlerini mesken tutuyor. ResearchAndMarkets’in yayımladığı verilere göre, küresel kişisel bakım ve güzellik pazarı büyümesini sürdürerek 2026’ya kadar 615,92 milyar dolar değerine ulaşacak.
Uzm. Dr. Demirbağ: İşlenmiş gıdalar beyin hücrelerini olumsuz etkiliyor
Uzm. Dr. Demirbağ: İşlenmiş gıdalar beyin hücrelerini olumsuz etkiliyorAlzheimer hastalarının beyninde nörofibriler ve amiloid plaklar saptandığını belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Bengi Bahar Demirbağ, “Bu iki madde, nöron dediğimiz beyin hücresini yok eder. Bu maddelerin oluşumunda ise oksidatif maddeler (hazır ve işlenmiş gıdalar) rol oynar. Oksidatif gıdaların fazla tüketilmesi nedeniyle, insülin direncinin yol açtığı enerji metabolizmasındaki bozulma da beyin hücrelerini olumsuz etkiler” dedi.
Prof. Dr. Özkök: Böbrek sağlığını saptamak için idrar tahlili ve kan kreatin değerlerine birlikte bakılmalı
Prof. Dr. Özkök: Böbrek sağlığını saptamak için idrar tahlili ve kan kreatin değerlerine birlikte bakılmalı Böbrek sağlığının başta kalp ve damar sistemi olmak üzere tüm organları etkilediğini söyleyen Nefroloji uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkök, özellikle kronik böbrek hastalıklarının sinsi ilerlemesi nedeniyle hastaların semptomları göremediğini söyledi. Özkök, böbreklerin sağlıklı olup olmadığın görebilmek için kan kreatin değerleri ve idrar tahlilinin birlikte bakılması gerektiğine işaret etti.
Vajinal enfeksiyonlar yaz aylarında artıyor
Vajinal enfeksiyonlar yaz aylarında artıyorKadınlarda genital bölgenin erkeklere göre daha komplike olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Besen, “Bu bölgenin, idrar, cinsel uyarı ve birleşme, terleme, salgı ve boşaltım gibi birçok fonksiyonu barındırdığı için hastalıklara açık durumdadır. Bu nedenle ve düzenli ve hassas hijyen gerektirir. Diğer yandan yazın, özellikle de tatil zamanlarında ıslak mayo ile oturmak, dar kıyafetler giymek, hijyenik olmayan tuvaletleri kullanmak, kalabalık ve bakımı düzgün yapılmayan havuz kullanımları gibi nedenlerden kadınlarda vajinal ve idrar yolları enfeksiyonlarında artış gözlemliyoruz” dedi.
Çöp evde bulunan çocuğun babası olduğunu iddia eden Ufuk Çelikol anne ve teyzeden şikayetçi oldu
Çöp evde bulunan çocuğun babası olduğunu iddia eden Ufuk Çelikol anne ve teyzeden şikayetçi olduBursa'da çöp evde bulunan 9 yaşındaki Cem Muhammed A.'nın babası olduğunu iddia eden Ufuk Çelikol, anne Yasemin A. ve teyze Pınar A. hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Çelikol, "Çocuktan haberim yoktu, sonuna kadar sahip çıkacağım. Annesi benden boşandığında, hamile olmadığını, bebeği düşürdüğünü söylemişti. Çocuğun benim olduğuna inanıyorum, sonuna kadar mücadele edeceğim" dedi.
29.07.2022Gündem
Özel okulun uzaktan eğitimde para alması uygun bulundu
Özel okulun uzaktan eğitimde para alması uygun bulunduZonguldak'ta bir öğrenci velisinin pandemi döneminde uzaktan eğitime geçen özel okula olan ücret taksitinin iptaline yönelik açtığı davada yerel mahkeme, toplam bedelin yüzde 24'ünün ödememesine hükmetti. Adalet Bakanlığı kararın 'kanun lehine bozulması' talebinde bulundu. Yargıtay 3'üncü Dairesi özel okulun Milli Eğitim Bakanlığı'nca alınan kararlara uygun hizmet verdiğini belirterek yerel mahkemenin kararını kanun yararına bozdu.
27.07.2022Gündem
Rektör Özkan: Cem Muhammet'in kan değerlerini biraz toparladık, 300 gram aldı
Rektör Özkan: Cem Muhammet'in kan değerlerini biraz toparladık, 300 gram aldıAkdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Bursa'da boşaltılmak istenen çöp evdeki kilitli odada baygın halde bulunan Cem Muhammet A.'nın (9) protein ağırlıklı beslendiğini belirterek, "Bize tekerlekli sandalyeyle getirmişlerdi. Şu an için kan değerlerini biraz toparladık. 300 gram aldı. Ciddi manada kas kaybı mevcut. Elimizden gelen titizliği gösteriyoruz" dedi.
27.07.2022Video
Rektör Özkan: Cem Muhammet'in kan değerlerini biraz toparladık, 300 gram aldı
Rektör Özkan: Cem Muhammet'in kan değerlerini biraz toparladık, 300 gram aldıAkdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Bursa'da boşaltılmak istenen çöp evdeki kilitli odada baygın halde bulunan Cem Muhammet A.'nın (9) protein ağırlıklı beslendiğini belirterek, "Bize tekerlekli sandalyeyle getirmişlerdi. Şu an için kan değerlerini biraz toparladık. 300 gram aldı. Ciddi manada kas kaybı mevcut. Elimizden gelen titizliği gösteriyoruz" dedi.
27.07.2022Gündem
Küçükçekmece Belediyesi, hayvanlar için sağladığı mama ve su takviyesini artırdı
Küçükçekmece Belediyesi, hayvanlar için sağladığı mama ve su takviyesini artırdıKüçükçekmece Belediyesi, artan hava sıcaklıklarından sokak hayvanlarının etkilenmemesi için kentteki beslenme odaklarına mama ve su takviyelerini artırdı.
27.07.2022Gündem
55 milyar dolara koşan franchise ekosisteminde eğitim sektörünün payı artıyor
55 milyar dolara koşan franchise ekosisteminde eğitim sektörünün payı artıyorTürkiye’deki franchise ekosistemi hızla büyüyor. UFRAD verilerine göre, pazarın önceki yıla göre yüzde 10 artışla 2022’yi 55 milyar dolar değerle kapatacağı öngörülüyor. Büyüyen pazarda eğitim kurumları da yerini alırken, okul öncesi eğitimde ise kadın girişimciler öne çıkıyor.
27.07.2022Eğitim
Prof. Dr. Akalan: Türkiye'de sağlık bilimlerinin önü çok açık
Prof. Dr. Akalan: Türkiye'de sağlık bilimlerinin önü çok açık Üniversite tercihlerinin başlamasıyla sağlık bilimleri alanını seçmek isteyen öğrencilere tavsiyelerde bulunan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde Prof. Dr. Ekin Akalan, “Günümüzde dünyada ve Türkiye’de sağlık bilimleri alanının önü çok açık. Bu alan artık sadece national değil, international olma yolunda ilerliyor. Yani aslında öğrenciler, Türkiye’de eğitim alarak çağdaş ülkeler için de gerekli bilgi ve deneyim altyapısını edinmiş oluyorlar” dedi.
27.07.2022Eğitim
'Flamingo yavrularında artış gözlemlendi'
'Flamingo yavrularında artış gözlemlendi'Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü H. Abdullah Uçan, "Geçmişte Konya kanalından Tuz Gölü’ne gelen temiz suyun tarımsal kullanım amaçlı kesilmesi neticesinde flamingo yavrularında, yetersiz beslenmeden dolayı bir kısım ölümler yaşanmıştı; ancak bakanlığımızca alınan tedbirler sayesinde bu yıl yavru sayılarında önemli miktarda artış gözlemlenmiştir" dedi.
26.07.2022Gündem
Diyetisyen Araz: Elma, domates ve muzu buzdolabında diğer meyvelerin yanına koymayın
Diyetisyen Araz: Elma, domates ve muzu buzdolabında diğer meyvelerin yanına koymayınYiyeceklerin buzdolabında saklama koşullarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Özlem Araz, “Elma, domates, muz gibi yüksek oranda etilen gazı üreten meyveleri, buzdolabında başka meyve ve sebzelerin (örneğin salatalık, üzüm, çilek ve havuç gibi) yanında bırakmayın. Aksi takdirde diğerlerinin daha çabuk olgunlaşıp bozulmasına sebep olurlar” uyarısında bulundu.
26.07.2022Sağlık-Yaşam
"Gelişme geriliği ve travmaları var"
"Gelişme geriliği ve travmaları var"Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, çöp evden kurtarıldıktan sonra AÜ Hastanesi'nde tedaviye alınan 17 kilo ağırlığındaki Cem Muhammet A.'nın (9) sağlık durumuyla ilgili açıklama yaptı. Olayı duyunca çok üzüldüğünü belirten Prof. Dr. Özkan, “Bütün Türkiye'nin tüylerini diken diken eden bir durum var. Hak etmediği bir muameleyle karşılaştık ve görüntüler hepimizi şok etti" dedi. Genel olarak bir gelişme geriliği olduğunu belirten Prof. Dr. Özlenen Özkan, genel durumunun orta iyi düzeyde olduğunu söyledi. Gelişme geriliğinin genel duruma hakim olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan, “Kuzumuzun yanındaydım. Genel durumu gayet iyi. Gülüştük hatta. Burada önemli olan gelişme geriliği değil, 1 yıl içinde toparlanması. Aslında daha önemlisi muhtemelen çok algılayamadığımız maalesef travmaları var. Ruhsal travmalar. Hiçbir canlının hak etmediği bu davranışı yapan insanların yanına kar kalmaması" diye konuştu.
25.07.2022Video
“Gençlerde tiroid nodülü ve tiroid kanseri görülme sıklığı artıyor”
“Gençlerde tiroid nodülü ve tiroid kanseri görülme sıklığı artıyor”Tiroid nodülleri sıklıkla 40 yaş üzerinde ve özellikle kadınları etkileyen bir sorun. Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Ayşan, bununla birlikte özelikle son yıllarda hem tiroid nodüllerinin, hem de tiroid kanserinin çok daha genç yaşlarda görüldüğüne dikkat çekti. Prof. Dr. Ayşan, üstelik gençlerde ortaya çıkan nodüllerin kanserleşme oranının yetişkinlere göre daha yüksek olduğunu söyledi.
25.07.2022Sağlık-Yaşam
Çöp evde bulunan çocuğun annesi: Kardeşim oğlumu annemin cenazesinde kaçırdı
Çöp evde bulunan çocuğun annesi: Kardeşim oğlumu annemin cenazesinde kaçırdıBursa’da boşaltılmak istenen çöp evdeki kilitli odada teyzesi Kamuran Pınar A. tarafından alıkonulup, baygın halde bulunan Cem Muhammet A.'nın (9) Antalya'da yaşayan annesi Yasemin A.(48), eşinden ayrıldıktan sonra oğlunu 19 aylıkken bakması için annesine bırakarak, Antalya’ya çalışmaya gittiğini belirterek, “3 yıl önce annem kalp krizi nedeniyle vefat etti. Hem annemin cenazesine katılmak hem de oğlumu almak için Bursa’ya geldim. Kardeşim Kamuran Pınar A., cenaze törenindeyken çocuğumu kaçırdı" dedi.
25.07.2022Gündem
Marmara'da denizkestanesi artışıyla gelen tehlike sinyali
Marmara'da denizkestanesi artışıyla gelen tehlike sinyaliİstanbul Üniversitesi tarafından Marmara Denizi'nde yapılan araştırmada, organik kirliliği seven denizkestanesi türünde aşırı artış olduğu tespit edildi. İstanbul Üniversitesi Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü, Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Firdes Saadet Karakulak, "Bu durum biyoçeşitliliği değiştirebiliyor, biyoçeşitliliği düşürdüğünü görmekteyiz. Balık türlerinde bir azalma söz konusu. Her bir türün dengede olması lazım. Bu iyi bir durum değil" diye konuştu.
22.07.2022Gündem
Diyetisyen Yurdakul: Glisemik indeksi yüksek olan karpuz dikkatli tüketilmeli
Diyetisyen Yurdakul: Glisemik indeksi yüksek olan karpuz dikkatli tüketilmeliYaz aylarının vazgeçilmezi karpuzun faydalarına dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Betül Yurdakul, “Yüzde 92’si sudan oluşan karpuz; içerdiği yüksek su oranı, barındırdığı vitaminler ve mineraller ile kanserden cildi gençleştirmeye, saçları beslemesinden kilo vermeye dek çok sayıda fayda sağlar. Buna karşın glisemik indeksi yüksek bir meyve olduğundan dikkatli tüketilmesi gerekir” dedi.
19.07.2022Sağlık-Yaşam
Dr. Öztürk: Yüksek kolesterol her 3 kişiden 1’ini etkilese de yeterince tanınmıyor
Dr. Öztürk: Yüksek kolesterol her 3 kişiden 1’ini etkilese de yeterince tanınmıyorTürkiye’de her 3 kişiden 1’inde yüksek kolesterol sorunu olduğunu söyleyen hastalığın sinsi ilerlediğini belirten İç Hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Akif Öztürk, “Yüksek LDL kolesterol zamanla damar duvarında değişiklere neden olarak hedef organ neresi ise oralarda hasara yol açar. Örneğin kalp krizine sebep olabilir ya da beyin damar tıkanıklığı yaparak inmeye sebep olabilir” diye konuştu. Öztürk, erkeklerde yüksek kolesterole bağlı risklerin 20'li yaşlarda başladığını ve yaşla birlikte arttığına dikkat çekti.
18.07.2022Sağlık-Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

sağlıkeğitimgıdakadınçöp ev

Beslenme ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.