Yenilenebilir Enerji

Yenilenebilir Enerji

Son dakika yenilenebilir enerji haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yenilenebilir enerji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yenilenebilir enerji haber sayfamızda...

Yenilenebilir Enerji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.319 yenilenebilir enerji haberi bulunmuştur.
Akfen Yenilenebilir Enerji’nin ilk çeyrek kârı 1 milyar liraya ulaştı
Akfen Yenilenebilir Enerji’nin ilk çeyrek kârı 1 milyar liraya ulaştı Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş., 2024 yılının ilk çeyreğinin kar miktarını açıkladı. Şirket, toplam 699 MW kurulu güce sahip 53 yenilenebilir enerji santrali ile faaliyetlerine devam ederken, net kârını önceki döneme göre yüzde 163,4 artışla 1 milyar lira, toplam varlıklarını 39,9 milyar lira ve özkaynaklarını 24,6 milyar lira olarak açıkladı. İlk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, “Önümüzdeki dönemde de faaliyetlerimizden nakit yaratma kapasitemizi artırarak, finansal sağlığımızı korumak ve sektörümüzdeki liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz" dedi.
17.06.2024 Ekonomi
Enerjisa Enerji ve Sabancı Üniversitesi’nden sürdürülebilir iş birliği
Enerjisa Enerji ve Sabancı Üniversitesi’nden sürdürülebilir iş birliği Enerjisa Enerji, ‘İşimin Enerjisi’ çatısı altında Sabancı Üniversitesi kampüsünde 2 binden fazla panel kullanarak Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurdu. Bu uygulama ile üniversitenin karbon salımı azalacak. Enerjisa Enerji’nin CEO’su Murat Pınar, “Bir an önce yenilenebilir enerji dönüşümünü gerçekleştirerek doğayı korumak ve iklim krizine dur demek için aksiyon almalıyız. İklim değişikliği ile mücadelede elimizi taşın altına koyarak, ‘Daha İyi Bir Gelecek’ için çıktığımız bu yolda sürdürülebilirlik anlayışımızı ve bütünsel bakış açımızı ülkemizin aydınlık yarınlarına, üniversite kampüslerine taşımış olduk” dedi.
14.06.2024 Ekonomi
Garanti BBVA’ya EMEA Finance’den 10 ödül
Garanti BBVA’ya EMEA Finance’den 10 ödül Garanti BBVA, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın finans yayınlarından EMEA Finance tarafından düzenlenen EMEA Finance Başarı Ödülleri ve Proje Finansmanı Ödülleri kapsamında kurum olarak süreçlerinde yer aldığı finansman işlemleriyle beraber ‘En İyi Sanayi İşlemi’ ve ‘En İyi Refinansman İşlemi’ gibi 10 farklı ödüle layık görüldü.
13.06.2024 Kurumsal
Ankara'da ÇEVREFEST etkinlikleri tamamlandı
Ankara'da ÇEVREFEST etkinlikleri tamamlandı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin en büyük ve en geniş katılımlı çevre etkinliği olan ÇEVREFEST'i tamamladıklarını belirtti.
10.06.2024 Gündem
Akenerji'nin birinci çeyrek net kârı 171 milyon lira oldu
Akenerji'nin birinci çeyrek net kârı 171 milyon lira oldu Akenerji, yılın ilk çeyreğinde 5 milyar lira ciro, 171 milyon lira net kâr açıkladı. Şirket, aynı dönemde 287 milyon lira FAVÖK yarattı.
8.06.2024 Ekonomi
Bakan Bayraktar: Önceliğimiz çevre dostu enerji
Bakan Bayraktar: Önceliğimiz çevre dostu enerji Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türk ekonomisinin büyümesine ve sanayinin ihtiyaçlarına bağlı olarak enerji talebinin arttığını belirterek, önceliklerinin vatandaşlara düşük maliyetli, güvenilir ve çevre dostu enerji sağlamak olduğunu söyledi.
7.06.2024 Politika
Bakan Bayraktar, Uluslararası Ekonomi Forumu’nda konuştu
Bakan Bayraktar, Uluslararası Ekonomi Forumu’nda konuştu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Uluslararası Ekonomi Forumu’nun ‘Geleceğin Teknolojik Ekosistemi: İnsanların ve Gezegenin Yararına’ başlıklı panelinde konuştu.
7.06.2024 Ekonomi
SOCAR, Türkiye’deki yatırımlarını Bakü’deki sıfır karbon standında tanıttı
SOCAR, Türkiye’deki yatırımlarını Bakü’deki sıfır karbon standında tanıttı Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR Türkiye, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 4-6 Haziran’da düzenlenen Uluslararası Hazar Petrol ve Doğal Gaz Fuarı’nda Türkiye’deki yatırımlarını ve sürdürülebilirlik stratejisini sıfır karbon emisyonuna sahip standında tanıttı. Tanıtımda mikroalglerden havacılık yakıtı üretimi projesinden baca gazındaki karbondioksitin yakalanıp değerli ürünlere dönüştürülmesine kadar SOCAR Türkiye AR-GE tarafından yapılan projeler ve çalışmalar hakkında detaylı bilgi verildi.
6.06.2024 Dünya
Cevdet Yılmaz: 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşmak için çalışıyoruz
Cevdet Yılmaz: 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşmak için çalışıyoruz 'Türkiye-Özbekistan İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Ülkelerimiz arasındaki ticari temaslar son yıllarda hızla gelişmekte ve kardeşliğimiz temelinde yükselen iş birliğimiz daha görünür hale gelmektedir. Sayın Cumhurbaşkanlarımızın belirledikleri 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşmak için kararlı bir şekilde çalışıyoruz" dedi.
5.06.2024 Politika
e-Tebligat'la 7 bin 829 ton kağıt tasarrufu
e-Tebligat'la 7 bin 829 ton kağıt tasarrufu Adalet Bakanlığı, 2015 yılından itibaren uygulanan e-Tebligat ile 223 milyon 678 bin 655 iletinin muhataplarına elektronik ortamda ulaştırıldığını, bu sayede 7 bin 829 ton kağıttan tasarruf edildiğini ve 133 bin 89 ağacın kesilmekten kurtarıldığını duyurdu.
5.06.2024 Gündem
Bakan Bolat: Tunus ile ticaret ve yatırım rakamlarını yükseltmeye kararlıyız
Bakan Bolat: Tunus ile ticaret ve yatırım rakamlarını yükseltmeye kararlıyız Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) düzenlediği Türkiye-Tunus Yatırım ve İş Forumu Toplantısı'na katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Bolat, "Tunus ile karşılıklı ticaret hacminde 2023'te 1,6 milyar doları aştık. 2022'de bu rakam 2 milyar dolardı ama dünya ticaretinin 2023'te durgun bir seyir izlemesi rakamlarda küçük bir azalma meydana getirse de biz iki ülke Bakanları ve hükumetleri olarak bu ticaret ve yatırım rakamlarını çok daha yukarılara yükseltmeye kararlıyız." dedi.
5.06.2024 Politika
Turkcell, çevresel sürdürülebilirliğe 240 milyon dolar yatırım yaptı
Turkcell, çevresel sürdürülebilirliğe 240 milyon dolar yatırım yaptı Turkcell, hayata geçirdiği uygulamalarla 2050’de net sıfır şirket olmayı hedefliyor. Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, “2025 yılı sonuna kadar yapacağımız 240 milyon dolarlık yenilenebilir enerji yatırımlarıyla Sanayi Devrimi ile birlikte büyüyen iklim krizini ‘teknoloji devrimi’ ile yenmeye kararlıyız” dedi. Dünya Çevre Günü kapsamında konuşan Dr. Koç, 5-14 Haziran tarihleri arasında tekno atıklarını eğitime dönüştürmeleri için herkesi Turkcell İletişim Merkezleri’ne davet etti. Dr. Koç, bu geri dönüşümden elde edilecek gelirin TÜBİSAD’ın deprem bölgesinde kurduğu Teknolojik Eğitim Sınıfı projesine aktarılacağını söyledi.
5.06.2024 Ekonomi
“Küresel enerji sektörü yönünü güneşe çevirdi”
“Küresel enerji sektörü yönünü güneşe çevirdi” Yenilenebilir enerji kaynakları arasında ilk sırada yer alan güneş enerjisi, bu alandaki dönüşümde stratejik bir rol üstleniyor. Güneş enerjisi odaklı hizmetler sunan Solartec, enerji sektöründeki dönüşüme uygun olarak konumunu giderek güçlendirmeyi hedefliyor. Solartec Kurucusu Yiğit Mehmet Uzunal, “Dünyada sürdürülebilir enerjiye geçiş süreci yaşanıyor. Güneş enerjisi, bu alandaki küresel dönüşümde kritik bir rol oynuyor. Küresel enerji sektörü yönünü güneşe çevirdi” dedi.
4.06.2024 Kurumsal
İş Bankası, 360 milyon dolar tutarında finansman sağladı
İş Bankası, 360 milyon dolar tutarında finansman sağladı Türkiye İş Bankası, yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında 2024 yılında yaklaşık 360 milyon ABD doları tutarında yeni kaynak sağladı.
3.06.2024 Ekonomi
Bakan Bayraktar'dan büyükelçilere yatırım çağrısı
Bakan Bayraktar'dan büyükelçilere yatırım çağrısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin büyükelçileri ile bakanlıkta bir araya geldi. Görüşmede, Hazar bölgesindeki doğal gaz kaynaklarının Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması konusu gündeme geldi. Bakan Bayraktar, özellikle Yunanistan ve Bulgaristan ile enterkonneksiyon kapasitesinin arttırılması ve bu alana uzun dönemli yatırım yapılması gerektiğini söyledi.
31.05.2024 Politika
Endüstriyel IoT şirketi, sürdürülebilir AloT için panel düzenledi
Endüstriyel IoT şirketi, sürdürülebilir AloT için panel düzenledi Endüstriyel IoT (IIoT) ürünleriyle öne çıkan Advantech 'Sürdürülebilir AIoT Ekosistemi için Geleceğe Birlikte Yön Verelim' temasıyla iş ortakları için konferans düzenledi. Konferansta, yapay zeka temalı son trend ve yenilikleri ele aldı. Advantech, yapay zeka ile nesnelerin internetinin birleştirici gücüne odaklanarak kapsayıcı bir bilgi havuzu oluşturdu. Yenilenebilir enerjiye geçerek ve AGV/AMR (mobil otomatik araçlar) ile operasyonlarını dönüştürerek yeni bir başlangıç yapmak isteyen işletmeler için verimli bir zemin görevi gören yapay zekanın uygulanmasına ilişkin bilgi verdi.  
31.05.2024 Ekonomi
Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin sera gazı emisyonları nötrlendi
Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin sera gazı emisyonları nötrlendi Akenerji, Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ait ulaşım kaynaklı sera gazı emisyonlarını nötrledi.  
31.05.2024 Ekonomi
Bakan Şimşek: Eylül’de 40’lı rakamları görebiliriz
Bakan Şimşek: Eylül’de 40’lı rakamları görebiliriz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Beşiktaş'ta Maliye Hesap Uzmanları Vakfı (HUV) tarafından düzenlenen Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı programında konuştu. Şimşek, "Şu anda biz dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz. Evet, başlangıçta baz etkisi nedeniyle hızlı bir şekilde enflasyon inecek. Eylül'de inanıyorum ki Merkez Bankamızın sunduğu perspektife göre 40’lı rakamları görebiliriz." dedi. Şimşek konuşmasının devamında, "Merkez Bankamız ihtiyaç duyarsa biz Hazine Maliye olarak gerektiğinde ihtiyacımızın da ötesinde likiditeyi çekmek için borçlanacağız ve Merkez Bankası'nın rezervleri bugün açıklanacak. Çok büyük ihtimalle yakında swap hariç, pozitif bütün swaplar hariç pozitif rezerv noktasında olacağız. Yakınız, çok yakınız. Ben açıklanmayan rakamları genelde paylaşmıyorum. Zaten bilenler günübirlik bilançodan çıkartabilirler ama şunu açık bir şekilde söyleyeyim; rezervle ilgili kaygılar önemli ölçüde Türkiye'nin gündem maddesi olmaktan çıkacak ama biz, yolculuğumuzun daha başındayız." ifadelerini kullandı.
29.05.2024 Video
Bakan Şimşek: Eylülde 40’lı rakamları görebiliriz
Bakan Şimşek: Eylülde 40’lı rakamları görebiliriz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Beşiktaş'ta Maliye Hesap Uzmanları Vakfı (HUV) tarafından düzenlenen Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı programında konuştu. Şimşek, "Şu anda biz dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz. Evet, başlangıçta baz etkisi nedeniyle hızlı bir şekilde enflasyon inecek. Eylül'de inanıyorum ki Merkez Bankamızın sunduğu perspektife göre 40’lı rakamları görebiliriz." dedi. Şimşek konuşmasının devamında, "Merkez Bankamız ihtiyaç duyarsa biz Hazine Maliye olarak gerektiğinde ihtiyacımızın da ötesinde likiditeyi çekmek için borçlanacağız ve Merkez Bankası'nın rezervleri bugün açıklanacak. Çok büyük ihtimalle yakında swap hariç, pozitif bütün swaplar hariç pozitif rezerv noktasında olacağız. Yakınız, çok yakınız. Ben açıklanmayan rakamları genelde paylaşmıyorum. Zaten bilenler günübirlik bilançodan çıkartabilirler ama şunu açık bir şekilde söyleyeyim; rezervle ilgili kaygılar önemli ölçüde Türkiye'nin gündem maddesi olmaktan çıkacak ama biz, yolculuğumuzun daha başındayız." ifadelerini kullandı.
29.05.2024 Ekonomi
Enerjisa Enerji, ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı
Enerjisa Enerji, ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı Elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, 2024 yılının ilk çeyrek operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı.
29.05.2024 Ekonomi
Bakan Bayraktar: Yenilenebilir enerjide dünyada ilk 11'deyiz
Bakan Bayraktar: Yenilenebilir enerjide dünyada ilk 11'deyiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Yenilenebilir enerjide dünyada ilk 11'de, Avrupa'da ise ilk 5'teyiz. Güneş ve rüzgarda her yıl toplam 5 bin megavat ilave ile kurulu gücümüzü artırmaya devam edeceğiz" dedi.
29.05.2024 Gündem
Yangın güvenliği yüksek kablolar 50 ülkeye ihraç ediliyor
Yangın güvenliği yüksek kablolar 50 ülkeye ihraç ediliyor Nexans Türkiye, Denizli ve Tuzla'daki fabrikalarında ürettiği yangın güvenliği yüksek kabloları 50 ülkeye ihraç ettiğini açıkladı. Buna göre ürünler dünya çapında üst düzey güvenlik gerektiren veri merkezi, alışveriş merkezi ve metro istasyonu gibi yapılarda kullanılıyor. Nexans Türkiye, Levant ve Orta Asya Genel Müdürü Atilla Kurtiş, “Bu ürünler, geçtiğimiz yıl boyunca İngiltere'den Hong Kong'a kadar geniş bir coğrafyada özel projelerde kullanıldı. Şirket olarak, binalardaki yangın güvenliği konusundaki farkındalığı artırmayı hedefliyoruz” dedi.
27.05.2024 Kurumsal
Scratch Cup 2024 sonuçlandı: Çocuklar ‘Sürdürülebilir Yaşam Alanları’ için kodladı
Scratch Cup 2024 sonuçlandı: Çocuklar ‘Sürdürülebilir Yaşam Alanları’ için kodladı QNB Finansbank ve Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Scratch Cup 2024 bu yıl beşinci kez düzenlendi. Gerçekleşen final etabında çocuklar, ‘Sürdürülebilir Yaşam Alanları’ temasıyla kodladıkları oyunlarını jüri üyelerinin beğenisine sundu. Scratch Cup’a 50 şehirden toplam bin 174 başvuru alınırken, finale 8 farklı şehirden 25 çocuk katıldı.  
25.05.2024 Video
Scratch Cup 2024 sonuçlandı: Çocuklar ‘Sürdürülebilir Yaşam Alanları’ için kodladı
Scratch Cup 2024 sonuçlandı: Çocuklar ‘Sürdürülebilir Yaşam Alanları’ için kodladı QNB Finansbank ve Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Scratch Cup 2024 bu yıl beşinci kez düzenlendi. Gerçekleşen final etabında çocuklar, ‘Sürdürülebilir Yaşam Alanları’ temasıyla kodladıkları oyunlarını jüri üyelerinin beğenisine sundu. Scratch Cup’a 50 şehirden toplam bin 174 başvuru alınırken, finale 8 farklı şehirden 25 çocuk katıldı.
25.05.2024 Eğitim
Bakan Kacır: Ülkemiz etki yatırımı için bölgesel pazara girişte önemli bir rol üstleniyor
Bakan Kacır: Ülkemiz etki yatırımı için bölgesel pazara girişte önemli bir rol üstleniyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen Etki Yatırım Zirvesinde konuştu. Bakan Kacır, "Ülkemiz de potansiyelini ortaya koyarak, doğu ile batı arasında köprü göreviyle etki yatırımı için bölgesel pazara giriş noktası olma yolunda önemli bir rol üstleniyor. Bizler de bu bilinçle etki yatırımını ülkemizde ana akım bir yatırım tercihi hâline getirerek Türkiye Yüzyılı'na giden yolu birlikte inşa ediyoruz." dedi.
23.05.2024 Politika

Benzer Haber Etiketleri

ENERJİ Bakan Bayraktar yatırım bakan kacır ticaret

Yenilenebilir Enerji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.