E-Fatura

E-Fatura

Son dakika e-fatura haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan e-fatura gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan e-fatura haber sayfamızda...

E-Fatura

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 200 e fatura haberi bulunmuştur.
Martı, Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği için 376 bin dilekçeyi İBB’ye teslim etti
Martı, Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği için 376 bin dilekçeyi İBB’ye teslim etti Martı’nın Kurucusu Oğuz Alper Öktem, Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği talep eden kişilerin oluşturduğu 376 bin dilekçeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etti. İstanbul'da trafik sorunu olduğunu ifade eden Öktem, “Bu sorun taksi sorunuyla da birleştiği zaman ancak ve ancak sadece paylaşımlı yolculukla çözülebilir. İnsanlar araçlarını paylaşırsa hepimiz adına çok faydalı olur. Trafik azalır, 100 binlerce insan ekmek yer, suç oranları düşer. Devletimizin de vergi geliri olur” dedi.
27.02.2024 Video
Martı, Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği için 376 bin dilekçeyi İBB’ye teslim etti
Martı, Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği için 376 bin dilekçeyi İBB’ye teslim etti Martı’nın Kurucusu Oğuz Alper Öktem, Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği talep eden kişilerin oluşturduğu 376 bin dilekçeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etti. İstanbul'da trafik sorunu olduğunu ifade eden Öktem, “Bu sorun taksi sorunuyla da birleştiği zaman ancak ve ancak sadece paylaşımlı yolculukla çözülebilir. İnsanlar araçlarını paylaşırsa hepimiz adına çok faydalı olur. Trafik azalır, 100 binlerce insan ekmek yer, suç oranları düşer. Devletimizin de vergi geliri olur” dedi.
27.02.2024 Gündem
İş Bankası'ndan Dijital Fatura İskontosu
İş Bankası'ndan Dijital Fatura İskontosu Türkiye İş Bankası'nın, İşNet iş birliğiyle sunduğu Dijital Fatura İskontosu, firmalara alacaklısı oldukları faturaları vadesinden önce tahsil etme imkanı sağlıyor.
27.09.2023 Ekonomi
“Muhasebe alanında çalışanlar, yapay zekânın değişim rüzgârından faydalanmalı”
“Muhasebe alanında çalışanlar, yapay zekânın değişim rüzgârından faydalanmalı” Yapay zekânın gün geçtikçe gelişmesi, birçok meslek grubunun geleceği hakkında soru işaretlerine neden oluyor. ‘İnsanların işini elinden mi alacak?’ soruları hız kesmeden devam ederken Dr. Öğr. Üyesi Ali Özbek, muhasebe alanında çalışan kişilerin çağa ayak uydurarak yapay zekânın değişim rüzgârından faydalanmaları gerektiğini belirtti.
12.09.2023 Teknoloji
"E-fatura zorunluluğu bulut tabanlı finans programlarına talebi artırdı"
"E-fatura zorunluluğu bulut tabanlı finans programlarına talebi artırdı" Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın temellerini 2010'da attığı elektronik fatura uygulaması zorunlu hale getiriliyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Web Entegrasyonlu Genel Muhasebe Sistemi'nin (WEGS) Kurucu Ortağı Hakan Bulgurlu, yaklaşık 150 bin şirketin temmuz ayı itibarıyla e-fatura sistemine geçmesinin öngörüldüğünü, birçok işletmenin uygun maliyetli bulut tabanlı finans yazılımlarına yöneldiğini aktardı.
11.07.2023 Ekonomi
Sanayi üretimi yıllık yüzde 8,2 azaldı
Sanayi üretimi yıllık yüzde 8,2 azaldı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretiminin yıllık yüzde 8,2, aylık yüzde 6 azaldığını açıkladı.
11.04.2023 Ekonomi
TÜİK, ciro ve perakende satış endekslerini açıkladı
TÜİK, ciro ve perakende satış endekslerini açıkladı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 Ocak ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksinin önceki yıla göre yüzde 94, sabit fiyatlarla perakende satış hacminin de yüzde 33,9 arttığını açıkladı.
13.03.2023 Ekonomi
Bulut tabanlı yurt yönetimi yazılımı, şikayetleri yüzde 80 azalttı
Bulut tabanlı yurt yönetimi yazılımı, şikayetleri yüzde 80 azalttı Dijitalleşme birçok sektördeki hakimiyetini gün geçtikçe artırırken, eğitimde de kendini esnek, çevrimiçi model şeklinde gösterdi. Öğrencilerin yalnızca ders sırasında değil, konakladığı ortamda da aynı verimi elde etmesini hedefleyen yurtlar ise yönetimlerinde akıllı -sistemleri benimsemeye başladı. Bulut tabanlı yurt yönetim yazılımı Livinsoft Genel Müdürü Şansal İlgün, “Ürünümüzü geliştirirken önceliğimiz öğrencilerin şikayetleri ve yurt yöneticileriyle arasındaki iletişim kopukluğunun ortadan kaldırılması oldu. Bu yüzden aynı odayı paylaşacak öğrencilerin seçilmesi için geliştirdiğimiz akıllı eşleştirme özelliğiyle birbirinden şikayet eden ve oda değiştirmek isteyen öğrenci sayısında yüzde 80'e varan azalma kaydettik" dedi.
20.01.2023 Teknoloji
Kayıt dışı ekonomiyle mücadelede, 44 maddelik eylem planı
Kayıt dışı ekonomiyle mücadelede, 44 maddelik eylem planı Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında 2023-2025 döneminde uygulanacak 44 maddelik eylem planı kapsamında, Hal Kayıt Sistemi'nin, Çiftçi Kayıt Sistemi ve diğer mali elektronik uygulamalarla entegrasyonu sağlanacak, ticarete konu ürünlerin takibi için Ürün Takip Sistemi kurulacak, kira sözleşmelerinin e-Devlet kapısı üzerinden düzenlenmesi sağlanacak.
20.12.2022 Ekonomi
E-faturaya geçişte son tarih 1 Temmuz
E-faturaya geçişte son tarih 1 Temmuz  Pandemide hız kazanan dijital dönüşüm, şirketlerin fatura işlemlerini de dijitale taşıdı. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 22 Ocak'ta yayımlanan tebliğ, e-fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğu için belirlenen ciro limitlerini aşağıya çekti. 2020 ve 2021’de brüt satış hasılatı 1 milyon TL’yi aşan mükelleflere, 1 Temmuz 2022 itibarıyla e-faturaya geçiş zorunluluğu getirtildi. 2022 veya müteakip hesap dönemleri için brüt satış hasılatı 500 bin TL ve üzeri olarak belirlenirken, son tarih de 1 Temmuz 2023 oldu.
27.06.2022 Teknoloji
E-ticaret şirketleri, 5 ay boyunca ücretsiz ve sınırsız e-fatura kesebilecek
E-ticaret şirketleri, 5 ay boyunca ücretsiz ve sınırsız e-fatura kesebilecek Bu yıl için e-arşiv ve e-faturaya geçişte son tarih olan 1 Temmuz yaklaşırken, GİB lisanslı özel entegratör BirFatura, e-fatura kolaylıklarını 5 ay ücretsiz olarak deneyimlemek isteyen e-ticaret şirketleri için özel bir kampanya hazırladığını duyurdu. BirFatura CEO’su İbrahim Bayır, “İşletmelerin e-dönüşüm deneyimini kolaylaştırmak, tüketicilere de daha konforlu bir alışveriş deneyimi sunmak için e-fatura çözümümüzü online ticaret yapan şirketlere 5 ay boyunca ücretsiz ve sınırsız olarak sunacağız” dedi.
23.06.2022 Ekonomi
Dijitalleşen milyonlarca belge 140 bin ağacı korudu
Dijitalleşen milyonlarca belge 140 bin ağacı korudu  Son yıllarda birçok sektörde dijitalleşme ön plana çıkarken, vergi teknolojileri alanında yazılımlar üreten YTÜ Yıldız Teknopark firmalarından SNI, geliştirdiği ürünlerle karbon ayak izinin azaltılmasına destek oluyor. Kurulduğu günden bu yana sistemleri üzerinden 700 milyon e-dönüşüm belgesi ve 1.3 milyon seviyesinde raporlamanın iletildiği firma bu sayede 140 bin ağacın korunmasını sağladı.
23.06.2022 Ekonomi
Vodafone Business, pazaryeri platformu ile 10 bin işletmeye ulaşmayı hedefliyor
Vodafone Business, pazaryeri platformu ile 10 bin işletmeye ulaşmayı hedefliyor Vodafone Business, KOBİ’lerin uçtan uca dijitalleşmesini sağlayan bulut tabanlı yazılımların tek bir noktada yer aldığı Red Bulut Pazaryeri Platformu’nu tanıttı. Büyümek ve daha verimli olmak için dijital dönüşümü önceliklendiren KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni bir hizmete imza atan Vodafone Business, platform ile 10 bin işletmeye ulaşarak 20 milyon TL’den fazla bir ekonomik fayda sağlamayı  hedefliyor.  
21.06.2022 Teknoloji
Oteller için e-fatura zorunluluğunda yeni kriterler getirildi
Oteller için e-fatura zorunluluğunda yeni kriterler getirildi 2014 yılında 25 milyon TL ve üzeri yıllık cirolu firmalar için başlayan e-fatura zorunluluğunda, 2021 yılında 4 milyon TL’ye geriledi. Bu ücret 2022 yılında da 3 milyon TL’ye düştü.
16.06.2022 Ekonomi
"Kart sistemlerinde dünyanın en ileri ülkeleri arasındayız"
"Kart sistemlerinde dünyanın en ileri ülkeleri arasındayız" Kart sistemleri konusunda uzun yıllardır hizmet veren Verisoft firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Onur Alver, kart sistemleri konusunda Türkiye’nin, dünyanın en ileri ülkeleri arasında yer aldığını dile getirdi ve Verisoft olarak yakın zamanda GİB VUK 507 tebliği ile uyumlu Android Yazarkasa Pos sistemlerini hayata geçireceklerini ifade etti.
8.06.2022 Teknoloji
“Elektronik belgelerde yapılan düzenlemeler milyarca liralık tasarruf sağlayacak”
“Elektronik belgelerde yapılan düzenlemeler milyarca liralık tasarruf sağlayacak” Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), geçtiğimiz günlerde yayımladığı tebliğle, elektronik belgelerin kullanımına yönelik çok önemli değişiklikler yaptı. e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye ve e-Defter uygulamalarına geçiş zorunluluğu için belirlenen ciro limitleri aşağıya çekildi ve zorunluluk kapsamına yeni mükellef gurupları eklendi. Konuyla ilgili bilgiler veren Mysoft Dijital Dönüşüm A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Şahin, "Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayımladığı tebliğ kapsamında milyarlarca liralık tasarruf sağlanacak" dedi.
14.02.2022 Ekonomi
Doğa dostlarına özel ‘5 GB internet’ kampanyası
Doğa dostlarına özel ‘5 GB internet’ kampanyası Türk Telekom, doğa dostu ‘e-fatura ve SMS fatura’ uygulamasını yaygınlaştırmak için yeni bir kampanya başlattığını açıkladı. Kampanya ile basılı faturasını e-posta veya SMS ile dijital olarak almayı tercih eden Türk Telekom mobil bireysel müşterileri, haftalık 5GB internet kazanacak.
27.01.2022 Teknoloji
Türkiye’den EMEA bölgesine dijital dönüşüm 'know-how' transferi
Türkiye’den EMEA bölgesine dijital dönüşüm 'know-how' transferi Pandemi dijital dönüşümün merkezinde yer alan yazılım sektörünün ihracatını artırdı. Univera & Univis Kanal Yöneticisi Sedat Azizoğlu, “Sektördeki ihracat artışı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika coğrafyalarını içerisine alan bölge ile yüzde 70’i buldu. Biz de, yeni ortaklıklar kurarak Türkiye’den bölgeye know-how transferi yapmaya devam edeceğiz” dedi.
26.01.2022 Teknoloji
E-ticarette dijital belge zorunluluğunun kapsamı genişledi
E-ticarette dijital belge zorunluluğunun kapsamı genişledi E-ticaretteki hızlı yükseliş e-belge uygulamalarını yaygınlaştırdı. 2021’de cirosu 1 milyon TL ve üzerinde olan işletmelere getirilen e-belge zorunluluğu, bu yıl 500 bin TL ve üzeri ciroya sahip işletmeleri de kapsayacak şekilde genişletildi. İşletmelere operasyonel kolaylık ve maliyet avantajı getiren e- belge zorunluluğu, aynı zamanda tüketici mağduriyetlerinin de önüne geçiyor.
14.01.2022 Ekonomi
Kargo gönderimlerinde ‘kredili kargo’ dönemi başladı
Kargo gönderimlerinde ‘kredili kargo’ dönemi başladı E-fatura sistemi BirFatura bulut tabanlı hizmet olarak yazılım altyapısıyla ‘kredili kargo’ sistemi geliştirdiğini açıkladı. Yüksek kargo ücretlerini 13 liraya kadar düşüren uygulamayla yeni bir devir başlattıklarını söyleyen BirFatura CEO’su İbrahim Bayır, “Kredili kargo sistemiyle kullanıcılarımız hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmenin yanı sıra, sitelerinden yapılan sipariş işlemlerini de tek bir havuzda toplayabiliyor” dedi.
23.12.2021 Ekonomi
“Dijital Türkiye hedefi için dijital servislere yatırımlar sürecek”
“Dijital Türkiye hedefi için dijital servislere yatırımlar sürecek” Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, dijital servislere yönelik yatırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erkan, “Pandemi ve sonrasında dünyada ve ülkemizde dijitalleşme şirketlerle hızlanıyor. Dönüşüm etkisi şirketlere büyük fırsatlar sunuyor. Bu kapsamda dijital servislere olan yatırımlar 2022’de de hızlanarak devam edecek” dedi.
22.12.2021 Teknoloji
SGK: e-Devlet'te en çok SGK hizmetleri kullanılıyor
SGK: e-Devlet'te en çok SGK hizmetleri kullanılıyor Sosyal Güvenlik Kurumu'nca (SGK) '31 Ekim Dünya Tasarruf Günü' nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, "Bugün itibarıyla e-Devlet'te en çok kullanılan uygulamaların başında SGK'nın hizmetleri yer alıyor" denildi.
30.10.2021 Ekonomi
3 yılda 18 ton elektronik atık dönüştürüldü
3 yılda 18 ton elektronik atık dönüştürüldü Türk Telekom çalışanları son 3 yılda yaklaşık 18 ton elektronik atığı toplayarak geri dönüşüme kazandırdı. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında yaptığı açıklamada, “Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanan atıklarla 1107 metreküp depolama alanı, 11 bin 250 metreküp su, 1 milyon 848 bin 485 kWh enerji tasarrufu sağlandı ve 65 bin 418 kilo sera gazının doğaya salınımı engellendi” dedi.
4.06.2021 Ekonomi
Pandemide online iş yazılımlarına talep yüzde 40 arttı
Pandemide online iş yazılımlarına talep yüzde 40 arttı Online bulut (SaaS) çözüm geliştiricisi YSM ve PİR yazılım şirketleri, kullanım ve kanal ağını 2021 yılında daha da genişletmeyi hedeflediklerini kaydetti. Bu genişletme hedefini gerçekleştirmek için 2021 yılını “Entegrasyon ve Dijitalleşme Yılı” ilan ettiklerini ve Mart sonu itibariyle 1.200’ün üzerinde şirket kaydını geçtiklerini duyurdu.
30.04.2021 Ekonomi
KOBİ’lerin yüzde 14’ü bulut bilişim uygulamalarını kullanıyor
KOBİ’lerin yüzde 14’ü bulut bilişim uygulamalarını kullanıyor Türkiye’de işletmelerin bulut bilişim teknolojilerini kullanma oranının yüzde 14 ile sınırlı kaldığını kaydeden torkapp.com Satış ve Pazarlama Direktörü Eren Çulcuoğlu, “KOBİ’lerin dijital dönüşümü, e-Fatura ve e-Arşiv ile sınırlı kalmamalı” uyarısında bulundu.
18.03.2021 Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

E-fatura dijital martı dilekçe TÜİK

E-Fatura ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.